Григорій Клочек: література знов «галопом по Європі»

«Оновлені» програми з літератури не матимуть жодного позитивного впливу на якість літературної освіти

Григорій Клочек: література знов «галопом по Європі»

Автор: Григорій Клочек, доктор філологічних наук, професор.

Шановні колеги! Ті «оновлені» програми з літератури для старших класів (так само як і для середніх) не матимуть жодного позитивного впливу на якість літературної освіти. Наголошую – ЖОДНОГО!

Навпаки, якщо порівняти «стару» та «нову» програми, то чимало нововведень лише погіршують ситуацію. Прикладів можна навести багато.

Порівняйте, лишень, список поезій Ліни Костенко в новій та старій програмі - і все стане зрозумілим. Автори програми змушені були її переформатовувати , орієнтуючись на вимоги жорстко дотримуватись набору «компетентностей» - йдеться про чергову (вибачте) дурницю, яких вже так багато було в різні часи під час попередніх реформацій. Зараз освіта переживає черговий, позбавлений глузду, реформаційний зуд, іншим словом - сверблячку.

Підрахував: «оновлена» програма 11 класу, що побудована на історико-літературному принципі, передбачає знайомство із творчістю 32 письменників (це приблизно 60 творів, і тому числі і кілька романів). Та ще - кілька оглядових тем. Та ще – позакласне читання. Та ще – література рідного краю. І все це – за 70 годин навчального часу! «Галопом по Європі». Жодного шансу для учня заглибитися в текст, пройнятися благотворною енергією художнього слова. Жодного шансу повернути в школу письмовий твір як потужний засіб розвитку письмового мовлення! ЖОДНОГО!!!

Переконаний: справжнє реформування літературної освіти почнеться лише тоді, коли в старших класах вивчатиметься творчість лише 7- 9 письменників. І на їх вивчення буде відведено удвічі більше, ніж зараз, часу - не менше 4 тижневих годин А це можливо лише за умови умілої інтеграції кількох «близьких за духом» навчальних дисциплін.

Оригінал

Освіта.ua
13.03.2018

Популярні блоги
І. Лікарчук: кому і для чого потрібні вимірювання? Кожен учитель без дорогезного загальнонаціонального вимірювання знає, які прогалини в знаннях мають учні
В. Онацький: що робити з учителями-пенсіонерами Якщо вчитель досяг пенсійного віку, то це зовсім не означає, що він перестав бути сучасним
О. Істер: пошук оптимального формату НМТ–2023 Обов'язковим для випускників має бути тестування і з історії України, і з математики
Олександр Мірошниченко: навчання – це не тортури В Україні дитина без таланту до математики повноцінною людиною не вважається
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Val
Уже за втором постом наблюдаю. У нас в блоге еще один дед появился? Ладно еще Ликарчук проявляет некоторые навыки изворотливости и дипломатии. А этот жирно выдает потоки своего сознания, с упорством бюрократического мастодонта раннего совка. Не хорошо так товарищи!
Нуш
Школяр не є студентом - філологом. Цих письменників досить. У школярів є ще купа предметів, і є ще багато професорів з інших наук, які б хотіли, щоб їх предмет вивчався глибше, але дитяча голова не комп’ютер і всі науки на рівні професорів не осилить.
Pacufik
Та не переживайте п.Клочек, хто зараз з учнів буде читати 32 письменників, дай боже щоб хоча тих 9 осилили. У мої часи на клас літературою цікавилося не більше 6 учнів, решта дивилися в стелю і робили "вумний" вигляд. Любов до читаннЯ не вимірюється кількістю годин на предмет у школі, це або культивується у сім*ї або ні. Назвіть мені якісь передачі на літературні теми по телебаченню? Немає часу, гонять рекламу. Ти можеш бути дуже начитаною людиною і стояти на ринку, продаючи крам новоспеченого "бізнесмена". Йому проза та поезія не потрібна, головне - гроші. А літератури що?
вчитель
Для Pacufik:
вчитель
Для Pacufik: Наш час - це не дрімучі 90- ті роки, коли в бізнесмени вибивались за принципом " сила есть , ума не надо". Сучасний бізнесмен у широкому розумінні цього слова формується і сім"єю, її уставом, і навчальним закладом, в якому має можливість навчатись. Я стурбована змістом програм сучасної школи. Якщо і був певний інтерес в учня до предмета, то він зникне через їх перевантаження.
Коментувати