В. Онацький: травневі роздуми про ДПА у початковій школі

Для дітей, які були відсутні на ДПА, додаткова підсумкова контрольна робота не є обов’язковою

В. Онацький: травневі роздуми про ДПА у початковій школі

Автор: Володимир Онацький, заступник директора школи з навчально-виховної роботи.

Люблю травень. Лагідне сонечко, природа розкривається в усій красі та манить до себе. Туристичні агенції пропонують відносно недорогі тури до Туреччини та Єгипту. І все вказує на те, що варто цим скористатися. І багато наших співвітчизників користуються цим, подорожують до Анталії чи Хургади, відкривають інші чудові місцини. Діти повертаються до школи на свято Останнього дзвоника відпочилі, засмаглі, веселі. І це чудово. І так завжди.

І лише батьків учнів 4 класів ми ще з вересня попереджаємо: «У травні у нас ДПА. Не плануйте відпустки після свят з виїздом за кордон, бо ми ще не знаємо точні терміни проведення атестації, а роботи мають написати всі і всі мають бути присутніми. Так треба. Такий порядок». Шкода, що затверджуючи структуру навчального року, ми не знаємо, коли ж будуть проходити державні підсумкові атестації учнів. Складаючи календарні плани, вчительки не можуть спланувати дати проведення цих робіт, оскільки дати та форми проведення робіт МОН України визначає лише в лютому або в березні. При цьому вчителька може готувати учнів до одних форм проведення ДПА, а МОН затвердить інші (як це сталося у цьому навчальному році). І головне, батьки завжди запитують: «А точно, що ДПА в 4 класі обов’язкове? А якщо не здавати, то що буде?» І ми відповідаємо: «Точно. Обов'язкове. Є Положення про державну підсумкову атестацію (наказ Міністерства освіти і науки від 30.12.2014 №1547) і там написано, що у разі відсутності учня, потрібна довідка і треба буде все одно пройти ДПА».

І я, як і всі заступники директорів шкіл та вчительки початкових класів, був упевнений у тому, що ми даємо достовірну інформацію батькам. Проте зараз у мене такої впевненості немає. Ні, Положення про ДПА не змінилося. Змінилося його трактування. МОН України листом від 02 травня 2018 року за №1/11-4690 надіслало роз’яснення щодо термінів та способів проведення державної підсумкової атестації учнів (учениць) початкової школи.

Відповідно до цього листа для дітей, які були відсутні на ДПА, додаткова підсумкова контрольна робота не є обов’язковою і проводиться лише на підставі письмового звернення батьків. Тобто, якщо дитина була відсутня на ДПА, то батьки визначають, писати їй цю роботу чи ні. Якщо батьки виявлять бажання, щоб дитина цю роботу написала, то вони пишуть відповідну заяву на їмۥя директора школи.

У разі письмового звернення батьків про організацію проведення підсумкової контрольної роботи в інші терміни, рішенням педагогічної ради та відповідним наказом керівника закладу загальної середньої освіти визначається дата підсумкової контрольної роботи, але не пізніше, ніж за три дні до завершення навчального року. Для її проведення вчителька готує контрольну роботу, що за своєю структурою і змістом відповідає раніше проведеній державній підсумковій атестації.

Підсумкова контрольна робота проводиться у визначений день на одному з уроків (другий або третій за розкладом) і організовується як індивідуальна самостійна робота учня. Тобто, якщо дитина не проходила ДПА у присутності директора (директорки) школи чи заступника (заступниці), то батьки можуть написати заяву і дитина виконає цю роботу самостійно, а вчителька буде у цей час проводити урок із іншими дітьми. Присутність керівництва школи при цьому не передбачена.

Але для чого писати цю роботу? Кому це потрібно? Як на мене, якщо не писала дитина підсумкову контрольну роботу, то і не потрібно. Більше того, якщо батьки вважають, що для них самих та дитини ДПА – це стрес і спосіб учительки висловити своє упереджене ставлення до дитини та помститися за те, що не здавали гроші у фонди школи та класу, не обдаровували вчительку на День учителя, 8 Березня, Новий рік, Пасху, День довкілля, День космонавтики, День захисту флори та фауни та з нагоди інших важливих для школи та вчительки подій, то вони (батьки) завжди знайдуть поважну причину, якою пояснять відсутність дитини на ДПА.

А колегам хочу сказати: «Не було дитини на ДПА, то нічого страшного. Поставте „н” у Класному журналі в день проведення державної підсумкової атестації і живіть спокійно. У нас попереду ще багато змін».

Оригінал

Освіта.ua
14.05.2018

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Олеkсандр Бережнов
Ви у початковій школі дивуєтесь. Я наведу приклад для випускників старшої школи. У листі МОНУ № 1/9-66 від 31.01.2018 "Про організоване завершення 2017/2018 н.р. та особливості проведення ДПА у закладах загальної середньої освіти" (аркуш 6) зазначено, що особи, які не з’являться для проходження ДПА у формі ЗНО без поважних причин матимуть можливість пройти ДПА в закладі освіти у вересні поточного року за завданнями, укладеними закладами освіти. Але: 1. Чинним Положенням про ДПА цього не передбачено! 2. Як це у вересні будуть оформлювати заклади освіти (особливо професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої), якщо на цей час ці учні мають бути відрахованими або переведеними на іншу форму (крім денної) здобуття освіти в цьому або іншому закладі (Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затверджений наказом МОНУ 16.04.2018 № 367). PS: листи МОНУ не є нормативними актами!
Олеkсандр Бережнов
Оскільки лист МОНУ не є нормативним документом, то відсутні правові підстави для висування претензій за його невиконання.
Коментувати
Вилен
Шановні колеги! Ви здивовані, я теж, однак лист МОН такий дійсно існує і взятий нами до виконання.
Завуч
Для Вилен: Так дайте ж посилання. Лист знайти неможливо, а ДПА у початковій школі вже проводяться. Це якщо ви говорите про лист від 02.05.2018 №1/11-4690. За іншими працюємо.
Коментувати
1
Завтра цей популістський постик підхоплять зацікавлені (бо в нас же все що надруковано - це, тупу, правда), потім не зявляться на ДПА і зовсім відмовляться його писати. А потім зясується, що нема такого трактування "не писав - то й не треба", і крайній буде вчитель
ольга
шановний пане Володимире, складається враження , що ви підбурюєте батьків не пускати дитину в школу в день ДПА. А про яку помсту іде мова з боку вчителя, якщо оцінка не впливає на річну. Дешевий авторитет з Вашого боку!
Вилен
Для ольга: а я бачу сарказм в пості, а не підбурення.
Коментувати
Завуч
Пане Володимире, дайте, будь ласка, посилання на лист МОНУ від 02.05.2018 №1/11-4690. На жодному офіційному сайті не знайшла. Якось "таємно" наше МОН надсилає листи. ))))
вад
Для Завуч: № 1/9-185 від 27 березня 2018 року "Щодо проведення державної підсумкової атестації у закладах загальної середньої освіти в 2017/2018 навчальному році
Завуч
За листом № 1/9-185 від 27 березня 2018 року ми працюємо, але ж автор статті (Володимир Онацький) вказав лист МОНУ від 02.05.2018 №1/11-4690. Я не можу цей документ знайти.
Коментувати