І. Лікарчук: ДПА свідчить, що в освіті все дуже добре

Проведення ДПА фальсифікує реальний стан якості загальної середньої освіти в Україні

І. Лікарчук: ДПА свідчить, що в освіті все дуже добре

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

Читаю новину, що в Грузії відмінили випускні іспити у школах. Для того, хто не знає, поясню, що випускні в Грузії - аналог нашої ДПА. Повністю підтримую грузинських колег. Давно писав і говорив, що українську ДПА також потрібно відмінити і забути про неї, як про страшний сон. Мої аргументи на користь такого рішення.

1. ДПА була і є абсолютно формальною процедурою. Об’єктивного зрізу рівня виконання навчальних плану і програм вона ніколи не показувала і не покаже.

2. І без ДПА кожен учитель дуже добре знає рівень знань своїх вихованців. І він їх завжди зможе показати, якби йому дозволили об’єктивно оцінювати знання учнів і не «натягувати оцінки».

3. Проведення ДПА фальсифікує реальний стан якості загальної середньої освіти в Україні. Я не знаю прикладів, коли б учні якогось класу чи школи, або навіть 10-15% учнів одного класу, не склали ДПА. І це не від того, що всі дуже добре оволодівають знаннями. А від того, що поганим інструментом ці результати вимірюють. ДПА свідчить, що в українській освіті все дуже добре. Хоч так воно не є. І про це всі дуже добре знають.

4. Якщо розглядати ДПА з точки зору теорії педагогічних вимірювань, то це тотожно тому, що розглядати користь малинового варення у лікуванні грипу. ДПА нічого не вимірює і ніколи не буде. Але видимість такого вимірювання створює. Як і підстави для вселенської метушні різних чиновників і методистів: від гори і до низин.

5. ДПА є іще одним проявом чиновницької недовіри для вчителя. Бо, начебто, має перевірити об’єктивність його підходів до оцінювання учнів. І хоч цю роль вона ніколи не виконувала й апріорі виконати не зможе, але у деяких випадках, як жупел у боротьбі з окремими вчителями, стає в нагоді.

6. У свій час ДПА запроваджувалася як альтернатива радянським шкільним екзаменам. Кращою альтернативою радянським екзаменам ДПА так і не стала. І вийшло знову, як у тій приказці: «Застряли, як собака на перелазі». Грузинські колеги вирішили з цього перелазу злізти раз і назавжди. А ми там й досі висимо й дригаємо чи то задньою, чи то передньою частиною тіла, продовжуючи співати багаторічну осанну ДПА.

Тож повторюся: ДПА в українських школах має бути ліквідована, як формальна і марудна процедура, котра, крім неефективного використання бюджетних коштів і чергової забави для чиновників, жодної іншої ролі не відіграє. І створює додатковий головний біль для вчителя та учнів, відволікаючи їх від більш важливих проблем.

