А. Недоля: про індивідуальний підхід до студентів

«Індивідуальна траєкторія студента» та дисципліни за вибором не відповідають інтересам студентів

А. Недоля: про індивідуальний підхід до студентів

Автор: Анатолій Недоля, доцент, Запорізький національний університет.

Вибір без вибору

В останні роки дуже багато лунає розмов про «індивідуальну траєкторію студента» та дисципліни за вибором. Але процес цей формалізований і не відповідає інтересам студентів та викладачів.

Особисто я вважаю вираз про траєкторію невдалим – студент не м’яч, і «летіти за траєкторією», як казав відомий у минулому футбольний коментатор, не повинен.

Крім того, термін «індивідуальна» не відповідає дійсності – ніхто для одного студента створювати набір курсів за вибором не буде. Це більше піар-вислів. Для того щоб студент мав таку «індивідуальність», у нього повинні бути навіть формальні ознаки індивідуального навчання – індивідуальна відомість складання заліків та іспитів, індивідуальна освітня програма, індивідуальна робоча навчальна програма і, головне, – індивідуальна спеціалізація в дипломі, інакше сенсу в таких діях немає.

Забезпечити такий індивідуальний підхід до здобувачів вищої освіти університети та міністерство не в змозі. Єдине, що можуть запропонувати такому студенту на сьогодні кафедри – індивідуальну наукову, творчу чи дослідницьку роботу з науковим керівником чи у науковій (проблемній) групі.

Тому виникає запитання: «А чи може вибір дисциплін змінити щось у навчанні студента?». Відповідь – майже ні. Тоді навіщо цей вибір? Звичайно, що потрібно наповнити цей вибір якимись сенсом і кінцевим результатом.

Для викладачів дисципліни за вибором - також морока: при надмірному навантаженні ще й додатково підготувати декілька курсів на вибір, які не враховуються у навантаженні і які не дають гарантію їхньої реалізації, є лише марною витратою часу і сил, які можна використати для чогось більш корисного. От і виходить, що вибір є формальним, дисципліни мало відрізняються, а їхня підготовка не нормована.

На моє переконання, дисципліни за вибором у сучасній реалізації здебільше мають сенс між факультетами. Якщо ж вибір реалізувати всередині факультету чи спеціальності, тоді потрібно одразу вибирати також і спеціалізацію.

Інакше це виглядає, як меню у недолугому ресторані: страв містить багато, але можуть запропонувати лише вчорашню смажену картоплю з салом, бо іншого немає – кухар захворів. Тож вибір поки що такий: або їсти цю картоплю, або залишитися голодним.

