В. Онацький: іде масштабне приниження професії вчителя

Ми часто чуємо, що вчителі інертні та не сприймають нового, що в педагоги йдуть найгірші та найтупіші

В. Онацький: іде масштабне приниження професії вчителя

Автор: Володимир Онацький, заступник директора школи з навчально-виховної роботи.

Перший вересневий вечір догора… На вулиці приємна прохолода і спокій. Природа ніби заспокоюється, готується до відпочинку. Хочеться й мені швидше позбутися емоцій важкого дня.

Ми сподівалися на чудо. Сьогодні мали відкрити реконструйований корпус нашої школи. Ще у минулому тисячолітті виникла необхідність його модернізувати, і ось нарешті мала настати врочиста мить. Але не сталося, як бажалося… І це – добре, бо краще трохи почекати, ще й ще раз усе перевірити і вже потім звітуватися про успіхи. Коли мова йде про безпеку малюків, то дрібниць не буває. Чудово, що це усвідомили і міські чиновники, і районні. І хоча на будівельному майданчику практично все літо провели освітянські керівники району та міста, і адміністрація школи, і педагоги, і техпрацівники закладу, турбота за безпеку взяла верх над бажанням перерізати червону стрічку. Так, День знань минув, але ще у цьому році будуть чудові свята: День учителя, День Святого Миколая, Різдво. І на кожне з цих свят ми, вчителі та діти, готові отримати чудовий подарунок.

Але першого вересня я хотів сказати зовсім про інше: про ті метаморфози, які відбулися з моїми любими колегами за декілька годин. Ще вчора в вечорі вони зі швабрами та ганчірками готували школу до нового навчального року, і здавалося, що відпусток і не було, і вдома немає ані чоловіків, ані дітей, і втома на їхніх обличчях ще буде триматися довгий час… Але сьогодні вони, чарівні та усміхнені, радо зустрічають учнів.

Ми часто чуємо, що вчителі інертні та не сприймають нового, що в педагоги йдуть найгірші та найтупіші, що люди з указкою – корупціонери та садисти. І чуємо це ми не від своїх учнів чи їхніх батьків, хто любить та поважає нас, хто через весь автобус вітається, бо радий бачити, хто давно вже сам став батьком і привів до тебе своє чадо, а від тих, хто формує державну політику в галузі освіти і до реальних учнів не має жодного відношення.

І результати цієї політики очевидні: сотні дітей по всій країні чекатимуть своїх вчителів уже в понеділок, а їх не буде, вони просто не прийдуть до школи. Хтось вийшов на пенсію, хтось поїхав до Польщі чи Чехії, а може, до Китаю чи Португалії, або після педагогічного університету влаштувався касиром до АТБ чи до Макдо… або помер у 35 чи у 23 роки…

Вони, хто звільнився з освіти або не прийшов працювати до школи після університету, тупі та не сприймають нового? Смішно, бо вони чудово знаходять себе в нових умовах. Хтось заперечить, мовляв, що ті, кому легко адаптуватись, і звільняються, а решта – залишається. І це – неправда, спробуйте попрацювати з 30 учнями хоча б урок, не змінюючись весь час. Актор може роками репетирувати одну роль, і як правило, не виступає сольно. Учитель же не має можливості вчити один урок – у нього на тиждень їх мінімум 18, і кожен – це окрема вистава. Недарма ж академік Іван Андрійович Зязюн зазначав, що професія вчителя схожа на професію актора, але значно складніша.

Йде масштабне приниження професії вчителя. І це погано, бо у професію не приходить молодь. Немає того, що вабило б молоду людину в освіті: поваги з боку держави та можливості створити та утримувати на гідному рівні власну родину.

І що ж робити? Який вихід? Я не лікар, рецептів не виписуватиму, однак скажу так, як каже народна мудрість: «На похилу вербу і кози скачуть». А далі – думаймо, єднаймося, діймо! Зі святом, друзі! З Днем знань! Здоров‘я та родинного затишку, кохання та любові, добра та благополуччя! Будьмо!

