А. Недоля: кому потрібні куратори академічних груп?

У радянській вищій школі куратор – це наглядач за студентами, який перебрався в українські ЗВО

А. Недоля: кому потрібні куратори академічних груп?

Автор: Анатолій Недоля, доцент, Запорізький національний університет.

З 20-го сторіччя в ЗВО продовжується діяльність так званих кураторів, яка на законодавчому рівні не визнана і недарма розглядається, як рудимент радянських часів.

Куратор, наставник чи спостерігач існує в системі європейських інституцій як зберігач культурної спадщини, що піклується творами мистецтва, історичними предметами, науковими колекціями, цифровими даними тощо.

У радянській вищій школі куратор – це такий собі наглядач за студентами, який автоматично перебрався в українські ЗВО.

Але хто вони - куратори і на підставі яких законодавчих актів здійснюють свою діяльність? Насправді жоден із законів України: «Про освіту» та «Про вищу освіту» не дає визначення поняття «куратор» і не передбачає цю діяльність. Також куратори не передбачені статутами ЗВО. Тому ця невизначена посада існує якби поза законом – такий собі кіт Шредінгера у чорній скриньці. Існує він чи ні, ніхто рівнозначно визначити не може, бо положення про кураторів якби існує, а хто вони – ніхто не знає. Ця невизначеність посади дозволяє за це нічого не сплачувати. Тобто все залежить від спостерігача або адміністрації, яка на нього хоче перекласти свою частину відповідальності.

Тому так вперто адміністрації ЗВО намагається свої безпосередні обов’язки перекласти на так званих кураторів. Нехай собі проводять зі студентами інструктажі, ходять по гуртожитках, порушуючи право студентів на особисте життя, слідкують за успішністю з обох боків навчального процесу. Тобто як викладач він повинен сумлінно оцінювати (не)успішність знань, а як куратор відповідає за свою ж погану оцінку. Така собі гра у піддавки.

Тому що так легко зняти із самих себе відповідальним особам відповідальність за виховну роботу та перекласти її на інших.

Насправді протягом майже всього процесу навчання, студенти вже є повнолітніми громадянами України, які самі несуть відповідальність за свої дії, деякі навіть створили свої власні сім’ї. Тому виховна робота викладача - це лише власний приклад або авторитет, а наглядацькі потуги навряд чи до чогось призведуть, крім формалізму, бо люди ж усі дорослі.

Наголошую, що викладач – це не наглядач, і такі функції йому непритаманні.

Освіта.ua
05.04.2019

Популярні блоги
О.Мірошниченко: чому все радісне сприймають як загрозу Школа – це в ідеалі місце радощів та гри, які включають дітей у фантастичний процес пізнання
Інна Совсун: чи забороняти смартфони в школах? На рівні держави поки немає розуміння, що робити зі смартфонами в школі
Н. Азарова: биті небитих возять регулярно Поважати свій труд і транслювати цю повагу, поважаючи інших, – оце і є суперзавдання
І. Лікарчук: ДПА в українських школах має бути ліквідована Проведення ДПА фальсифікує реальний стан якості загальної середньої освіти в Україні
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Алекс
В нашей обстановке глобальной ЗНО-(не)грамотности кураторы необходимы. Но форма должна быть совершенно другой. Не группа закрепляется за куратором, а конкретные студенты, 2-3 с курса, которые у него потом будут защищать диплом. И работу которых с первого курса он должен контролировать. И консультирование их. И привлечение к научной работе.И ни одна домашка/ргр/курсач не должны быть приняты без его визы (как минимум начиная с 3 курса). Но за это надо платить...
Borys
Таке враження , що пан А.Недоля не вчився у вищій школі. Про якого наглядача йде мова? Ми з куратором ходили до театрів, організовували інші культурні заходи, допомагали дітям-сиротам в дитячих будинках, прибирали міські парки, дружно проводили різного виду спартакіади, а що сьгодні? ... Чим зайнята молодь? Звідки наркоманія та інші негативні явища? Пан доцент не хоще організувати щось для своїх студентів, а хоще щоб тільки ректор з проректорами безпосередньо займалися цією роботою. Проте виховання це не тільки і не стільки куратор. Проте його роль очевидна. До кого за порадою звернутися студенту з своїми проблемами, що проживае в гуртожитку? Викладач університету - це колега, партнер. Він прийшов отримати не тільки професійну освіту, а і інші навички, в тому числі і суспільно-культурної комунікації. Це задача у вищій школі кожного. Тоді на Україна буде процвітаючою і успішною країною!!!
Author
Для Borys: Читайте Конституцію України - вона відрізняється від такої для Радянського Союзу - основний закон потрібно виконувати, а не фантазувати.
DoctorHanna
Згодна з Borys щодо визначної ролі куратора у житті студентів академгрупи (звичайно, якщо куратор докладає до цього душу і серце, а не власну віртуальну присутність). Якраз на днях затвердила до друку посібник "Порадник для куратора, або Як навчити студента бути здоровим та успішним". У ньому зібрано понад 15-річний досвід роботи як куратора, і, повірте, ефект очевидний - як у плані академічної успішності студентів, так і у плані їх здоров’язбереження. І найголовніше - у плані працевлаштування і роботи за фахом. Ну а розглядати куратора як "наглядача за студентами" я б не стала. Скоріше, як "старшого товарища, досить розумного і чуйного"...
Фелікс
Для всього вищеописаного зараз є студпарламенти/студентські ради.
Коментувати
Доцент
Все, що написано правда. Особливо це "...адміністрації ЗВО намагається свої безпосередні обов’язки перекласти на так званих кураторів....Тому що так легко зняти із самих себе відповідальним особам відповідальність за виховну роботу та перекласти її на інших." Цілком підтримую автора.
Посміховисько
Якби Недолю поставити ректором, то навіть горобці в Запоріжжі сміялися б. Неужели не зрозуміло доценту, що студенти на 5-8 років дорослішають пізніше... . Інфантильність квітне. Батьки раніше до інститутів дороги не знали, а нині їх викликають із - за поведінки недорослів. І при чому тут радянська влада? А щодо ректорів , то їх слід всіх розстріляти!! Бо таких телепнів в університетах тримають.
орк
Для Посміховисько: з якої ти пальми зліз бот нерозвинутий?
Author
Для Посміховисько: Про дорослішання - вам видніше, я цей етап вже давно пройшов.
Коментувати
Cirius
Більшість ректорів наших ВНЗ- це люди з пострадянським мисленням. Тому вони так чіпляються за все те, що їм дпомагає перекласти відповідальність з себе на інших, і куратори тому приклад. У МОНУ це все прекрасно знають, але спихають усе на автономію ЗВО. Так і ходимо по колу- одне декларуємо, а інше маємо на ділі. Може Вас почують п. Недоля, бо пишете багато цікавих пропозицій, але вони не потрібні освітянським бюрократам.
Кант
Для Cirius: а ти придур із олігархічно - прибацаним мисленням ??
Cirius
Для кант:З Вас такий Кант як з мене Ейнштейн.
Коментувати