Ольга Халепа: про опорні школи по-українськи

Наслідуючи європейсько-американську модель освітніх округів, не враховують, що села – це родини

Ольга Халепа: про опорні школи по-українськи

Автор: Ольга Халепа, вчитель, громадський діяч.

Опорні школи… Очевидним фактом є те, що особи, які управляють країною (торгують, тримають, кришують – оберіть своє бачення), просто офігіли! Так, так, офігіли! Адже, знищуючи країну більше двох десятиліть, як черви яблуко зсередини, два десятки років нав’язуючи російську пропаганду та виховуючи на радянських принципах і рухаючи країну, у «найкращому випадку», під окупацію, а в найгіршому просто до прірви повної руйнації, ніхто із них не очікував, що в ослабленій, підточеній, прогнилій системі підніметься така хвиля патріотизму, що буде змітати все на своєму шляху, стільки стало тієї сили, задля реалізації національної ідеї та збереження незалежності країни.

Це був повний провал і крах розрахунків тих, хто управляв (торгував, зливав, кришував – обери своє бачення) країною. Звісно, такого допустити більше не можна, адже такі прорахунки дозволили виховати у родинах, громадських організаціях, у школах врешті-решт, людей, що стали на заваді реалізації планів Крісловладців, будованих десятиліттями.

Що ж ми будемо мати завтра? Це легко передбачити, аналізуючи «новаторські» реформи у різних сферах нашого життя. Наприклад, так звана реформа освіти і казочки про опорні школи. Так, вони і правда будуть оснащені суперкабінетами, так, на них будуть списані десятки мільйонів гривень, так, будуть підписані дозволи височайшими комісіями і відкриття показані на місцевих провладних телеканалах , а що ми будемо мати насправді?

Насправді ми матимемо класи, де за партами сидітимуть близько 40 учнів! І це не 40 учнів у міській звичайній школі! Це каша із дітей великої частини району, які мають різний рівень підготовки, різні генетичні можливості і навіть різний рівень здоров’я, бо поруч зі здоровими дітьми в таких школах сидітимуть і діти з обмеженими можливостями (так-так, інтернати теж закривають!)

Скажіть, чи зможе вчитель дати якісну освіту такій кількості учнів за 45 хвилин уроку? Ні! Він не робот, він людина, не зможе, як би він не старався! Бо нині потрібен індивідуальний підхід до кожного учня, як співає наш новий Закон про освіту. Тож легко передбачити, що учні, які мали нормальну успішність у своїх рідних школах, не отримавши своєчасної підтримки та уваги в чудо-опорній школі, опустяться на рівень-два вниз, що згодом позначиться і на складанні ЗНО, і на вступу у ВНЗ.

Наслідуючи європейсько-американську модель освітніх округів, ми, на жаль, не враховуємо той факт, що історично сформовані поселення українців (села) – це великі родини, що мають свою культуру, традиції, менталітет, соціальний та економічний рівень. Зігнавши (а я називаю це саме так) у одну компанію дітей з 7-8 населених пунктів (сіл), ми, як мінімум, розриваємо міцний зв’язок учня з малою Батьківщиною, яка перестає його цікавити, не лише як історичний об’єкт, але і як соціально-культурне середовище та, як максимум, ми перериваємо і зводимо нанівець виховання патріотизму до країни в цілому, адже воно починається з любові до власної домівки.

Те ж саме можна і прослідкувати в родинному вихованні, яке для українського суспільства завжди вважалося пріоритетним: на практиці ми вже бачимо, що дитина від 7.00 до 16-17.00 перебуває під впливом людей, які мало зацікавлені внутрішніми проблемами та потребами сільської дитини, відірваної від родини. Учень, який знаходиться за 15-25 кілометрів від батьків, поступово втрачає психологічний зв’язок з родиною, виходить з-під їхнього впливу, потрапляючи в цей час в коло інших інтересів, які можуть бути найрізноманітніші і найнепередбачуваніші, за якими ні батьки, ні вчителі багатолюдної опорної школи прослідкувати не зможуть.

