О. Калинич: про відновлення «учительських батарей»

Навчання буде ефективним тільки тоді, коли вчитель спокійний, бо добре та вчасно відпочиває

О. Калинич: про відновлення «учительських батарей»

Автор: Олеся Калинич, вчитель, Хустська гімназія-інтернат.

Добробут, або про відновлення «учительських батарей»

...Тімоті Д. Вокер, американський учитель, якому довелося працювати в гельсінській школі, своїй книзі «Як навчають у Фінляндії» дає «гучний» підзаголовок – «Найкраща шкільна освіта».

Розгортаю першу сторінку з думкою: «Зараз буде список проблем і рекомендації, як їх усунути».

Начитавшись різних авторів про різні школи, скептично оцінюю поради на кшталт обговорення твору в класі з цитуванням усіх важливих моментів (ви, наприклад, пробували за два уроки в 11 класі вивчити біографію Валер'яна Підмогильного й прочитати вголос роман «Місто»?).

Перший розділ - «Добробут». Так, ви не помилилися. Не новітні технології, не методики, а саме добробут.

Та зараз не говоритиму про те, як впливає добробут на дітей у сім'ї. Вражає інше: уявіть собі, у Фінляндії прийнято вважати, що навчання буде ефективним тільки тоді, коли вчитель спокійний, бо добре та вчасно відпочиває.

А ефективність учителя залежить не від результатів тестування учнів, кількості написаних конспектів чи перевірених зошитів, а від того - (!) - як добре вчитель себе почуває.

І, що не менш вражає, на перервах учитель повинен іти в кімнату відпочинку, а не проводити час із учнями.

І після роботи вчитель так само мусить іти додому, бо інакше директор школи зробить йому зауваження, адже більше за норму працювати шкідливо.

Також учитель мусить обідати, бо так він теж відпочиває, і це впливає на його настрій.

«Як тільки ми усвідомимо цінність регулярного відновлення наших учительських батарей, гадаю, тоді побачимо, наскільки це важливо і для наших учнів», - пише Тімоті Вокер.

...Розділ називається «Добробут», бо з добробуту (йдеться не про матеріальне, хоча й про це теж) вчителя починається й добробут дітей. Це розуміє й керівництво школи, й громадськість. Така собі освітня філософія.

Згортаю сторінки книжки й заходжу у фейсбук... Читаю коментарі про школу й учителів... Далеко нам до Фінляндії. Причому не в кілометрах.

Оригінал

Освіта.ua
19.11.2018

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Володимир
Так вчитель у Фінляндії отримує на руки в середньому 2500 євро зарплати, скотиняка така...
Где права?
На переменах учителя дежурят в коридорах, в столовых, когда они должны ходить в туалет, обедать, готовить материалык следующему уроку, отвечай, профсоз
Cirius
Для Oleksandr. Якщо проблеми не існує, то чому про неї пише блогер?Справа в тому, що в Україні діє Закон"Про охорону праці", який захищає в т.ч. і вчителя. Те про що пише Калинич і я перекликається з порушеннями його положень, де передбачено право вчителя на відпочинок, нормальні умови праці і т.д. Уважно прочитайте його і Ви побачите, що фіни такий Закон виконують, тоді як у нас його ігнорують як на місцевому рівні, так і на рівні МОНУ, яке б давно мало би встановити граничну тривалість збільшених перерв з урахуванням його норм. Це важливо особливо зараз, коли формується мережа опорних шкіл, де діти і вчителі будуть проводити більше часу. І в цій ситуації МОНУ не повинно зважати на бажання адміністрації піти швидше додому, а турбуватися про збереження здоров’я вчителів і учнів.
Ангеліна
Ви про які перерви мову ведете? У кого перерви? А як же чергування в шкільних коридорах на всіх перервах? "Халтура" кажете? Та у нас вчителі до 17 год супроводжують дітей, яких розвозять шкільним автобусом додому. Які там батареї? Приходиш додому о 18 год, як блідий спустошений привид .
1
Які там батареї... Тут верхівка зацікавлена у якомога більшому виробленню і швидшому вимиранню людей. А то ще пенсії їм плати. Тому хай пахають на ізнос, поки не сконають.
Андрей
Прочитайте новость про подсчёт пассажиро-потока учителями Никополя и проникнитесь нашим передовым опытом :)
Cirius
Якось було написано, що у СШ і інших НЗ потрібно збільшити тривалість перерв, аби вчитель міг спокійно перейти з класу в клас, перевести дух і звичайно як і усі діти спокійно пообідати, а не ковтати їжу похапцем, бо за 20 хвл.великої перерви потрібно ще багато встигнути. МОНУ, як завжди, відмовчалося, ніби не існує такої проблеми. Якщо йому до лампочки стан вчителя, то що говорити про директора школи? А в ПТУ на великій перерві ще й умудряються організовувати різні виставки, творчі звіти і т.п, забираючи у всіх відпочинок і право на прийом їжі. І все це задля того, щоб не збільшувати тривалість перебування адміністрації у закладі. Навіть в учительській викладачі не мають робочих місць, а сидять усі гуртом за одним великим столом у загальному гаморі. Хто має кабінет тому легше, а решта усе носить зі собою під пахвою. Але й ми у цьому винні, бо миримося з такими умовами праці, добре усвідомлюючи як має бути насправді.
Olexandr Svitlychnyi
Для Cirius: "потрібно збільшити тривалість перерв, аби вчитель міг спокійно перейти з класу в клас, перевести дух і звичайно як і усі діти спокійно пообідати, а не ковтати їжу похапцем, бо за 20 хвл.великої перерви потрібно ще багато встигнути." - проблеми дійсно не існує, бо розклад уроків і перерви між ними встановлюються на місцевому рівні, де цим займаються на педраді школи. Але ж, наскільки я розумію, всі зацікавлені швидше відчитати та піти додому, а великі перерви лише заважають цьому...
Ed-Wault
Я думаю это связано с тем, что многие "халтурят" (или зарабатывают больше, чем на основной работе) после уроков. И время в районе 15-16 - самое золотое, когда большинство учеников хотят попасть на дополнительные
Коментувати