І. Лікарчук: декомунізація у школах й не розпочиналася

Методологічні засади й технологія організації «виховного процесу» будується на комуністичних засадах

І. Лікарчук: декомунізація у школах й не розпочиналася

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

Читаю в мережі, що в Україні завершена декомунізація, бо знищена N-на кількість пам’ятників та перейменована N-на кількість вулиць.

Не знаю, як із пам’ятниками та вулицями, але у переважній більшості шкіл декомунізація й не розпочиналася. Бо методологічні засади й технологія організації того, що називається «виховний процес», будується, як і в епоху розвинутого соціалізму, на тих же комуністичних засадах. Лише додали трішки шароварщини та національного колориту, змінивши зміст.

Тобто, старезну бабцю, котра називається «виховна робота», трішки підфарбували дешевою косметикою, і бабця продовжує свій комуно-соціалістичний пляс в стилі настанов Н. К. Крупської. Між іншим, спадщину цього «теоретика» ще й досі вивчають в курсі Історії педагогіки в деяких педуніверситетах. А ви про декомунізацію.

Що, на мою думку, має означати «декомунізація в школі»?

  • По-перше, це ліквідація посад заступників директорів закладів освіти із виховної роботи. Епоха масовиків-витівників у школах повинна закінчитися.
  • По-друге. Потрібно назавжди забути про поділ освітнього процесу на «навчальний» і «виховний». У школі повинно бути створене таке середовище, у якому кожен його елемент впливає на формування людини. Без усіляких планів виховної роботи, конкурсів, виховних годин та інших «мєропріятій»...
  • По-третє. МОН нарешті повинно домогтися виконання власного наказу про заборону збирання звітів за проведену «виховну роботу».
  • А для цього (по-четверте) необхідно ліквідувати посади методистів із отієї виховної роботи в усіх методичних кабінетах, центрах, відділах, які цю інформацію збирали, збирають й не думають припиняти це робити. Як і давати вказівки, котрі проводити конкурси, огляди, виховні години, свята, фестивалі, лінійки та інші «мєропріятія» чи флешмоби (по-моднячому).
  • По-п’яте.... Цей перелік може бути дуже довгим. Але, очевидно, що не я його маю робити. Як не дивно, що таке «декомунізація» в освіті, ми не чуємо ні від учених, котрі на науковому (!) рівні займаються отією осоружною «виховною» роботою, ні від ідеологів отієї роботи на рівні органів управління освітою.

Тому знищення пам’ятників і зміна назв - це далеко не все. Бо буде так, як в одній із шкіл: одяг, на гіпсових скульптурах піонера та піонерки біля входу до школи, перефарбували у жовто-блакитний кольори. Й подали звіт про декомунізацію. Крапка.

