Олена Князева: чому вчителі йдуть зі школи?

Школа перестала бути не тільки місцем радості Дитинства, а й місцем професійної реалізації вчителя

Олена Князева: чому вчителі йдуть зі школи?

Автор: Олена Князева, учитель-методист, кандидат педагогічних наук.

Чому вчителі йдуть зі школи?

Ні, зарплата - остання причина. Вчитель свідомо йде в школу на малу зарплату. Чому йде? Хто йде?

Це особлива якість людей. Це подвижники і альтруїсти, це творчі і креативні особистості, для яких і найкращий театр буде затісним, яким потрібен безкінечний простір проектів, щирі аплодисменти, реалізація власної емпатії у примноженні і примноженні щастя.

Ні? Ви знаєте інших. Які цькують і принижують заради компенсації власних комплексів і амбіцій, які не знають предмет і тільки дивляться у руки. Я теж таких знаю.

Знаєте ще й третіх? Яким до одного місця ті діти разом з тим щастям, відчитали, поздавали і додому? Я теж знаю.

Що? Ще четверті? Які сумлінно і тихо роблять чесно свою справу, їх ніколи не зраджує інтелігентність і відчуття міри, вони працюють далеко за пенсійним віком, тихо йдуть, не очікуючи на «дякую».

Знаєте ще? Може, ті, які ніякі, але школа функціонує… Пишіть, яких ще знаєте.

Хто і як збирає (формує, вирощує, селекціонує) тих чи інших вчителів у школі?

Як думаєте?

Мій досвід говорить - директор.

І в ті часи, коли всевладдя на папері не було і, тим більше, у часи, коли директору мона все.

Тепер питання: з кого директору обирати, коли вибору немає, черг немає!

То, може, втримувати і вирощувати?

Але ж йдуть все одно!

Школа перестала бути не тільки місцем радості Дитинства, а й місцем професійної реалізації вчителя.

Трохи пізніше ще подумаємо разом над цим.

Винних шукати не будемо, тому що їх немає.

Сьогодні я звільнилася зі школи.

Ні, не плачу. Ні, не радію.

Думаю...

