І. Лікарчук: про серйозні реформи у кадровій політиці

Сертифікація допоможе позбавитися педагогічного баласту, якого в деяких закладах більше, ніж професіоналів

І. Лікарчук: про серйозні реформи у кадровій політиці

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

Останніми днями ЗМІ майорять заголовками про «ЗНО для вчителів». Такий висновок вони зробили після одного з останніх інтерв’ю міністра освіти і науки України.

Я розумію, що новина, котра кидається в очі, дуже важлива для кожного ЗМІ. Деякі з них «на заголовки» садять навіть окремих редакторів.

Але ж не можна так відверто брехати. Бо міністр вела мову про майбутню сертифікацію педагогів, однією із складових якої є перевірка їхніх фахових знань з допомогою тестових технологій.

І хоч я не є прихильником тієї моделі сертифікації вчителів, яка закладена в чинному Законі «Про освіту», її потрібно починати. Можливо, почавши з гри в добровільну, колись перейдемо до того, що сертифікація стане обов’язковою з отриманням після її проходження ліцензії на право здійснення освітньої діяльності.

Лише це допоможе позбавитися того педагогічного баласту, якого в деяких закладах більше, ніж професіоналів. Адже наявність диплому про педагогічну освіту не є гарантією того, що його власник здатний і може бути вчителем.

Справжня сертифікація повинна відмежувати власників дипломів про отримання педагогічної освіти від тих, хто насправді може працювати вчителем. Можливо, це все-таки колись буде...

А поки що потрібно починати із добровільної. Краще починати, аніж тупцяти на місці й балакати... Тож не про «ЗНО для вчителів» йдеться. А про дуже серйозні реформи у кадровій політиці.

