І. Лікарчук: школа не здатна задовольнити освітні запити

Якщо домашнє навчання стане масовим, куди подінуться педагоги, на уроки яких краще не ходити?

І. Лікарчук: школа не здатна задовольнити освітні запити

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

Читаю коментарі до мого перепосту про 11-річну дитину, котра працює з репетиторами, і не можу не висловити своє здивування деякими із них.

Авторів коментарів дивує, що 11-річна дитина відвідує репетиторів? А мене не дивує. Упевнений, що вона відвідує їх з однієї причини: школа не здатна задовольнити освітні запити дитини.

Вас шокує те, що школа втрачає монополію на надання освітніх послуг? То маємо лише радіти з того, що низькоякісним освітнім послугам, які надаються у величезній кількості шкіл, з’явилася хоч якась альтернатива. І є батьки, котрі мають матеріальні можливості тією альтернативою скористатися.

Вас турбує те, що вік, у якому учні звертаються до репетиторів, молодшає? То це також оцінка школі. Погана оцінка. Бо здобувачі освіти починають розуміти, що репетиторство - це не лише «натягування» на складання ЗНО, а щось набагато серйозніше. Це ІНШІ технології й інша якість навчання.

Й повірте, якби у більшості учнів і батьків була можливість замінити щоденне відвідування школи домашнім навчання (а це те саме репетиторство), то вони б це зробили із великим задоволенням.

Але якщо домашнє навчання стане масовим, то куди подінуться тисячі тих педагогів, на уроки яких краще не ходити?

І насамкінець. Репетиторство як системне явище в українській освіті з’явилося із запровадженням ЗНО. І я горджуся тим, що це сталося дякуючи й моїм зусиллям. Бо учні здобули реальну можливість здобути реальні знання, якої їх позбавили у великій кількості шкіл...

