Ігор Лікарчук: навіщо штучно підтримувати ВНЗ?

Якщо майбутні студенти не обирають університет чи якусь спеціальність, вони повинні існувати далі?

Ігор Лікарчук: навіщо штучно підтримувати ВНЗ?

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

Знову повертаюся до теми про підсумки подання заяв до вищих навчальних закладів майбутніми студентами.

Прийшла в голову така думка. Якщо майбутні студенти не обирають університет чи якусь спеціальність у ньому - такий університет чи спеціальність (освітня програма, напрям підготовки) повинні існувати? Думаю, що не повинні.

То, можливо, варто було б, проаналізувавши результати вступних кампаній за останні п`ять років, прийняти рішення про позбавлення ліцензій на право здійснення освітньої діяльності ті заклади, котрі жодного разу не потрапили до списку п’ятдесяти чи вісімдесяти найбільш затребуваних абітурієнтами?

Для чого штучно підтримувати заклад освіти, до якого СТАБІЛЬНО НЕ ХОЧУТЬ йти абітурієнти?

Із етичних міркувань можна довго підтримувати тяжкохворого, який знаходиться в комі. Але для чого це робити стосовно багатьох вищих навчальних закладів, котрі в такій же комі перебувають десятиліттями

Оригінал

Освіта.ua
30.07.2018

Популярні блоги
Г. Громко: прибраний шкільний підвал – це ще не укриття Не можна перекладати відповідальність за облаштування укриттів на керівників шкіл
Є. Козолуп: освіта з таким керівництвом скоро помре Високопосадовці достатньо хайпонули на коментарях щодо початку навчання в очному форматі
І. Лікарчук: будемо калатати дзвоником під виття сирен? Втрачені знання чи не здобуті можна відновити чи здобути пізніше, а втрачене життя – ніколи
В. Онацький: чи відновлювати очне навчання у вересні? Відновлення очного навчання – це реальна загроза безпеці учасників освітнього процесу
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
NN
В Моигялке "обирають" Физику и прошли на бюджет в этом году с кб 111!!! Зно физика -109!? ? ЗНО англ- 104!!!. укр мова -134! https://vstup.edbo.gov.ua/offer/502595/. И ЭТО БЕЗ КВОТЫ ( "Для чого штучно підтримувати заклад освіти, до якого СТАБІЛЬНО НЕ ХОЧУТЬ йти абітурієнти?". ) - уммные абитуриенті,УМНЫЕ, с хорошим баллом! Почему этот недоумок должен учиться за бюджетные деньги, а умные и талантливые дети не проходят на бюджет с конкурсным чуть ниже 190,к примеру на ФИОТ КПИ и физикой зно 194
Инна
Для NN:Вы действительно не понимаете( с вашими то 190 баллами) или придуриваетесь?С вашим непревзойдёнными способностями,вы наверное поняли алгоритм поступления?И поняли,что не Могилянка-не нужна..а по всей Украине на физику никто не хочет поступать.Откройте любой пед.вуз-одна и та же картина.Дали 300 бюджетных мест-желающих 100 по всей Украине.Поступили ВСЕ!Давайте пед.универы закроем!!!Никто ж не хочет за копейки учителем физики ( а так же математики,информатики)работать и вы в том числе(если вы абитуриент),Ну вот и получите,через несколько лет учителей для ваших детей с ЗНО 100 баллов,и думаю ваши будущие дети вряд ли смогут набрать 190 баллов,або научить их этому будет некому.А высокомерие своё и гордость баллами на ЗНО можете засунуть..на печку.То что вы вызубрили школьную программу-разговор пока НИ О ЧЁМ.Идите на физику-вас возьмут!В чём проблема?
1111
Для NN: розум часто проявляється ще й у вмінні правильно розставляти пріоритети в житті. Людина може хоче спати інженером-комп’ятерником. Розуму йому хватило розрахувати наступний алгоритм дій: вступає на бюджет на фізику заодно закінчує якісь курси і спокійно вступає до бюджетних установ з цією освітою. А тоді маючи вже дрсвід роботи може споліватись і на краще. А Ви вперлись рогом: лише так або ніяк, от тепер і вчитись будете за власні кошти. І хто звас двох розумний?
Коментувати
к.т.н., доц.