Оригінал

Освіта.ua
12.11.2018

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Юлия angel
А я радовалась, когда уволилась из школы. Летела по улице и размахивала папочкой с документами))) Ибо и зарплата унизительная, и требования руководства и одновременное незнание и игнорирование моих прав - абсолютно дискомфортны для работы, и обязанности внешкольного "красителя заборов", и отношение "детей не надо любить, не мечите бисер перед свиньями" - это все закрепило во мне образ школы, как сумрачное, унылое пространство, превращающее свободного крылатого творца в раба или тихого саботажника. Не хочу.
Cirius
А мені здається, що вся справа в керівникові НЗ. Чому з одних шкіл втікають, а з інших на пенсію не виженеш? Тому немає зле, щоб не вийшло на добре. Так, позвільняються вчителі, які не захотять терпіти"порядки" встановлені зарозумілим керівником і тоді місцева влада змушена буде відповідати перед громадою за такий стан речей. Це неприємний процес, але тільки дефіцит кадрів може примусити місцевих керівників повернутися обличчям до проблем своїх шкіл. Такий закон ринку. Не дбаєш про людей- отримуй проблему. Жаль лише, що від цього потерпатимуть учні, а талановиті вчителі стають втраченими для освіти. Але ще ніхто серйозну хворобу не вилікував без болю та терпіння. Наберімся його і ми, час все одно усе розставить на свої місця.
Казка є
Так вірно, на життя не має часу, зошити та підготовка до уроків, батьківські збори у соєму класі та ще запрошують і до іншого, виховна робота дістала з планом до кісток, і зауч який від тебе хоче щось, бо ти чогось не доробив,А ІЩЕ БАТЬКИ, ЯКІ ГОВОРЯТЬ ЩО ТИ ПОВИНЕН РОБИТИ НА УРОЦІ ЯК ВЧИТИ ЇХ ДІТЕЙ, БО ТИ НЕ ТАК НАВЧАЄШ,І АДМІНІСТРАЦІЯ ШКОЛИ ПІДТРИМУЄ, БО ЦЕ БАТЬКИ, НІ—НІ ЇМ ЗАПЕРЕЧИТИ, ВЧИТЕЛЬ ВИНУВАТИЙ У ВСЬОМУ, а як же учитель молодий в якого сімя, дитина , якій потрібно приділити увагу, все це не враховується. Оць такий колапс.
Местный
Для Казка є: с позиции молодого учителя (точнее преподавателя технаря) поддерживаю вас. Если честно, то все мои молодые коллеги забили на учебный процесс: мы отчитали и забыли, ибо максимум сил на подработку направляем. Да, это не правильно и т.д., но таковы реалии.
Коментувати
Галина
Йдуть зі школи, бо жити ніколи. 5-6 уроків. Плани, зошити. Я вчитель початкових класів. Зошити з математики, української мови, російської мови. 32 учні в класі (це щоб було зрозуміло, які пачки зошитів). Весь вечір в роботі. Хочеться, щось цікавого знайти для уроків. А це презентації. А це час. І так кожен вечір. Лягаєш спати з відчуттям чогось не доробленого. Бо є ще свята, збори, конкурси. А ЖИТИ КОЛИ? Слава Богу з батьками та учнями повезло!
Анна
Як втримати кращих? Як дати зрозуміти тим, хто дійсно талантище від Бога , що потрібні школі? Як заборонити батькам принижувати гідність вчителя? Як?
Ольга
И правильно сделали! Правильно. Жизнь наладится. Нормальный человек в школе работать несможет. В нынешней школе
виталий
Я прихиляюсь перед СПРАВЖНIМИ ПЕДАГОГАМИ радянських часiв i не тому, що вони радянськi, а тому, що ВОНИ СПРАВЖНI...!
Для Олена Князева
Зможете взяти участь у конкурсі на посаду голови Комісії з контролю якості освіти як "незацікавлена" особа ;)
Преображенський
Видно по коментарях всю глибину освітньої прірви люмпенізованого суспільства...
Елена
Велика ПРИКРІСТЬ, що розумні, з досвідом, бажанням - йдуть зі школи...((( Загальний культурний, інтелектуальний рівень, рівень освіченості батьків катастрофічно падає. У дітей відсутня мотивація, зацікавленість у знаннях і взагалі розвитку особистості. І винний тут НІЯК не вчитель.Коли держава оговтається - буде пізно. НАЖАЛЬ.
Преображенський
Для Елена: На жаль...
Преображенський
Для Елена: А в шкільних туалетах тепер не тільки "сцуть поза унітаз", а ще й можуть накакати на підвіконник, а потім цим "чорнилом" написати дуже короткі слова із 3 букв на стінах і позабивати всі унітази целафановими торбинками, наповненими всяким мотлохом... Фантазія! Креативність! Цілеспрямованість! Наполегливість! Ну як вчителі не можуть спрямувати всі ці чудові якості в потрібний бік?! Просто ганьба таким вчителям і "респект та уважуха" таким креативним дітям і їхнім батькам, що цей креатив виховали!!!
Коментувати
Віктор
Господи, всі РЕАЛЬНІ вчителі нижче написали що йдуть зі школи через малу ЗП та директорів ідіотів та самодурів, ідіотську систему роботи. Тільки вчителям пенсіонерам треба ПОВАГУ та ДІТИ НЕ ТАКІ+БАТЬКИ ІДІОТИ. Бо ж начальства бояться та суспільство не підходить. Ви ж теж СУСПІЛЬСТВО. Як ви тих батьків вчили так вони вам і відповідають. А у НОРМАЛЬНИХ вчителів є порозуміння із учнями із батьками (з більшістю принаймні).Вони і є РЕАЛЬНІ вчителі яким не байдужий результат їх роботи.
Арго
Для Віктор:сонце, ви де працюєте?
Коментувати
Варшав'янка