Оригінал

Освіта.ua
05.02.2019

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Roo
Ідеально! Я особисто згодна на 10% Оцінювати учнів без сб"єктивізма. Тест незалежний. Я давно за ЗНО. Ось показник результату навчання. Єдиний недолік, що з ЗНО діти вчать лише ті предмети, які будуть складати, а за інші вимагають просто намалювати бали. Пропозиція: 1. Бал атестата відмінити категорично ( кум-брат-сват мають високий бал, а простий Іван- мінімальний. 2. ВВести на зНО загальний тест, де потрібно буде продемонструвати знання з усіх предметів ( так як у всіх цивілізованих країнах) . А те що домальовують- 100% А те що суб"єктивно- 100% Потрібно максимально забрати людській фактор- тоді побачимо реальну картину нашої освіти, рівня навчання вчителями
Лебідь
Дпа в школі замінити на серйозні іспити . Зно тільки при вступі . Підтримую підняття значення бала атестата до рівня розміру сертифіката. Інакше школи не потрібно і розмови про всебічний розвиток учня- пусті балачки. Втрачаємо школу!
спец
Для Лебідь: А серйозні іспити це як? Що є більш серйознішим ніж ЗНО? До речі, кожний урок в школі - це вже підготовка до ЗНО. А підняття бала атестата до рівня сертифіката призведе до вимальованих балів (куплених). Втрачаємо не школу, а втрачаємо те, що сприймали і продовжуємо сприймати за школу.
Сарни
Так розумію , що ми вчителеві не довіряємо. А пан Лікарчук із зно з під суду вийшов???
сільський учитель
100% згода зі СПЕЦ. Думаю, що ніколи у наших школах уже не буде СПРАВЖНЬОЇ ДПА. Що вивчив за 11 років- те і підтвердиш на ЗНО. Не дуже багато і вгадаєш, якщо немає знань
Коментувати
сільський учитель
Є категорія людей, які прямо з порогу починають вести мову про щось, не дослухаючись до інших і себе не чуючи
Оксана Охрімчук
Школі каюк зробило зно, навчання згорнуте. Зно тільки , коли йдеш у внз. За атестат дати бали на рівні одного сертифікату за предмет профільний.
Для Оксана Охрімчук:
І тоді почнуть всі директорам відраховувати гроші за оцінки
Кравчук
По Вашій логікі хай краще Центр оцінювання бере за Зно? Вік вчитель нікого не слухаю, ставлю за знання і бажання вчитися!!
Коментувати
)))),сільському вчителю
сільські вчителі розповідали, сільські вчителі демонстрували,сільські вчителі й досьогодні, на рівні із міськими подібним займаються на уроках. Лише введення ЗНО та неявне ПОРІВНЯННЯ балів призвело до того, що вони почали оглядатися у виставленні оцінок. А когнітивний дисонанс у людей, коли вони спостерігають, як воно повинно бути, ще той. Жванецького немає, щоби описав... ///І я про завдання на іспитах. А ще, про завдання усіляких конкурсів заочних, коли вчителька, цілком спокійно, вважаючи, що ТАК ПОВИННО бути, "допомагає" своїм учням виконувати завдання.Вчителі міських шкіл розгрібають збірники завдань на курсах підвищення кваліфікації, щоби знати, та "поробити із своїми учнями" ДО конкурсу (і таке буває). ЛИше іспити і формі ЗНО, при перевірці відсутності айфонів здатні в нашій країні щось зрушити з місця. І не варто вважати, що всі такі, як ті, хто працює колоВас. Або, що всі в таких умовах, в яких працюєте Ви.
сільський учитель
Очевидно, це Ваша практика проведення екзаменів у ті часи, якщо Ви все так добре знаєте. Я ТУ систему ні схвалюю, ні засуджую. Я про завдання на іспити, про які ніхто не знав. Їх, принаймні у нашу школу, привозили вранці у день ДПА.
я так думаю,
Для сільський учитель: что пан Ликарчук хорошо знает всю систему липовых оценок на экзаменах. И в ТОЙ, советской системе сельской местности, и в этой, новообразованной системе ВСЕЙ Украины. РАзница в широте подхода и увеличении числа тех, кому просто так рисуют. ЗА папу. За маму.За тётю. За дядю. Широта подхода - наше фсё. Если раньше только председатель колхоза - глава ячейки партии-председатель сельсовета, то сегодня деньги правят балл. И денежным родителям угодить надо. А нечем. Вот и стараются.
Коментувати
Олекса Позняк
У поляків ДПА здають учителям з інших шкіл. У грузинів відмінили. Можна і так і так. Але не можна випускати усіх учнів з атестатами, навіть тих хто читати не уміє. Не можна тримати у школі люпменів які не дають учитись нормальним дітям. Німці можуть виключати зі школи, а ми не маєм права, бо німці захищають тих хто хоче учитись а ми люпменів
спец
Ложка хороша к обеду! В ті часи треба було про це говорити, не на базарі, не вдома, а на батьківських зборах, в райвно, можна і в райкомі партії звернути на таке неподобство увагу. Так тоді сміливості то не спостерігалось.
ДА, Вы абсолютно прав
Для спец: ЛИкарчук, как имеющий влияние В ТОЙ СИСТЕМЕ, в ТЕ годы и в последующие, НИЧЕГО НЕ сделал, но лишь САМ помог подобному произойти. САМ. Лично. ТЕперь что ж. Новые веяния. Новые слова. А тем, кто тогда что-то делал, тем было довольно непросто(((. Но из ребят - руководителей никто пальцем не пошевелил.