Трошки бухгалтерії з оплати праці НПП в моєму ЗВО. Зарплати "подвійні", діють передбачені законом надбавки за стаж, науковий ступінь, вчене звання та заслужене звання. Але. Пенсіонери в переважній своїй більшості перебувають на дробній ставці, як правило 0,5 (а бува і 0,4 та навіть 0,25). Так що прошу не сильно на них "котити бочки". Надбавки за науковий ступінь та вчене звання конкретно в моєму ЗВО також залежать від стажу. Тобто, молодий асистент, кандидат наук будуть отримувати надбавку за ступінь чи не вдвічі меншу, ніж передбачено законодавством (але десь ці норми прописані в якихось підзаконних актах, то ж не підкопаєшся). Згадані надбавки в повному обсязі отримують лише НПП при стажі в 20 і більше років. Пропоную також робити висновки стосовно мотивації молоді.
висновок
Для к.т.н., доц.: мотивація у молоді одна - тікати чим далі з цієї країни, не жити в злиднях, без жодних перспектив.
к.т.н., доц.
Для висновок: Тоді прошу назвати роботу, на якій молодому спеціалісту з мінімальним досвідом одразу платять 100500 зарплати. Навіть в "осіб легкої поведінки", окрім молодості, потрібні ще якісь навички та досвід. Чи не так?
совесть
Для к.т.н., доц.: Бездарне порівняння. Проблема ж не у тому, щоб у того, хто отримує на 3 копійки більше, забрати й віддати тому, у кого на 3 копійки було менше. Зруйнований баланс між вартістю праці та вартістю ЖИТТЯ в країні. І це явище тягне за собою зневіру у майбутнє нормальне життя тут. Тому й тікає молодь, не марнуючи свій час на ОЧІКУВАННЯ обіцяного ПОКРАЩЕННЯ від людей, що звикли роками безкарно ПОКРАЩУВАТИ ЖИТТЯ ЛИШЕ ДЛЯ СЕБЕ. А Ви про "не відбирайте 0,25 ставки у пенсіонера". Та нехай собі працює (не більше 0,5 ст.), якщо дійсно замінити ніким.
Коментувати
Володимир
Багато можна говорити про популізм і некомпетентність. Це не найстрашніше. Найстрашніше зараз в Україні - кримінальна "Солідарність".
все
Для Володимир: має свої витоки.
Коментувати
Witalina
До тих пір поки при владі будуть популісти, не далекі люди,які не думають про майутнє держави, до тих пір у нас НЕ БУДЕ нормальної вищої освіти.! НЕ МОЖНА бюджетні,державні кошти витрачати на підготовку нікому не потрібних спеціалістів,То й ,хто вивчився за кошти держави, повинен відпрацювати на державу.Кричимо про підготлвку педкадрів,а людина, яка працює в с-мі освіти , не може за б юджетні кошти отримати кваліфікацію магістра по спеціальності середня освіта(фізика) , бо бачте ,вона на бюджеті отримала спеціаліста.
Леонідович
Для Witalina: а для чого спеціалісту магістр?
Witalina
Для Леонідович: щоб отримати педагогічну спеціальність і мати право працювати викладачем,ачителем фізики
N
Для Witalina: та не потрібна педагогічна освіта взагалі - це все фантазії агента впливу кременя і його послідовників
Коментувати
схема МОН
А навіщо тоді МОН закриває очі і дозволяє поступати бездарям, які провалили ЗНО, у більшість приватних вузів, як: Україна, МАУП, до КІК Поплавського на базі КУК та інші. Зараз ділки використовують схемку - поступаєш без ЗНО до приватного вузу, потім після одного року навчання переводишся до нормального державного, навіть в ун-т Шевченка, закон про вищу освіту дозволяє. Все чисто, без пилу та нервів, лише дурні здають ЗНО, а розумні, які вчилися на 4-5 балів у школі, крутили всіх вокруг пальця.
Мысль
Автор нахоился в самом центре развития событий. ГДЕ наработки автора по поводу попадания в ВУЗы самых УМНЫХ и ЗНАЮЩИХ? Попадали бы самые УМНЫЕ и ЗНАЮЩИЕ, не пришлось бы сейчас говорить о раздутых ВУЗах и необходимости их закрывать. Ведь их ОТКРЫВАЛИ. В захудалом райцентре ВУЗ университет "Украина", в котором "преподают" школьные учителя студентам, которые школу на 4-максимум 6 баллов закончили. А в чуть бОльшем райцентре насоздавали всевозможных университетов, в которых учаться те, кому в ПТУ место. Но нет, они получают ДИПЛОМ о ВЫСШЕМ образовании. Ну не бред? А ведь в руках автора было многое. ЧТО он сделал?