Йдуть зі школи та їдуть з країни, щоб жити, а не виживати...заплати коммуналку та проїзд, може щось вистачить на їжу...Про сучасний одяг, подорожі, вчасне лікування( зуби) навіть мови не йде...Коли касир у АТБ заробляє більше ніж спеціаліст після 5-ти років навчання... Для того, щоб бути цікавим учням та вміти їх зацікавати власним предметом - треба бути самодостатнім як духовно так і матеріально, щоб діти не вважали посміховиськом і поважали, а не боялися чи жаліли... З мого потоку (3 групи) у школу пішло вчителювати до 10-ти і не самі ліпші... Враховуючи заробітну плату, пенсія буде у майбутньому жалюгідна, якщо взагалі буде..Бо у розрахунках береться до уваги тільки матеріальне, скільки отримували на руки і які внески були у пенсійний фонд; ні категоріїї, ні класне керівництво не допоможуть... Пішла, виїхала, живу та багато подорожую, продовжую викладати по Скайпу зацікавленим учням, що прагнуть знань Не шкодую зовсім, вертатися не збираюсь..
Володимир
Боротися треба проти свавілля, а не скиглити!
Aas
Хто покинув школу-молодці. Любіть себе і бережіть власне здоров’я. Досить працювати на ентузіазмі. Життя одне. Вчителі розумні і творчі люди, тому реалізують сеюе в інших професіях.
Мирослава
Для Aas: Молоді ,ТАК !!! А людям предпенсійного і пенсійного віку набагато важче !!!
Коментувати
Мотивация
А хто сьогодні йде у ВУЗи? А поважаючий себе вчитель чому повинен ходити на роботу за копійки? Тому і йдуть.
Двієчник
А хтось, взагалі, виїздить з країни... Проблеми майже в усіх галузях де "руку приклала дердава".
Про себе
23 роки сумлінної праці вчителем, викладачем. Шана, повага, звання, науковий ступінь. Люблячі учні по всьому світу. Також йду з освіти. Вигоряння не через учнів, а через "поважне керівництво", суцільні злидні.
виталий
Ваша креативность и творчество - это поборы,хамство,безразличие. Гриневич и ее команда особо опасна и не имеет права на существование. Сбор "общака",это то ,что школа учит нормально воспитанных детей. Задавая вопросы о поборах ,родители-плательщики налогов не могут объяснить детям о поборах училок,о собраниях на тему денег для школы.
Тетяна Кіба
Для виталий: Це ви "Дизель-шоу" передивились)))
для віталіка
Ні, він надивився шоу про вітальку :)
Коментувати
kvp1248
Пройшло 5 років, як я теж звільнився з ЗОШ І-ІІІ ступенів із-за директорки самодурки з освітою початкових класів. Вона оточила себе залежними від неї співробітниками (алкоголізм, прогули, некомпетентність…). Але сестра її працювала в районній адміністрації… Школа після цього розвалилась. Але хороший спеціаліст завжди знайде собі місце. Матеріальне забезпечення зросло майже втричі, нервове напруження зменшилось… Діалектика полягає в тому, що я, навіть вдячний цьому випадку, бо міг би захворіти і вмерти із-за інтенсивності шкільної роботи! Від учнів в процесі навчання я отримував більше інформації, ніж вони. Клас – ВАК. Наприклад, за допомогою програми простого клавіатурного тренажеру, написаної мною, яка автоматично формує експериментальну базу даних , про те як змінюється фізичний, інтелектуальний та емоційні ритми людини, як з цими ритмами корелюється стан імунної системи. Виявилося, що основний період 175 днів, а не загально прийнятий. Це дає змогу прогнозувати стан здоров’я….
розчарований учитель
Для kvp1248: А що, директор не може бути з освітою початкових класів?Це не від освіти залежить, а від конкретної людини. І вчителі звільняються саме через тиск несправедливої дирекції, зокрема, директора,який дійсно чомусь організовує біля себе отих наближених, які вважаються князьками у певній школі, а решта - неугодні. Спілкуючись з колегами, так чомусь у багатьох школах.
kvp1248
Я бачу, що Ви вчитель початкових класів. Невелика репліка: в директорки реальна освіта 9 класів, в старших класах школи вона сама не вчилася, середню освіту одержала в педучилищі, диплом заочної вищої освіти – зв’язки…. Директором може бути хто завгодно, але це не професіонально. «Кухарка може керувати державою»? На прикладі таких заочників, які керують Україною ми бачимо, що це приводить до останнього місця в Європі. Я вище хотів показати, що в школу можна йти не тільки для того, щоб одержувати зарплату, чи прагнути до кар’єрного росту, а і щоб вивчати світ через такий важливий інструмент, як учні в класі. При адекватному підході це може дати більше інформації, ніж Великий Адронний Колайдер.
Наталия
Ви певно також "професіонально" вчилися!
Коментувати
Олена
Є таке поняття "професійне вигоряння"! Таке явище існує, існувало, і буде існувати. Стресостійкість, ось чого бракує не тільки вителям, а й баготьом людям в нашому суспільстві.
Witalina
Для Олена: А ще, є таке поняття як деформація особистості вчителя,коли під впливом негативних зовнішніх та внутрішніх факторів відбуваються зміни,які знижують можливості вчителя
Коментувати