Г. Клочек: провальні результати ЗНО з української

Власне висловлення не виконувало багато учнів: в окремих випадках їх кількість складала майже третину

Г. Клочек: провальні результати ЗНО з української

Автор: Григорій Клочек, доктор філологічних наук, професор.

Сьогодні у фейсбуці багато хто ділиться враженнями про результати цьогорічного ЗНО з української мови та літератури.

Вони фактично провальні. Завдання з письмової роботи було як ніколи простим, бо, кажуть вчителі, треба було написати навіть не есей, а висловити в письмовій формі кілька простих думок. Та все ж його навіть не пробувала виконати велика частина учнів – в окремих випадках їх кількість складала майже третину від всіх учасників ЗНО.

Це – катастрофа. Справжня. І у неї є свої причини. І винуватці. Цікаво, чи викличе вона хоч якийсь резонанс ? Ось свідчення однієї з тих, хто перевіряв роботи зі ЗНО.

«Хтось пише про 16% порожніх бланків Б, а на нашому пункті їх було більше 26 %. Прикро, що учасники проігнорували таке важливе завдання, що вартує аж 20 балів. І тема така, здавалося б, легка. А ще більше засмучує те, що учасники не читали творів шкільної програми, для прикладів із художньої літератури використовували героїв казок (і це свідомі люди - випускники шкіл і коледжів!) сплутували авторів, героїв, твори. Траплялися "шедеври" з 112 орфографічними та пунктуаційними помилками і 47 лексичними, граматичними й стилістичними. Це вже лякає!»