гроші на вибори
Вальцман все рівно більшу частину вузів та коледжів позакриває та укомплектує. Грошей на їх утримання немає, вони потрібні на вибори, там без варіантів.
Галина
Для гроші на вибори: не думаю, що мова йде про державні виші. Виросла як гриби після дощу кількість саме приватних вишів, до яких і конкурсу на вступ немає. Подав заяву -вже вступив. Відповідно і якість навчання в таких вишах на рівні ПТУ. Саме їх і слід закривати. В державні заклади завжди конкурс хороший. А на закритті пр ватних вишів державні кошти ніяк не з’економиш, навпаки з’явиться купа безробі них та зменшаться надхождення від податків
Коментувати
Правдоруб
Пам’ятаєте, у 1992 році в Україні жило 52 мільйони і ми були третьою в світі державою за кількістю ядерних боєголовок? Тепер нас менше 40 мільйонів, ядерної зброї в нас немає, президентів і міністрів нам призначає старий жид сорос. Навіщо цьому європейському зімбабве така кількість університетів? Тим більше що дипломи цих університетів нічого не варті. У нас продавець попкорну в кінотеатрі в якого 8 класів освіти отримує в два рази більшу зарплату ніж вчитель з вищою освітою, що гробить свою нервову систему в школі.
это, всего лишь, означает
Для Правдоруб: нашу собственную бестолковость. То есть бестолковость тех, от кого кругами всё шло далее. То есть не совсем нашу, поскольку мы то СВОЮ работу выполняли. Так вот. Это ведь надо было профукать ТАКУЮ страну. ПРофукать запросто так. Только лишь потому что " из центра приказ пришёл"./// Українською. Ваші слова показали НЕспроможність наших керманичів вивести країну в такий стан, при якому її населення прагнуло би залишитись тут, а не рискати по всьому світові у пошуках кращої долі. Старий жид, кажете? Висновок?|||И чем чаще вспоминать, что кто-то нам виновен, тем быстрее... /// Вы или с ТОЙ стороны, или не хотите думать
Правдоруб
это всего лишь, означает... ти безтолковий хоч сам розумієш, що за маячню ти написав?
привет
Для Правдоруб: читаю "правдоруба" давно и не только здесь;-). Или вас, таких, рубов, пОлно. Иногда вроде как адекватній, иногда - не особо. Мі с тобой на разніх струнах висим, так что - тебе не понять написанное. Ну да ладно. ЛИшняя копейка тебе не помешает. А мне прикольно. ///
Коментувати
Справедливий
Перш за все треба створити насправді конкурентні умови на ринку ВО...для цього допустити до конкурсу на держзамовлення приватні та комунальні ЗВО
Anna
Огромный плюсище. Сначала сделали широкий конкурс, потом поняли что половину универов прийдется закрыть и добавили региональный коэфициент. Цирк.
VFVF
А підтасовувати результати ЗНО, продавати результати- це не штучне утримування ВУЗів?
все верно
Для совесть: правда ваша, в вузах засилие пенсионеров, научная пенсия + зарплата, выходит не плохо, на жизнь хватает, аспиранты что-то подбрасывают, студенты-двоечники проплачивают, так в месяц и набегает 20-30 штук, в зависимости от региона. Будет ли преподаватель-пенсионер отказываться от этих благ и непыльной работы пару раз в неделю, вопрос риторический. Пропустит ли пенсионер молодых, ведь у нас везде кричат - дорогу молодым, - нет, это смерти подобно. Во всех ученых советах сидят старики. Деканы, проректора, ректора - одни пенсионеры. Молодых реально выживают из науки, вузов, из страны. Защититься без мзды и получить ученое звание без взятки НЕВОЗМОЖНО в этой стране. Не потому, что мозгов нет, они есть, просто, чтобы получить одобрямс руководства, а там одни деды, надо проплатить баксы. Для них молодые - это угроза их достатка и халявы. Только уже скоро на одного работающего будет 2 пенсионера, будет ли молодежь кормить их своими налогами - нет, уйдет в тень. Здесь кардинально надо принимать решение, не только сокращать вузы, а по достижению пенсионного возраста запретить занимать руководящие должности в вузах и Aкадемии наук и работать не более, чем полставки, иначе загубим молодежь, науку и страну.
