Антон Сененко: люди, гроші на науку є!

Коли ви розповідаєте про відсутність грошей на науку, позиції спочатку узгоджуйте, аби не виглядати дурнями

Антон Сененко: люди, гроші на науку є!

Автор: Антон Сененко, старший науковий співробітник Інституту фізики НАН України, кандидат фізико-математичних наук.

Я всілякої клоунади чекав у передвиборчій гонці, але не такого. Волаю.

От є люди, які кажуть: «На науку у країни нема грошей. У нас низький ВВП, війна, криза, пенсіонери, борги МВФ і т. д.»

Так от. Люди, гроші на науку є.

Виявляється, зайвим валявся цілий мільярд. Мільярд!!!

І підтвердити цю мою думку мені допоміг сам Петро Олексійович (що, притихли? Вас ніхто не попередив? Ну, звиняйте. Влаштуйте там систему з смс-повідомленнями чи заведіть канал у Телеграмі).

Дивіться.

Вчені, експерти, небайдужі громадяни та чиновники реформують науку, залучають міжнародний аудит, експертизи, створюють незалежні прозорі органи, переймають найкращі практики, ретельно все опрацьовують.

Потім вони кажуть: 

«Дивіться, от у нас класна реформа, але на неї потрібні кошти, щоб все запрацювало. Нам треба додатково 90 мільйонів на крутий Національний фонд досліджень, бо це конкурси, гранти, все як на Заході.

І ще на діяльність Національної ради з питань розвитку науки і технологій тре додати, бо 500 тисяч гривень на діяльність органу, що визначає напрямки науково політики цілої держави - це мало (насправді, це знущання)».

Їм у відповідь: «Грошей нема»

Численні посіпаки: «Війна, косюк, пенсіонери!!!...»

І тут раптом виявляється, що:

  • у державі існує якийсь Фонд розвитку інновацій, на який було закладено 50 мільйонів гривень. І на наступний рік вони теж знайшлися. Ні, фонд не працював і не працює, гроші пропали, і я впевнений, що пропадуть знов (до речі, через це когось звільнили чи вліпили догану? просто цікаво). Але в своїх звітах Уряд, мабуть, пише, що на папері він гроші виділяє. Тобто, на фіктивний (фейковий, уявний, імітаційний) фонд, про діяльність якого ніхто не чув, гроші є, а на Нацфонддосліджень - нема.
  • «Верховна рада запропонувала Мінфіну вирішити питання щодо фінансового забезпечення видатків на створення та забезпечення функціонування Фонду Президента України з підтримки освітніх та наукових програм для молоді». Вирішили! Знайшовся 1 мільярд гривень.

Один довбаний мільярд гривень на фонд, діяльність якого має підтримувати освітні та наукові прагнення молоді (https://www.president.gov.ua/documents/3572018-25414).

Без експертиз, ідентифікаційних комітетів, оцінок, ретельного опрацювання, залучення стейкхолдерів, консультацій, гори обґрунтувань кожної копійчини і т.Ін.

Отак - бац! - і є додатковий мільярд.

Не 997 мільйонів, не 1 млрд.4 гривні 57 копійок, а кругла красіва цифра.

Я соромлюсь спитати - це частина передвиборчої програми?

З кого питати?

З Президента, з Уряду, з МОН?

Може, ми краще доведемо вже почату реформу до кінця?

Аби не було спекуляцій - я ЗА виділення окремих грантів на освіту і науку для молодих, підготовку докторів філософії, стажування і т. ін.

І я б пристрасно вітав появу нового фонду.

Але лише за тими ж конкурсними процедурами, з оцінками та обґрунтуваннями, а не отак. Це ж схоже на передвиборчий популізм.

Тому, власне, шановні громадяни, коли Ви мені розповідаєте про відсутність грошей на науку: Ви там позиції спочатку узгоджуйте, аби не виглядати по-дурному.