ДА, Вы абсолютно прав
Для спец: ЛИкарчук, как имеющий влияние В ТОЙ СИСТЕМЕ, в ТЕ годы и в последующие, НИЧЕГО НЕ сделал, но лишь САМ помог подобному произойти. САМ. Лично. ТЕперь что ж. Новые веяния. Новые слова. А тем, кто тогда что-то делал, тем было довольно непросто(((. Но из ребят - руководителей никто пальцем не пошевелил.
Коментувати
вчительку
зацІпило=
сільському вчителю))))))))))
Проводить вчителька іспит.Відповідає учень,я кому вона НАМАЛЮВАЛА 3(5бальна система).Взяв білет.Слова сказати не здатний.А тут...завоно в двері зайшов.І вчительку заціпило.Той подивився на обох та до вчительки:"Не переймайтеся так.Я вже їду".Вчительку попустило6"Іди.Вчи білет.Вивчиш,зайдеш,розкажеш."Отой неук,який звик до подібної практики"розкажеш",бо все життя отак отримував свої"3",вийшов на коридор,почекав,поки всі складуть іспит.Зайшов.Вчителька нотації почитала й "3"поставила.Іщо, скажете,що у Вашій школі такого не було?І що вчительки математики-мови не диктували своїм МЕДАЛІСТАМ ЩО саме писати?И що не переписували до ранку по 4 разі меНдалісти свої роботи?А вчителька потім пишалася тим,розповідаючи як фахово вона іспити проводить?І що така вчителька-нехлюйка шанована в школі й у районі,бо ВСІ саме так проводять шкільні іспити.А потім отих меНдалістів із ВНЗів вигонять,бо...///НЕ варто брехати про шкільні іспити у селах.Брехня,вона он до чого довела.
микола кучевський
"Я не знаю прикладів, коли б учні якогось класу чи школи, або навіть 10-15% учнів одного класу, не склали ДПА" Як можна не здати ДПА, якщо всі оцінки від 1 до 12 вважаються позитивними? Шкільне ДПА готує учнів до участі в ЗНО і носить тренувальний характер.Правильна організація підготовки і процедури проведення дає користь., а формальне проведення за відомими учням завданнями тільки шкоду. Проблема не в ДПА а у тому хто і як його організовує.
спец
Для микола кучевський: Шкільне ДПА готує учнів до участі в ЗНО і носить тренувальний характер. Ну хто в це вірить? ДПА - це зло, його потрібно ліквідувати. З практики:переставив місцями питання (крім першого) і відповіді до питань (матеріали спихнули готувати вчителю). Учні, не задумуючись, посписували з розв’язників. Результат жахливий був, зате реальний. А те, що за таке дійство я одержав, то не цікаво.
Булгакова Альона
Для микола кучевський: Виявляється, що не всі оцінки позитивні, у нашій школі за ДПА 4 клас ставити 1,2,3 не можна , а коли приходять чевертокласники в 5, то розумієш, як учитель- предметник, всю фальш результаів ДПА !!! А ДПА 9 клас- це апогей кризи середньої освіти!!!Формальність і недоцільність:(
Коментувати
Горіх запоріг
Якщо Соросята в горе -реформаторській Грузії, розваленій Саакашільою до ручки, сказали : нада, то українські побратими відповідають: ЄСТь !!! Давайте відмінимо всі екзамени скрізь, контроль всякий... А як же із закріпленням знань, їх систематизацією, контролем...? Зно- для вступу. Крапка. В школі - іспити. За атестат - 50% вступного балу. Школа оживе!!!
сільський учитель
Для Горіх запоріг: Зно і для закріплення, і для систематизації, і для контролю. Середня школа перестає вчитися. Нехай будуть у школі іспити, але форма проведення - як у радянські часи: конверти розкривається перед дітьми у класі, ніхто (навіть учитель) не знає завдань, а про відповіді годі й думати. Кому потрібні збірники, які продаються в парі із готовими відповідями????
а от збірники
Для сільський учитель: відповідей, то ЗЛОЧИН.І за той ЗЛОЧИН варто нести ПОКАРАННЯ тим, хто ті збірники виготовляє. І тим, хто відповіді пише, і тим, хто друкує, і тим, хто продає
Куліш
Абсолютно правий Горіх!!! Зно - геть із школи!!! Відновити роль вчителя!!!
Коментувати
Witalina
А я ПОГОДЖУЮСЯ з п.Лікарчуком. По великому рахунку ДПА чиста формальність і головний біль для вчителя.В більшості випадків приходиться вчителю допомагати ТИМ, хто не справився з роботою так, як потрібно,адже потім все обернеться проти вчителя, А якщо, давати завдання за Збірниками,то відповіді є в ін-неті,знайдуть,спишуть. ТО ДЛЯ ЧОГО ВСЯ ЦЯ МЕТУШНЯ???? ЩО ВОНА ДАЄ??? ОБМАН І САМООБМАН!
Крипякевич
Для Witalina: а пробіли, прогули, пропуски, недовчення- як ліквідувати!??
Witalina
Для Крипякевич: Ви справді думаєте , що ДПА ДОПОМАГАЄ "пробіли, прогули, пропуски, недовчення- ліквідувати? НЕ СМІШІТЬ, - ХТО НЕ ВЧИВ - ВЧИТИ НЕ БУДЕ, це точно!!! В тестах щось навмання відмітить,а ти дивись, що робити,.
Лена
Моя практика свідчить про інше.
Коментувати
serj
Ви назвали лише мінуси. Але обов’язково є й плюси. Назвіть і їх. Потім можна буде проводити дискусію.
сільський учитель
Для serj: Плюсів немає П.Лікарчук правий. уже давно ДПА потрібно проводити у форматі ЗНО. Мій педагогічний стаж 32 роки
Завуч
Погоджуюся. ДПА повинна бути у фоматі ЗНО.
Коментувати