Оригінал

Освіта.ua
08.06.2018

Популярні блоги
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
І. Совсун: як надовго ще вистачить запалу учителів? Існує гігантська прірва між переможцями світових олімпіад і базовим рівнем українських шкіл
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Валерія
Шановні добродії! Вперше складали ЗНО студенти коледжів. І, наприклад, моїй дитині ’’неймовірно пощастило’’ - потрапити у коло цих щасливчиків. Деяка інформація для порівняння( насамперед- враження):у моєї дитини після закінчення 9 класу у школі з української мови річна оцінка була -10; ДПА-10; при вступі до коледжу за диктант отримав -6(але я подала на апеляцію і до роботи додали один бал - врешті-решт поставили 7), у цьому році він склав ЗНО на 1 0 балів. Іспити у коледжі з української мови - виключно 7 балів. Я вважаю, що це суттєва розбіжність між оцінками . І, на мій погляд, так само як ми чуємо звинувачення у бік вчителів - щодо необ’єктивної оцінки учнів у школі і підвищення річних оцінок або за ДПА, то в мене виникає питання -а де ж справедливість у оцінюванні студентів? Чому ці питання ніким не контролюються? Доки будемо замовчувати реальну картину нашого життя-буття .? .
Наталя
Щоб була хоч якась грамотність і вміння висловлювати свої думки контрольні роботи з мови повинні бути у вигляді диктантів і творів. А то змалечку "натаскуємо" дітей хрестики ставити, а висловити свою думку усно чи письмово вони не можуть.
seren
Для Наталя: На уроках украинского языка и литературы(и не только), не услышишь мовы, идешь по коридору в школе во время урока и ...ТИШИНА в классе или учитель размовляет детям. А где диалог, мова? Главное - тишина в школе, на уроке - таковы требования к хорошему учителю. Свои думки дети оставляют в виде сочинений на тему, портфолио, презентаций в процессе учебы и кто их пишит? в интернете нашел презентацию - сдал. А много изложений пишут? Одни диктанты - так лучше. Кому?
Коментувати
Тетяна
Незабаром випускники будуть використовувати для прикладів в творах навіть вже не героїв казок, а героїв комп’ютерних ігор...
Iгор
Для Тетяна: а шо в цьому поганого?
СвідомийУкраїнець
Ігор,а те погане,що діти книги в руках не тримають протягом життя!як то кажуть "не планшетом єдиним!"
Стренджер
у якісних іграх є пророблені сюжетні лінії і персонажі, яких було б доречно навести як приклад у творі зно. у вас просто немає про це уявлення.
Коментувати
Не гуманітарій
Тому що не всім бути докторами філологічних наук і професорами. Комусь же треба займатись справжніми науками. Бідні діти, напевно читають всяку технічну літературу та документацію, а не про Тьотю Мотю
Анна
Для Не гуманітарій: нехай спробують тi доктора наук написать свiй шедевр. От тодi й то поговоримо.
СвідомийУкраїнець
вас як послухати-так прямо перед очима картине,де наші учні читають всяку технічну літературу та документацію АЖ ДИМИТЬ!!!)на пальцях можна перерахувати дітей,які читають взагалі хоч щось, я вже не кажу про укр.літ!!!так що не треба "ля-ля" , а краще перечитайте тьотю Мотю-стане в нагоді!
Коментувати
Ollesia
Пропоную все російськe прибрати зі шкіл. Нам потрібно працювати на амeриканців. Амeрика дбає про Украіну. Завжди надає крeдити нашій дeржаві, захищає від російськоі агрeсійноі політики, поважає украінський народ та його нeзалeжність. Цe найкраща дeржава світу. Украіна обов’язково будe в НАТО. Напривeликий жаль, заважає вступити нам туди агрeссор. Ця дeржава нeповажає нас, провeла анeксію Крима, а тeпeр щe хочe вкрасти схід та півдeнь. Ми нe дозволимо цього зробити. Росія заважає працювати.Вона має виплачувати кожній украінській сім’і компeнсацію за голодомор 1932-1933 років, за сталінські рeпрeсіі, за нeдбалу політику СРСР. Та за злочинні діі радянськоі влади в пeріод 1917-1991 роках. Голосуйтe за Порошeнка—самий чeсний Прeзидeнт.
Галя
Для Ollesia:Твої сайти .ru
Сергiй
Согласно арго сюди лiзе?
Saaremaa
Ахах, это еще что?)
Коментувати
Галина
Саме краще, цього року було з анг.мовою, вчителі взагалі на розслабоні, діти по репититорах, в школі знань просто 0. За що,вони зарплату отримують. вчителям потрібно платити зарплату залежності від кількості - медалістів і результатів здачі ЗНО.
Галя
Для Галина: А тобі за що? За кількість ідіотських ідей! Ще не встигли розформувати спецшколи, а результати уже помітні!
