Л. Хлипавка: про повторний вибір підручників для 5 і 10 кл.

Замість того щоб механічно внести дані про здійснений вибір підручників, відбувається спроба його змінити

Л. Хлипавка: про повторний вибір підручників для 5 і 10 кл.

Автор: Леся Хлипавка, учитель історії м.Черкаси, співавтор програм із історії.

Нещодавно писала про те, що «кожен фініш – це, по суті, старт». Проте в ситуації, яка розгортається в останні дні довкола шкільних підручників для 5 і 10 класів, цей вислів набув виразно іронічного звучання.

Отож, за порядком. Усе розпочалося від наказу МОН від 15.01.2018 № 14 «Про затвердження Положення про конкурсний відбір проектів підручників для 5–9 та 10–11 класів закладів загальної середньої освіти» https://imzo.gov.ua/…/nakaz-mon-vid-15-01-2018-14-pro-zatv…/ . Продовженням став наказ МОН від 21.02.2018 року № 176 «Про проведення конкурсу відбору підручників для 5 та 10 класів закладів загальної середньої освіти». Саме цей наказ є своєрідною дорожньою картою всього конкурсного процесу: від оголошення конкурсу до його завершення.

Майже впритул до початку чергового етапу конкурсного відбору навчальні заклади отримали лист МОН від 11.04.2018 №1/9-222 «Про забезпечення виконання наказу Міністерства освіти і науки України 21 лютого 2018 року № 176».

У додатку 1 до цього листа подано «Інструктивно-методичні матеріали для здійснення та оформлення результатів вибору закладами, які забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, проектів підручників за електронними версіями їх оригінал-макетів». Крім усіх необхідних кроків, покликаних допомогти вчителеві здійснити вибір, наголос було зроблено на такому положенні: «Будь-яка заміна вибору ЗЗСО, ЗПТО та ЗВО не допускається. Кожен факт зміни вибору розглядається Колегією Міністерства освіти і науки України під час розгляду питання про затвердження переліку підручників, що друкуватимуться за кошт державного бюджету».

Усі наступні дії щодо вибору підручників опиралися на названі вище нормативні документи, що були розміщені на сайті ІМЗО. 10 травня на цьому ж сайті ооприлюднено «Протоколи засідання конкурсної комісії конкурсного відбору проектів підручників для 5 та 10 класів» за напрямками: українська мова, українська та зарубіжна література, мови і літератури національних меншин, здоров’я і фізична культура, математика, мистецтво, природознавство, суспільствознавство, технології, іноземні мови https://imzo.gov.ua/…/protokoly-zasidannya-konkursnoji-kom…/.

Ці протоколи показали кількісні результати осмисленого й вільного вибору вчителями тих підручників, за якими кожен з них наступного навчального року вважав за найкраще викладати предмет. Після цього залишалося дочекатися тільки відповідного рішення Колегії МОН.

Отож, відповідно до всіх нормативних документів наприкінці травня для учасників конкурсного відбору мав би настав фініш. І справді, 31 травня на сайті ІМЗО з’явилося декілька наказів, передбачених Положенням про конкурс:

1. Наказ МОН від 31.05.2018 № 551 «Про надання грифа «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України» підручникам для 5 та 10 класів закладів загальної середньої освіти».

2. Наказ МОН від 31.05.2018 № 552 «Про затвердження переліку підручників для 5 та 10 класів закладів загальної середньої освіти, що можуть друкуватися за кошти державного бюджету». Цей наказ спирався на рішенням Колегії МОН від 22 травня 2018 р. (протокол № 5/5-19) «Про підсумки конкурсного відбору проектів підручників для 5 та 10 класів закладів загальної середньої освіти». Наказ має чотири додатки, у яких вміщено перелік підручників для 5 і 10 класів, що друкуватимуться за кошти державного бюджету.

3. Наказ МОН від 31.05.2018 № 553 «Про видання підручників для 5 та 10 класів закладів загальної середньої освіти за кошти державного бюджету у 2018 році».

