О. Співаковський: про зміни до Закону «Про вищу освіту»

Визначенню оновлених повноважень вченої ради була приділена особливо прискіплива увага

О. Співаковський: про зміни до Закону «Про вищу освіту»

Автор: Олександр Співаковський, народний депутат, перший заступник голови Комітету ВР з питань науки і освіти, член фракції БПП.

Відбулось чергове засідання робочої групи по підготовці комплексного законопроекту про внесення змін до чинного Закону України «Про вищу освіту», темою виступило обговорення змін до статті 36. «Вчена рада закладу вищої освіти».

Зауважу, що розподіл управлінських функцій у закладі вищої освіти між академічним органом колегіального управління, якою є вчена рада, та виконавчим органом є одним з найбільш ключових елементів переходу до корпоративної моделі управління. Тому визначенню оновлених повноважень вченої ради присутніми на сьогоднішньому засіданні експертами була приділена особливо прискіплива увага.

За результатами конструктивного обговорення та аналізу різних точок зору щодо компетенції вченої ради, робочою групою було погоджено наступний зміст перших положень цієї статті, а саме:

Стаття 36. Вчена рада закладу вищої освіти

1. Вчена рада є колегіальним органом управління закладу вищої освіти, який утворюється строком на п’ять років, склад якого затверджується наказом керівника закладу вищої освіти протягом п’яти робочих днів з дня формування нового складу вченої ради.

2. Вчена рада закладу вищої освіти:

  • погоджує стратегію розвитку і закладу вищої освіти;
  • визначає пріоритети освітньої, наукової та інноваційної діяльності закладу вищої освіти;
  • розробляє спільно з виконавчим органом проект статуту закладу вищої освіти, а також пропозиції щодо внесення змін і доповнень до нього;
  • погоджує проект фінансового плану закладу вищої освіти та розглядає річний фінансовий звіт закладу вищої освіти;
  • визначає систему та затверджує процедури внутрішнього забезпечення якості вищої освіти;
  • спільно з виконавчим органом ухвалює за поданням керівника закладу вищої освіти рішення про утворення, реорганізацію та ліквідацію структурних підрозділів;
  • обирає за конкурсом таємним голосуванням на посади завідувачів (начальників) кафедр, професорів, керівників науково-дослідних лабораторій(центрів), директора бібліотеки.

Також члени робочої групи дійшли згоди про те, що декана факультету (інституту) має призначати ректор за погодженням зборів трудового колективу факультету (інституту). При цьому вчена рада закладу вищої освіти або факультету буде наділена правом порушувати питання щодо відкликання декана з займаною посади. Зазначена позиція буде відображена у відповідних статтях цього законопроекту.

Продовження обговорення положень статті 36. Вчена рада закладу вищої освіти відбудеться на наступному засіданні робочої групи, про дату та час якого буде повідомлено додатково.

Оригінал

Освіта.ua
15.02.2018

Популярні блоги
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
В. Онацький: чому школа починається з двійки? Учителі, які поставили двійки в перший навчальний день, є професійно непридатними
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Askarjd
Господин Спиваковский!! Вам нечего делать?? Нынешняя система выборов декана была правильной! Не громите посуду!! Занимайтесь финансированием, в университетах холодно. Что это за каникулы по 2месяца зимой?
Полтавчани
Пан Співаковський досвідчений окозамилювач. З переходом Гриневич до Мон, комітет почав працювати ще гірше. Стипендію в студентів стибрили, зарплату викладачам заморозили на рівні шкільного вчителя,технікуми опинились у вакуумі,вузи позакривали на вимушені канікули, а він про це ні гу-гу!! Видумує Сізіфові вправи . Декан впливає на всі факультети, бо часто викладачі читають не тільки в себе . Тому всі декани, інші колеги повині оцінювати декана і мати право голосувати за нього. Тому нинішня норма про затвердження декана вченою радою вишу розумна.
Таврия
Для Полтавчани: спиваковский видит очень близко, не может стратегически мыслить. Активный понтарь.
Коментувати
Pacufik
Вчену раду будуть формувати з лояльних до ректора людей,це наша уставлена практика. Демократичніше було би, якби цю раду формували за пропозиціями трудового колективу, доді ректор не зможе створювати ручний орган. Річний фінзвіт мав би розглядися на зборах колективу, а рада нехай його погоджує.
Іван
Ще один момент - вносити зміни звичайно потрібно. Але основна проблема нашого сьогодення - це те, що закони виконуються лише ЧАСТКОВО. Візьміть ті вимоги, до закладів вищої освіти, які зараз діють (щодо суміщення посад, формування наглядової ради і т.п.), створіть комісію та перевірте (хоча б вибірково) виконання ЗУ "Про вищу освіту" вказаними ЗВО. І я впевнений значна частка університетів їх частково чи повністю ці вимоги НЕ ВИКОНУЄ. А тут виникає питання - якщо діючий закон не виконується, котролю за його виконанням немає, наслідків за невиконання те ж немає (ніхто ректорам по шапці не дає), то можна скільки завгодно збиратися й обговорювати, приймати будь-які речі, АЛЕ на місцях у ЗВО буде виконуватися лише те, що ВИГІДНО адміністрації!!! P.S. Перевірка по типу "Надайте інформацію..." - це профанація.
Іван
"....При цьому вчена рада закладу вищої освіти або факультету буде наділена правом порушувати питання щодо відкликання декана з займаною посади..." даним механізмом щодо відкликання з посади мають бути наділені Збори трудового колективу (кафедри, факультету, інституту, університету), а процедура має бути прописана в Статуті...вчена рада, як правило, формується з певної кількості лояльних до адміністрації людей, а от трудовий колектив зовсім інша справа....