Олеся Калинич: про нові типи (чи стереотипи) учителів

Класифікацію розроблено на основі багаторічних спостережень та власного педагогічного досвіду

Олеся Калинич: про нові типи (чи стереотипи) учителів

Автор: Олеся Калинич, вчитель, Хустська гімназія-інтернат.

Останні кілька років яскраво ознаменувалися освітніми змінами. Ми ще більше, ніж раніше, почали говорити про особистість учителя - творчого, активного, який прагне змін, займається самоосвітою...

Для сучасного вчителя не повинна існувати перерва на літню відпустку, адже канікули - також час для особистісного зростання. З одного боку, це добре: постійно навчаючись, людина міцніє. Природно, коли такий учитель ділиться власними здобутками з іншими колегами. З іншого боку, можна говорити про формування новітнього стереотипу: хороший учитель - т. зв. біла ворона, яка активно відвідує тренінги, майстер-класи тощо, колекціонує дипломи й публікує звіти про це у фейсбуці. Такий учитель мусить бути в центрі всіх подій. Паралельно існує армія обурених... 

Одним словом, нова дійсність народила нові (а чи такі вже й нові?) типи (чи стереотипи?) вчителів.

Типи сучасних учителів (класифікацію розроблено на основі багаторічних спостережень та власного педагогічного досвіду)

Примітка. Як учитель упізнає, до якого типу належить? Дуже просто: абзац про свій тип йому видасться неправдоподібним або занадто гіперболізованим.

Учитель-колекціонер. Такого вчителя можна помітити на багатьох майстер-класах, тренінгах. Дуже часто реєструється на онлайн-курси заради важливої мети - отримати сертифікат. Його професійна лексика рясніє поняттями скрайбінг, леп-бук, сторітелінг, blended lerning, гейміфікація... Зазвичай учитель цього типу не використовує всі практики в роботі, адже його завдання - колекціонувати.

Учитель-фотограф. Добре, що сучасна дійсність винайшла Instagram. Адже зараз важливо не провести урок, а зробити про нього фотозвіт - так би мовити, довести, що урок був, що діти до школи прийшли, за партами (бажано якось їх гарно скласти) сиділи. Для фотографа важливе використання «спецефектів» у кадрі: побільше карток, побільше наліпок, побільше... та будь-чого, головне побільше. Тоді кадр яскравіший. Чим більше фото, тим кращий учитель.

Учитель-блогер. Щойно продзвенів дзвінок на перерву, а вчитель-блогер уже повідомив півсвіту, що сьогодні в нього було на уроці, що написали діти у творах і про що він думав протягом останньої години. Байдуже, що це не завжди цікаво іншим, адже колеги зазвичай роблять те саме, що й блогер, тільки не завжди публікують. Він підтримує тісні зв'язки з учителями всіх типів, бо вони - джерело його творчості.

Учитель-підприємець. Продати можна все - ось девіз учителя цього типу. А й справді, чого б не підзаробити на власному труді? У хід ідуть тести, таблиці, схеми, блокноти, щоденники. А що? Є попит - є пропозиція. Якщо вчитель підприємець іще й дуже творчий, то він може продавати і роботи фотографа, і блогера, й інших підприємців.

Учитель-НУШ. Він попереду всіх змін. Концепцію НУШ іще тільки писали, а цей учитель уже поділив клас на 7 зон. Його зачаровують усі реформи і, як наслідок, не влаштовують написані кимось конспекти чи підручники. Він готовий створювати нові методики й навіть нові правила. Часто це нове - трохи «закручено-перекручене» старе. Потай від зайвого ока учитель-НУШ усе-таки полюбляє користуватися добре перевіреним «старим».

Учитель-ностальгія твердо переконаний: раніше все було не так. І діти були вихованіші, і вчителів шанували, і програма легша, і підручники зрозуміліші. Живе спогадами (на рівні зітхань) про минуле. Намагається минуле пристосувати до вимог 21 століття, але зазвичай йому це не вдається, що викликає ще більше суму, відчаю і безнадії.

