Osvita.ua Блоги І. Лікарчук: замість пенсіонерів у школи підуть чиновники?
І. Лікарчук: замість пенсіонерів у школи підуть чиновники?

Наукою і практикою доведено: не вік є визначальним у якості роботи педагога, а зовсім інші чинники

І. Лікарчук: замість пенсіонерів у школи підуть чиновники?

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

Укотре про одне й те саме. Хто, де і як обґрунтував, що вчитель пенсійного віку працює гірше, ніж молодий вчитель? Нероб і таких, кого на десятки метрів не можна допускати до учнів, є достатньо і серед пенсіонерів, і серед молодшого покоління педагогів.

Які в нашій освіті є критерії оцінювання якості роботи вчителя, щоб застосовуючи їх в кожній конкретній ситуації, можна стверджувати, що один вчитель працює гірше, а інший - краще? Таких критеріїв немає, і ніхто над ними працювати не хоче уже багато років.

Чому вчителі- пенсіонери є більмом на очах для багатьох чиновників, які на своїх посадах, незважаючи на порівняно молодий вік, вже давно стали маразматиками і мають бути негайно відправлені у відставку?

Та тому, що наукою і практикою давно доведено: не вік є визначальним у якості роботи педагога чи керівника школи, а зовсім інші чинники. Але над тими чинниками потрібно дуже багато працювати, починаючи від розроблення принципів і критеріїв оцінки праці вчителя і закінчуючи запровадженням диференційованої системи оплати його праці за результатами роботи незалежно від віку.

Працювати ж над цим чиновникам не хочеться. Або не здатні. Набагато легше створити видимість нової кадрової роботи , граючись проблемою пенсіонерів у освіті. Яка була, є і буде завжди. Ото і витягують її періодично, як Тузик улюблену ганчірку, особливо в контексті написання всіляких прожектів (програм). Чим оті чиновники й займаються. Замість справжньої роботи із кадрами.

Абсолютно переконаний, що ця програма в контексті боротьби із засиллям пенсіонерів у школах ніколи виконана не буде. Тож чиновники попіаряться, порозганяють хвилю видимості своєї бурхливої діяльності - та й заспокоються. До написання нової програми.

А вчителі-пенсіонери, яких звільнять або створять умови для звільнення, за бажання без роботи не сидітимуть. Репетиторством у багатьох випадках займатися краще і вигідніше...

ХТО В ШКОЛАХ ПРАЦЮВАТИМЕ? ЧЕРГА БАЖАЮЧИХ ВЕЛИКА??? ЗАМІСТЬ ПЕНСІОНЕРІВ У ШКОЛИ ЧИНОВНИКИ ПЕРЕЙДУТЬ ПРАЦЮВАТИ?

І висновок. Думаю, що для освіти було б набагато краще, якби негайно відправили на пенсію чи поганою мітлою погнали б з держслужби чиновників, котрі продукують програми. Не у пенсіонерах-вчителях сутність всіх освітянських проблем, а у чиновниках, які тими вчителями керують, особливо, на місцях.

«Немає поганих армій, а є погані полководці», - такі слова, начебто, колись сказав Наполеон. Не знаю, чи казав він їх, але в тому, що вони об’єктивно відображають ситуацію в нашій освіті, то це так.

