Микола Хоменко: роздуми про важливе

Треба розглядати набуття професії більше як соціальну функцію, яку держава повинна забезпечити

Микола Хоменко: роздуми про важливе

Автор: Микола Хоменко, заслужений працівник освіти.

Скільки потрібно Україні робітників і фахівців? Впевнений, що сьогодні на це запитання неможливо знайти правильну відповідь, як неможливо відповісти, скільки сьогодні працює за фахом лікарів, агрономів, юристів, педагогів, інженерів. А чи можемо взагалі сказати, скільки в країні проживає людей? Вже не 52 млн і навіть не 42…

Щодо працездатного людського ресурсу, то за останніми даними зайнятого населення в нас близько 16 млн, безробітних – 1,7 млн, хоча зареєстровано лише 0,3 млн. А вакантних посад, за інформацією центрів зайнятості – лише близько 85 тис. Якщо відверто, то мало хто знаходить роботу в такий спосіб. Здебільшого там реєструються для того, щоб певний час отримувати соціальну допомогу.

Як працевлаштовуються випускники коледжів та університетів і скільки їх знаходить роботу за фахом?

Раніше, коли заклади освіти звітувались щодо рівня працевлаштування, цей показник становив  близько 70 %. Звичайно, що це не завжди відповідало реальності – з більшості спеціальностей показник працевлаштування за фахом був значно гірший, і це при тому, що це стосувалось лише випускників, які навчалися за кошти державного бюджету.

Останні результати моніторингу стану юридичної освіти засвідчують, що юристами готуються стати близько 110 тис. осіб. Це ті, хто навчається в закладах освіти всіх рівнів акредитації за спеціальностями «Право» та «Правознавство». У той же час, за спеціальностями «Комп’ютерні науки» – лише 25 тис. осіб, «Агроінженерія» – 16 тис. осіб.

Головне те, що майбутніх юристів не лякає перспектива здобуття освіти здебільшого за власний кошт, причому немалий, і що працевлаштуватися зможе лише невеликий відсоток. Ще цікаво – науковці прогнозують, що в недалекому майбутньому, в зв’язку з запровадженням  інформаційно-комунікаційних технологій, зникне потреба в юрисконсультах, адвокатах, нотаріусах. Пам’ятаєте, якими популярними і романтичними спеціальностями були в свій час геолог, археолог, пілот, стюардеса. Мало хто не мріяв отримати таку професію. А сьогодні, через втрату актуальності, про них вже починають забувати – залишилися лише пісні з не зовсім далекого минулого.

А путь далек и долог,
И нельзя повернуть назад...
Держись, геолог!
Крепись, геолог!
Ты - ветру и солнцу брат!

Хотілось би поділитися деякими думками з цього приводу.

Напевно, в освіті, так як і в медицині, необхідно відійти від деяких чинників і, в першу чергу,  економічних, а розглядати набуття професії більше як соціальну функцію, яку держава повинна забезпечити. Неможливо готувати фахівців лише в розрахунку на потреби регіонів і навіть країни. Щорічно кількість робочих місць в Україні зменшується. При рості валового національного прибутку 2-3% на появу нових робочих місць можна не розраховувати. Діючий ринок праці засвідчує, що майже 65% працездатного населення задіяно в сфері послуг, де більшість працює не за фахом.

А тепер поговоримо про речі, які дехто може вважати не патріотичними і навіть крамольними.

Якщо ми готуємо фахівців, для яких немає робочих місць в країні, або запропонована заробітна плата не відповідає вимогам сьогодення, то, напевно, потрібно сміливіше і відвертіше розглядати ринок праці без врахування кордонів.

Останні опитування засвідчують, що понад 50% випускників закладів вищої освіти бажають виїхати за кордон. Зрозуміло, що в умовах значної невизначеності щодо можливості працевлаштування за кордоном, молода людина має володіти іноземною мовою, і бажано не однією, основами маркетингу і менеджменту, сучасними комп’ютерними технологіями і програмуванням, базовими знаннями з міжнародного права і психології.

Бажаним є також володіння декількома робочими професіями. Для цього, звичайно, потрібна висока мобільність студента під час навчання, а також чітко визначена індивідуальна траєкторія підготовки. По великому рахунку, цей етап формування кадрового потенціалу був прогнозованим. Україна, хоча і з великими потугами, але увійшла в Болонський процес, що надало можливість отримувати конвертований диплом, який би визнавався за кордоном.

Але сьогодні вже недостатньо прогнозувати зміни, настав час бути готовими до них і управляти ними. Зрозуміло, що доведеться протягом життя навчатися, змінювати профіль роботи, роботодавців. Звичайно, що в таких умовах відпаде потреба у формальному, лише заради свідоцтва, підвищенні кваліфікації. Структури, які займаються цією справою, за короткий проміжок часу мають забезпечувати реальні знання і практичні навички.