У пункті 2 цього наказу вказано: «Державній науковій установі “Інститут модернізації змісту освіти” здійснити у 2018 році видання та придбання підручників для 5 та 10 класів закладів загальної середньої освіти, наведених у додатках 1–6, відповідно до потреби в таких підручниках». Зокрема, у додатках 3 і 4 до цього наказу йшлося про видання деяких підручників для 5 і 10 класів за кошти Державного бюджету за умови надання видавництвом до ІМЗО гарантійного листа про фінансування видавництвом різниці між запропонованою видавництвом вартістю підручника і середньою вартістю підручника, передбаченою бюджетною програмою. Це стосувалося 9-ти підручників (двох для 5-го і сімох для 10 класу).

Здавалося, тривала історія з вибором підручників завершена: автори можуть нарешті відпочити, а вчителі та учні – очікувати на замовлені підручники. Але сталося інакше.

Несподівано за лічені дні все перевернулося з ніг на голову. У День захисту дітей, на сайті ІМЗО з’явився наказ МОН від 01.06.2018 № 567 «Про здійснення повторного вибору підручників для 5 та 10 класів закладів загальної середньої освіти. Констатуюча частина наказу базується з посиланням на пункт 6 розділу VІІ Положення про конкурсний відбір проектів підручників для 5–9 та 10–11 класів закладів загальної середньої освіти.

Звернемося до цього пункту: «Після затвердження переліку підручників ЗЗСО (або ЗЗСО, ЗПТО та ЗВО) у строк, визначений наказом МОН, ознайомлюються з переліком підручників, що друкуватимуться за рахунок коштів Державного бюджету України. У разі відсутності у зазначеному переліку вибраного підручника (підручників) ЗЗСО (або ЗЗСО, ЗПТО та ЗВО) здійснюють повторний вибір із наявних у переліку з даної назви». Тобто йшлося тільки про ті випадки, коли вчителі обрали підручники, які не пройшли конкурсного відбору й за будь-яких умов не друкуватимуться за кошти Державного бюджету.

Минуло ще кілька днів, і заклади освіти отримали лист МОН від 05.06.2018 № 1/9-376 «Про замовлення закладами освіти підручників для 5 та 10 класів» та додаток 1 до цього ж листа «Інструктивно-методичні рекомендації щодо замовлення підручників для 5 та 10 класів закладами освіти». У пункті 1 цих рекомендацій вказано: «З 5 по 7 червня 2018 року педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти (далі – ЗЗСО) визначають потребу в підручниках для 5 класу та заповнюють спеціальну форму (додаток 2) з використанням модуля прозорого замовлення підручників на базі інформаційно-телекомунікаційної системи «Державна інформаційна система освіти» (далі – ІТС «ДІСО»)».

А далі все відбувалося ніби за написаним заздалегідь сценарієм. Замість того, щоби механічно внести дані про вже здійснений вибір підручників для 5 і 10 класів, які кожен заклад затвердив протоколом педагогічної ради ще в квітні, відбувається спроба змінити цей вибір.

Інструментом стали різного роду маніпуляції (від поголосок, що той чи інший підручник не буде друкуватися державним коштом, а відтак школам чи батькам доведеться доплачувати, до відвертих телефонних дзвінків із закликами змінити вибір). І на жаль, багато закладів освіти під цим фальшивим інформаційним пресом таки змінюють свій вибір. Тож шановне Міністерство освіти і науки УкраїниЛілія Гриневич Lilia HrynevychYurii KononenkoНаталія БєсковаRaisa Yevtushenko, звертаюся до Вас із запитанням: якщо станеться так, що результати ось цього підтвердження (так званого повторного вибору) будуть відрізнятися від уже оприлюднених у протоколах по областях, то чи можна буде стверджувати, що вибір учителями підручників був вільним?