Оригінал

Освіта.ua
15.05.2019

Популярні блоги
І. Лікарчук: замість пенсіонерів у школи підуть чиновники? Наукою і практикою доведено: не вік є визначальним у якості роботи педагога, а зовсім інші чинники
Галина Сищук: про експертну оцінку «по-новому» Учителя оцінювати має саме вчитель, котрий практично знайомий з програмою та організацією навчання
А. Недоля: кому потрібні куратори академічних груп? У радянській вищій школі куратор – це наглядач за студентами, який перебрався в українські ЗВО
О. Журавльова: що роблять канадські вчителі на канікулах? Залишатись у школі на канікулах нечесно й безглуздо, краще займатись улюбленою справою чи подорожувати
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Puma
В здоровом государстве будет здравый покой..._
Тетяна
Ще тиждень і я могла б піти на " вислугу" . Може той, хто працює не в повну силу може більше 25 років витримати? Не знаю. Я почала рахувати роки до вислуги після 15 років роботи вчителем математики( часто 1,5ставки і більше). Вважаю, що заслужила пенсію і відпочинок. Або зміну умов праці( не школа). Співчуваю своїм колегам, у кого професійне вигорання забирає здоров’я і фізичне і психічне. А в усьому винні ПРОГРАМИ, АБО Ж ЇХНІ АВТОРИ. Знущання над педагогами!!!
Молодь
Пан Лікарчук має рацію.Мудрий пенсіонер куди краще хама директора.Мені не заважає жоден працюючий пенсіонер.А ви спробуйте дожити до того пенсійного віку коли у школі деспот керівник,який сам нічого не проводить,добрим словом не вміє підтримати,ніякої співпраці, одні накази: бо він ,бачте, адмінісрація.
Учителька
Перше, що спадає на думку: бухгалтерія підрахувала економію, яка буде у випадку заміни "старих кадрів" "свіжими", ото й усе. За 10 років роботи в школі ознайомилася з роботою своїх колег як молодих, так і пенсіонерів. Висновок очевидний: якість роботи залежить не від віку людини, а від її компетентності, креативності, бажання працювати й сумлінності та ще совісті у ставленні до людей (дітей зокрема), бо діти не винні, що їхній учитель чи вчителька обрали нервову й низькооплачувану професію.
Очередное бла-бла
Пенсионеры... Мне не хватило до " выслуги" всего чуть-чуть. И приходится " тянуть лямку" дальше. Если бы вернули пенсию после 25 л.педстажа-ни дня бы не работала! Здоровье дороже! И много таких,кто бы ушёл! Так нет,нашли "проблему" в пенсионерах! Государство такое хитрое! Издевается над людьми как хочет!
Сергей Лимонов
Для Очередное бла-бла: Про трагедію повідомили в соціальних мережах, передають Патріоти України. За словами дітей, батьків і вчителів, жінка тривалий час хворіла, але переносила хворобу на ногах, оскільки хотіла якнайкраще підготувати свій клас до державної підсумкової атестації. В той день вчителька відчувала себе погано, але вирішила продовжити урок. Люди в коментарях пишуть, що стан педагога погіршився після об’їзду по перевірці літніх таборів і зауважень СЕС. Свідками смерті жінки стали десятки дітей. У коментарях сусіди, родичі, колеги і колишні учні пишуть слова співчуття. Багато хто пригадав, що за життя жінка була дуже щирою і мудрою.
Sofi
Да,в Харькове это случилось. И ведь многие учителя часто жертвуют своим здоровьем ради работы.Да и объезды СЭС кого хочешь могут довести до инфаркта. Интересно,многих ли эта история чему-то научит.
Зачем ОТГ?
А никто ещё не ощутил прессинг от самодура-главы ОТГ? Сам не разбирается вообще в тонкостях руководства и громадой,и образованием в громаде, но зато чувствует себя царём,которому всё дозволено и всё " сходит с рук’, потому что его никто не проверяет! Особенно финансовую сторону. Кроме того,многие Законы страны ему не указ! У него свои законы. И,что интересно,администрации школ в ОТГ БЕЗРОПОТНО выполняют все ПРИХОТИ главы ОТГ.
Коментувати
Местный
В моём учебном заведении пенсионеров явный переизбыток. Они на работу могут придти к 10:00, пойти в обед домой поспать, а вечерком придти отметиться и опять домой. Директор тоже предпенсионного возраста, поэтому на подобные вещи закрывает глаза. В свою очередь это развязывает им руки: постоянно мешают работать молодым преподавателям, постоянные сплетни и обсуждения каждого молодого специалиста. А в этом году двое пенсионеров подняли крик, ибо хотели чтобы им дали часы одного из предметов, в свою очередь забрав его у молодого специалиста, по причине "пАтАмушта мы тут уже за 40 лет работаем, опытные". А предмет называется "Web-программирование" на профиле IT-шников.
Роман
Для Местный: То я не зовсім розумію, що Ви пропонуєте. Оскільки у Вашому закладі пенсіонери так (не)працюють, то звільнити к бісу всіх пенсіонерів у всіх закладах? А можливо таке, що в інших закладах пенсіонери працюють відповідно і надають якісну освіту? То їх теж звільнити "без суду і слідства"? Чи, мо’ розстріляти відразу, що там вже дрібницями обмежуватися? Зрозуміло, що тут все залежить від керівництва закладу і якщо є молодий фахівець, хай навіть і щойно з вишу, то він (теоретично) повинен мати повну ставку, а пенсіонери "закривають залишок", і це логічно. Та, знову ж таки, залежить від керівництва - якщо керівник планує на перспективу, то йому потрібні молоді фахівці, а якщо аби добути до пенсії рік чи два, то "на його вік вистачить, а там хоч трава не рости".
