О.Співаковський: попередні результати широкого конкурсу

Про надконцентрацію бюджетних місць в Києві та зосередження 56% держзамовлення у трьох регіонах держави

О.Співаковський: попередні результати широкого конкурсу

Автор: Олександр Співаковський, народний депутат, перший заступник голови Комітету ВР з питань науки і освіти, член фракції БПП.

Результати проведеного аналізу свідчать про те, що третина держзамовлення зосередилась у столиці, а більше половини бюджетних місць покрокували до вишів Києва, Львова та Харкова. Саме такі наслідки отримані від практичної реалізації існуючої моделі широкого конкурсу.

Як математик, спробую звернутись до сухої мови цифр, які нададуть змогу об’єктивно оцінити ситуацію, у якій ми знаходимось. Про які ж цифри йде мова?

Перша цифра – це 19 913. Саме 19 913 абітурієнтів із 58 875 потенційних бюджетників отримали рекомендації до вступу на бюджет до 17 столичних університетів. Це означає, що практично кожний третій студент-першокурсник за результатами вступної кампанії з високою ймовірністю (якщо не вирішить навчатися на контракті в іншому місті, що напевне виглядатиме досить фантастично) буде навчатися в університетах міста Києва.

Друга цифра – це 33 447. Так, саме 33 447 рекомендацій на бюджет отримали вступники до університетів Києва, Львівської та Харківської областей.

Тобто йде мова про фактичну надконцентрацію (33%) бюджетних місць в столиці та зосередження 56 відсотків державного замовлення у трьох регіонах нашої держави. Як наслідок – ми отримуємо відповідне «інтелектуальне знелюднення» решти інших регіонів України.

Але, напевне, це не може вважатись єдино вірною моделлю розвитку нашої держави та вищої освіти як інноваційної складової такого розвитку. Ми маємо усвідомлювати, що Україна - це не тільки три вищезазначені регіони (Київ, Львівська та Харківська області), і відповідним чином змінювати існуючі тенденції шляхом внесення необхідних коректив до державної політики.

Чому це так важливо? Спробую пояснити на прикладі:
Так, у цьому році вступники до 7 університетів Одеси отримали 4 255 рекомендацій на бюджет. У цей же час лише два столичні університети – Київський національний університет ім. Т. Шевченка та Національний авіаційний університет спільно отримали 5 324 потенційних студентів-першокурсників. Тобто, два київських університети отримали на 20% бюджетних місць більше ніж 7 університетів Одеси!

Жодним чином не применшуючи значення кращих вишів України, все ж таки хочу наголосити, що нам потрібна здорова конкуренція, яка не буде знищувати освітню інфраструктуру на місцях, а відтак і перспективу розвитку регіонів. Переконаний, нам потрібна державна збалансована політика розвитку людського капіталу. І ми спільно з Урядом та Парламентом зможемо це забезпечити, в цьому не має жодних сумнівів.

Для бажаючих провести додатковий аналіз, я підготував відповідну статистичну інформацію, яка наведена в додатках до посту.

Оригінал

Освіта.ua
06.08.2018

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Правдоруб
Пам’ятаєте, у 1992 році в Україні жило 52 мільйони і ми були третьою в світі державою за кількістю ядерних боєголовок? Тепер нас менше 40 мільйонів, ядерної зброї в нас немає, президентів і міністрів нам призначає старий жид сорос. Навіщо цьому європейському зімбабве така кількість університетів? Тим більше що дипломи цих університетів нічого не варті. У нас продавець попкорну в кінотеатрі в якого 8 класів освіти отримує в два рази більшу зарплату ніж вчитель з вищою освітою, що гробить свою нервову систему в школі.
SCIN
ПАН СПІВАКІВСЬКИЙ !ВИ З ЯКОІ ПЛАНЕТИ ПРИЛЕТІЛИ? ЩО ВИ У СТАРЦІВ ОСТАННЮ СВИТИНУ ДІЛИТЕ? ВИ Ж З ГРИНЕВИЧ ПРОШТОВХАЛИ ЦЕЙ ДУРНИЙ ЗАКОН ПРО ВИШКУ,ШИРОКИЙ КОНКУРС!! ДОДАЙТЕ ДЕРЖЗАМОВЛЕННЯ І НЕМАЄ ПРОБЛЕМ? УРЯД ЗАТВЕРДИВ 78 ТИСЯЧ,А РОЗПОДІЛИЛИ ЛИШЕ 58 ТИСЯЧ??
Правдоруб
Для SCIN: якби українські виборці мали клепку в голові і керувалися принципом: "не по словах їхніх судіть, а по ділах", то такі кадри, як співаковський, гриневич, гройсман мили б параші на зоні, і замовляли б собі на радіо пісню сім-сорок в день народження Гітлера. Але... "що маємо, те й маємо".
NeVat
Для Правдоруб: І знов вбачається пітерський бот - коли ти вже зупинишся, коли гроші закінчаться?
Коментувати
Anna
Лучшие университеты получают больше бюджетных мест. Определенно если выбирать между шарагой в области и, например, КНУ или КПИ места должны получать вторые.
Правдоруб
Для Anna: що є то є. От тільки й КНУ за рівнем своїх викладачів нині тягне хіба що на ПТУ початку дев’яностих. Всі хто мав хоч якісь здібності і міг зацікавити західних роботодавців уже давно звалили на Захід.
NeVat
Для Правдоруб: Не бреши - ти в цьому нічого не пуйлиш
Коментувати
небайдужий
Для того, щоб у вищій освіті з`явилася конкуренція до конкурсу на бюджетне фінансування треба допустити приватні ЗВО. В сьогоднішньому вигляді ніякої конкуренції нема, є лише ілюзія і підстави для корупції.
Правдоруб
Для небайдужий: ваші приватні університети - це таке униле гавно, що й говорити про нього не варто.
Коментувати