О. Калинич: кращі - не завжди на перших сторінках газет

Не зневажайте вчителів: принижені вчителі ніколи не виховають наших дітей вільними й щасливими

О. Калинич: кращі - не завжди на перших сторінках газет

Автор: Олеся Калинич, вчитель, Хустська гімназія-інтернат.

Бажання бути безгрішним називають хворобою Лі Якокка, або хворобою менеджера.

Лі Якокка, американський підприємець і промисловець, обіймав посади президента «Ford Motor Company» й голови правління корпорації «Крайслер», а ще - автор книги «Кар'єра менеджера». Під його керівництвом корпорація випускала автомобілі тільки однієї моделі - тієї, яка стала популярною. Водночас інші корпорації вдосконалювалися, тому автомобілі «Chrysler Motors» перестали купувати, адже вони вже не витримували конкуренції. Що було далі, ми знаємо: японські, а не американські авто захопили ринок. У чому слабкість Лі Якокка? Він не визнавав недоліків і критики, тому оточив себе прихильниками, а критиків прогнав…і вмить перетворився на людину, відірвану від реальності, на людину, яка не вчиться.

Кен Робінсон стверджує: «Якщо не визнаєш, що помиляєшся, ніколи нічого оригінального не досягнеш». Так, є люди, які не мають права на помилку: від їхніх чітких дій залежить людське життя. Водночас учитися впродовж життя - одна з ключових компетентностей, тому навіть учитель може собі дозволити розкіш помилятися. ...У програмістів є хороша традиція: для них помилка - не поразка, а всього-на-всього баг (помилка в програмі), який легко усунути.

Звичайно, це зовсім не означає, що помилка достойна поваги. Поваги достойна людина, яка визнає свої помилки й виправляє їх. Урешті-решт, страшно не помилятися, а страшно ніколи нічого не зробити й залишитися байдужими до всього.

...П'ятниця по обіді. Субота й неділя. Вихідні. Проте актові зали Полтавської гімназії з поглибленим вивченням іноземних мов, Харківського гуманітарного університету та Сумської ССШ №2 переповнені. Учителі, викладачі педуніверситетів, студенти (майбутні педагоги) люблять свою професію, інакше чому їм цікаво спілкуватися навіть у вихідний?

Сотні знайомств за три дні, фотосесії й автографи. Здається, утомлюєшся. Але щирі слова колег, обійми й погляди - ось що тримає в тонусі. Дякую студентам та їхнім викладачам, учителям та методистам - полтавським, харківським і сумським за небайдужість, за слова вдячності й надиху.

Якщо вчителька о четвертій ранку в неділю вирушає на майстер-клас, вона апріорі не може бути байдужа до своєї професії? Якщо з Донецька й Луганська в суботу їдеш до Харкова, значить, твоє вчительське життя цього потребує?

В Україні дуже багато вчителів - майстрів. Це не абстрактна здогадка, а реальний досвід. Спілкуючись із колегами з різних куточків України, дивуюся: як сталося, що про справді залюблених у справу людей мовчать, натомість готові кричати про кожний огріх?.. (Не йдеться про випадки, яким немає виправдання).

Під час зустрічей із колегами нічого особливо нового не розповідаю. Та й виступ мій - зовсім не шоу. Це своєрідна можливість познайомитися, обмінятися досвідом і зрозуміти: найкращі - не завжди на перших сторінках газет чи журналів, вони не завжди прикрашають афіші. Але їх завжди чекають їхні діти.

Карл Рінальді, ініціатор численних освітніх проектів, каже: «Потрібне ціле село, щоб виховати дитину». Від себе спробую додати: «Потрібна вся Україна, щоб виховати наступну генерацію. Не зневажайте вчителів. Принижені вчителі ніколи не виховають наших дітей вільними й щасливими».

P.S. Щиро дякую за всі слова колег, але... насправді, я така ж учителька, як і кожна з нас. Просто, можливо, про свою роботу кажу вголос, а інші - пошепки. Безмежно вдячна всім, хто мені допомагає - підтримує, веде за руку, указує на помилки й - що тішить найбільше - не є байдужим.

Оригінал

Освіта.ua
19.03.2019

Популярні блоги
О. Меркулова: чому міністр не обстоює свою дисертацію? Немає жодної логіки в тому, що людина готова легко відмовитися від кандидатського ступеня 
Г. Сищук: починати реформи варто не з підручників Починати слід з перегляду самої суті: функції учителя, аспектів, які погіршують ефективність його роботи
Тамара Горіха Зерня: потрібне чесне визнання стану справ Потрібно визнати: онлайн-навчання – це профанація, а три роки онлайн – це три втрачених для школи роки
І. Лікарчук: кому і для чого потрібні вимірювання? Кожен учитель без дорогезного загальнонаціонального вимірювання знає, які прогалини в знаннях мають учні
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Володимир
Вчитель - найцікавіша професія. Директор чи завуч - не дуже. Тому туди рвуться соціопати, бо з дітьми важко фальшувати. А вже вище - це соціопати-кар’єристи, як правило, страшні люди!
а теперь о
Для Володимир: том, кого называют здесь Дедом...
Коментувати
Alexander Skakunov
Написано цікаво, але якщо чесно, я не зрозумів, що ви хотіли сказати. Про що стаття? (До речи, книгу «Кар’єра менеджера» читати неможливо, занадто він нудно пише).
Олекса Позняк
Як уже дістали ці недоконференції доневчителів біловоронних.Для яких основне забити інстаграмм фотками з Хобздеєм. А як Гриневич у кадрі -півжиття не пожаліють. Вам мало інтернету досвід переймать?Я спілкуюсь з США, Канадою, Ізраїлем і т.д без покатушок. Зате усі районо як не Фінляндію так у Італію. Як поїхали ступами так ступами і повернулись. Як злодіями були так і залишились.
Сіrius
Олесю! Що Ви напишете, коли у Вас буде сім’я, чотири хвостики за спідницею і завжди голодний чоловік? А ще бюджет, який ніяк не сходиться щомісяця? Хоча я Вам бажаю достатку та розкоші займатися улюбленою справою.
777
Для Сіrius: це точно! Коли у Вас є 4 хвостики і 1 величезний голодний хвостяра, навчанням займатись не можна. Може Вам ліпше піти з роботи та цілий день займатись дітьми та господарством. Взагалі, за моїми спостереженнями гарні мами - погані вчительки (їм ніколи і нецікаво займатись саморозвитком), а гарні вчительки - погані мами (їм завжди ніколи займатись власними дітьми). Ну а щодо "бюджет не сходиться", то це до чоловіка, якому ви 4 хвостики народили.
Максимко
Для Cirius: якусь матір-хероїню приплів. Ще й чоловіка-недоумка, в якого замість розуму голодний шлунок і дітонароджувальний орган в цейтноті...
Linda
Для 777: Отже, якщо я вчителька, не маю права на сім’ю та дітей? Це що, клеймо чи вирок?
Коментувати