О. Панич: щодо якості вищої освіти і ринкових механізмів

Система вищої освіти не створює робочих місць, а отже, і немає вибору, немає професійної свободи

О. Панич: щодо якості вищої освіти і ринкових механізмів

Автор: Олена Панич, кандидат історичних наук, експерт Реанімаційного пакету реформ, група «Освіта-наука».

Мало хто замислюється над тим, що вибір студентом закладу освіти - це лише один, хоча й важливий, чинник, якого замало для підвищення якості. Звичайно, широкий конкурс і принцип «гроші за студентом» стимулює конкуренцію. Але одного такого ринкового чинника недостатньо, щоб можна було досягти підвищення якості освіти.

Не менш важливим є те, що у викладачів також має бути можливість обирати заклад, у якому вони працюють і реалізують свої наукові і професійні здібності. Сьогодні цього майже немає. Немає ні прозорих конкурсів, ні реальної мобільності викладачів всередині країни. Люди, з дозволу сказати, судомно тримаються за свої робочі місця і бояться пискнути, щоб не потрапити під скорочення. А за керівні посади тримаються ще сильніше.

Ситуація деструктивна і деморалізуюча. Майже немає реальних можливостей створювати нові, модернізовані заклади вищої освіти. Вивести їх на наш ринок освітніх послуг практично неможливо: вимоги до ліцензування, різні там ДБН і тому подібне - просто драстичні.

Все це призводить до стагнації і низької професійної мобільності. Система не створює робочих місць, а отже, і немає вибору, немає професійної свободи.

А проте, важливість такого вибору для якості освіти величезна: без притоку нових кадрів, представників інших шкіл і носіїв інших знань наукові середовища занепадають (що в нас і відбувається).

Система вищої освіти повинна створювати робочі місця. Звичайно, це важко, коли «ефективність використання коштів» уявляється у нас як постійна необхідність скорочення видатків на вищу освіту. Ну, і саме по собі створення робочих місць в бюджетних закладах не гарантує якості - там їх традиційно заповнюють «своїми» або політично вигідними, а не за фаховим принципом.

Але в умовах фактичної автономії все могло б бути по-іншому.

Хоча, може, я надто багато хочу?

Оригінал

Освіта.ua
28.08.2018

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Катерина
Постає єдине питання до МОН: коли скоротиться на порядок фінансування нікому не потрібних ВНЗ в країні, які лягли важким тягарем на плечі платників податків, йде нераціональне і неефективне витрачання бюджетних коштів держави Україна? Чи не логічно би було перенаправити ці кошти в школи та на підтримку професійно-технічної освіти, зокрема ПТУ, щоб утримувати в них свідомих і відданих своїй професії вчителів, майстрів своєї справи, таким чином частково запобігти відтоку вчительських кадрів за кордон, в пошуках достойних заробітків. Час диктує свої умови, брак кваліфіковаих робітничих професій вимагає відкриття нових ПТУ, із залученням висококваліфіковних викладачів, ІТтехнологій.
Кашпур
Для Катерина: Катю, ти просто дура! На освіту виділено 220 млрд , а на всі виші— 15 млрд грн !! А говориш ти словами ворогів України , які хочуть її дибілізаціі !??
Іоан
взагалі імя таке дибілувате твоє, що навіває на думку що ти і є тим дибілом і ворогом України
Іоан
Кашпур це тебе стосується
Коментувати
Тетяна
Син закінчив КПІ минулого року, але диплом так і не забрав. Працює і ніхто в нього не запитує диплому. Все більше самопідготовка, курси. Жаліє за дарма витрачені роки навчання бо міг би розпочати працювати і раніше. Ніби і технічна освіта, яка дуже потрібна, і ВУЗ престижний, але роботи за спеціальністю отриманою нема.
Ніка
Для Тетяна: Як то "диплом не забрав"? Мабуть, іспити завалив. Тому й за спеціальністю не працює. Бо не хоче.
Коментувати
Tet-a-tet
Ще у 1980 р. в університеті викладач сказав нам:"ВНЗ не дає вам знань, ми вчимо вас як потрібно вчитися, а вчитися необхідно усе життя". З того часу нічого не змінилося(у 8о% ВНЗ), дошка і крейда, а ще цікавий або занудний викладач. Решта в руках студента-хочеш бути щасливим-будь ним.
Володимир
Так, багато хочете! Бо ще не вирішуються проблеми із середньою освітою. Ви, як експерт, протестуйте керівний склад освіти, починаючи з директорів та їх заступників. Коли вони працюють на 26%, 51%, 67%... Багато знайдете тих що працюють стовідсотково?