Таким чином, наші сьогоднішні діти, втративши зв’язок з родинами, будучи вирваними із соціально-культурного життя власного села, не розвиваючись при цьому ні духовно, ні культурно у чужому для них середовищі через брак часу, який витрачається тільки на переїзди вбитими міжсільськими дорогами, втрачають ту основу, той стержень, який у майбутньому допоміг би сформувати в них активну громадську позицію, аналітичне та критичне мислення і патріотичну свідомість.

Сьогодні більшість з нас продовжує наслідувати принцип «моя хата скраю», не замислюючись над тим, що ми втрачаємо наше майбутнє, роблячи марні зусилля сьогодні лише для того, щоб відтягнути у часі те, що не встигли зробити до війни зацікавлені у повному безладі люди.

Під виглядом новітніх реформ та інших казок сьогоднішні Крісловладці забезпечують лише своє власне завтра наявністю покірної отари загублених, розгублених, патріотично не сформованих людей, за участі яких вже ніколи не відбудеться великого патріотичного руху 2014 року.

Та це буде завтра, а зараз…. Комедія під назвою «реформи» триває без антрактів.

Оригінал

Освіта.ua
16.08.2018

Популярні блоги
О. Меркулова: чому міністр не обстоює свою дисертацію? Немає жодної логіки в тому, що людина готова легко відмовитися від кандидатського ступеня 
Г. Сищук: починати реформи варто не з підручників Починати слід з перегляду самої суті: функції учителя, аспектів, які погіршують ефективність його роботи
Тамара Горіха Зерня: потрібне чесне визнання стану справ Потрібно визнати: онлайн-навчання – це профанація, а три роки онлайн – це три втрачених для школи роки
І. Лікарчук: кому і для чого потрібні вимірювання? Кожен учитель без дорогезного загальнонаціонального вимірювання знає, які прогалини в знаннях мають учні
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
вчитель математики, нам і
так все ясно. Нащо ще якісь відео дивитися? Все давно ясно, як божий день. Інше цікавить. Чи є ті, хто здатний РОБИТИ, а не піаритись? Зробити так, як ото Вакарчук, було, почав.
Вчитель математики
Просто подивіться відео "Бидло - найкращий електорат". Його можна легко знайти через гугл або ютюб. І все вам стане ясно!
Володимир
Для Вчитель математики: https://gazeta.ua/articles/np/_7-dniv-goloduvannya-vchitelka-protestuye-proti-svogo-zvilnennya/854317
Коментувати
Т. Г, Шева
Нещодавно міністр Клімкін прозрів і заявив про страшну кризу в шкільній освіті!! І він хоч і пізно прозрів ,правий! Результати Зно розстрільні!!! Математики , фізики в школі та і укрмови —- немає!!! Вчителів не буде !! Педіни в занепаді!!! Мтб не має,,,, житла , зарплат немає, Є показуха і бубня про реформи , головне — в мон немає розуміння що робити!!? Треба новий уряд і нова команда ,не сопливих експертів , а професіоналів справжніх!
Людина ,а не бидло
Під сонцем хочуть жити всі : маленькі села і великі , розхвалені опорні школи,що отримують всю можливу фінансову допомогу і так звані малокомплектні ,що дають далеко не гірші знання ,а можливо навіть і кращі ніж опорні, а тримаються на ентузіазмі вчителів,фінансовій підтримці батьків.Особисто мої діти навчаються в малокомплектній і я ніколи не погоджусь нате ,щоб їх возили у чуже село,розхвалену опорну школу.Посадіть чини у шкільні автобуси своїх дітей і возіть їх у опорні школи!. Створення опорних шкіл і закриття при цьому малих ,це не реформа це банальна економія коштів.Прикро ,що в держави є кошти на величезні зарплати чиновників,пркурорів ,суддів ,депутатів.Ніхто не говорить проте в скільки вони обхояться бюджету.Тоді ,як учень "таврованої" школи обійшовся в 20 чи 25 тис. грн на рік і всі горлають ,як це дорого!А вчителю,що віддав школі ,країні 30 років життя тупо показують на двері.Жаль ,але ДЕРЖАВИ НЕ МАЄ ,села тай вся країна ВИМИРАЄ.
