В. Бахрушин: що змінилося в освіті за останні 5 років?

В Україні істотно змінилась система управління освітою на державному рівні

В. Бахрушин: що змінилося в освіті за останні 5 років?

Автор: Володимир Бахрушин, головний експерт групи «Освіта» Реанімаційного пакету реформ.

Що змінилося в освіті за останні 5 років?

У першу чергу, це створення законодавчих передумов для зупинення деградації та поступової розбудови сучасної і конкурентоспроможної освіти в Україні. Істотно змінилася система управління освітою на державному рівні.

МОН значною мірою втратив невластиві повноваження з безпосереднього управління закладами освіти і трансформується в орган розроблення державної освітньої політики та управління системою освіти.

Почалося створення Нової української школи. Заклади освіти, насамперед вищої, отримали значну академічну автономію, можливості для пошуку власних шляхів розвитку.

Почалися створення сучасної системи забезпечення якості освіти, оновлення матеріально-технічної бази закладів освіти. Україна почала виконувати взяті на себе (іноді десятки років тому) міжнародні зобов’язання, зокрема в частині забезпечення прав здобувачів освіти та їх батьків, узгоджувати національне законодавство з рамковими документами Євросоюзу та Європейського простору вищої освіти.

Створюються механізми визнання неформальної та інформальної освіти. Активізувався діалог з ключовими стейкхолдерами і громадськістю з ключових питань розвитку освіти. Щира дяка за це міністрам Лілія Гриневич, Serhiy Kvit, депутатам Верховної Ради України попереднього скликання Ірина Констанкевич, Тарас Кремінь, Oleksiy Skrypnyk, Александр Спиваковский (Alexander Spivakovsky).

Все це є необхідною передумовою для подальшої трансформації. Але багато роботи залишається новому Уряду і новим депутатам. Мають бути забезпечені реальні автономія закладів освіти (у тому числі фінансова) та академічні свободи учасників освітнього процесу.

Наслідком цього мають стати істотні зміни системи управління освітою на регіональному та місцевому рівнях та управління всередині закладів освіти, спрямовані на залучення до прийняття рішень всіх ключових стейкхолдерів.

В умовах обмежених бюджетних ресурсів необхідно підвищувати ефективність їх використання, а також стимулювати залучення до освіти позабюджетних коштів. Необхідно істотно підвищити якість освіти на всіх рівнях. Відповідні ідеї закладені, як у вже прийнятих законах, так і в низці підготовлених законопроектів. Необхідно продовження та прискорення руху у цьому напрямі. Можливо, з певними корективами чи зміною окремих акцентів.

Також важливим є внесення необхідних для розвитку освіти змін до «не освітнього» законодавства, зокрема, Бюджетного кодексу, законів про місцеве самоврядування та місцеві державні адміністрації та ін., а також скасування великої кількості рудиментів радянського законодавства, які все ще зберігаються в багатьох законах та інших нормативно-правових документах.

Бажаю успіхів у цій роботі новому міністру Anna Novosad, новим членам Комітету Верховної ради з питань науки і освіти Сергей Бабак (Sergey Babak), Грищук Рома, Сергей Колебошин (Сергій Колебошин), Наталія Піпа, Inna Sovsun.

Оригінал

Освіта.ua
30.08.2019

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Олекса Позняк
Ще один рехворматор нарисувався -може нова міністерка побачить і підбере у штат."Істотно змінилася система управління освітою на державному рівні."- у рехворматора біла гарячка
Анна
В школу на 1 клас нічого немає. Ні меблів, ні конструкторів, НІЧОГО! Батьки в класі зробили ремонт, за власний кошт. Що стало краще??? Для 6 та 11 класу жодного підручника.
Микола Петрович
Зміни? Де ви їх побачили? В одномісних партах для першачків? Для вчителя нічого не змінилося. Як високе обласне та районне НАЧАЛЬСТВО було царьками так і царьками залишилося, нічого європейського, ФЕОДАЛЬНА СИСТЕМА УПРАВЛІННЯ. А директори шкіл так і не стали менеджерами, а залишилися підлизувачами високого НАЧАЛЬСТВА не залишаючи диктаторських замашок управління
Данькл
Для Микола Петрович: молодець, Миколо Петровичу!
Коментувати
Небайдужий
За останні 5 років міністерство зрівняло рівень шкільної та вищої освіти. Це спричинило масовий відтік якісних кадрів із вищої освіти, яких і так було небагато. Тисячі науковців назавжди покинуло Україну. Кількість паперів знову зросла, тепер скрізь додали компетенції. Виші так і не отримали автономії. Грантова система так і не почала працювати. Україна вийшла на перші місця у світі за кількістю самоцитувань та іншими показниками недоброчесності. Плагіат став нормою нашого життя.
Местный
Уххххх как лизнул. Протирай язык - новые булки вчера назначили
Cirius
Для Местный: Вы наверное работаете на мясокомбинате, столько желчи накопили и никак ее всю не можете вылить.
Местный
Для Cirius: не угадали. Честно, я не знаю как работать на мясокомбинате, но вы по ходу в теме. Меня просто злят люди, которые лижут жопы всем подряд. Данный писатель прошлой власти нализал, а под конец и новой начал вылизывать.
Коментувати