![]() |
Коли ви розповідаєте про відсутність грошей на науку, позиції спочатку узгоджуйте, аби не виглядати дурнями |
Антон Сененко: люди, гроші на науку є!
Автор: Антон Сененко, старший науковий співробітник Інституту фізики НАН України, кандидат фізико-математичних наук.
Я всілякої клоунади чекав у передвиборчій гонці, але не такого. Волаю.
От є люди, які кажуть: «На науку у країни нема грошей. У нас низький ВВП, війна, криза, пенсіонери, борги МВФ і т. д.»
Так от. Люди, гроші на науку є.
Виявляється, зайвим валявся цілий мільярд. Мільярд!!!
І підтвердити цю мою думку мені допоміг сам Петро Олексійович (що, притихли? Вас ніхто не попередив? Ну, звиняйте. Влаштуйте там систему з смс-повідомленнями чи заведіть канал у Телеграмі).
Дивіться.
Вчені, експерти, небайдужі громадяни та чиновники реформують науку, залучають міжнародний аудит, експертизи, створюють незалежні прозорі органи, переймають найкращі практики, ретельно все опрацьовують.
Потім вони кажуть:
«Дивіться, от у нас класна реформа, але на неї потрібні кошти, щоб все запрацювало. Нам треба додатково 90 мільйонів на крутий Національний фонд досліджень, бо це конкурси, гранти, все як на Заході.
І ще на діяльність Національної ради з питань розвитку науки і технологій тре додати, бо 500 тисяч гривень на діяльність органу, що визначає напрямки науково політики цілої держави - це мало (насправді, це знущання)».
Їм у відповідь: «Грошей нема»
Численні посіпаки: «Війна, косюк, пенсіонери!!!...»
І тут раптом виявляється, що:
- у державі існує якийсь Фонд розвитку інновацій, на який було закладено 50 мільйонів гривень. І на наступний рік вони теж знайшлися. Ні, фонд не працював і не працює, гроші пропали, і я впевнений, що пропадуть знов (до речі, через це когось звільнили чи вліпили догану? просто цікаво). Але в своїх звітах Уряд, мабуть, пише, що на папері він гроші виділяє. Тобто, на фіктивний (фейковий, уявний, імітаційний) фонд, про діяльність якого ніхто не чув, гроші є, а на Нацфонддосліджень - нема.
- «Верховна рада запропонувала Мінфіну вирішити питання щодо фінансового забезпечення видатків на створення та забезпечення функціонування Фонду Президента України з підтримки освітніх та наукових програм для молоді». Вирішили! Знайшовся 1 мільярд гривень.
Один довбаний мільярд гривень на фонд, діяльність якого має підтримувати освітні та наукові прагнення молоді (https://www.president.gov.ua/documents/3572018-25414).
Без експертиз, ідентифікаційних комітетів, оцінок, ретельного опрацювання, залучення стейкхолдерів, консультацій, гори обґрунтувань кожної копійчини і т.Ін.
Отак - бац! - і є додатковий мільярд.
Не 997 мільйонів, не 1 млрд.4 гривні 57 копійок, а кругла красіва цифра.
Я соромлюсь спитати - це частина передвиборчої програми?
З кого питати?
З Президента, з Уряду, з МОН?
Може, ми краще доведемо вже почату реформу до кінця?
Аби не було спекуляцій - я ЗА виділення окремих грантів на освіту і науку для молодих, підготовку докторів філософії, стажування і т. ін.
І я б пристрасно вітав появу нового фонду.
Але лише за тими ж конкурсними процедурами, з оцінками та обґрунтуваннями, а не отак. Це ж схоже на передвиборчий популізм.
Тому, власне, шановні громадяни, коли Ви мені розповідаєте про відсутність грошей на науку: Ви там позиції спочатку узгоджуйте, аби не виглядати по-дурному.
Шановні депутати, урядовці, шановний Петро Олексійович (якщо раптом на вогник завітає). Припиніть імітувати підтримку науки. Припиніть імітувати інноваційну спрямованість (ні, Володимире Борисовичу, селфі на фоні конструкторів Лєго не роблять з Вас прибічника сучасних технологій).
Просто дослухайтеся до експертів і виконуйте вимоги закону та рекомендації євроаудиторів (поки Ви все ігноруєте).
Хочете допомогти молоді - не жахайте її. Бо її лякає не стільки нестача коштів, скільки популісти при владі.
Хай допоможе нам усім Лептонний Бог.
Переможемо.
Освіта.ua
23.11.2018