Вчитель
Просто подивіться відео "Бидло-найкращий електорат". Його можна легко знайти через гугл або ютюб. І все вам стане зрозуміло.
Володимир
Для Вчитель: https://gazeta.ua/articles/np/_7-dniv-goloduvannya-vchitelka-protestuye-proti-svogo-zvilnennya/854317
Коментувати
населення тікає
У період з січня по червень 2018 року чисельність населення України скоротилося на 122,5 тисячі осіб. За статистичними даними станом на 1 липня в Україні проживало 42 мільйони 264 тисячі осіб. В країні помирає вдвічі більше людей, ніж народжується. Вісім з десяти громадян України, які працюють у Польщі, задоволені умовами праці та готові рекомендувати польські підприємства своїм родичам та друзям. Головна мотивація полягає у вищій оплаті праці. Проте, дві третини опитаних українців нарікають, що займаються справою, яка значно нижча від їх кваліфікацій, а також висловлюють впевненість, що зможуть переїхати до Німеччини, щойно та відкриє свій ринок праці.
Вчитель
Для населення тікає: 42 мільйони - це дуже завищені данні, які подають "академіки" типу елки лібанової. Насправді нас вже давно менше 40 мільйонів.
Коментувати
Авторці
Які засоби навчання були у 50-х, 60-х роках? Крейда і дошка. Який рівень знань був? Система вміла працювати. Тепер женуться не знати за чим і хочуть не зрозуміло чого. Діти повинні бути мотивовані вчитися. І найбільша мотивація - чітка державна програма чесного вступу, на зразок ЗНО, об’єктивне оцінювання. Можливість безкоштовно здобувати освіту. Учитель навіть при всьому своєму бажанні. Не може якісно мотивувати здобувати знання.
serj
Для Авторці: Мій друг (також учитель) говорить: "із дошкою і крейдою ми полетіли у космос, а з ’інноваційними’ технологіями сидимо на жопі". Я відповідаю: "і дурак приведе осла до води, але і сто мудреців не заставлять його напитися"
Володимир
Для Авторці: Не тільки крейда й дошка, але й кабінети, трудові майстерні. Де це тепер? Посписували й попродавали.
Коментувати
Омелько Терен
Поганого в тому, що школа (хай називається вона опорною чи ще якось) матиме добре оснащення й гарні кабінети фізики або хімії, немає нічого. Це лише один крок. Далі треба створювати колектив, який зможе дійсно навчати. Таких колективів багато й зараз, вони сумлінно працюють й теж мріють про хорошу матеріальну базу. Мені здається, що оце і вся колізія...
Децентралізовані
Такі реалії сьогодення: опорні школи ( в ідеалі новобудови з розвиненою інфракструктурою)-це шанс на більш якісну освіту для сільських дітей, при умові повного матеріально-технічного та методичного забезпечення закладу, наявність якісного кадрового складу вчителів, сучасного директора з ефективним освітнім менеджментом, небайдужих до долі власних дітей батьків. В більшості маємо утворення опорних шкіл під можливість додаткового державного/місцевого фінансування першочергово, часто за рахунок недофінансування інших шкіл, нечесно ( при створенні згадувались вже не існуючі школи, а не мережа на момент оптимізації; діючі школи, які заявлені у складі опорних залишилися зі своїми назвами та автономією), без експертизи доцільності створення саме цієї школи. Треба провести МОНу перевірку всіх створених натепер опорних шкіл на відповідність.
Володимир
Для Децентралізовані: МОН у яйценюка випросило собі невтручання в регіональну освіту. Маразм, але це так!
Коментувати
Лада Гаврилец
Депопуляція, молодь виїжджає, дітей по селах все менше і менше. Села вимирають. Ця тенденція добирається вже і до невеликих містечок. Шкода тих сільських діток, які змушені доїжджати і реально вирвані із соціально - культурного життя власного села. Вони ніколи не повернуться у село. Українське село, старіє і вмирає. Реалії нашого сьогодення. І їх розуміють усі. А от по 40 учнів в класах опорних шкіл бути не повинно! Це не освіта. Освіта починається з малих груп, де вчитель і учні - єдине ціле.