Оригінал

Освіта.ua
30.05.2018

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Наталія
Тоді для чого диплом ? Хто дає право на проведення ЗНО щодо його підтвердження? Якщо така дія є перевіркою о триманих знань у відповідному вузі, тоді оцінку потрібно давати вузу, а не вчителю?
Н. Ткаченко
Шановний І. Лікарчук. Вибачте за тон, бо пам’ятаю скільки бруду з ваших вуст вилилось на голови вчителів за останні 10 років. То поваги немає. Впевнена, що ви- досконала людина і змогли б написати ЗНО навіть перед камерами телебачення. Але залишим питання риторичним з поваги до вашого віку. Проблема - в іншому. Я народилась в іншу епоху і безглуздо це заперечувати. Але нас, совків, залишилось не так і багато. Хто міг- пішов по вислузі. Але що ви можете протиставити нам, поколінню вчителів - совків, до якого належите і ви і яке так люто всі ненавидять? Ви навчили і виховали вчителя нової школи? Ви провели реформу у педагогічних вишах? Хто прийде на зміну нам? Кращі? Невже ви не знаєте, що у педуніверситети ніхто не йде, і завдяки особисто вам також. Невже ви не знаєте, що преставники педвузів ходять по училищах і технікумах і слізно благають переходити до них, якщо хоча б якось дозволяє прохідний бал? Ви руйнуєте те що є, не збудувавши нічого натомість. Миру вам і душевного спокою.
шкарбуняку - на гілляку!
Найнікчмніший педагогічний баласт - це старий шкарбун лікарчук, саме таких перефарбованих червоних директорів треба позбавлятися.
катя
Та ніхто вже в школі не хоче працювати з вашими клятими реформами йдіть Лікарчук працюйте в дві зміни з Гриневич до і після обіду на Закарпатті 1600 вакансій вчителів Вітаю реформуйте ще далі може у Вас і вийде як нікому буде працювати
NeVat
Для катя: брехня - там стільки населення немає - що в петербурзі математики не навчали?
катя
Для NeVat Чисельність наявного населення у Закарпатській області, за оцінкою, на 1 січня 2018р. становила 1258155 осіб. Це вас ГЕОГРАФІЇ В ШКОЛІ НЕ ВЧИЛМ
учитель
Давайте адресу з вакансіями- приїду
Коментувати
Василь Шминдрук
Спочатку, протягом 27 років незалежності держави, наплодили вищих навчальних закладів, як торговельних лотків на Бессарабському ринку. Потім такі ВНЗ, і не тільки педагогічні, десятиліттями торгували дипломами наліво і направо. А тепер, виявляється, давайте влаштуємо педагогам сертифікацію-дебілізацію. Тобто останніх найбільш стійких виженемо, а де нових на заміну брати будемо? Ах тих кого приймали на деякі факультети с сертифікатом ЗНО в 100-120 балів, щоб виконати держзамовлення? Тоді ой! А може будемо надіятись на повернення заробітчан із Європи? Вони ж бо такі патріотичні, що будуть гробити свої нерви за $ 200-250 в місяць. В першу чергу необхідно провести сертифікацію-люстрацію усього чиновницького секонд-хенду с розвиненими хватальними рефлексами, тоді реформи в усіх сферах суспільства дійсно відбудуться.
PTAha
Для Василь Шминдрук: Не хотілося писати, хоча кипіло все усередині,але на Ваш влучний допис скажу: "Дякую за визначення "чиновницький секонд-хенд" людині, яка назвала методистів "памперсами сталінських часів"! Дуже влучно, їй-Богу!
Коментувати
Ольга
Але тим, хто так чи інакше визначає, як має розвиватись освіта, скільки у школі "баласту" (погоджуюсь, що він таки є), також пора уже знати , що іменник "диплом" у родовому відмінку має форму - дипломА. Керувати освітою і критикувати все і всіх - найлегше. Таке враження, що усі 90% відсотків учителів - дармоїди. Образливо щонайменше.
Володимир
Для Ольга: Риба гниє з голови, і починати треба з міністерства. Там повинні працювати люди виключно з високим рівнем інтелекту (золоті медалі - як мінімум!). Обласні департаменти - аналогічно! А директори й заступники повинні мати інтелект вище середнього. А то вважається нормальним, коли практично всі вчителі розумніші за директора. А в нас керують гройсмани-недоучки....
учитель
А що медаль показник рівня освіти? Чи червоний диплом? - не смішіть мене. Скільки медалістів не здають ЗНО з української мови! Невже пеально всі шкільні предмети знати на "12"?! Так само і ВУЗ
Коментувати
Volodymyr
..."наявність диплому про педагогічну освіту не є гарантією того, що його власник здатний і може бути вчителем"... Навіщо тоді такі дипломи видавати? Щоб потім через такі "дипломи" мордувати усіх різноманітними перевірками та витрачати державні (тобто мої й кожного з нас) кошти на сертифікацію?
совесть
150 балів на зно для майбутніх медиків - важко, однак втілюється у життя. 150 балів для майбутнього вчителя потрібно вводити. Поступова підвищена якість вступників убеспечить від випадкових людей у професії вчителя. Зрозуміло, що з часом (відеокамери у школах, класах, смартфони у кожної дитини) сертифікація відійде у небуття, оскільки все, що відбувається на уроках, може бути проглянуто у будь-яку хвилину. Просто наразі без добровільної сертифікації не обійтися, бо ці додаткові 20%-30% до зп так потрібні, особливо МОЛОДИМ вчителям... А чи потрібен міністру "захист" людиною, для якої ВСІ способи залишатися в інформаційному полі згодяться?
Вікторія
Ви серйозно? Перевірка їхніх фахових знань з допомогою тестових технологій ніяким чином не покаже їхню здатність працювати з дітьми. Можна бути генієм теорії і посереднім практиком.
Володимир
Для Вікторія: А коли вчитель-методист не може працювати з дітьми? Перевірка загального інтелекту повинна бути обов язковою!
та довольно часто
Для Володимир: учитель-методист, старший учитель классному руководителю, учителю 1 категории:"Сделайте что-нибудь. Она (ученица ) абсолютно ничего не хочет делать и на уроки НЕ ходит", н а что получила в ответ :"У меня ходит, и что-то делает". И таких случаев не один. Так что - давайте смотреть на ВСЮ палитру обучения, а не только то, что знаете Вы из собственной практики...
Коментувати
Володимир
Ну й правильно! А то багато регалій і посад купується чи дарується. Та й формалізм втомив непомірно...
цікаво знати
"Лише це допоможе позбавитися того педагогічного баласту, "це ви, пане, про себе?