NeVat
Для все верно: щось надто сумно - і все одне й те саме під різними ніками, щось знову країна не подобається? То їдь, або сиди у своїй рідній та не лізь до нашої. Підкажи, де можна заробити такі гроші? В мене щось не виходить, тай "мзду" не беремо. Що до пенсіонерів - правда, але що до "не можна захиститись без грошей" брехня - залежить від спеціальності та наукових доробок.
Puma
Для все верно: уже...
кацапському NeVAT
Для NeVat: а чого, в ун-ті Шевченка зарплата доцента близько 14 тис., у професора, в залежності від стажу, дещо більша, додайте пенсію - вже 20 штук, а аспіранти та заочники, які все купляють, - ось вам вже 30 шт. А захиститись на гуманітарних науках без грошей дійсно неможливо. Технарям легше, бо їх мало, а казки розповідати, що все без грошей - брехня, в нас на кафедрі пішла аспірантка, дисертація написана, сказали плати 10 тис. баксів, все включно, а де їх взяти молодому спеціалісту, а то дідам старим нецікаво, так і втрачаємо молоді кадри, дійсно сумно. Правда, вона завжди коле очі, бо ця гнилота вже на поверхні і дуже смердить, суспільству щось требі з цим робити.
Коментувати
N
Пан Лікарчук забуває, що університет - це також заклад науки, а не лише освіти. Оцінювати роботу університету чи кафедри лише за кількістю вступників - це відверте школярство. Тільки на це, на жаль, поки що здатне наше МОН, не враховуючи в навантаження викладачів наукову діяльність. Ось і виходить - немає студентів - закривайтесь. В справжніх рейтингових університетах вступники - це лише одна із складових роботи університету. Інакше університет перетворюється в школу, тільки з іншою назвою. Але як це пояснити людям далеким від вищої освіти, хоч вони й перевіряють її на відповідність ліцензії. Закриття багатьох стратегічних, але непопулярних спеціальностей, кафедр, галузей - стане ваговим внеском до перетворення України на бананову республіку - дивись, і внаслідок глобального потепління, якраз банани з’являться.
Val
Для N: Так можно составить рейтинг по доходам вузов от выполнения хозтематики и от среднего среди их преподавателей индекса Хирша, в том же Скопусе, и закрыть самые не эффективные.
N
Для Val: На підставі яких законів - ми ж живимо у правовій державі. Всім діям повинні передувати закони. Законами такі дії не передбачені - міняти ніхто нічого не хоче - вся верхівка в цьому зацікавлена, інакше вже давно б існували законні підстави.
М
Для Val: друже, не варто цього робити, приведу приклад, колезі, вуз називати не буду, завідувачка сказала прямим тестом, напишеш статтю у Скопус, включиш двох професорів - отримаєш півтори ставки. І вона написала, бо треба кормити дитину, а на зарплату доцента з київськими новими цінами на проїзд, електроенергію тяжко прожити, в неї городу немає і добрих родичів на селі. Як вона сказала, їй ще повело, бо іншим казали, якщо хочеш продовження контракту, мусиш писати скопусівську статтю для керівництва (їх зобов’язало МОН - по дві на рік), а їм нема коли да і англ.мовою не володіють, двоє відмовились - зараз шукають роботу, це така історія їх вузу, а що твориться по Україні ...
Коментувати
Tet-a-tet