Учитель-страдник. Любить у невдачах когось звинувачувати. Не важливо, хто винен: родичі учня, підручники, програми чи МОН узагалі - головне, щоб можна когось критикувати. Часто страдниками стають «ностальгісти», які еволюціонували й вирішили не просто страждати, а озвучити наболіле. Прикметно, що «страдники» самі нічого не створюють, адже інакше їх теж можуть у чомусь звинуватити.

Учитель-прокурор. Його основне покликання - шукати недоліки в роботі інших, критикувати й засуджувати, виносити вироки. Зазвичай такий учитель діаметрально протилежний до вчителя-НУШ. «Прокурор» нічого власного не пише, бо поле його діяльності - критика вже створеного кимось. Типологічно «прокурор» близький до «страдника», але є головна відмінність: прокурор критикує, не вдаючись до пошуку причин явища.

Учитель-ксерокопія. Такий учитель не переймається творчістю. Та й для чого, якщо є вчитель-блогер, який описує весь процес навчання, учитель-НУШ, який і так усе зробив, та ще й учитель-підприємець, у якого можна багато чого купити?

Учитель-тінь. Він за всіма спостерігає. У соцмережах не коментує практично нічого, щоб не помилитися й не бути підданим критиці. Не можна сказати, що вчитель-тінь не творчий. Ні, часто навіть навпаки. Просто в нього принцип «Мовчання – золото». Зазвичай про «тінь» знають у вузьких колах і міні-групах, де йому фізично сховатися неможливо.

Просто вчитель. Він просто любить дітей і намагається бути чесними і з ними, і з собою. Він професійний. Його уроки цікаві. Часом просто вчитель поєднує ознаки всіх вище наведених типів, але сказати, який у ньому тип переважає точно, важко. Зараз, читаючи цей текст, просто вчитель посміхається, бо розуміє, як важливо в сучасному світі бути оригінальним, сучасним і водночас залишатися собою.

P.S. Дякую, якщо Ви й ПОсміхнулися, й Усміхнулися (філологи знають, що різниця Є). До речі, один із типів - автобіографічний. Трішки. Напевно.

Оригінал

Освіта.ua
02.08.2018

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Олег
Сподобалось... І посміхнулись, і усміхнулись! Справды, в цьому є раціональне зерно, бо ми вчителі, всі такі різні.
Тамара
Сподобалося. І посміхнулася... Навіть, себе впізнала. Лякають агресивні коментарі. А ще дуже прикро, що існує думка, як "вступив до педагогічного, бо був занадто тупим щоб вступити до нормального університету".
Правдоруб
Для Тамара: подивіться на середній бал вступників до педвузів. Те що туди поступають ідіоти - це не "думка", а доконаний факт.
Коментувати
Правдоруб
Учитель - якого діти посилають нах. Учитель - якого батьки посилають нах. Учитель - голозадий ніщєброд з мізерною зарплатою. Учитель - на самому соціальному дні. Учитель - вступив до педагогічного, бо був занадто тупим щоб вступити до нормального університету.
Остап
Для Правдоруб: так було завжди. Тому що - вчитель повинен стояти на такій висоті, на якій він не стояв, не стоїть і не буде стояти у буржуазному суспільстві. Пригадайте ці слова відомого діяча (цікаво скільки вчителів памятають цей вислів). В часи перебудови переінакшили: вчитель повинен стояти на такій висоті, з якої якщо впаде, то щоб добре почухався.
Володимир
Для Правдоруб: Це залежить від вчителя. Дозволяє він посилати, чи ні, хоча й директор не проти...
Коментувати
Володимир
Вчитель-новатор, вчитель-дослідник, вчитель-бунтар, вчитель-псевдодемократ, вчитель-аутсайдер...
KVP1248
Вчитель – дослідник (исследователь), правильно організований навчальний процес в відповідно технічно оснащеному класі може дати більше інформації про оточуючу Спостерігача багатовимірну Реальність ніж Великий Адронний Колайдер.
Nevat
Ви забули про вчителя-хабарника
Правдоруб
Для Nevat: відстала публіка. Значно вигідніше бути університетським викладачем-корупціонером.
linda
Для Nevat: Де ж ті вчителі-хабарники? Чи багато серед вчителів ви бачили багатих людей?
N
Для linda: Готувати своїх же учнів до зно за гроші або занижувати оцінки, щоб потім учні ходили на додаткові платні заняття - це хіба не так називають?
Коментувати