Шановні депутати, урядовці, шановний Петро Олексійович (якщо раптом на вогник завітає). Припиніть імітувати підтримку науки. Припиніть імітувати інноваційну спрямованість (ні, Володимире Борисовичу, селфі на фоні конструкторів Лєго не роблять з Вас прибічника сучасних технологій).

Просто дослухайтеся до експертів і виконуйте вимоги закону та рекомендації євроаудиторів (поки Ви все ігноруєте).

Хочете допомогти молоді - не жахайте її. Бо її лякає не стільки нестача коштів, скільки популісти при владі.

Хай допоможе нам усім Лептонний Бог.

Переможемо.

Оригінал

Освіта.ua
23.11.2018

Популярні блоги
Є. Кравченко: невже наявність іспиту гарантує знання? Треба створювати не іспити, а систему нормального патріотичного виховання у школах
Я. Абрамейцева: у чому ціль обов’язкової математики? Випускники 2023 найважливіші роки майже не мають можливості опановувати предмети взагалі
Ігор Лікарчук: хайп навколо оцінювання учнів Оцінка давно втратила дидактичну значущість і перетворилася на холодну формальність заради звіту
Є. Козолуп: чому вчитель має доводити свою необхідність? «Менеджери» довели освіту до такого стану, що вчитель має робити свою роботу на 150% за будь-яких умов
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Архімед
Вчені Нану вироджуються і заблукали вони між трьох сосен! Якщо ви вже за 12 тисяч грн наукові відкриття рухаєте, то конешно.... Але не будьте сліпими- не гризіть своїх колег- гуманітаріів,культуру, освітян.... Бо вже огида до фізиків, які слабенькі- слабенькі, а хвіст піднімають, як справжні. Планк,Ейнштейн , Гамов,Резенфорд .... відпочивають! У нас спільний ворог - олігархат, міжнародний «уряд». Не лийте воду на колесо ворогів!!!
Loki
Для Архімед: Я не казав, що "рухаю відкриття", я сказав що за допомогою цих реагентів я зможу подовжувати свою наукову роботу, і це дійсно буде щось нове, хоч і без претензії на умовну Нобелівську премію. Ніхто нікого не "гризе", але науку треба очищувати від псевдонауки і так вже сталося, що в науковому середовищі гуманітаріїв пройдисвітів НАБАГАТО більше ніж серед природничників та фахівців з точних наук. Про статистику по захищеним дисертаціям вже сказано багато. Ну це нонсенс коли в країні в якій освіта, право та економіка у стадії колапсу захищається така кількість кандидатьських та докторських дисертацій. Не може бути такого, що хімія, фізика, математика та біологія інтернаціональна, педагогіка українська. А ще в нас є ступені з державного управління... Змінити країну це наша спільна мета, однак і науку вберегти треба.
Коментувати
Loki
Фонду досліджень дали набагато менше фінансування... Хай президент бере скільки хоче грошей в свій фонд, але після того як необхідні статті будуть профінансовано. Стосовно тези про те, що це якісь 30 млн. долл.... Ну скажу так: Не так давно я з колегами скинувся грішми, щоб купити фермент, субстрат та препарат порівняння. Сума 12000 грн. (ці реагенти не вважаються дорогими, можна сказати дешеві), але дозволить нам почати новий напрям роботи. Всього 400 долл. а ми були і їх раді бо не потрібно було би в чомусь відмовити собі або своїй дитині.
Наноробот
Для Loki: не выкручивайтесь , дорогие друзья, не секрет , что от безделия в части ученных нану крыша поехала . Обезумели от своей «значимости». Ни одного мирового , даже местного уровня ученного среди волающих нет. Это люди с отравленной психикой. Готовы по сталински( с добрых вроде побуждений) растреливать себе подобных , затаптывая все в грязь. А виновны не политики и власть, которых запад на крючке держит, грантоеды- прикрытие бандокурса, а свои , которые что то не так сделалиили или ошиблись... дело Берии живет!
