Наталія Слободянюк: про батьківські кошти

Пропоную розібратись, чи існують обмеження для фінансової діяльності батьків у комунальних закладах освіти

Наталія Слободянюк: про батьківські кошти

Автор: Наталія Слободянюк, ГО Демократичний Альянс Жінок.

«Батьківаські кошти»: чи можуть батьки розпоряджатись своїми коштами в школах та садочках?

Як відомо, в школах та дитячих садах батьки збирають гроші, закуповують товари, послуги, і частина батьків вважає, що вони можуть розпоряджатись такими правами незалежно від адміністрації.

Оскільки мова йде про фінанси і навколо цих питань все частіше виникають конфліктні ситуації, пропоную розібратись, чи існують обмеження для фінансової діяльності батьків у комунальних закладах освіти.

Зазвичай батьки сприймають витрати на школу, садочок як один спільний видаток. Якщо проаналізувати, на що саме витрачаються кошти, отримаємо такі напрямки:

  • кошти, витрачені на особисті потреби дитини;
  • оплата додаткових послуг, які дитина отримує в закладі;
  • благодійні внески, подарунки закладу;
  • подарунки педагогам/педагогиням.

Кошти, витрачені на особисті потреби

Сюди можна віднести кишенькові дитячі гроші, які дитина витрачає на себе, а також ті гроші, які батьківська ініціативна група зібрала з інших батьків, щоб придбати дітям подарунки або провести захід в межах або поза освітньої програми (екскурсія, випускний тощо).

Кожен батько/мати може висловити своє бачення заходу, відмовитись від участі у заході, обговорити можливі рішення зі своєю дитиною тощо.

Батьки самостійно приймають рішення про необхідність збору коштів, розмір сум. Але адміністрація повинна забезпечити, щоб під час таких заходів були дотримані права всіх дітей та оформлені відповідні документи, якщо батькам була надана платна послуга (фотограф, аніматор тощо).

Отже, чи можуть батьки збирати та самостійно розпоряджатись коштами на подарунки дітям? Так, якщо адміністрація дозволяє таку діяльність.

Оплата додаткових послуг

Статтею 30 закону України «Про освіту» передбачено оприлюднення переліку додаткових освітніх та інших послуг, їх вартості, порядку надання та оплати. Порядок надання послуги має включати подання заяви від батька/матері або оформлення договору батька/матері з закладом, а оплата має здійснюватись з отриманням квитанції про оплату послуги.

Репетиторські послуги, гуртки, харчування, екскурсії, вистави, конкурси, послуги фотографа або відеоператора, продаж підручників та друкованих навчальних матеріалів, оздоровчі процедури - будь-яка послуга, за яку пропонують заплатити в закладі, є «платною додатковою послугою».

Отримується така послуга за вільним вибором, але за правилами, визначеними закладом. Оскільки розрахунок має відбуватись безпосередньо між отримувачем послуги (представником дитини) та закладом, збір таких коштів батьками чи педагогами є порушенням процедури.

Зауважимо також, що слід відрізняти послугу для дитини від послуги для закладу. Наприклад, зустрічаються випадки, коли за кошти, зібрані з батьків в закладі, оплачують підвезення підручників, послуги з охорони, заправку картриджів або навіть вогнегасників.

Щоб відокремити додаткові платні послуги від інших послуг, можна скористатись документами:

  • перелік послуг, які може отримувати заклад за рахунок бюджету, наведений в п.2.2.4 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 р. №333;
  • перелік послуг, які заклад може додатково надавати дітям, наведений в Переліку платних послуг, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 р. №796.

Благодійні внески

Заклад освіти створюється з метою провадження освітнього процесу (по-простому, для проведення уроків, занять, заходів за освітньою програмою). Основним видом діяльності закладу є освітня діяльність. Право на провадження освітньої діяльності має бути підтверджено ліцензією.

Повне утримання та розвиток матеріально-технічної бази повинна забезпечувати місцева рада - на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов. Держава допомагає місцевим радам: надає освітню субвенцію на провадження освітнього процесу.

Серед джерел фінансування закладу можуть бути і добровільні внески у вигляді коштів, матеріальних цінностей. Благодійними внесками слід вважати усі товари, які добровільно та безповоротно передаються в користування закладу, роботи, послуги, які надаються безоплатно або безповоротно оплачуються, та грошові кошти, передані для фінансування потреб закладу.

Здійснення благодійної діяльності - законне право кожного громадянина/громадянки. Але акцентуємо, що на керівників закладів та органи місцевого самоврядування покладено відповідальність за правильність прийому та розподілу благодійної допомоги. Отже, якщо громадянин/громадянка бажає надати закладу благодійну допомогу, має звернутись до адміністрації, щоб дізнатись правила та умови надання допомоги.