Оригінал

Освіта.ua
03.09.2018

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Тетяна
Сьогодні я шукаю в інтернеті де записано, як захистити вже вчителя від поборів, яким немає кінця. З батьків гроші на потреби школи брати суворо заборонили. А з учителів коли? За шкільний інтернет, за заправку принтерів, за папір, на якому друкують нескінченну кількість документації, звіти, тощо платять з власної кишені вчителі. Приїздить пожежний інспектор- просить" хоч пачку паперу" - платять вчителі. Нові стенди потрібні - платять вчителі. А в Раді всім депутатам виділяють планшети, ноутбуки, а вчитель навіть підручники вимушений купувати за власний кошт. Не можна примушувати учнів купити зошити з друкованою основою, вчитель повинен надати роздатковий матеріал. А на якому папері і де вчитель повинен його роздрукувати? Ніхто не задавався питанням, скільки на такі потреби вчитель тратить щомісяця? Легко не помічати цієї проблеми А вчителі мовчать. Виховання скаржитись не дозволяє...
Val, дело не в том, что
Вами перечисленное есть достояная участь для них. Да, участь достояная. Дело в том, что работа учителя не совсем обыкновенная работа. Равно как и работа врача. Эти двепрофессии, эти две равнозначные по необходимости профессии, влиют на состояние общества. Всё остальное второстепенно. Всё происходящее с нами чрезвычайно логично.///И тут на ум пришли учителя людей, вышедших на Сенатскую площадь, друзья Пушкина, стремившиеся выгородить его (если СМИ не врали),учителя Робеспьера, Жозефа Гильотена. У этих людей БЫЛИ учителя, не так ли?///Я так думаю, что ИХ учителя НЕ выполняли не свойственной им деятельности.///Те,кого не устраивает оплата, те ушли из профессии и теперь рассказывают другим, что тем надо делать. Т, кого устраивает зарплата,те МОЛЧАТ.Как правило. Но, потихоньку и они появляются в инете.Чтобы НЕ молчать, надеюсь, и ЭТО радует,поскольку на практике они потихоньку, в силу своих разумений, поступают целесообразно. Время. Должно пройти время.
Val
Рекомендовал бы автору подучить основы рыночной экономики (соотношения спроса, предложения, цены...) и не вдаваться в пустую лирику. Работа учителя - это обыкновенная работа, пусть и с не очень высокой ответственностью. И если за ее выполнение не платят достаточно денег, то люди должны искать себе более продуктивный вид труда. Тогда, при массовом оттоке работников, появится их острый дефицит и государство вынуждено будет повышать оплату их труда. Все просто. Ну, а те товарищи, которые ноют о низкой зарплате, уборке школы и прочем, НО при этом остаются в профессии, это и есть та категория людей, которую часто называют обидным словом "быдло". Именно их можно без особых усилий согнать на мытье школы, уборку пришкольной территории, митинг очередного политического деятеля и, кроме небольших возмущений внутри коллектива, семьи, в комментариях в интернете, они ничего сделать не способны. Логичный вопрос - может это достойная участь для них?
Небайдужий
Для Val: Ви все добре написали. Це дійсно вибір людей - бути вчителем за такі гроші чи ні. І ринок вже зробив свою справу, вже давно іде масовий відтік якісних кадрів. Питання тут не в дефіциті вчителів, а в їх якості. Справа в тому, що це Ваших дітей буде вчити ото "бидло", як Ви написали. Ваших дітей! Ви це розумієте? Мене мало хвилює доля вчителя. Мене хвилює доля наших дітей, і саме тому заробітна плата вчителя повинна бути конкурентною.
и ЭТО не самое грустное,
Небайдужий. Минимальные последствия - нашим, ещё и в проекте не существующим, ВНУКАМ не с кем будет общаться. Ведь своих детей МЫ способны уберечь (те же частные школы). Есть и бОльшие следствия из происходящего. Более дальние.
Алла Федоровна
Для Val: Очевидно вас тоже учили учителя. Пишите грамотно. правильно выстраиваете текст. Неужели у вас нет капли благодарности для ваших бывших учителей? В нашей профессии очень мало случайных людей.Видимо поэтому мы и не считаем себя быдлом, т.к. работаем сердцем. Не предаем своих учеников, не занимаемся ,простите, "педагогической проституцией". Каждый успех наших ребят -это и наш успех. Поэтому учителя- это успешные люди! А почему нас так ценит государство-вопрос не к нам,к обществу, в частности и к Вам,уважаемый Val/
Коментувати
Сергій  Іванович
