Анатолій Недоля: вчена рада чи Рада вчених?

Можливість створювати дорадчі органи спонукає керівників ЗВО до бюрократії та гальмує трансформацію

Анатолій Недоля: вчена рада чи Рада вчених?

Автор: Анатолій Недоля, доцент, Запорізький національний університет.

Можливість створювати дорадчі органи згідно Закону України «Про вищу освіту» спонукає керівників ЗВО лише до бюрократії та гальмує процес прогресивних трансформацій у вищій освіті.

Згідно статті 36 Закону України «Про вищу освіту»: «Вчена рада є колегіальним органом управління закладу вищої освіти». Цей колегіальний орган серед всього «15) має право вносити подання про відкликання керівника закладу вищої освіти».

Зрозуміло, що персональному складу Вченої ради керівник приділяє особливу увагу, щоб убезпечити себе від несподіванок, а також намагається обратися головою Вченої ради ЗВО, щоб контролювати процес. І все це, не дивлячись на запобіжник, передбачений у п. 6 цієї ж статті «Рішення вченої ради закладу вищої освіти вводяться в дію рішеннями керівника закладу вищої освіти».

Але намагання укріпити свою владу в ЗВО призводить до того, що Вчена рада не стає Радою вчених, як передбачалося у наукових установах, якими є ЗВО. Це може впливати як на якість прийнятих рішень у них, так і на творчу атмосферу в цілому.

Ст. 38 цього ж Закону передбачає створення робочих та дорадчих органів. Тому часто-густо такі органи перетворюються на філіали Вченої ради (а може, й навпаки): самі затвердили рішення, а потім на ректораті самі їх і виконують. Такий собі аналог законодавчо-виконавчого органу - два в одному. Мені здається, що ці питання потрібно якимось чином врахувати у новій редакції закону.

Щодо дорадчих органів, то всілякі науково-методичні, науково-технічні та інші ради перетворюються з дорадчих на робочі або навіть дозвільні органи. Склад цих дорадчих органів мало чим відрізняється від робочих та колегіальних органів управління. Звичайно, що все спрямоване на те, щоб усе контролювати і цим обмежити академічну свободу викладачів та студентів. Це порушує розумний баланс інтересів, а втрачають від цього всі.

Створені робочі чи «умовно дорадчі» органи починають завалювати співробітників ЗВО всілякими бюрократичними паперами, процедурами, погодженнями, підписами. І тому те, що передбачене як розширення демократії у ЗВО, перетворюється на розширення бюрократії. А допоміжні підрозділи, які, здавалося б, повинні були розвантажити викладачів та наукових співробітників та укріпити навчальну чи наукову свободу працівників ЗВО, завантажують їх додатковими вказівками, розпорядженнями, рішеннями, узгодженнями.

От і виходить, що разом з водою ми виплескуємо дитя. А як відомо, під тиском та пресингом народжується лише формалізм та сіре сьогодення, а не творча атмосфера, яка спонукає творити. Тому мені здається, що Рада вчених все таки краще.

Освіта.ua
18.01.2019

Популярні блоги
Г. Громко: прибраний шкільний підвал – це ще не укриття Не можна перекладати відповідальність за облаштування укриттів на керівників шкіл
Є. Козолуп: освіта з таким керівництвом скоро помре Високопосадовці достатньо хайпонули на коментарях щодо початку навчання в очному форматі
І. Лікарчук: будемо калатати дзвоником під виття сирен? Втрачені знання чи не здобуті можна відновити чи здобути пізніше, а втрачене життя – ніколи
В. Онацький: чи відновлювати очне навчання у вересні? Відновлення очного навчання – це реальна загроза безпеці учасників освітнього процесу
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Олесь
Гірка правда, ще окрім всього вчені ради є кишеньковий орган для непорядних ректорів, які керують цими вченими органами- рада в ручному режимі Це система, яку навряд чи можна змінити, вона вкорінилася як метастази в хворому організмі
Курикулум
Для Олесь: а як впливає на ректора в Ілінойсі чи Масачусетсі Вчена рада?
Коментувати
Випускник
Завжди дивувався, що у склад вченої ради входять люди, які м’яко кажучи, зовсім ніякі не вчені. Майже до кожної вченої ради вишу входить проректор з адміністративно-господарської частини, він теж учений? Та він взагалі поняття не має, що таке наука! Нехай би вже в ректорат, то це зрозуміло, а у вчену раду? Може мені хтось пояснить?
Юпітер
Для Випускник: а яке відношення до науки має вчена рада!? Там і хімік і педагог, історик і механік,будівельник і військовий ... ще десяток студентів. Не треба болтать- треба робити.
Випускник
Для Юпітер: Якщо це не вчена рада, чи рада вчених, то чому її не назвати як у школі "педагогічна рада"? І хіба в універі не вчені працюють хіміки, історики, географи, математики, педагоги?
Коментувати
Самюєль Дік
В Америці ніхто ректору порад не дає і недовіру ніхто нікому не висловлює. Ректора призначає 7-9 представників штату чи засновник, А доцент мусить працювати, а не піариться на порносайтах.
за державу
Для Самюєль Дік: У нас Україна - не Америка і університети відповідно українські. А доценти якраз і працюють, на відміну від деяких, хто тільки чаї попиває і в рот начальству заглядає. А у вільний від роботи час будь-хто може висловлювати свої думки на шпальтах популярних ресурсів. У нас вільна країна! Чи Ви проти?
Курикулум
Але ж не можна кожному .... слабаку молоти безкінечно дурниці.
Author
Для Курикулум: Я так зрозумів, що блог сподобався, бо викликав неприховане роздратування. Дякую за високу оцінку.
Коментувати