Звернемо увагу також на те, що права/обов’язки «благодійника» та права/обов’язки «батьків здобувачів освіти» описано в різних законах, отже, кожен має відрізняти ці поняття.

Користуючись нагодою, згадаємо основні правила збору, прийому та розподілу благодійної допомоги. Ці правила описані в нормативних документах і потребують їх виконання - для запобігання випадків вимагання благодійної допомоги, її нераціонального або для особистої користі використання.

1. Благодійний внесок надається на заздалегідь визначені та прораховані потреби закладу, при умові, якщо для фінансування таких потреб не виділено кошти з бюджету. Отже, спочатку визначення потреб закладу та пошук можливостей бюджету, і тільки потім - благодійний внесок. Це означає, що перед тим, як надавати допомогу, благодійник має впевнитись, що потребу в певній допомозі зафіксовано в фінансових документах закладу. Інакше допомогу слід розглядати як подарунок, тобто надходження понад потреби, яке підлягає оподаткуванню.

2. Благодійні внески можуть витрачатись керівником закладу на організацію основної, тобто освітньої діяльності. Отже, має бути чітко визначено, які заходи відносяться до освітньої діяльності.

Як відомо, заходи з прибирання приміщень, заходи з охорони, заходи з забезпечення закладів товарами гігієни, ремонтні роботи та інші заходи, які здійснюються з метою дотримання в закладах відповідних санітарно-гігієнічних умов, належать до фінансово-господарської діяльності, а не до освітньої.

3. Збір коштів серед батьків здобувачів освіти порушує вимоги статті 7 «Публічний збір благодійних пожертв» закону «Про благодійну діяльність та благодійні організації»: коло батьків певного закладу, класу, групи слід вважати визначеним, а публічний збір має здійснюватись серед невизначеного кола осіб.

4. Безпідставний збір коштів, який здійснюють для потреб закладу окремі батьки, наприклад, члени батьківських комітетів, можна прирівняти до шахрайства, оскільки такий збір ведеться без укладення договорів з закладом, отримувачем допомоги. У договорах про публічний збір має бути зазначено умови та ціль такого збору.

5. Благодійні внески надходять до місцевого бюджету та підлягають обов’язковому документальному оформленню: на кожен внесок має оформлюватись касовий ордер або акт приймання-передачі, у них має ідентифікуватись особа громадянина/громадянки, які передали внесок.

Щодо товарів для особистого використання дитиною, які застосовуються під час освітнього процесу: на сьогодні сформувалась своєрідна традиція, за якою батьки придбають деякі з таких товарів за власні кошти, наприклад, атласи та контурні карти, канцелярське приладдя, фарби, пластилін тощо. Такі товари можуть фінансуватись за рахунок благодійних внесків, але у випадку, якщо перед цим вони були включені до списку потреб закладу та не отримали бюджетної підтримки.

Подарунки педагогам/педагогиням

Подарунки знаходяться у сферi цивільних вiдносин. Якщо одна людина має бажання зробити подарунок, а друга готова прийняти, дарування може відбуватись внаслідок укладання договору в усній формі між двома фізичними особами.

Подарунок може бути зроблений від групи осіб, за усним договором між ними. Але зверніть увагу, це цивільні відносини на кшталт сусідських, приятельських, які не пов’язані ані з батьківством, ані з освітою.

Отже, подарунки вчителям - сфера, де батьки можуть абсолютно самостійно розпоряджатись своїми коштами, однак з врахуванням обмежень, які накладають отримувач подарунку та стаття 23 закону «Про запобігання корупції» для осіб, що надають публічні послуги (вартість одноразового подарунка має не перевищувати один прожитковий мінімум, а сукупна вартість подарунків, отриманих протягом року - двох прожиткових мінімумів).

Висновок

Як бачимо, «фінансова свобода» батьків в закладах освіти обмежена багатьма нормативними вимогами. Чому ж тоді так багато розмов чуємо про право батьків вільно розпоряджатись їхніми коштами?

Можливо, тому що під гучним «Батьки мають право!» легше сховати матеріальні внески, надані нелегальними шляхами?

Матеріал підготовлено з використанням чинних нормативно-правових актів.