Освіта.ua
10.01.2019

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Андролго
Поглянув на рейтинг університетів - цей поганський соросівский сайт ввів оцінку середнього балу Зно ,! Прямий шлях для дискредитації важких спеціальностей, де є хімія , фізики , математика....
Sirius
Для Андролго: ім потрібна земля і дешева робоча сила! Виші не потрібні.
Коментувати
Випускник
Про що ви торочите? Вас людина конкретно запитує, чи вимірював хтось ту кількість годин, яка РЕАЛЬНО відповідає об’єму навчального матеріалу для засвоєння, чи ні? Викладачі розробляють програми навчальних дисциплін без розрахунку часу на їх засвоєння студентами! У навчальну програму можна вбухати скільки завгодно тем і нікого не цікавить за який час ті теми може студент РЕАЛЬНО опанувати! Ті кредити падають просто з потолка! Головне, щоб всі години збігалися у навчальному плані.
реаліст
Для Випускник: Молодець, второпав, викладачу, робити нема чого брати і вимірювати, а яким чином..., є генії, а є дебіли, що нічого не засвоять. Студент має радіти, що взагалі ту програму отримав розроблену хоч якусь, багато професури взагалі нічого не розробляють, що за них напишуть аспіранти або доценти під вказівкою керівництва зверху, от і добре, ви, що хлопче такий наївний. Професура навіть програми своїх предметів ніколи не бачила, прийде якусь лабуду наплете 80-літній дід і все і додому на два місяці або на дачу під видом хворого, а за нього відплясують старші викладачі.
Також викладач
Про яке засвоєння матеріалу ви говорите? "Вбухівають", як ви кажете, у програми не тому, що викладачу хочеться, щоб студенти не змогли опанувати курс, а тому, що лекційні і семінарські години невпинно зменшуються. А курс треба якось читати. Чому зменшується навантаження, думаю вам зрозуміло - так адміністрація вузів економить на викладачах. Те, що при цьому страждає рівень підготовки студентів, адміністрацію мало турбує, адже це гроші - у наш час найголовніший аргумент. Нестачу лекційних годин студент, начебто, повинен "добрати" за рахунок самостійного, дистанційного, чи якогось іншого "інноваційного" навчання. Результат цілком очевидний - слабко підготовлені студенти і викладачі, які зайняти лише тим, що гризуться за залишки годин. Стосовно кількості кредитів на курсові та модулі, то вони затверджуються МОНом, тому, шановні студенти, усі претензії щодо якості освіти до адміністрації вузів та "реформованого" МОНу. Викладачі тут, на жаль, безсилі.
Випускник
Второпав. На студента всім начхати, головне зберегти ставки і старих пердунів-проффесорів, бо без них не буде акредитації вишу.
Коментувати
і ще викладач
У додаток до попереднього тексту. Не погоджуюсь із пропозицією щодо фіксованої кількості курсів викладача (кожен університет і факультет має особливості). І не думаю, що погодження програми з експертами з інших ЗВО щось змінить (поки що загальна практика погоджень у більшості ЗВО будується на домовленностях). Має йтись про особисту відповідальність викладача перед студентами (ну соромно має бути не на рівні проводити заняття!) й про фахові компетентності викладача, його спроможність до самовдосконалення.
Оракул
Для і ще викладач: Про "соромність" Ви б не писали - все залежить від умов, в яких викладач знаходиться, якщо викладач переобтяжений дисциплінами і йому штучно створюють додаткові погані умови чи за нормативами міністерства чи університетом, чи кимось ще, тоді соромно повинно бути їм - бо не створили умови для роботи, згідно Закону України Про вищу освіту. Мова йде не про теорію, яка дуже віддалена від реальності, а про реальність, від якої дуже віддалені освітні функціонери.
Cirius
Для Оракул. Смію Вас запевнити, що освітні функціонери дуже добре ознайомлені з нашою реальністю у ВО. Але щоб щось виправляти потрібні зусилля, а навіщо їм це, коли зарплата собі йде і ніхто не зганяє їх з насиджених місць. І так буде до тих пір, поки бюджетна кормушка залишатиметься доступною для дармоїдів, а ефективність праці чиновника не оцінюватиметься за реальними, а не надуманими показниками. Чомусь на такі теми дисертацій не захищають, бо для цього потрібно мати заклепки в голові.
Коментувати
і ще викладач
Власне, можливість такого навчання важливо передбачити в ОПП, де є дисципліни за вибором, які будуть формувати й фахові компетентності, й загальні. А тоді на рівні ЗВО затвердити (Положенням про академічну мобільність, вченою радою) можливість набуття студентом кредитів з таких дисциплін як на інших спеціальностях та факультетах власного ЗНО (переважно дисципліни, що формують загальні компетентності), а для реалізації цього треба "порухати" або календар навчального процесу, або розклад, виокремивши пари з вибіркових дисциплін у певній частині дня чи тижня. Тим же Положенням дозволити навчання за академічним обміном чи в Україні, чи закордоном, маючи можливість узгодження ГЗС тих дисциплін, що формують фахові компетентності і є вибірковими. Зрозуміло, що при цьому студент має мати можливість вибору навчання протягом семестру не в своєму ЗВО. Так, це трохи складно, бо ще добре було б додати ці "чужі" дисципліни в додаток до диплому. Кожному такому студенту. Складно, але можливо.
Викладач
А в мене є питання більш загального плану. А яку мету переслідують автори більшості статей на цьому порталі? Сказати, що "те погано", а "те не так робиться" чи "а уявіть, як повинно бути"? Що змінилося із виходом статті? Ви розповіли про щось надзвичайне, чого ніхто не знає? Може є сенс додати якусь пропозицію ябо хоча б пораду? Так, вибір студента - ілюзія. Що ж робити? Звернутись за досвідом до інших країн? Або відмінити цю нісенітницю із вільною траекторією студента? Можливо, варто звільнити викладача від безлічі паперової роботи, щоб він більше часу присвятив студентам? Зробіть ставку викладача незалежною від кількості студентів. Кожен викладач має підготувати фіксовану кількість курсів. Поставте у залежність ставку виладача від кількості його курсів, які пройшли відкритий конкурс із залученням експертів з відповідної галузі з інших вишів.
Остап Бендер
Для Викладач: "-С целью капитального ремонта Провала, - дерзко ответил Остап,- чтоб не слишком проваливался."
Коментувати
Студент
В універах взагалі бардак! Програми дисциплін, які треба вивчити протягом семестру ніхто ніколи не апробовував! Ніхто не задумувався всерйоз над тим, скільки насправді годин потрібно студенту для вивчення тієї чи іншої дисципліни. Зараз кожний викладач розробляє програми і тулить туди, що заманеться. На дисципліну відводиться 3 кредити (90 годин), а за ці 90 годин на факультеті укр. філології треба прочитати і проаналізувати 37 праць і життєвий шлях понад 30 письменників. І це тільки по одній дисципліні, а таких на семестр 7-8! Чи задумувався хтось з науковців, як за таку кількість часу все те охопити? На курсову роботу відводиться 1 кредит (30 академічних годин). Чи пробував хоч хтось з викладачів за 30 академічних годин написати курсову роботу з серйозним аналізом літературних джерел, проведенням дослідження, формулюванням ґрунтовних висновків? Може вони й пробували, але у них же є досвід, а як цю роботу якісно виконати студенту?
Квест
Для Студент: знайшли предмет- філологія, не смішіть ! Рефрен Ом звучить- що робить, аби нічого не робити. Сльози і соплі...
IDPA
Для Студент: не парся, хлопче. Тут не про навантаження для студента йдеться, а про навантаження викладача. Тебе ніхто не питає, скільки часу ти витрачаєш на вивчення предмету. Мовчи і дуй в трубочку. ). Ти нікому не потрібен, потрібна ставка для викладачів! І чим більше тобі задаватимуть учити, тим імовірніше прийдеться відстібнути за сесію ))))
за державу
Для IDPA: Та ні, все набагато глибше - проблеми в організації навчального процесу, формалізм, нехтування правами студентів тощо - все те, що називають одним словом "совок". І якими намірами його не прикрашай - він все рівно вилазить. Студент правий )))
Коментувати