Необхідно також зазначити, що з кожним роком все складніше стає знайти гідну роботу поблизу постійного місця проживання, молодь вже сьогодні має орієнтуватися на оренду житла, а не на його придбання.

Освіта.ua
22.03.2019

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Cirius
Чому немає робочих місць для випускників ВНЗ? Та тому, що чимало спеціальностей у наших ВНЗ надумані і не востребовані на ринку праці, або для них надмірний набір.Студент платить, чому його не використати. Винуваті і самі студенти, бо часто не знають ким вони хочуть працювати, а поступають на авось, там видно буде. В ринковій економіці кожен повинен сам думати про свій вибір, а не чекати, що хтось за нього дбатиме і вирішуватиме. ВНЗ повинен навчати( чесно і якісно), а не думати про майбутнє студента, на теє у нього має бути власний розум. А поки що марнославні батьки готові оплачувати освітянські капризи своїх чад, чим успішно користуються надавачі таких послуг.
Пусто головому sos
Для Cirius: повний кавардак в голові ! Невже ви не знаєте, що перелік спеціальностей затверджує уряд, а не внз? Друге: все змінюється, попасти в ногу з еконономікою можна при Держплані! А при олігархобардаку??? При чому тут вузи??
Tet-a-tet
Для пустоголовому sos: Як навчали у ВНЗ Держплану та олігархобардаку- так і маємо. Корисно час від часу подивитися на себе у дзеркало.
Коментувати
Лариса Іванівна
Пане Хоменко, Ви чи менше їжте , чи фото змініть. В екран не влазить. Вибачте.
Юлія
Дивний погляд. Геологи і пілоти - найбільш оплачувані професії у світі. А ще геодезісти, синоптики, технологи у всіх галузях. Археологи взагалі будуть існувати завжди в країнах, де є наука.
Іван
Для Юлія: Найбільш оплачувані - так. Але не престижні в Україні. Краще бути юристом на ставку 4200 грн, ніж геологом на ставці 20 тис. грн. Бо перше престижно - а друге ні.
Коментувати
Люда
Таке враження, що нічого взагалі не треба. Купа зайвих людей, які не знають, де їм подітися.
Правда очі коле
Якщо немає робочих місць- то що вині навчальні заклади? Чи може жмоти , які 30 років смокчуть з України все і всіх!! І якщо ми ще когось спроможні підготовити , то закрийте роти дурням, які як очманілі ревуть: не такі, не тих, багато!!!!? Візьміть і купіть за 3 грн Мерседес. Не купите?? А як ми на пальцях інженера готуємо, яких розмітають підприємства . А ці Шарови- Рошкевичі риплять: не так! ! Все реформують, крутять- вертять, аби досадити , образити, скривдити... Достали, чмошники!!
Прозревший
Для Правда очі коле: прошло время и я точно убедился, что найнятое сонмище реформаторов Сороса убивают наше образование : квит, шаров, совсун, рошкевич, шиян, Винницкий .
совесть
Для Правда очі коле: Проблема в тому, що вся у боргах країна за бюджетні кошти готує робітників для країн ЄС, світу. Чому? А ті, хто повинен дбати про розвиток України, дбає про розвиток свого власного бізнесу. Під гаслами незалежності. Незалежності від права і закону...
Маю право!!!
Перш за все -це наші діти, громадяни , платники податків....Мають законе право на професію!
Коментувати
qwerty_qwert
1. Потрібно створювати робочі місця для людей з вищою освітою, а не створювати перешкоди для її здобуття (навіть з огляду на значні перенасичення окремих спеціальностей). Друге - набагато легше. 2. Причини працевлаштування українців із робітничими професіями за кордоном не слід порівнювати із незатребуваністю окремих "неробітничих" професій в Україні.
Іван
Для qwerty_qwert: Що значить робочі місця для людей з вищою освітою? І хто має їх створювати? Та й достатньо місць для людей із вищою освітою - але ж і з мінімальною зарплатою, і люди не дуже хочуть там працювати чомусь. Хоч й престижно - вища ж освіти вимагається.
qwerty_qwert
Для Іван: Створення "робочих місць для людей з вищою освітою" - страшенно комплексна проблема, в ідеалі - до цього має долучитися все суспільство, тому що в нормальних країнах створення робочих місць для людей без вищої освіти є результатом (не завжди прямолінійним) діяльності людей саме з вищою освітою. Ви ж вважаєте, що "достатньо місць для людей із вищою освітою - але ж і з мінімальною зарплатою" - це і є "створення "робочих місць" для людей з вищою освітою :)
Коментувати