Автору статті - респект ! Підтримую !Місцеві чинуші гноблять вчителів , порушуючи при цьому законодавство . Важелів впливу на них немає . Підкажіть , як захиститися .
Павло Іванович
Правдиві речі пише автор...За кілька днів до початку навчального року прийшов до секретаря школи(у його кабінеті шкільний принтер), щоб роздрукувати тематичне планування.А мені кажуть: ,,Давайте папір, бо нема для таких потреб, та й не відомо чи фарби вистачить, бо багато сторінок." А на принтері висить для працівників школи напис ,,1 копія - 1 гривня". А Гриневич розказує, що мільйони виділені для таких потреб...Пішов у найближчий магазин, де є принтер, роздрукував, віддав більше 100 гривень. А роздруковувати матеріали до уроків потрібно часто.Як бути?
людина
Щиро дякую автору за позицію й дуже хочу, щоб вона нарешті дійшла до профільного міністра, бо НУШ загрожує цілковитий розвал, але на це закривають очі впливові чиновники.
Cirius
немає поваги до вчителя з боку держави.... На папері у нас усе гарно, МОНУ стільки видало корисних наказів і Закони вже є непогані. Але як тільки усе доходить до місцевого рівня гади-чиновники спотворюють так, що сліду не залишається від усіх новацій з боку держави. Забирають надбавки, премії, категорії, обрізають години і все це заради одного- зекономити гроші на потреби місцевої еліти. Здавалося, що після такої бурі незадоволення поборами з батьків ця практика має вже припинитися. Так ні, дописувачі далі пишуть про збір коштів з батьків під видом потреб на папір, віники, фарбу, охорону і т.п. хоча це обов*язок місцевої влади забезпечити ці потреби. І ми усі це все терпимо, і батьки, і вчителі, а директори взагалі беззубі, думають не про авторитет школи, а про своє тепле місце. І місцеви прокурор про це знає, його ж дитина також ходить до школи. Він краще піде перевірити бізнесмена, там хоч щось увірве.Отже думаймо, єднаймося і діймо, наполегливо і принципово.
Місцевий чиновник
Для Cirius: Усі перелічені Вами доплати здійснюються за рахунок освітньої субвенції, тому на потреби "місцевої еліти" їх використати неможливо. Поцікавтеся, чи достатньо державної субвенції для забезпечення заробітної плати всіх педагогів Ваших закладів освіти. І Ви дізнаєтеся, що їх недостатньо, тому що існує багато малокомплектних шкіл. А якщо субвенції недостатньо, то потрібно щось давати педагогам на мінімальному рівні. Наприклад, 5% за престижність праці, а не 20%, як усім хочеться. Можливо, у Вас будуть якісь конкретні пропозиції, як вкластися в освітню субвенцію? Можливо, скоротити декілька малокомплектних шкіл? А Ви думку вчителів та дітей із цих закладів дізнавалися?
Павло Іванович
Для Місцевий чиновник: А може кількість чиновників зменшити, які заполонили кабінети(в радянські часи стільки не було)? А виручені кошти дати на медицину, освіту тощо...
Місцевий чиновник
Слушна пропозиція. Держава плодить чиновників. Наприклад, були чиновники в районі, а тепер така ж кількість у кожному ОТГ. Отже, реформа децентралізації- це шлях до зростання чиновницького апарату.
Коментувати
ПЕДАГОГ
Дякую за хорошу статтю. Сьогодні, на жаль, досить рідко можна прочитати щось подібне, цілком щире і водночас правдиве
Володимир
Чому керівництво країни так невдало працює? Тому що не проходили ЗНО! Багато народних депутатів проходили через цю священну процедуру? Ото ж! Багато керманичів освіти, починаючи з керівного складу шкіл, здавали ЗНО? А якби їх на це змусили, то багатьом з них була б PISA!
Ірина
Дякую! Гарні слова, співзвучні з моїми думками. Чекаємо на молодь, яка хоче працювати з дітьми.
ВЧИТЕЛЬ
А я вчитель з великим педагогічнимм стажем, з вищою кваліфікаційною категорією та педагогічним званням "старший вчитель", пройшла курси підвищення кваліфікації, проатестована... В 2011 році була призначена директором школи в порядку переведення. з вчителя. В серпні 2018 закінчився термін дії трудового договору і мені у відділі освіти вручили трудову книжку без "бувай здорова". На даний час ні уроків, ні пенсії...Кому що маю доказувати....Залишилося тільки розчарування ... Оце приниження професії вчителя! Оце зразок, що може статися з кожним ...
Володимир
Для ВЧИТЕЛЬ: Це можна оскаржити в суді. Або в департамент освіти, голові облдержадміністрації і далі - в НАБУ!
Простолюдин
Автор абсолютно правий!!! Відчувається небайдужість і професійність.Так! Вчитель не вимагає особливих преференцій, а лише трохи поваги...
Коментувати