Оригінал

Освіта.ua
01.03.2018

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Наталия Мирец Тетченко
Як уже набридла ця маячня від Лікарчука. Не жаль людині витрачати час на пусті дописи. Ніяких конструктивних думок чи рекомендацій, суцільний бруд і негатив.
Pasufik
Для мами випускника. Коментатор під Вашим дописом має рацію. Є маса можливостей для поглиблення своїх знань з будь-якого предмету самостійно, до чого тут репетитор. Ви також помиляєтеся, що репетитор має навчити вашу дитину, навчання - це самостійний процес, а вчитель лише поводир. І як Ваша дитина збирається вчитися у ВНЗ, де ставка робиться виключно на самостійній роботі студента, коли чекаєте на чудо-репетитора, який зробить з дитини стараннього учня? Усі видатні люди здобували знання наполегливою самостійною працею. На власному життєвому прикладі переконався, що вони чинили правильно. Якщо любиш свій предмет або свою справу- перешкод для самоудосконалення не існує. Потрібно вірити в себе, свої можливості, а не в "чудодійну" силу репетитора.
Мама права
Для Pasufik: В 11 класі, якщо не профільний клас, або не універсальний (а універсальні не дають відкривати, всі прагнуть профільності, хоча для таких маленьких шкіл це був би вихід) хімія вивчається на рівні стандарту 1 година (скажімо, це хімія для домогосподарок - як плями виводити..., ), а в універсальному класі - хімія 2 години, органічна хімія, це досить складний курс, який самостійно, без допомоги, навіть, з масою підручників і он-лайн курсів дитине НЕ ОВОЛОДІЄ (хіба що вундеркінд). І я прекрасно розумію маму.
Teres
А может надо просто попробовать? Вот, например, онлайн-учебник по ох - http://orgchem.ru/chem1/index1.htm. В нем настолько подробно все описано и разжевано, что непонимание может возникнуть только у человека с ярко выраженными умственными отклонениями. Так в чем же проблема?
Pasufik
Для Терес. Вы правы, нужно попробовать, а потом утверждать. "Складноі хімії" изучают в ВУЗе, а для здачи ЗНО нет никаких препятствий, было бы желание и вера в себя.
Коментувати
Мама  випускника
Шановний пане Лікарчук, моя дитина збирається вступати до медичного вишу. У нашому районі немає жодної школи, де б біологію і хімію вивчали поглиблено, або хоча б профільно. Район сільський можливості організувати профільне навчання немає, бо в школі 1 - 2 дитини потребують хімію і біологію, або математикі і фізику, то як дати дитині необхідні їй знання. У 10 і 11 класах хімія вивчається 1 год на тиждень, а біологія 1,5 годин. Я хотіла вас запитати, чи може моя дитина підготуватись до вступу і здачі ЗНО без допомоги учителя. Якби держава затвердила програму навчання в 10-11 класі, таку, яка б давала можливість дитині пізготуватись до вступу без репетитора, то тоді можна було б про щось говорити. А школи не винні недолугі і за великим рахунком злочинні навчальні плани і програми поставили вчителів в такі умови, а у дітей забрали шанс на майбутнє.
Val
А что вас не устраивает. Материалов для самостоятельной подготовки - гора. Начиная от различных пособий, учебников и углубленных книг (большинство которых доступны бесплатно в электронных версиях) и заканчивая видеоуроками на ютубе. Было бы время и способность распланировать свое образование. И да, если у ребенка не получается самостоятельно подготовится к той же биологии, где не требуется приложения особых усилий к понимают материала, то в меде ему будет очень больно и дорого. Нужно ли оно вам?
мама випускника
Якщо ми такі "вусні", то навіщо школа і навіщо класи профільні і з поглибленим вивченням, може і зовсім в школу нічого ходить. Тільки ваші діточки мабуть в елітних з поглибленим англійським, математикою, а сільські діти нехай самоюсвітою займаються і місць у вишах не займають так по вашому виходить. Так от я за репетиторство і моя дитина навчатиметься там де хоче. А статистикою доведено, що діти із сільських шкіл нічим не гірші від міський і це мені потрібно і не вам рахувати мої фінанси.
______
Дело ваше. Потом, одновременно нанять репетиторов по анатомии, биохимии и гистологии не получится. Банально времени и денег не хватит. Да и контракт в меде не из дешевых.
Коментувати
Випускник
Я займаюся репетиторством і не соромлюся цього, але не з учнями свого класу. Вважаю, що достатньо даю знань на уроках. Хто хоче отримати консультацію, будь ласка, ніколи нікому не відмовив. Дітям, яких готую на олімпіаду, приділяю увагу в позаурочний час і не вимагаю "подяки". Зайняв призове місце от і подяка, бо це мій імідж.
спец
Для Випускник: А що, вчитель того учня, якого ви репетируєте (чи учнів) не достатньо дають знань на уроках? І вони не відмовляють в консультаціях своїм учням. Програми ніби однакові в межах одного рівня. Можна зробити висновок: наступить момент, і ваші учні шукатимуть репетитора. То чому ж така позиція: не займатися репетитерством зі своїми учнями? Займайтеся, щоб не шукав репетитора на стороні. І совість буде чиста, всі послуги які ви надаєте після основної роботи вам треба оплачувати.