Приватні ВНЗ держава матеріально не підтримує, а от щодо державних, то справа складніша. Є важливі ВНЗ, які навіть при зменшеному наборі мусять існувати( енергетика, залізниця, медицина і т.п.), а є такі, що просто паразитують на бюджеті, користуючись зв*язками у МОН. Чи буде приватник жаліти тьоть та дядь, коли у нього збиткове підприємство? Чи буде хтось годувати ледаря, бо він бачте людина? А чому держава такий поганий власник? Змінюються умови - потрібно і змінювати підходи до оптимізації ВНЗ, керуючись здоровим глуздом та раціонально витрачаючи гроші платників податків. Абітурієнти, що поїіхали вчитися у Європу, і так розкусили нашу ВО, і хоч поставте їм ВНЗ біля дому вони туди вчитися не підуть, марне витрачання коштів і часу. А на престижні спеціальності як просували по-блату, так і просувають, ми не виправимі. Совесть пише правильно, тільки в МОНі того не читають, вони мислять стратегічно і тактично, їм не до деталей.
Val
Дед вроде бы все правильно пишет, но если копнуть глубже, то всплывет масса нюансов. Например, закрытие большей части вузов повлечет за собой увольнение очень большого количества людей. И ладно еще преподаватели смогут куда-то устроится по своим специальностям. А что делать со вспомогательным персоналом (все те тети-сраки из бухгалтерий, ок, отделов и т.д.), большая часть которого всю жизнь там работала (особо не напрягаясь интеллектуально и физически) и просто банально не умеет ничего делать и представляет собой абсолютный ноль на рынке труда? Их все-равно придется как-то содержать, выделяя из бюджета деньги.
совесть
Для Val: так не треба закривати більшу частину зво (внз), а відсотків 20 для початку. Ну не потрібна така їх кількість. Щодо пенсіонерів на бюджеті. Пенсія + зп пенсіонера-викладача, вчителя = відсутність мотивації молодих викладачів, пошук кращих заробітків 25-45річних на іншій роботі, виїзд за кордон, ... поступова деградація викладацького складу без омолодження і, нарешті, втрата абітурієнтів в країні, поїдуть бо вони вчитися за кордон, а не нюхати нафталін в аудиторіях, і... усе одно - закриття окремих зво. Одну систему зруйнували, а для побудови іншої мізків не вистачає. Спочатку наплодили феодалів (ректорів, до прикладу), а тепер "як їх побороти?", страшно... бо пов’язані усі ці люди (ті, кого треба давно "піти", і ті, хто повинен це простимулювати) і земелькою, і будівлями, і орендою, і захистами. ІМІТАЦІЯ покращення продовжується...
Anna
Для Val: ну так это их проблемы куда им деться
Коментувати
Вадим
А навіщо штучно підтримувати держави, які самі бажають розвалитись? Але їх у важкий час все таки підтримують....
Ірина
Для Вадим: Недоречне зле порівняння.
Володимир
Для Вадим: Ніколи держави самі не бажали розвалитись. Розвалювали й розвалюють агенти іноземного впливу. Вальцман, наприклад...
Коментувати
реалії
Якщо закрити більше 60% вузів, як ви пропонуєте, скільки викладачів опиниться без засобів існування, а пенсіонерів - на смітнику. Це хоч маленька, але якась копійчина, щоб не померти з голоду. Науку хай роблять молоді, а пенсіонерів чіпати вже нічого. Ви діду чого свою посаду молодому не віддаєте, пенсії не вистачає, або такий жадібний до грошей?
Anna
Для реалії: ну так проблемы низких пенсий не должны решаться путем выдачи лицензий непонятно кому, это бред
Anna
Для реалії: да и если честно уже тошнит от этих стариканов в преподавательском составе. 99% просто отвратительные преподаватели, ничего актуального не дают, читают тоже что и 40 лет назад.
Правдоруб
Annа, щодо сорока років - це ви загнули. Вони не настільки молоді, щоб читати теж, що й 40 років назад. Швидше вони читають те, що читали ще в роки своєї юності, років 60 назад. Ги-ги-ги.
Коментувати
викладач-пенсіонер
Більшість вузів - це дома пенсіонерів, які підтримують їх, бо на мізерну пенсію не прожити, а дітям у карман загладити не хочеться. Про науку тут не йдеться, її у нашій країні нема, тут банальне виживання за рахунок держави і студентів.
Правдоруб
Для викладач-пенсіонер: що є то є. Наша академія "наук" - це теж будинок престарілих. НАНУ існує для того, щоб сторічний дід Патон у якого мізки вже мохом поросли міг добре жирувати.
Коментувати