Оригінал

Освіта.ua
12.06.2018

Популярні блоги
Г. Громко: прибраний шкільний підвал – це ще не укриття Не можна перекладати відповідальність за облаштування укриттів на керівників шкіл
Є. Козолуп: освіта з таким керівництвом скоро помре Високопосадовці достатньо хайпонули на коментарях щодо початку навчання в очному форматі
І. Лікарчук: будемо калатати дзвоником під виття сирен? Втрачені знання чи не здобуті можна відновити чи здобути пізніше, а втрачене життя – ніколи
В. Онацький: чи відновлювати очне навчання у вересні? Відновлення очного навчання – це реальна загроза безпеці учасників освітнього процесу
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Наталья
Господа ученые!!! А слабо собраться коллективом, и написать ОДИН учебник, но качественный??? Чи амбітність заважає??? Про учнів подумайте, а не про свої гаманці!!!Тим паче, ми знаємо, як проводяться ці конкурси... я наприклад, хотіла підручник для школярів одного автора, не дуже, може, розкрученого, але того, что написав дійно гарний підручник. Але сказали -їзз-зя. Дали відомого автора, але меншої якості. Якби не було цих нікому не потрібних конкурсів, а було бажання вчених піклуватися про учнів, то сіли б до столу, та написали дійсно гарний підручник зі свого прдемета. І для держави кошти зберігли б, і до дітей та вчителів обличчям повернулись...Еххх...мрії-мрії...
palamar
Для Наталья: не можна щоб був один підручник, адже не може один підручник подобатися всім. Та й економія то яка - тираж той самий. Ви хочете від авторів чогось, а самі не змогли відстояти свій вибір.
Наталья
потерей места работы? А почему не может быть один учебник, который создаст коллектив известнейших ученых????В каждом учебнике ( по своему предмету я проанализировала детально) есть много интересных подходов, заданий и т.д. В одном из учебников, который для восприятия учениками сложнейший, есть интересные моменты, и вот если бы он был написан "человеческим" языком, с учетом психологии девятиклассника, его бы можно было бы рекомендовать. Главное, чтобы у ученых было ЖЕЛАНИЕ работать для ученика. А идет погоня за насыщением учебников массой второстепенного материала (кто кого перещеголяет), а потом удивляемся, почему дети не могут учить((. Сомневаюсь, что это читают авторы учебников. А было бы здорово, чтобы они вели свои блоги, и с ними можно было бы конструктивно общаться
Коментувати
лариса
як і де дізнатися чи замовила школа нові підручники для 5 класу .бо ті що отримали йдуть 6 раз!!!!в 5 клас хіба є бажання вчитися коли підручник подертий та пописаний ???новий вчитель ,біганина по школі в пошуках кабінету з портфелем .який набитий 5 -6 книжками +вода+форма про яке критичне мислення,зміни та цікаві уроки
Аліса
Для лариса: Всі школи обов’язково замовили підручники, не хвилюйтеся. І отримають їх п’ятикласники, скоріше за все, протягом вересня-жовтня. Звичайно, не всі відразу, а поступово.
Коментувати
Вчитель
Тут мені чомусь здається, що це штучна паніка. МОН насправді вчинило правильно, коли дозволило перевибрати підручник, який набрав менше 10 тис. (якщо такі були) адже краще нехай вчителі самі оберуть ніж їм пришлють невідомо що. Але разом з тим міністерство дало несвідомо чи свідомо шпарину, якою користуються певні видавництва. Адже якщо ти видавництво і маєш базу даних шкіл, вчителів, бібліотекарів, то викликати паніку через різного роду слухи для зацікавленої особи не становитиме проблеми. Думаю що вони цим шансом скористалися сповна. Разом з тим, якщо міністерство вчасно зреагує, то могло б виправити помилку. Чи зреагує МОН - побачимо уже скоро. Сподіваюсь, що так.
Валентин
Бережіть нерви з молоду. Ви в якій країні живете? Хоч уяву маєте???? накази і решта моновської байди для простаків(дурнів). Конкурси виграють "свої" ???? цеж дурні гроші держави для заробітку , кумам , друзям і т д.Поперше. Подруге. З такими темпами підручники ми отримаємо десь так в березні-квітні2019р. Потретє. Після виборів презіка???? декому дадуть в шию і оголосять реформу реформи. Продовжити, чи достатньо, шановна пані????
Аліса
Для Валентин: Ми два роки поспіль замовляли підручники (для 8 та 9 класів) і отримували іх до листопада. Звичайно, хотілося б до 1 вересня, але влітку отримували лише кілька найменувань. Тому не треба паніки та зайвих емоцій. Краще вивчайте правила українського правопису.
Коментувати