О. Панич: про класифікацію мережі закладів вищої освіти

Кожен заклад має певні традиції, але водночас він може і повинен сформувати свою стратегію розвитку

О. Панич: про класифікацію мережі закладів вищої освіти

Автор: Олена Панич, державний експерт директорату вищої освіти в МОН.

Нещодавно на одній з нарад довелося почути різні концепції впорядкування мережі закладів вищої освіти. Одна з них передбачає класифікацію всіх закладів наступним чином:

  • дослідницький університет (research university);
  • професійний заклад вищої освіти (professional university);
  • педагогічний (гуманітарний) заклад вищої освіти (teaching university, liberal arts college).

Особисто мені не вистачило згадки про четвертий тип закладу вищої освіти, такий як підприємницький університет (entrepreneurial university).

Чомусь про нього у нас не говорять, а варто було б в контексті запозичення кращих європейських і світових практик. Хоча, звичайно, для такої форми нам потрібно значно більше університетської автономії.

Важливим є ще один аспект проблеми: хто і як має визначати тип університету? По суті, кожен заклад має певні традиції, але, з іншого боку, він може і повинен сформувати свою стратегію розвитку, яка потенційно здатна привести його до іншого типу.

Чи може педагогічний університет стати дослідницьким? Чи може він розраховувати на підтримку в реалізації такої стратегії, якщо він її обере?

Всі ці запитання поки що залишилися поза дискусією. Хоча на них можна було б пошукати відповіді.

Оригінал

Освіта.ua
21.05.2019

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Оракул
З класифікацією все зрозуміло - профільні інститути та університети, як було раніше. І немає жодної ознаки реформи в цьому. Читайте байку Квартет.
Tet-a-tet
Ця "величезна проблема" вже давно вирішена у США: універ вищий навчальний заклад, інститут- дослідницький при університеті. І якого чорта вишукувати нове українське колесо, спробуйте те, що вже є і зарекомендувало себе.А то далі говорильня та балаканина.
Небайдужий
Для Tet-a-tet: Якраз у США університети діляться за класами, приблизно так, як і написано у пості. Так що нічого нового тут немає. Інша справа, що в нам немає жодного університету представленого на ринку Європи, де науковці та викладачі можуть змінювати місце роботи від Туреччини та Польщі до Великобританії та Іспанії. Навіть деякі університети з Росії є, а з України жодного університету в цьому просторі немає. Тому замість того, щоб ділити різний непотріб на дослідницький чи ні, потрібно створити хоч пару нормальних університетів.
Tet-a-tet
Для Небайдужий. Погоджуюся з Вами, нормальних університетів нам справді бракує, тому МОНУ, за браком фінансування, щось намагається перелопатити, аби створити видимість роботи. Тому, якщо немає грошей, то й не потрібно вигадувати щось дурніше своє, а взяти те, що вже зарекомендувало себе у світі. Хоча б великої шеоди не буде.
Коментувати
Клод
Фото гарне . А по суті : де медичні, військові внз?? Тра поміркувати, головне нічого не нищити!