Оригінал

Освіта.ua
12.02.2018

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Учитель
Черговий маразм від нафталінового діда-комуняки.
Капец
Для Учитель: лекарь прав а ты учитель- нет.Лекарь иногда - особенно в последнее время выдает ПЕРЛЫ!!!!!
купец
С Капец абсолютно согласен, а вот учителя не понял. Вы не согласны с мнением Ликарчука, или не верите в то, что когда то произойдут качественные изменения?
Коментувати
Наталя
Під кожним словом підпишуся...все, мов і не проходило 25 років. Тільки свята змінилися і Бог вже є.
Світлана
Вперше настільки згодна з Лікарчуком. Підтриму. кожне слово!
Ванька
Діда в міністри і не нижче!! Інакше душа його не заспокоється . Ну як мінімум- в дєпутати!!
Вілен
Друзі, не читайте Лікарчука. Зовсім не читайте. Це шкідливо для здоров"я
Bill
А чому б цьому вчителю не піти в звичайну школу й показати як треба працювати..)))
Бровар Іван
Дєд не правий!! При чому тут комунізм і зам по виховній роботі?? Примітивне підігрування колишнього партократа владі. Аби не забули!! Система ні при чому. Головне - який зміст вона реалізує, чи є ресурси , які цілі? Дєд попутав "льогкі і серце"?!!!
jkll
Для Бровар Іван: вам потрбіно було підписатися зам з виховної роботи
Коментувати
Учитель
Пане, не пишіть те що Ви гадаєте. Ви далекій від освіти. Пройдіться по школам, автобусом, потягом без свити поїдьте у села. Проведіть майстер-класи. Нехай Ваші методисти продемонструють Вам свої майстер-класи. От тоді Ви напишете хто потрібніший. Повірте, доки повернетеся до Київа, то залишуться одиниці на місцях. Ві самі зрозумієте які ці методисти рудименти
Учитель
Для Учитель: Перепрошую "Ви"
Коментувати
Катерина
А я вважаю, що потрібно зовсім розігнати, так називаємо, РАЙОНО, пускай люди йдуть працювати у школи, а не папірці перекладають з одного боку столу на інший та годинами каву п’ють...Економія будет державних коштів і вчителям зарплату повисят...
Удивлён
Для Катерина. Уважаемая. А Вы вообще -то до образования отношение имеете ? Вам известно, что методисты работают в методической службе. А Районо, это отдельная структура. Методкабинет может быть при Районо.
коллега
Катерина по сути с Вами согласна, но за что Вы хотите наказать детей. Ведь сними они умеют общаться еще хуже ,чем с коллегами учителями.
Коментувати
Вчитель
методисти своїми настановами більше гальмують освітній процес і прогрес, ніж його вдосконалюють. Благо у мене адекватний методист, який до мінімуму зводить всякі ради-переради і звіти- перезвіти, але в більшості - катастрофа, а не керівники
1
Знову демагогія. Головний серед методистів країни замість того, щоб повністю знищити інститут класного керівництва, виховні заходи і посади повязані з, так званим, вихованням, знову займається писульками. І при чому разглагольствувати можна йому приспокійно, бо в новому Законі про освіту з виховної роботи нічого не зменшили, навіть ще більше додали. А Закон уже прийнято. Сидить людина при посаді і пише писульки у стилі: сиджу на кухні мрію "якби у носі виросли гриби".
Методист
Пане Лікарчук! Із ваших дописів стає зрозуміло, що ви зовсім не знаєте того, що діється в школах. НЕ МЕТОДИСТИ продукують безліч постанов, розпоряджень, указів, листів щодо відзначення різноманітних дат. НЕ МЕТОДИСТИ вимагають щомісячного, щоквартального звітування на них. А ще НЕ МЕТОДИСТИ дублюють одні й ті самі вимоги, але з різних установ і з різними термінами звітування. Методисти є такими ж виконавцями, як заступники директорів.
Вчитель
Для Методист: брехня повна, значна частина методистів самі придумують збір папірців. Останній приклад: міністерство розіслало всім методистам , що реєстрація для вчителів НУШ на онлайн курс НЕ закінчується 1 лютого, а від методистів прийшла команда , строго всім, і навіть тим що ВЗАГАЛІ не треба, зареєструватись до кінця січня, і таких прикладів безліч. З метод кабінетів, при сучасному рівні комунікацій, більше проблем як користі на практиці
Також вчитель
Для Вчитель: У вас багато методкабінетів ? Відповідайте за свій. Скільки можна ??? У нас, якраз, лише з допомогою методкабінета вдається розбиратися з НУШ.
Учитель
Як раз методисти породжують купи паперу. Як зверху так донизу. Як тільки у них забрати функцію збирання папірців, виявиться багато часу ( хоча і зараз як не чаї ганяють, то асортимент магазинів вивчають). Нехай кожен методист займеться своєю роботою. А краще їх всіх розігнати .нехай працюють у школах. Поближе к народу
Коментувати
василь
пане лікарчук, а що взагалі помінялося в освіті? відділи як гальмували освітній процес різноманітними звітами та перевірками,так роблять це і зараз. не виходить у нас освіта без відділів, а їх товчуть департаменти і тд. і тп. ящо ці не потрібні контролюючі рудименти прибрать та інших не наплодить таких самих може і не потрібно звільнять заступників з виховної роботи, бо є друга половина дня і дітям потрібно організовувати хоч сяке таке дозвілля. риба пане гніє з голови, декомунізація повинна початися з міністерства(методів роботи і структури управління), а не з заступників директорів.
Олександр
У цілому актуальний погляд на речі. Але окремі кроки, що пропонуються автором надто радикальні та не враховують особливості сучасної системи виховання (баланс родини та школи). Якщо з думкою про інститут методистів та паперотворчість ми можемо погодитися, то з пропозицією ліквідувати посаду заступника директора школи з виховної роботи квапитися небезпечно!
sdfdgfhg
Я за! А замість класних керівників найняв би штат поліціянтів!
serj
"необхідно ліквідувати посади методистів..." І.Лікарчук.........Замість три крапки поставте крапку. І зробіть. Усі вчителі аплодуватимуть стоячи