О. Охредько: початок нового навчального року в Криму

Близько 250 тисяч учнів та учениць шкіл тимчасово окупованого Криму 1 вересня цього року підуть до школи

О. Охредько: початок нового навчального року в Криму

Автор: Олег Охредько, експерт, аналітик Центру громадянської освіти «Альменда».

Уже вп’яте кримські діти розпочнуть навчальний рік під російською окупацією. Близько 250 тисяч (майже 200 тисяч в анексованому Криму та понад 48 тисяч в окупованому Севастополі) учнів та учениць шкіл тимчасово окупованого Криму та Севастополю 1 вересня цього року підуть до школи.

Початок навчального року не залишився і без чергових «гучних» заяв. Окупаційні ЗМІ були переповнені заявами про «величезне» зростання кількості першокласників у місті Сімферополі, проте не все однозначно через маніпуляції цифрами щодо кількості першокласників в минулому (від 4,5 тисяч до 4 850 першачків), так і в цьому навчальному році (від 5 300 до 5 500 дітей). Загалом, у перші класи в окупованому Криму піде близько 23 тисяч учнів та учениць (у минулому році 22,5 тисячі), а в анексованому Севастополі понад 5 000 тисяч дітей (у минулому році навчалося 4 980 першачків). І це незважаючи на демографічні зміни на півострові в напрямку заміни населення, а також на фоні зростання кількості першокласників в Україні – близько 480 тисяч в цьому році (у минулому році 408 тисяч).

Разом з тим зростання кількості учнів та зменшення кількості навчальних закладів (наприклад в Сімферополі кількість шкіл за цей рік зменшилося на 2 заклади) привело до зростання навчання дітей в другу зміну. Якщо на початок окупації в другу зміну навчалось менше ніж 5 відсотків, то в минулому році в кримських школах у другу зміну навчалося дев’ять відсотків, а в цьому році таких дітей буде вже понад 12 відсотків. Не краще ситуація і в анексованому Севастополі, у якому близько половини закладів працюють в дві зміни і понад 10 % дітей відвідують заклади після обіду.

Знов-таки, як і минулого року, початок навчального року розпочинається з певного «дефіциту» вчителів – не  вистачає вчителів початкових класів, математики та російської мови.

Не змінилася ситуація із «колами пекла» для першокласників. Як і минулого року, батькам потрібно надати «кипу» документів: копію свідоцтва про народження, копію страхового поліса дитини, копію свідоцтва про реєстрацію за місцем проживання, копію паспорта одного з батьків, копію СНІЛС дитини тощо.

Загострилася ситуація з отримання «допуску» - медичної довідки. Погіршення медичного обслуговування, особливо відносно наявності певних медичних фахівців, змушує батьків витрачати тижні на отримання необхідного папірця.

Єдине, практично, де відбулися зміни – це в «грошовому» забезпеченню школярів. За даними окупаційного Кримстату «Якщо порівнювати нинішню "вартість" першокласника з торішньої (з урахуванням виключених позицій канцтоварів), то зараз вона зросла майже на 10,8%, першокласниці - на 20,0%: у 2017 зібрати першокласника коштувало 8158,85 руб., першокласницю від 7533,85 руб., в поточному році - 9046 руб. і 9035 руб. відповідно». Проте ще минулого року колабораційна міністерка Наталія Гончарова наголошувала, що вартість набору для першокласників починається з 20 тисяч рублів.

Складна ситуація і у дошкільних дитячих закладах. На перше вересня понад 19 тисяч дітей чекають черги, яка не зменшується, а зростає.

Гострим залишається питання і навчання кримськотатарською та українською мовами. В окупованому Криму залишилася тільки одна школа з українською мовою навчання (школа №20 м. Феодосії), яка планує навчати 144 учні та учениці в 1 – 9 класах, а от 10 та 11 класи навчання проводиться тільки російською. Не краще ситуація і з кримськотатарською мовою.

І останнє: не зважаючи на наявність шкіл та класів з українською та кримськотатарською мовами навчання, велике питання викликає зміст освітнього процесу.

Освіта.ua
03.09.2018

Популярні блоги
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
І. Лікарчук: освіта вижила лише завдяки вчителям Популізм і дилетантство в освіті руйнують педагогічну творчість і продукують вчителя-урокодавця
Тамара Горіха Зерня: роль учителя стає визначальною Реформа, по суті, вимагатиме повної професійної перепідготовки всього викладацького складу
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Шкарбан
Погляньте на статті, які рябіють запрошенням на навчання за кордон??? Дії Міносвіти , особисто Шарова,Кавтунець, рошкевича— ,зкоординовані на вивіз мізків.... чи розуміють це вони, чи роблять це несвідомо — наслідки ті ж самі!!!