Коментувати
Pasufik
І до чого ми тут добалакались.Одні проти репетиторства, інші за. А насправді усе вирішують батьки і їх фінансові можливості. Є контроль і зацікавленість з боку батьків- дитина вчиться успішно, немає- в хід ідуть гроші, репетитори і купівля оцінок. Як у нашому повсякденному житті. Один працює в поті чола, а інший - стриже купони. Людина часто одна одній друг, товариш і вовк. Тож запокіймося і чесно виконуймо свою роботу. А решта і так від нас не залежить.
Галина
Для Pasufik: Не впевнена, що саме так. Зазвичай посилають до репетитора дітей якраз ті батьки які намагаються занадто контролювати своїх чад, не довіряють їм, їхнім здібностям, і хочуть, аби репетитори надресирували їх як щенят. Батьки які вірять у своїх дітей, дають їм право вибору свого власного майбутнього, вчать дітей самостійності і розуміють, що дресура ЗНО не допоможе їм у навчанні в виші.
Коментувати
Едда
А чи відомо п. Лікарчуку, що у деяких школах та класах вчителі запитують у дітей про те, хто з них користується послугами репетитора? Потім пересаджують дітей цієї категорії на перші парти і всі уроки працюють виключно з ними - їм пояснюють, їх питають, чи все їм зрозуміло тощо. Діти, батьки яких не хочуть сплачувати послуги репетиторів-друзів вчителя, можуть займатися чим завгодно, бо вони вчителю не потрібні. Цікаво, чи могло таке статися за часів, коли навчався пан Лікарчук ? Ця "низькоякісна освіта" дала пану Лікарчуку зайняти досить значну посаду. А чи дасть таку можливість учням цієї школи з "іншими технологіями" у майбутньому зайняти таку посаду?
Галина
Для Едда: то перейдіть в іншу школу. В нашій школі, навпаки, вчителі більше працюють з тими дітьми, які не ходять до репетиторів, а сподіваються на те, що саме вчитель зможе їх навчити. Нормальні вчителі не дуже добре відносяться до учнів, які ходять до репетиторів, а шкільні уроки ігнорують.
Едда
Я щиро рада, що у Вашому місті є така школа та вчителі. А якщо такої школи не має? В такому випадку, людям що взагалі змінити і місце проживання, і країну у пошуках гідної освіти для своєї дитини? Нажаль, репетиторство - це не проблема однієї школи або класу. За цим криється дуже багато іншого. І, насамперед, це формування здорової у моральному відношенні особистості. Діти за цим всім спостерігають: спочатку вони не розуміють, потім втрачається мотивація для навчання і далі їм стає все байдуже. І це страшно.
Коментувати
Oksana
Пане Лікарчук, ви можете судити педагогів школи ? Цікаво дізнатись скільки років ви відпрацювали звичайним вчителем в звичайні школі ? Ваша власна думка - це думка. Посудіть краще виробництво і якість цукероу в Україні Ви до них частіше дотичні.
1
На уроці вчительне спить, а працює для всіх однаково. Але люди не компютери, флешку зі знаннями в голову не вставиш, знання треба здобувати. Хтось із учнів займається своїми справами, мріє про ..., не виконує завдання вчителя, а інший із цього уроку бере все і може скласти всі іспити. Не дивно, що батьки першого будуть гудити вчителя, який, бач, не зацікавив, не змотивував їхнє дитятко. Правда, перед цим вдома розказують цьому ж дитятку, що вчитель дурний, навчання не впливає на рівень життя. Але ж вчитель-прислуга повинен і тільки повинен, і всім все повинен.
Volodymyr
Мені видається, що в статті все дещо спрощено. Просто якби вчитель витрачав свою енергію на уроці на реальну роботу, а не на заспокоєння тих, хто уже вивчив цей матеріал з репетитором напередодні (і йому тепер нецікаво), то результат би був. Дитина не бажає слухати тому, що вона знає, що репетитор їй це пояснить. В результаті це вносить дистабілізаційний фактор у роботу школи. Ті знання, що даються в школі достатні для складання ЗНО з більшості предметів, я сам складав ЗНО і знаю про що говорю. Насправді репетиторство це велике зло. Репетитор готує дитину до тесту чи контрольної, іншими словами просто "натаскує", такі знання поверхневі і недовговічні. Воно існує тому, що вигідне всім. Зиск репетитора очевидний, дитині теж вигідніше і простіше освоїти знання в індивідуальному порядку, батьки таким чином знімають із себе всіляку відповідальність. А ефективність репетиторства теж дуже просто пояснити, за нього батьки платять і вони запитають дитину, що вона вивчила на цьому уроці і чи підготувалася...
гість
1. Школа-місце,де потрібно тримати дітей до повноліття. 2.Потім ВНЗ,практично для всіх,за гроші. 3.Потім із своїм, нікому не потрібним дипломом- в різнороби. Не бачу в цьому ланцюжку місця для вчителя. Є,звичайно, виключення,але суть така.Не всі вчителі ангели,але чомусь демонізували практично поголовно всіх.
N
Пишатися нічим. Репетиторство існує давно, ще за царя Панька, тому це навряд чи може бути здобутком автора. Щодо самого репетиторства, то виникають великі запитання етичного спрямування - вчитель навмисно не додає знань на уроках, щоб за це одержувати кошти після них? Конфлікт інтересів. Ті, хто надає такі послуги, не мають ліцензії, тобто діють поза межами закону. Тому навряд чи це питання буде вирішене без якихось законодавчих актів. Багато вчителів занижують оцінки дітям, що спонукати їх додатково займатися після уроків. Я особисто вважаю це корупційною складовою, якою жодним чином не можна пишатись.