Cirius
Повна дурня переляканої псевдовчительки. Таке враження, що цей допис їй диктував секретар райкому або донецький сепаратист. Змішала усе докупи і видає за істину, переносячи на сьогодення факти, які так характерні для радянської школи. Опорні школи відривають дітей від дому, це ж треба додуматися до такого маразму.
Наталья
Для Cirius: Так, відривають. Якщо знаходяться за кількадесят кілометрів. Чи зможуть батьки відвідати батьківські збори, якщо школа в іншому населеному пункті? Я говорю особисто про себе. В нашому селі дві школи: восьмирічка, в якій я праюцюю вчителем, і середня, в якій навчалися і навчаються мої діти. Навіть за таких умов мені досить складно було відвідувати б.з., але я принаймні могла відпроситися та на велосипеді доїхати. Минулого року гостро постало питання про створення ОТГ на базі сусіднього села. Там нова сучасна школа, відповідно вона і мала б стати опорною. І от яким чином я могла б відвідувати б.з., якщо туди рейсовим автобусом їхати 15 хв. І хто мене з роботи відпустить? А чоловіка в школу на налигачі не затягнеш. Отже, я буду відірвана від шкільного життя моєї дитини. Коли в школі проводяться певні заходи, то вони мають місцеве забарвлення, наприклад, день села, розповіді про видатних людей села тощо. Тож діти чутимуть здебільшого про той населений пункт, у якому знаходиться опорна школа.
Cirius
Для п. Наталі. Щоб ми не мали більших клопотів ніж ті, про які Ви пишете.
Коментувати
Володимир
Халепа правильно розуміє, що з опорними школами й НУШ - халепа! Не лише патріотично, а й реалістично.
аякщодуматиголовою
то потрібно створювати робочі місця в селах, щоб люди працювали при домі, а не заповнювали не гумовий Киів ( на який вже жаль дивиться), не тинялись "десь по світу". Тоді будуть діти в селі, тоді там будуть нормальні школи за рахунок місцевого бюджету. Доречі, для тих хто давно не бачив села, люди вже давно створили собі нормальні умови для проживання в селі: мають газ, воду в хатах, туалети, ванни, пральні машини. Не кажучи вже про І нтернет. І все це всупереч тим, кому село як кістка в горлі...
Віктор
Проти реформи щодо опорних шкіл - ті ВЧИТЕЛІ?? в селах, які бояться конкуренції з іншими більш прогресивними вчителями, бо мало що вміють. В своїй "малій батьківщині" вони мають владу через оцінювання дітей, а так все - треба конкурувати з іншими. Ось це реальна ПРИЧИНА цього ниття. Тільки діти (зі згоди батьків) вже давно "голосують ногами" з таких сіл де ВЧИТЕЛЮЮТЬ такі ОСОБИСТОСТІ. Хоча іноді і в селах є ВЧИТЕЛІ, які переймають новий досвід а не моляться на застарілі поняття
аякщодуматиголовою
Для Віктор: до нас в сільську школу "проголосували ногами" діти з міськоі школи. Довго не могли звикнути , що вчитель на уроці до них підходить, цікавиться, чим вони займаються і т.д.
Віталій
Дозвольте з вами не погодитись. Мова ведеться про зрозумілі освітянській громаді критерії вибору владою опорних шкіл із діючої мережі. Не про владу через оцінювання дітей чи конкуренцію серед вчителів (боюсь у Вас дещо застарілі уявлення про цінності сучасних дітей та їх батьків). Якщо керівництво району вибирає 1-2 школи по певних критеріях (думаю для всіх зрозумілих) і починає з них робити опорні за рахунок коштів решти шкіл району. Як наслідок отримуємо величезну різницю напр. між 1 елітною школою з повним кам ремонтом за 1,5 роки, інтерактивними дошками в усіх кабінетах і рештою шкіл, що ці 2 роки виживають на батьківські кошти (в деяких навіть ноутбука з проектором нема прикількості дітей, більшій 150). І Ви вважаєте, що це нормальна ситуація і здорова конкуренція? Чи такий поділ на еліту і ІІІ сорт сприяє нормальному спілкуванню в освітньому середовищі? А конкуренції між вчителями досить ефективно сприяє ЗНО. Чомусь до вчителів нашої неопорної їдуть з опорної та інноваційної!