Loki
За собою я безділля не бачив, 8 груп на тиждень з них 5 англійською мовою, ще й робити щось в науці поспіваю. Глянув профіль автора у Скопус 11 статей, h-4. Це трохи менше моїх показників, але і автор значно молодше за мене. Це непогані показники для науковця, що працює в Україні. Переважна більшість викладачів ЗВО такого й близько не мають. Про співробітників НАН не скажу, я працюю в університеті. Цей хлопець працює і публікується. Жодної неповаги до колег я у нього в публікації не бачив. Просто він каже про те, що купувати дорогу шубу коли дірки на підошві сапог, штанях та сорочці ой як не варто. Особливо коли цю шубу ще й невідомо хто носити буде.
Коментувати
Loki
Ось читаю я коментарі і мені стає страшно. Я вважаю, що на цей сайт заходять люди які не байдужа наука та освіта в Україні, а тут такі коментарі... Автор не казав, що виділення грошей на науку навіть таким дивним чином це погано. Він сказав, що виділення мільярду під фонд Президенту в той час як Науковий комітет отримав 500 тис. принаймні виглядає нелогічно. Науковий комітет єдина структура, що намагається (правда поки що без особливого успіху) побороти псевдонауку в Україні. Саме Комітет вперше сказав правду про те, що більшість "наукових" "фахових "видань в Україні опублікують що завгодно по дзвінку або за гроші, а отже наукові ступені давати по таким публікаціям не можна. Світлана Арбузова (член НК) вперше повстала проти липових дисертацій в медицині та біохімії (шукайте засідання Атестаційної колегії МОН від лютого 2018). Саме науковий комітет вперше вказав на необхідність перегляду правил фінансування науки. Як НК буде працювати без фінансування?
Бойль Маріот
Оцей п.Сененко - продукт наших продажних ЗМІ , які захищають олігархів, виконують завдання західних спецслужб- ПЕРЕКОНУЮТЬ НАС ЩО ГРОШЕЙ МОРЕ ,ТІЛЬКИ НЕ ТАК ВИТРАЧАЮТЬ ІХ ???!! І ось цей чел думає- якби чесно поділили - то я б процвітав! Є певна рація, але на 1-2 % . Ну не бере хабарів Патон- і що з цього? На всю- всю науку з усіх джерел спрямовується близько 200 млн доларів, а це менше в 10 разів бюджета Єля чи Оксфорда кожного . На одну комуналку ледь вистачить , якщо топити по справжньому. Тож гризіть ,пане фізик ,своїх і далі- з переконанням своєї правоти- - так зрозуміліше і легше жити.( Грантоіди хліб не даром жжруть- пів Мону ними забито),.
Володимир
Гройсман вальцману віддає борг за посаду. З відсотками.
Шевчук Р. В.
Це стаття круглого, вибачте , дурня! Що таке міліард гривень- 30 млн доларів! Бюджет на науку 20 кращих університетів США - 1 млрд доларів! Кожного!!!! І при чому тут процедури , чесність, контроль- за ким? В Нану при деградації керівництва скільки розвелось шизіків - страшно! Воно отравлене грантоідами готове кидатись на своїх , за деревом лісу не баче!! Ще фізик??? Від бездіяльності і дурі сидять горе- вчені і ворогів шукають. Нічого не шарять і не бачать , слабаки!!!
Кентавр
Для Шевчук Р. В.: точно!! Бездельники с Нану все поперли грызть всех подряд! Науки там нет, вот и рычат на всех!! Дубы с посадки!!
Коментувати
Tet-a-tet
Вам ніяк не догодиш! Не дають грошей на науку кричимо, а дають -відразу вбачаємо у цьому піар Президента,імітатора підтримки науки і т.д. Одним словом, щоб не зробив доброго, а зануді все бачиться у чорних фарбах. Отакі ми українці, лукаві і недоброзичливі.
N
Так Ви ще не зрозуміли - у Лептонної богині є чоловік - він цим всім і заправляє. Конфлікт інтересів не розв’язано - він не пішов, а лишився як "знаряддя помсти" справжнім вченим - щоб не були занадто розумними. І поки його не підуть, результат залишиться тим самим.