Макс
Для Местный: В мене вчитель фізики та інформатики пенсіонер, але без проблем викладає і веб-програмування, і графіку, і фізику. Знання дає грунтовні, глибокі. Два роки назад в нього забрали інформатику, зараз читає молодий вчитель, якщо ти є на уроці і сидиш тихо в телефоні, не задаєш запитання - 12, якщо неходин на уроки-7. То для чого мені такий молодий вчитель, який сам нічого не знає?
Небайдужий
Для Макс: Вам такий вчитель потрібен, щоб Ви хоч трохи почали думати, що за такі гроші хороших вчителів не буде. Почали би писати листи в різні інстанції, дратувати різні адміністрації і щоб в кінці кінців зарплата стала нормальною + справжня свобода з’явилася у вчителів, щоб відмінники та активні молоді люди почали приходити до школи. А поки Вашим дітям добре викладають пенсіонери, то Ви нічого робити не будете.
Коментувати
Cirius
Більшість вчителів пенсійного віку працюють не тому, що дуже хочуть, а тому що мусять щось дозаробити до пенсії.Професійно вигарають усі, але не однаково швидко, тому цей фактор наводиться як аргумент на захист вчителів похилого віку. Своє вирішальне слово мають сказати медики і психологи, керуючись інтересами дітей і навчального процесу, а не хотелками лобістів від освіти. А ВР має це відрегулювати Законом, раз і назавжди, і для всіх, а не лише для вчителів.
Небайдужий
Для Cirius: Це дуже чудовий аргумент пенсіонерів - бо їм мало грошей. При цьому те, що молодий вчитель буде отримувати в 3 рази менше, а ще потрібне житло і дітей ростити, то пенсіонера це не хвилює.
Sabrina
Ваше недовольство объяснимо, если нагрузку, на которую имеет право молодой учитель, отдают пенсионеру, а молодой учитель не добирает желаемое количество часов. А если никто ни у кого часы не "украл", то почему Вы считаете чужие деньги?
Небайдужий
Додаток пенсії до роботи пенсіонера дозволяє йому працювати за мінімалку і демпінгувати на ринку вчителів. Це потрібно прибрати: або ти на пенсії, або працюєш за зарплату молодого вчителя. Хто з пенсіонерів на таке погодиться? Ніхто, бо вони хочуть отримувати 3 зарплати молодого вчителя з тим самим навантаженням. А у молодого вчителя вибору немає ніякого - тільки працювати за зарплату молодого вчителя. Тобто гірше ніж пенсіонеру бути на пенсії. І це навіть не враховуючи, скільки молодим потрібно грошей на житло, дітей тощо.
Коментувати
Небайдужий
Зараз в країні на одного вчителя припадає вдвічі менше дітей, ніж було в 90х. Тобто вчителів дуже багато, ринок вчителів перенасичений. Хочеться цього комусь чи ні, але така статистика. Правда це не рівномірно по країні, в містах вчителів бракує, а в селах бракує дітей. Тому скорочення пенсіонерів абсолютно логічний крок. Ну не молодих же скорочувати! А якщо молодь не прийде до шкіл, то доведеться підвищувати зар.плати. Так що все тут логічно і потрібно було робити давно.
Viktoria
Для Небайдужий: Не смішіть мої капці. Професіоналізм учителя не залежить від зарплати. Вже зараз молоді учителі не переймаються особливо результатами навчання учнів. Особливо учителі тих предметів, на яких дефіцит: фізики, математики, інформатики. Не вірю, що толклвий програміст прийде працювати у школу з її булінгами, паперами і бюрократією. Не варта зарплата того, щоб постійно зазнавати стресів і коли тебе всі, кому не ліньки, вчить тебе, як треба поводитися і навчати учнів!
Коментувати
ольга
Читаю коментарі.... Таке враження що маразм не у Лікарчука. У деяких, особливо сільських, школах більше половини учителів пенсійного віку. А ви задумувалися, що буде якщо вони водночас підуть на пенсію. Хто приїде в село ?. Мало того, що частина предметів читається не фахівцями, так взагалі нікому буде працювати. Та поспішати проводити пенсіонерів на відпочинок не треба - це зроблять всілякі нововведення типу сертифікації.
Witalina
Для ольга: Більша половина пенсіонерів і сертифікацію пройдуть!!!!
Роман
Для Witalina: Половина не може бути ні більшою, ні меншою. Це рівно половина. Далі не коментую.
Коментувати
Володимир
Правдиво написано! Багатьом не сподобається.
Vlad
Для борис, Вчитель і Val. Маразм не від Лікарчука, а від вашої трійки.
Олеся
На самом деле все сводится только к экономии. Учитель со всеми категориями и званиями получает столько, сколько два молодых. Что выгоднее: платить одни и те же деньги одному за 20 часов или двум за 40? Вопрос, по-моему, риторический
Назарій
Тут питання в іншому. Чому пенсіонер змушений до скону працювати, а молодь не хоче їти в школу? Відповідь очевидна
борис
Черговий маразм від Лікарчука. Хочу почути відповідь від міністра освіти і самого Лікарчука на запитання: "Як довго, згідно чинного законодавства Лікарчук може бути в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти?"
Вчитель
Для борис: Стосовно лікарчуковського маразму - 100%, А ще як довго - то ще два місяці: до 14 квітня 2019 року, коли йому виповниться 65. За законом це граничний вік для держслужбовця.
Val
Для Вчитель: дед без работы не останется. Закроет уголовные дела и пойдет лекции читать студентам. Будет передавать бесценный опыт вовремя переобуть тапки...
Володимир
Для борис: Поки не знайдуть кращого. Якщо знайдуть...
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!