Коментувати
Катерина
Халепа аж брюзчить слюною ненависті свого "високого патріотизму". Ну кому потрібні зміни? Краще сидіти у "болоті", головне, що своє, рідне. А там, за 10 км у опорній школі-то вже не українці, а чужаки і вчителі варвари.. Усім, хто так палає за малочисельні сільські школи, де одна вчителька без відповідної освіти викладає по 5-6 предметів, а комп’ютера боїться як вогню, бюджетні грошики вилітають у трубу опалення, раджу віддати своє найдорожче-донечку чи внучечку (бо вони ж для нас найкращі) саме у таку школу. Без швидкісного Інтернету і електронних посібників, без варіативних годин навчальних предметів і профільного навчання, без шкільного психолога і медичної сестри, без гуртків і секцій, без сучасних комп’ютерів і спортивного залу, без фахового вчителя, який викладає лише свої предмети, ...без... без ... Накручуйте і далі сільські громади проти опорних шкіл, ви ж бо робите благородну справу- турбуєтесь про майбутнє чужих дітей, адже свої - у елітних школах.
крепко умной
Для Катерина: а Вы с утра 20 верст пеши в опорную школу пройдитесь, транспорт не во всех селах имеется.
Вчителька 1 класу
А в опорній школі вчителька, яка викладає 1 предмет, дружина, дочка племінниця якоїсь шишки, шишечки районного маштабу. і їй, по великому рахунку, наплювати, які знання отримають діти, крісло вчителя з-під неї ніхто не вирве! Невже ви хочете сказати, що в опорну школу пішли найкращі вчителі?!! Що, туди був конкурс?!! Ні, хто робив у школі, що визнали опорною, той і залишився. А якщо ти і друкуєшся, і знання даєш, що діти без репетиторів стають студентами престижних вузів, але ти, як кажуть у нас, "простячок", ніколи ти не потрапиш у ту опорну школу, бо директор там теж хоче бути директорм опорної школи. А відносно гуртків... Уроки закінчилися, дітей у автобус і додому, бо зимою вже темно, а ще треба шоферові додому спокійно до 17.00 потрапить. А приниження сільської дитини ( а тепер хай село сідає окремо)!!! Ось реалії опорної школи. А безконтрольність дітей: вийшли з автобуса і чи на уроки пішли, чи пинятися по райцентру... Коли та мати приїде і перевірить, де її дитина...
спец
Опорнi школи є рiзні. Є такі, в яких математики навчає вчитель трудового навчання, і є в них вчителі, які комп’ютера бояться як вогню, та і швидкісний інтернет відсутній. Так не співайте тут, пані Катерина, про опорні школи. Очевидно, ви плутаєте, тобто не розрізняєте, елітні школи (гімназії і т. п.) і опорні школи. Опорні школи - це такі самі, які не визнали не опорними, а якість кадрів однакова і там, і там.
Коментувати
реалии
На самом деле тезис правильный, а сводится он к одному - под видом реформ проводится зачистка территории Украины. В первую очередь за счет медицины и образования - добить стариков и выдавить молодежь с их родной земли. Заказ Запада наше правительство проводит ударными темпами - освободить землю на продажу и поставлять рабсилу, желательно без мозгов.
Андрій
Для реалии: Дійсно, йде знищенння країни. І вже давно. Кожен новий уряд проводить політику геноциду, фізичного знищення і морального зубожіння і одночасно обкрадає країну, прикриваючись гарними словами про "реформи" освіти, медицини, досягнення в економіці, європейські цінності (?)... Кілька десятків років одні й ті ж самі політичні постаті лізуть у владу, а народ ніяк не зрозуміє, що всі ті, хто вже були при владі, нічого доброго не зроблять. Їхні "гнівні" заяви в бік один одного нічого не варті. Це одна дружна бандитська сім’я, що робить одну "велику справу" - красти і знищувати! На жаль, багато людей не розуміють і не бачать цих елементарних речей( І скоро народ знов наступить на граблі, роблячи "вільний і демократичний вибір". Без вибору...