СвідомийУкраїнець
Галина, а ви думаєте, що вчителі "горобцям дулі дають" сім уроків поспіль?можна і жирафа навчити говорити,якщо він цього захоче, а більшість учнів та студентів коледжцв не зацікавленні у власних успіхах, окрім телефонів та ін. матеріальних благ, їх нічого не цікавить!!!!як би вчитель не вчив, результат залежить від бажання вчитися власне учня та зацікавленості у кращий долі для свого чада у батьків!так що "по проще" там з висловлюваннями в бік вчителів
Наталя
Для Галина: В нашій школі мама третьокласника сама за нього виконує домашні завдання і пише йому в зошит!!! А потім висловлює претензії вчительці: чому вона не ставить синочку 12 або хоча б 10, адже в нього все виконано! І так само пропонує нараховувати зарплату вчителям залежно від успішності учнів.
Коментувати
Хто????!!!!
З НУШ , мета якої підготувати дитину для життя , а не дати знання , побачимо , які будуть результати ЗНО
Митро Ясен
Для Айстри. Як я напишу Вам, що читати, аби не відриватися від книжки. Це справа смаку. Може ви не відриваєтеся від книг Тоні Моррісон або ж, навпаки, прихильниця Дена Брауна або ж Стівена Кінга. Я останнім часом прочитав Галину Пагутяк,Валерія Шевчука, Антона Санченка, кількох англійських класиків 18 сторіччя, Фіцджеральда, Фолкнера, Модіано та ще багато кого. Це справа смаку. До того ж виходить безліч (справді, дуже багато) книг зарубіжних письменників: класики, сучасні автори, з будь-яких континентів.Щоб читати, треба... Купуйте та читайте. З учительської зарплати хоча б одну на місяць за 60 чи 120 грн. можна безболісно купити, до того ж і бібліотеки весь час щось отримують, треба тільки зайти туди. Не кажу вже про мережу...
Anna
Для Митро Ясен: просто я например не знаю никого кому нравилось бы более 5% школьной программы по укр лит (кроме разве что учительницы укр лит и то не факт), зато больше половины моих знакомых обожают Гарри Поттера, Кинга, Дена Брауна и тд.
Олеся Сидор
Для Anna: Схоже, вам не подобається вся література, що написана українською мовою. В цьому і вся суть. Та й Кінг, Браун - не шкільна програма :)
Валентина
Вже шкільна - 10 клас зарубіжна література.
Коментувати
Vita
Потрібно приділяти більше уваги та годин на вивчення у школі рідної мови (а не другої іноземної чи ще чогось іншого).
Ruslan Kuznetsov
Якби я вступав на навчання не на філологію, то так само вчинив би. Не має потреби витрачати сили і кошти на підготовку з другорядного предмета, коли є предмети профільні.
1
Ну чесне слово, набридли ці явважателі. Коли вже згадають в цій країні про науково обгрунтовані дані, а не те, що "я розуміюся на філології, значить, я експерт у всіх сферах", а дехто, взагалі ні на чому не розуміючись, роздуває щоки і говорить своє явважательство. У ті часи, коли у нашій країні слова грунтувалися на науці, було доведено, що відмінників може бути не більше 5%. Але зараз основне побалакати і позвинувачувати всіх
Володимир Кравченко
Сучасні діточки нічого не читають. З Інтерету та ГДЗ списують бездумно, вміння висловити власну думку не мають. Навіть в своїх отих (анти) соціальних мережах вони нічого не читають. Фото постять заради отих "лайків". Свайп і клік, ось що вміє школота.
Ілько
Звичайно винні вчителі - завантажені по самі вуха, без будь-яких прав але з масою обов’язків, із щорічними змінами програм та вимог, з обіцянками достойної оплати (з обіцянками - спеціаліст має 3471 гривню !!! з січня 2018 р.).... Введіть ще сертифікацію для підготовки якої вчитель буде витрачати і без того обмежений вільний час - от і дістанете результат реформ.
Тетяна
Для Ілько: 100% підтримую Вас. Дуже влучно!!!
Вишня
А якщо тільки одна година української мови на тиждень? ?? І це в 11 класі...Як же готувати до зно...Якщо клас профільний _хіміко -біологічний????
Коментувати
Катерина
Які вчителі, такі і результати. Діти нормальні. Не треба на них звалювати свою непрофесійність і неспроможність!
Witalina
Для Катерина: З початкової школи діти не читають, виконують завдання з ГДЗ,_- мамам не має коли, або не хочуть заморочуватися з поясненнями! А далі,ТЕЖ ГДЗ, інтернет .Думати , розвивати мислення ніхто не хоче. Це - кропітка робота.Списати з і-нету швидше. А ,ти,ВЧИТЕЛЬ ,попробуй ,постав "2".Чому? Тема розкрита! Підеш на конфлікт,клопоту не обберешся! ТАК,ХТО ВИНОВАТИЙ????
