Osvita.ua Блоги В. Мещеряков: про предмет «Захист Вітчизни»
В. Мещеряков: про предмет «Захист Вітчизни»

Спекулювання необхідним в освіті демократизмом у нас часто перетворюється на вседозволеність

В. Мещеряков: про предмет «Захист Вітчизни»

Автор: Володимир Мещеряков, учитель, Харківська область.

Красива патріотична назва шкільного предмета, чи не так? Предмета з інваріативної складової, але занедбаного. Предмета, ставлення до якого в суспільстві неоднозначне, а в системі управління освітою – в значній мірі байдуже. Я це оцінюю по Харківській області, зокрема, по Балаклійському району.

Тут я бачу кілька проблем.

  • По-перше, в освіті панує матріархат. Це не означає, що жінки в професійному плані гірші за чоловіків. Але жінці генетично притаманний пацифізм. Жінка створена для продовження роду, материнства. А предмет у багатьох з них асоціюється з агресією, з війною. Крім того, серед мам юнаків багато розведених. Накладання сімейного матріархату на шкільний дає юнаків з примхами вагітних жінок.

То як бути, коли ми живемо в епоху війн та агресії? Хіба Україна насправді не воює з Росією? Хіба не гинуть українці від розривів мін та снарядів, від куль різного калібру? Хіба не потрібно вже у шкільному віці юнакам прищеплювати життєзберігаючі технології, готовність до дій в надзвичайних ситуаціях, основи надання домедичної допомоги? Це все є у програмі, в методичних рекомендаціях. Можна ставити ще й далі риторичні запитання, які частина жінок-освітян розуміти не хочуть. У директора школи й заступника з навчальної роботи, при наявності  сумнівів, завжди є можливість прочитати вимоги програми й методичних рекомендацій. Аби було бажання…

  • По-друге, ліквідована навчальна база предмету. У процесі знищення й розкрадання армії України був розірваний зв'язок військових комісаріатів з освітою. Сумнозвісний міністр оборони Кузьмук не тільки ліквідував бойову підготовку в військах, але й шкільну матеріальну базу допризовної підготовки юнаків. Військовими комісаріатами було вилучена навчальна зброя, саперні лопатки, інше майно, яке було на їх балансі. Руйнувалися смуги перешкод. І в Балаклійському районі після 2011 року під різними приводами більше не проводилися виконання стрільб випускниками з бойової зброї, як цього вимагає Указ Президента № 948 від 25 жовтня 2002 року. Тепер військкомат лише звіти приймає, не допомагаючи освіті навіть у військово-патріотичному вихованні… 
  • По-третє, дуже цікаво розставлені пріоритети предметів. Є предмети, з яких проводиться заочне незалежне оцінювання, а є такі, що до списку не входять, отже, не важливі. Звичайно ж, «Захист Вітчизни» теж увійшов до формальних предметів. І коли рейтингоманія поєднується з матріархатом, то виникають конфлікти: «Якийсь там вчитель якогось там Захисту Вітчизни псує нам показники!» І гнів цей благородний…

І, нарешті, про верховенство права. Стаття 6 Закону України «Про освіту» передбачає «формування усвідомленої потреби в дотриманні Конституції та законів України, нетерпимості до їх порушення». І принцип демократизму передбачений. Але спекулювання необхідним в освіті демократизмом часто перетворюється на вседозволеність. Батькам і учням дозволяється виховувати вчителів. А якщо вчитель не перевиховується, включається контраст: хороший директор – поганий вчитель.

Мені подобається новий закон «Про освіту». Все розумно й перспективно. Але коли слухаєш монолог начальника відділу освіти чи її улюбленого директора, то сумно стає від їх правового нігілізму та самозакоханості…

Освіта.ua
12.02.2018

Популярні блоги
В. Громовий: який вплив на якість освіти має колір чорнила Скільки «льодовикових періодів» має пройти, щоб закінчився педагогічний мезозой і з'явилась освіта без наказів?
І. Лікарчук: знайти позитив в оцінюванні вчителів складно Враження від «Методики експертного оцінювання профкомпетентностей учасників сертифікації»
В. Онацький: псевдофанатизм у школі, або різдвяні роздуми Неповага хворих до здорових призводить до того, що школи постійно перебувають на якихось карантинах
І. Лікарчук: про патологічне масове самозадоволення Чому пересічний учитель має обов'язково відвідувати усю ту методичну мішуру на канікулах?
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Тетяна
На мій погляд, автор піднімає дуже актуальні питання для сьогоднішнього українського сьогодення. Ми намагаємось готувати життєвокомпетентних випускників, а насправді даємо їм лише знання і не готуємо до життя, яке далеко не завжди буває райдужним. Предмет "Захист Вітчизни" є практичним і необхідним. Ш дуже вчасно і правильно звертається увага автора на це!
Володимир
Для Тетяна: Дякую за розуміння. На жаль, навіть в МОН далеко не всі це розуміють.
Коментувати
василь
шановний авторе як вчитель-вчителю захист вітчизни самий не потрібний предмет в школі. щоб юнаки щось зрозуміли про військову підготовку достатньо тиждень польових зборів при військовій частині після 10 кл. школу сьогодні шарпає хто хоче міліція пожежні держ прод служба соцстрах а хочеться підкласти ще й під війскомат.схаменіться діти повинні отримати освіту все інше поза межами закладу гуртки секції клуби за інтересами і тд.
Володимир
Для василь: 50% того, що передбачено програмою предмета, потрібно буде в житті. Предмет потрібний. Не потрібний вчитель, який цього не розуміє.
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!