І. Лікарчук: про академічну свободу педпрацівників

Виявилося, що між поняттями «набув чинності» і «закон працює» - величезний шлях, чи навіть прірва

І. Лікарчук: про академічну свободу педпрацівників

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

Минув рівно один рік із того дня, відколи набув чинності новий Закон «Про освіту» На жаль, як і завжди, виявилося, що між поняттями «набув чинності» і «закон працює» - величезний шлях чи, можливо, й прірва. І багато дуже прогресивних норм цього закону уже стоять на краю цієї прірви. Й от-от назавжди упадуть туди.

Насамперед, веду мову про академічну свободу педагогічних працівників, саме: «свободу викладання, свободу від втручання в педагогічну, науково-педагогічну та наукову діяльність, вільний вибір форм, методів і засобів навчання, що відповідають освітній програмі» (стаття 54).

Для того, щоб ця норма почала працювати, не потрібно гігантських коштів чи нових приміщень. Педагогам потрібно було почати копняками гнати від себе тих, хто зазіхав на їхнє право академічної свободи, починаючи від вимагання поурочних планів й закінчуючи зауваженнями, що навчаєте не так. Та почати дихати академічною свободою на повні груди, колеги.

Хоч і розумію, що багато із колег так дихати не захотіли, не будуть, не зможуть і не захочуть. Адже краще почуваються в протигазах, які їм десятиліттями одягали управлінці, методисти, науковці, директори шкіл, вказуючи, що і як робити. Та ще й постійно наглядали за тим, щоб й носа ніхто не міг висунути з цього протигаза.

Тепер настав час вибору. І якщо цей вибір не буле зроблений, то ті, хто протигаз не зніме, залишаться на узбіччі. Або поняття «академічна свобода» назавжди зникне у тій прірві.

Оригінал

Освіта.ua
28.09.2018

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Cirius
Як може у державному ВНЗ існувати повна академічна свобода, коли державний орган(МОНУ) виступає замовником кадрів, затведжує стандарти підготовки( програми) і виділяє кошти на фінансування навч. процесу? п.Лікарчук наївся галюциногенних грибів і плете щось аби плести. А те, що у нас у ВНЗ і так вчать як хочуть і не несуть ніякої відповідальності за велику кількість"браку" вже надоїло слухати від роботодавців. Академічної свободи потребують ті, хто має професійний гонор, авторитет у науці та матеріально незалежні. Багато їх у нас таких?
Василь  Шминдрук
Академічна свобода у педагогічних працівників з’явиться тільки тоді, коли навіки піде в небуття профільне міністерство, в його нинішньому вигляді, і оті недолугі навколоміністерські контори: інститути, академії, обласні і районні управління, методичні центри і кабінети. А також те непорозуміння, яке зараз очолює, як виконувач обов’язків, автор цього матеріалу.
Володимир
Ото вже революційний пост!.
Мирослава
Яка академічна свобода???? Яка автономія ЗСО? Майже щодня якась директива або декілька від МОНУ. департаменту,органів місцевої влади: зробити, підготувати, провести, взяти участь . Це практична реалізація ЗУ "Про освіту"
Den
Слышал, что против деда недавно уже второе уголовное дело завели. За заслуги во время руководства УЦЯО. А ему как с гуся вода - статейки пишет.
Валентина
Не треба забувати, що свобода це і велика відповідальність. І не всі вчителі такі відповідальні, як ви думаєте. Один викладається на повну, інший - переказує матеріал. Якщо вчитель буде використовувати активні та інтерактивні технології, частково пошукові методи навчання, а не пояснювальний то чи буде директор проти цього заперечувати. То яку свободу вибору йому надавати, якщо він використовує лише повідомлення нового матеріалу?
спец
Для Валентина: Активні та інтарактивні технології - це яскрава обгортка, розгорниш- це приховане пояснення.Використовують ті, хто сам має жалюгідні знання. На академічну свободу заслуговують високопрофесійні спеціалісти.На жаль, їх їх мало.
Коментувати
Небайдужий
Викладачі на контрактах. Щось керівництву не сподобалось і іди гуляй. Яка в бісу свобода? Самі зробили викладачів рабами, то нехай ваші діти отримують рабську освіту!
zzTop
Цікаво, якби вчителів і викладачів перевели в ряд кріпаків освіти, вони також би мовчали? Безхребтні істоти прям!)
Вы
Для zzTop: ГДЕ показали свой позвоночник? Конкретно. Место действия. Время. Результат.Можна в ФБуке. Люди посмотрят. И я,когда возможность появится,тоже полюбопытствую.
Небайдужий
У нас вся країна кріпаків і нічого, хребетний ви наш.
Сергій  Іванович
Я намагався бути не безхребетним . Результат - випилюють з роботи після 24 років плідної діяльності .
Коментувати
той,кого особисто позбавив акад.
Все вірно.Тільки не збагну,чи дійсно у свідомості п.Лікарчука сталась корінна зміна моральних принципів чи він продовжує підлаштовуватися під "вітер перемін"?Бо дивно читати ці ствердження від людини,яка у 90-ті вчиняла зовсім не так,виконуючи запобіганки місцевих князьків?!
мушка
Для той,кого особисто позбавив акад.: лікарчук це саме той, хто позбавляв і продовжує позбавляти академ. свободи. Страшна людина.перевертень. Це той, хто принижував вчителів так, як ніхто цього не робив. Заганяв вчителів в партію регіонів, виступав проти ЗНО, а потім очолив кормушку...А тепер, розсуждає....
Іриніда
А чи не завдяки таким. як Ви, п. Лікарчук це все творилося роками!!! Ви що? Думаєте, що Ваші ровесники повимирали раніше Вас? Краще б сидіти і мовчати, а то ще новаторими становляться?!
Іриніда
Іриніда А чи не завдяки таким. як Ви, п. Лікарчук це все творилося роками!!! Ви що? Думаєте, що Ваші ровесники повимирали раніше Вас? Краще б сидіти і мовчати, а то ще " новаторами" прагнуть засвітитися!?!
Коментувати