Освіта.ua
05.04.2018

Популярні блоги
Г. Громко: прибраний шкільний підвал – це ще не укриття Не можна перекладати відповідальність за облаштування укриттів на керівників шкіл
Є. Козолуп: освіта з таким керівництвом скоро помре Високопосадовці достатньо хайпонули на коментарях щодо початку навчання в очному форматі
І. Лікарчук: будемо калатати дзвоником під виття сирен? Втрачені знання чи не здобуті можна відновити чи здобути пізніше, а втрачене життя – ніколи
В. Онацький: чи відновлювати очне навчання у вересні? Відновлення очного навчання – це реальна загроза безпеці учасників освітнього процесу
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Александр Суворов
Є один нюанс - в Україні корупція - це певною мірою спрощення шляху, який є ускладнений недолугими державними процедурами. Ми не платимо податки, наскільки це можливо, бо злочинці в кабінетах розтягяють половину. От і фінансуємо садочки, школи і т.п. - це чесно. Освіта - це послуга, вона коштує грошей. І я би хотів за неї нормально платити без крадійкуватих посередників.
архітектор Володимир Кубіцький
Закликаю всіх притомних батьків припинити здавати готівку так званим "батьківським комітетам" без пред’явлення звітних фінансових документів школи які вказували б на необхідність додаткового фінансування поточних ремонтів тощо. Потреба у додаткових підручниках і посібниках має бути зафіксована документально адміністрацією школи. Це все вимоги Закону. Якщо ви за беззаконня і корупцію то продовжуйте підігравати недалеким мамам які хочуть купити своїм чадам красиве життя. Не бійтесь. Все залежить тільки від того скільки батьків відмовиться в одному класі. Як тільки їх набереться більше 10 то відразу мамочки і зупиняться. Це саме стосується і подарунків вчителям. Якщо хтось конче хоче і настільки грошовитий то завжди зможе подарувати від себе. А дарувати за чиїсь гроші ну це просто...
Путя
Администрация школы на регулярной основе собирает деньги с учителей. Естественно, без кассового аппарата и отчета - куда и на что ушли средства. Алчность директора зашкаливает: родительских денег ему уже ни на что не хватает, он обдирает учителей. Изображает из себя благодетеля, а сам типа бизнесмен))
PACUFIK
Раз будуємо капіталізм, то мають бути школи приватні( для тих, хто має кошти) і державні( для тих, кому платять мало). І тоді усе стане на свої місця. А так як зараз - це безконечне переливання з пустого в порожнє.
serj
Жіночко, ви на Україну з Місяця прилетіли, чи з Луни????
Віктор
Для serj: А УКРАЇНА не така вже як була та змінюється дуже швидко, особливо у великіх містах де більшість батьків думають так само як автор статті
Параска
Ви всі думаєте дико! Ніяких нормативів розпоряджатись благодійними преподношєніямі уже після того, як ви комусь щось всучили в руку - не існує апріорі! Дали - то й забудьте! Але знайте - цими внесками ви руйнуєте не те, що освіту, а й Україну в цілому! Це те саме, що й в лікарні - чому тут ви скиглите, що беруть? Коли тільки українці спроможуться, згуртувавшись, за весь учбовий рік, з 01.09. по 25.05 наступного року в кількості мільйонів батьків бодай лише першачків дати в школи 00 грн.00коп. і це дотримати жорстко! - тільки тоді Україна утвердиться і ствердиться. Інакше - пропасть бузувірства, ницості і кріпатства поглине і батьків з дітьми, і все суспільство - рабів до раю не пускають! Школа реформується тільки тоді, коли ви всі дасте їй можливість проіснувати хоча б рік (навчальний!) без будь-яких готівкових грошей цивільного суспільства - тільки на всі розписані по статтям освіти кошти з бюджету! Бо все одно це наші з вами кошти, причому всього суспільства! А картину псуєте всю Ви!
Параска
Чому ви всі - батьки школярів - хочете, щоб ваші діти отримували щось більше, ніж ви ж самі профінансували їх навчання через свої ж недолугі закони, своїх недолугих депутатів, яких обрали ви самі в своєму недолугому і бездумному відношенні до політичних партій, та й до свого ж політичного мислення?! Як ви ставитесь до політичної боротьби під час виборів, до активного втручання, або участі в процес виборчий - так ваші діти і хай вчаться, ще було б добре,щоб і ваше харчування так само вам забезпечувалось, як ви забезпечуєте політичні партії своїм прямим членством, внесками грошей в їх функціонування, роботу агітаторами, спостерігачами, своєчасним записом в членство виборчих комісій, - дільничних і окружних - коли вас гукають, де ви вештаєтесь? Коли вам пропонується скинутись на конкретні покупки - невже вам невтямки, що все вже було виділено на це саме і воно пройшло по всім вєдомостям і вже показано в звітах -гроші оприходовані, і залишилось вам, дурням, тільки це все придбати, щоб було
Коментувати