Віктор Громовий: коли відбудеться НУШ?

НУШ буде, коли зникне вертикаль і запрацює горизонталь, де не рапортуватимуть про «здобутки»

Віктор Громовий: коли відбудеться НУШ?

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений вчитель України.

Тоді, коли ніхто «там на верху» не відповідатиме за її «втілення в життя»! Ніхто не тиснутиме зверху («дайош» новий освітній простір з 8 осередків...) і ніхто не чекатиме внизу (караул, не ті парти закупили, підручниками не забезпечили…).

Ніхто ні за що не відповідатиме, а нова освіта народжуватиметься сама собою. Не буде вертикалі, зате запрацює горизонталь, де ніхто нічого не перевірятиме і ніхто не рапортуватиме про «здобутки». І нічого не розвалиться. Доведено сферою торгівлі, яку держава змушена була відпустити на свободу ще на початку 90-х.

Юваль Ной Харари, історик, філософ, автор бестселерів «Sapiens: Коротка історія людства» і «Homo Deus: Коротка історія завтрашнього дня» розповідає про найбільший подив радянського чиновника, який в кінці 80-х приїхав до Великобританії, щоб спробувати зрозуміти: чому в Москві, де найкращі уми намагаються розв'язати проблему постачання продовольства, всюди стоять черги за хлібом, а в гігантському місті Лондоні він не побачив жодної такої черги.

Він хотів поспілкуватись із людиною, яка там відповідає за постачання хліба, але виявилось, що ніхто не відповідає за постачання хліба в Лондоні.

Саме в цьому і полягає «секрет» вільного суспільства і ринку: «Ніхто ні за що не відповідає. Ви лише дозволяєте інформації вільно циркулювати між різними частинами системи й дозволяєте людям і організаціям приймати власні рішення». Див. цей епізод на 26-27 хв.

Do-It-Yourself Democracy, вона така...

НУШ: дайте нам зробити її самим! Таким має бути наше головне гасло.

P.S. Дякую, Наталю Тодчук, за підтримку. Справді, саморегуляція є ознакою життєздатності системи. Втрата ж на будь-якому рівні освітньої піраміди здатності до самоорганізації веде до неминучої освітньої катастрофи.

Утім, уже відчуваю грізний окрик ортодоксальних управлінців старого гарту: що за дурниці він знову проповідує? Як же без вертикалі? Це ж що кожен «шо хотітиме, те і робитиме»?! 

Звісно, апріорі вважається, що ситуація, за якої кожен освітянин «шо хоче, те і робить», є неприпустимою. У тому суспільстві, від якого ми ніби прагнемо відійти, всі робили те, «шо хотів» чиновник, партфункціонер… Тоді інакше бути не могло. Тепер має бути достатньо «хаотичного» простору, для того, щоб міг нарешті спрацювати найголовніший ресурс освіти – ресурс свободи, свободи педагогічної думки і дії.

Вертикальномислячі люди не розуміють, що тривале перебування під дією апарату «штучного дихання» у стані «вимушеної нерухомості» зрештою призводить до повної атрофії м’язів та дисфункції життєво важливих органів. Усі ж добре знають у яких випадках медики змушені брати під повний контроль життєдіяльність організму.

Колись китайським дівчаткам з багатих родин змалечку перебинтовували ноги з тим, щоб вони втрачали здатність самостійно пересуватись і з огляду на це потрапляли у повну залежність до свого чоловіка. Нам це треба?

Замість продовження курсу на культивування «навченої безпорадності», потрібен інший шлях реальних реформ:

«…Возвеличу малих отих рабів німих!
Я на сторожі коло їх поставлю слово(закреслено)... МОН».

Оригінал

Освіта.ua
28.11.2018

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Володимир
В ринковій економіці скрізь корпоративні змови, з якими борються.
Mesershmit
Вітя, ну ти вже забрехався- в нас ні в Києві, ні в Кіровограді і в Москві черг за хлібом не було . Ковбаски і масличка не завжди було, але в холодильниках в кожного!і І друге - перша книга Ювала Харарі називається- Гомо Сапієнс( людина розумна) , а третя-«21 урок для 21 століття». І Союз він не критикує, а часто навпаки...
Галина
Для Mesershmit: черги за хлібом були на початку 90-х. Я добре пам’ятаю як в 93-му 1-курсницею в Києві по 2 години стояли біля магазину аби купити хлібину. А ось в 80-х пам’ятаю черги за всім іншим: ковбасою, морозивом. За речами черг не дуже пам’ятаю, але пам’ятаю, що речей не було. Мої два дитячі пальта тато пошив сам, бо в магазинах їх просто не було, а в 10 років я собі білі туфельки купила в селі у тітки, бо в місті їх не було, а в селі білі ніхто не брав
Гершензон Фіма
При Союзі ми були всі голі і босі, шкіл не було, а навчалися під грушою! Хліб нам показували по інтернету, а за ковбасою літали на Луну. В школі розпеченими совками смалили дітям боки. Замість книжок носили скрижалі, а всі ці університети збудували інопланетяни... Тож я на боці Громового! Концтабір одним словом і совок .
Коментувати
Cirius
На початку незалежності відомі економісти кричали:"Геть планову економіку і централізоване управління, тільки ринок, він усе сам відрегулює". Де вони тепер, чомусь їх не чути. Виявилося, що в капіталістичній економіці планування на першому місці і різниця лишень у формі власності. Ми бачимо, що держава мусить дуже сильно втручатися в еконічні процеси, як наприклад у Франції, коли Олланд підняв податки на прибуток багатих людей. Тому Ви,п. Громовий трохи лукавите, коли стверджуєте, що управління державними НЗ не потрібне. Саморегуляція потрібна рівно настільки, наскільки це не обмежує педагогічну самостійність школи, ВНЗ чи коледжу. Особливо, коли гроші виділяє держава, яка має знати на що вони витрачаються. Тому що ніхто не ругулює постачання хліба ми і маємо його подорожчання на 100% при незмінно поганій якості, хоча це приватний бізнес, який теоретично мав би бути зацікавлений у його високій якості. Аналогія з китайськими дівчатами просто ідіотична, але з Вами таке часто буває.