Вчитель
Для N: Спочатку прочитай в законі, що таке корупція, а потім давай свої "тупоголові виснвки".
N
Для тупоголового вчителя- Якщо викладаєте в школі, а потім цих же учнів готуєте за гроші - тоді як це назвати? корупційна складова тут присутня - чи це піддається юридичному визначенню корупція - нехай розбираються інші. Але не етично з будь якого боку - це точно.
1
Для N: Вчитель годину на уроці працював, хтось чудово навчився, а хтось штани протер. Для уроку відведено 45 хв. Може, цілодобово працювати, щоб тим, хто не хоче вчитися, втовкмачувати.
Коментувати
Шиншилла
И.о. Ликарчук полагает, что все сплошь и рядом занимаются с репетиторами по всем предметам. С вашими зарплатами как раз "хватает" на дополнительные уроки!)) Вам пора давно на пенсию - во всех смыслах!
Шиншилла
Г-н Ликарчук, известный своей ненавистью к учителям, ошибается! Репетиторство очень было модно и популярно в 2002-2014 годах, когда у родителей была возможность подтянуть ребенка в знаниях, платить за уроки, где важен именно индивидуальный подход. Ликарчук, почуйте разницу: 30 человек в классе на одного педагога или один ученик на одного, мотивированного нормальной оплатой учителя. При чем здесь ЗНО?
serj
І дурак приведе осла до води, але і сто мудреців на заставлять його напитися!
Volobymyr Sill
"""Але якщо домашнє навчання стане масовим, то куди подінуться тисячі тих педагогів, на уроки яких краще не ходити?""" ... Кх.... якщо домашнє навчання стане масовим, то потрібно буде ще сотні тисяч педагогів, які й будуть проводити ІНДИВІДУАЛЬНІ заняття з кожною дитиною.
Людмила
Для Volobymyr Sill: Не всі собі дозволять приватні уроки. А зараз під час канікул додаткових батьки не знають, куди дітей подіти, чим їх зайняти. То, якщо будуть всі вдома навчатись, цікаво побачити, що відбуватиметься у суспільстві.
Volobymyr Sill
Для Людмила. Не варто так буквально і прямолінійно сприймати мої слова, сказані зі значною долею іронії і , навіть , сарказму.
Коментувати
И.А.Батый
Погоджуюсь з автором. Додам тільки, що сьогодні репетиторсто закриває частину "дірок" сучасної освіти: незадовільна підготовка та перепідготовка педкадрів (директори, вчителі, методисти), слабка навчально-методична база закладів освіти, неякісне (часто недобросовісне) навчання учнів, відсутність сучасних технологій навчання у 90% шкіл і у 95 % українських вчителів тощо. Якщо заліпити ці "дірки" репетиторство як "СИСТЕМНЕ явище в українській освіті" зникне.
Что касаемо самого текста,
то есть - самой мысли. Репетиторство засело по причине неграмотности составителей программ. Всего то. Были бы грамотными, думали бы о детях, а не о собственных карманах, как это происходит с программой "Росток", и дело бы наладилось. Но для этого необходимо ЗНАТЬ как обучаются чужие, а не собственные, дети-внуки. Те чужие, с которыми не станут заниматься бабушки-дедушки. . . Но автору это неведомо. Было бы ведомо - текст был бы другим.
Позняк, несколько
шагов, которые предотвратят рисование баллов, и всё устаканится. Всего лишь несколько шагов. Но нашим девочкам легче заменить красную пасту зелёной, абсолютно не понимая, что меняют лишь шило на мыло, и всё, и вернуться на много лет назад, забыв профинансировать это дело. ТО есть - рыба гниёт с головы, а 35 человек в классе, или 40 значения НЕ имеет. Кстати, это и китайцы показали. ДА, те китайцы, на которых значительная часть населения при центре чуть ли не молятся... Реально - преспокойно можно работать с 40 человеками в классе, если никакая , звиняйте, недалёкая барышня из центра нервы не станет человеку трепать за поголовные 2-4. А тогда и дело пойдёт.
Сергей
Не школа не может удовлетворить образовательные запросы родителей, а МОН не дает этого сделать. Чего стоит только решение о запрете "Ростка", "ИУ", "Крыльев" и т. д. НУШ боится конкуренции и выпускает всяких парфеновых для дискредитации всех проектов.
совесть
А як підготуватися до вступних іспитів У ВНЗ відповідальному за своє майбутнє випускникові школи (без репетитора), якщо екзамени розпочинаються у КВІТНІ (2017 Р.),ТРАВНІ (ще й навчальний рік не завершився)! Скільки тижнів не працює школа: карантини, снігові заноси, холодно у класах, автобус не приїхав, ..., а хто учням пояснить пропущені теми? І так тягнеться роки навчання в шкрлі (не лише в 11 класі)... А будь-які недовчені теми не дають можливості якісно нарощувати нові знання. Репетитори, куди ж без Вас! Пригадалося "проривне" бажання великих - обов’язкова!!! іноземна, як дпазно. Як тут без репетитора? А зно?! ТАК ВОНО І ПОВИННО БУЛО ВСІХ ПОСТАВИТИ У РІВНІ УМОВИ (ВЧИВСЯ В ШКОЛІ, ОПАНУВАВ ПРОГРАМУ - ЗДАВ ЗНО без репетитора...) Просто готуватися до нього треба хоч би 1 місяць по завершенню навчання в школі!!!