Коментувати
всеочевидно
так в цьому ж і полягає прикрита мета так званої реформи: відірвати дітей від бАтьківщини, кинути їх по світу, вигнати з села. В селі люди не потрібні, потрібна земля. А проголошувана мета" рехворми"- дати якісні знання- пусті балачки, в які не вірять і самі реформатори. Вони просто виконують чиєсь підступне замовлення по моральному знищенню українців.
очевидно
Для всеочевидно: выполняют заказ Хабада, рабов им надо 4-5 млн., остальные лишние.
Коментувати
Val
"Тож легко передбачити, що учні, які мали нормальну успішність у своїх рідних школах, не отримавши своєчасної підтримки та уваги в чудо-опорній школі, опустяться на рівень-два вниз, що згодом позначиться і на складанні ЗНО, і на вступу у ВНЗ." - сейчас очень много зависит от самообразования, для которого достаточно банального доступа в интернет, можно даже со смартфона, ну и желания самого ученика его получить. Или желания его родителей. Для уровня школьной программы этого достаточно. Роль учителя здесь не так уж и велика. А по поводу ЗНО, так там чаще всего правят бал репетиторы.
Val
"Під виглядом новітніх реформ та інших казок сьогоднішні Крісловладці забезпечують лише своє власне завтра наявністю покірної отари загублених, розгублених, патріотично не сформованих людей, за участі яких вже ніколи не відбудеться великого патріотичного руху 2014 року." - для патриотического собирания клубники в Польше или патриотического сидения в окопах Донбасса углубленных школьных знаний не требуется, не понятно, к чему это в статье про школьное образование.
Den
У тети мировой заговор головного мозга. Тезисно. "наші сьогоднішні діти, втративши зв’язок з родинами, будучи вирваними із соціально-культурного життя власного села, не розвиваючись при цьому ні духовно, ні культурно у чужому для них середовищі" - какое на хрен развитие в занюханом селе? Для развития нужно как минимум ехать в город или райцентр, сталкиваться с чем-то новым, развиваться.____ "Зігнавши (а я називаю це саме так) у одну компанію дітей з 7-8 населених пунктів (сіл), ми, як мінімум, розриваємо міцний зв’язок учня з малою Батьківщиною, яка перестає його цікавити, не лише як історичний об’єкт, але і як соціально-культурне середовище та, як максимум, ми перериваємо і зводимо нанівець виховання патріотизму до країни в цілому" - одно противоречит другому: как можно "выховывать" патриотизм абстрагируясь какой-то "малою Батьківщиною". Да еще и каким-то внутренним сепаратизмом попахивает, и жлобской заповедью "моя хата с краю".
Александра
Для Den: Чому Ви вирішили, що розвиватись - це зіткатись із чимось новим? Без коріння, без передачі культури ніякого розвитку бути не може. У великіх містах культура взагалі втрачена, точніше, там існує вже нова, інша культура - споживання понад усе. Сенс життя - у їжі та сексі. Та їх різноманітності. Оце нове, на Вашу думку? Розвиток? Авжеж...
Надія
Для Den : У "занюханому" селі ростуть нормальні діти, які поважають старших, допомагають меншим, вміють працювати і відмінно вчаться. Вони на "ти" з багатьма сучасними гаджетами, їм підкоряється інтернет, вони вступають у вузи на бюджет без репетиторів.І у цьому році їх 80% з випуску.І вузи гарні та престижні.А вислів "моя хата скраю" має продовження, яке незаслужено чи навмисне забули:"ворога першим стрічаю". Так наші предки казали.Так що з мозком не у села непорядок....
Den
Для Александра: это мышление потомственного раба, предки которого поколениями сидели в своем селе и с радостью работали на панов. По поводу "Сенс життя - у їжі та сексі.", так процент вич инфицированных и страдающих ожирением людей как раз больше в селах.
Коментувати