А. Недоля: як самоцитування накручує індекс Гірша

Здавалося б, нові та більш суворіші вимоги будуть спонукати науковців до підготовки більш якісних статей

А. Недоля: як самоцитування накручує індекс Гірша

Автор: Анатолій Недоля, доцент, Запорізький національний університет.

Про оцінювання наукової діяльності та академічну доброчесність

Відомий французький вчений-фізик Анатоль Абрагам, нагороджений медаллю Лоренца, писав у своїх мемуарах, що «у нас багато всесвітньо відомих у Франції вчених, але за межами Франції про них ніхто не знає».

Щоб інтегрувати українську науку в європейський науковий простір і зробити таких вчених відомими, МОН України започаткувало вимоги оцінювання університетів та окремих вчених за їхніми публікаціями в наукових журналах, що мають імпакт-фактор і входять до міжнародних реферованих баз Scopus та Web of Science. Це є обов’язковою вимогою при підготовці та захисті дисертацій, оцінці наукової роботи та рейтингів кафедр і факультетів, під час ліцензуванні та атестації ЗВО і може впливати навіть на збереження статусу національний, на оцінку наукових фахових журналів, на акредитацію спеціальностей тощо.

Здавалося б, нові та більш суворіші вимоги будуть спонукати науковців та науково-педагогічних працівників до підготовки більш якісних статей та вибору журналів з високим імпакт-фактором. Але це лише в теорії, бо, крім вимог, нічого не змінилося: обладнання залишилось застарілим або взагалі не працює, відсутні матеріали та реактиви, залишилися співробітники, які звикли працювати по-старому.

У цей час з’явилося багато фейкових журналів та конференцій, які пропонують за гроші швидко опублікувати роботу в журналах, що входять в бази Scopus та WoS. Але до нових умов швидко пристосувалися. Збираються такі собі «бригади» з декількох науково-педагогічних працівників, які «скидаються» і публікуються за гроші у якомусь журналі з низьким імпакт-фактором. Крім цього, вони займаються інтенсивним самоцитуванням і таким чином штучно підвищують собі так званий індекс Гірша – показник корисності наукових публікацій, або просять про це своїх співавторів. Існують «унікуми», які таким чином можуть накрутити собі індекси Гірша до 5-7 одиниць, і це ще не межа.

Погоджуюсь, що самоцитуванню іноді важко запобігти: або цього вимагає рецензент, або не хочеться повторювати інформацію з попередньої статті, хоча солідні іноземні видання подібні статті не приймають до розгляду.

Але мова йде саме про штучне самоцитування та штучне підвищення своїх показників. Ось чому наукова діяльність повинна завжди базуватися на принципі академічної доброчесності, до якого нам всім потрібно звикати. А щоб не заохочувати наукову спільноту до таких дій, потрібно не враховувати при оцінюванні рівня наукової діяльності співробітників, кафедр, факультетів, ЗВО таких самоцитувань, взаємоцитувань співавторів та індексів Гірша, які на них базуються.

Я вважаю, що так буде справедливіше, чи хтось проти?

Освіта.ua
28.01.2019

Популярні блоги
Іван Осадчий: про оцінювання учнів 5 класів НУШ За пропонованим у Методичних рекомендаціях підходом неможливо виставити оцінки за семестр
М. Гриньова: виховуємо ще одне покоління, яке не читає Нашим учням треба давати медаль за відвагу, бо толерантно терплять усі хвороби нашої освітньої системи
І. Лікарчук: чиновники не уявляють життя без олімпіад Життя змінюється, формується абсолютно нова суспільна ментальність, а в батьків отих олімпіад – «скрєпи»
Л. Булигіна: про щоденну хвилину мовчання в школах Все, що за вказівкою і не від серця, – все обернеться проти дітей і проти суспільства
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Володимир
Я за!.
Гірш
Пан Недоля живе по принципу не Гірша: ти йому в очі..., а він - божа роса!! Сам, колего , скільки маєш статей? Який індекс цитування? На що пусті словесна пишеш- щоб гонорар на 1-2 грн отримати? Але ж якість статей нижче плінтуса....
Author
Для Гірш: Вся інформація у відкритому доступі - вмієте тролити, зможете розібратися зі Scopus та WoS, чи не знаєте що це таке? Якість статей визначаєте не Ви, а рівень журналу, в якому публікується статті, та вчені, яких журнал долучає до рецензування. Тому є різні публікації в журналах від Q1 до Q4. Чи Ви не знаєте що це? До речі у справжнього Гірша також є індекс Гірша. І це нормально.
Доктор
Для Author: Спочатку вигадуємо індекси, а потім думаємо, як з ними боротися... Чи тим займаємося, колего? Може, краще дослід який-небудь зробити, гіпотезу цікаву сформулювати?
Коментувати
Студент
Задовбали своїми гіршами! Про студентів ніхто не думає! Чого у західних вишах студент може вибирати собі предмети і викладачів, а у наших тільки за рейтингами ганяються, як скажені, а на навчальний процес начхати! Чого я не можу слухати лекції у того викладача, який мені цікавий і добре викладає навчальний предмет, а не того, який має 100 цитувань, а толку з нього як з козла молока. Писати може він і гарно вміє, але викладач з нього ніякий, мимрить щось за кафедрою, а воно мені треба?
Науковець
Нові більш суворіші вимоги сприяють лише тому, що народ масово кладе болт на цю владу і на її вимоги. Навіщо витрачати свої час то гроші, для захисту дисертації і публікацій у закордонних журналах, якщо по факту ти будеш отримувати зарплату 6 тисяч гривень на місяць (типова зарплата кандидата наук). Можна ж просто розвозити піцу і заробляти удвічі більше (без врахування чайових)! А взагалі, дуже рекомендую подивитися на ютюбі відео "Бидло - це найкращий електорат" і почитати коментарі під цим відео. Дізнаєтеся багато цікавого.