ВВ
Які батьки, такі і діти, адже діти - це дзеркало сім’ї. Як виховали - так і маєте. А на вчителя свої обов’язки щодо виховання дитини не перекладайте, бо без виховання не буде навчання.
Олеся Сидор
Катерина - це, певно, Катя Черемшина - відомий троль.
Коментувати
ІШ
І чому тут дивуватися. Це все наслідки цієї шкільної програми. Забагато творів, дуже мала кількість годин для вивчення, все проходить поверхневе, тому і виникає плутанина. Ніхто не навчає як правильно писати твори, як то робилось раніше. Дуже сумно. Далі буде гірше.
Іван Паляниця
Пауль Пшенічка - найкращий вчитель України про тести "Тести – погибель для освіти". Може варто прислухатися поки ще є шанс зберегти освіту, бо поліції як такої ми вже позбулися, на черзі освіта та медицина!
Мама й вчитель
Для Іван Паляниця: освіта й медицина вже зруйновані, причому семимильними кроками
Коментувати
Василь  Шминдрук
Це ще квіточки. Ягідки почнуть зріти в наступному році, коли ЗНО будуть проходити усі учні системи професійно-технічної освіти, які отримають атестат. В цьому році таку процедуру пройшли лише учні окремих закладів системи ПТНЗ, що мають інший рівень атестації, а інколи і акредитації. І виявиться, що наша середня освіта за рівнем знань, відповідає початковій. Ось така вона правдива нинішня реальність, а не красиві показники знань, які, не так давно, ще бралися зі стелі.
Witalina
Для Василь Шминдрук: Я НЕ РОЗУМІЮ,в чім проблема???? У ВСІ ЧАСИ, були УЧНІ, які вчилися і ЗНАЛИ, а були такі , ЩО нічого не знали. Це було і 20, і 40, і 60 років НАЗАД!!!! НЕ у ВСІХ є ЗДІБНОСТІ до навчання! Без знання мови людина буде прекрасним водієм,токарем ,зварювальником і т.д. А ми робимо проблему- ШКОЛА НЕ ДАЄ ЗНАНЬ!
Л.С.
Повністю з Вами згідна. В сусідній Польщі не здає матуру до 40 % випускників і ніхто не бачить у цьому проблеми ,тому що є розуміння ,що не можуть всі однаково вчитись і здобувати освіту.А що в нас ?А в нас має бути 100% вища освіта і 100% успішність ЗНО.
Коментувати
АК
ЗНО - це зло Лікарчука та Гриневич, які себе нахвалити не можуть за цю дурню. І без ЗНО ставали геніями, а із ним тільки тупіють - дуже великий обсяг інформації. А тестову частину ЗНО можна вгадати, якщо є трохи везіння, а можна і завалити, якщо хвилюється учень, бо починає, навіть знаючи правильний варіант, сумніватися. Це вже перевірено не один раз!
Іван Паляниця
Для АК: Скільки разів здавали ЗНО (тести) Лікарчук та Гриневич? Отож-бо! А здадуть? Не думаю! А починати потрібно з себе.
Марія Іванівна
Є Вчитель, який працює все життя вчителем і не думає про посаду, а є кар’єрист, який себе вважає вчителем, але через рік, два, три переходить на адміністративну, керівну посаду, стає методистом, керівником, міністром а поті все життя розпинається який він великий педагог. От і маємо реформи від "великих знавців-освітян"!
Volobymyr Sill
Для АК. """А тестову частину ЗНО можна вгадати, якщо є трохи везіння, а можна і завалити, якщо хвилюється учень, бо починає, навіть знаючи правильний варіант, сумніватися. Це вже перевірено не один раз!""" Звичайна демагогія. Всі в рівних умовах, всі можуть вгадати. А інші форми перевірки знань, - екзамени, не змушують учнів хвилюватися, сумніватися, помилятися ???
Коментувати
Ольга
По-перше, результати цьогорічного ЗНО ще не оприлюднено. По-друге, як той, хто також перевіряв письмові роботи цього року, моду запевнити, що відсоток пустих робіт сягав 10, а в деяких випадках і меншої позначки. До того ж, якісно відрізняються справді роботи учнів коледжу й загальноосвітніх чи спеціалізованих шкіл. Це факт. Але що ви хочете від дітей, які в коледжах шкільну програму мають вивчити вдвічі швидше, ніж школярі?
Volobymyr Sill
Для Ольга: Що ж ми хочемо від учнів, коли " той, хто також перевіряв" "" моДе запевнити, що відсоток пустих??? робіт сягав 10, а в деяких випадках і меншої позначки"" ???? Це ж якась маячня !!! Очевидно , автор хотів сказати , " що відсоток пустих ??? робіт сягав 10, а в деяких випадках і " більшої позначки???? Чи , таки , більшого значення.... ?
Коментувати
Світлана
Доведуть скоро освіту до краху. Буде робоча силп для Європи та Америки. Дуже сумно , що для своїх дітей не бачиш майбутнього у цій країні(((????