Олександр Мірошниченко: про літературу

Існуючі програми – це насправді ляпас людям, що розуміються на літературі, та знущання над дітьми

Олександр Мірошниченко: про літературу

Автор: Олександр Мірошниченко, актор, режисер, драматург.

Про літературу…

Я люблю Лесю Українку. Я люблю її вірш «Давня весна». Проблема в тому, що я терпіти не можу дебіла, який вставив цей вірш до шкільної програми в четвертому класі.

Давайте говорити чесно. Тут не лише в цьому вірші справа. Просто - суперяскравий приклад повного нерозуміння дитячої психології.

Тільки от не треба тицяти мені педдипломи. І не треба розводитись про «прищеплення дітям смаку до високої літератури». Бо якщо людина вважає, що цей вірш чимось може бути цікавим людині в десять років - він сам не має жодного смаку до літератури.

Бо смак – це доречність. А вірш, що описує рефлексії тяжко хворої Лесі Українки з приводу приходу весни – річ абсолютно недоречна в четвертому класі.

Може, і не варто було б так різко саме про цей вірш. Зрештою – кому яка справа до досить безуспішних спроб примусити дитину третій день вивчити вірш напам’ять? І не може вивчити не тому, що не хоче. А тому що є повне нерозуміння укладачами програми дитячої психології. Хочете Лесю Українку в четвертому класі? Візьміть бодай «Роберт Брюс, король шотландський» чи «Ра-Менеїс» . Це в цьому віці цікавіше було б.

І це проблема не лише конкретної ситуації з цим віршем. Це 90 відсотків програми з літератури. Повний несмак, повне нерозуміння, які твори можуть зацікавити дитину.

А що в результаті? Чого добиваємось? Огиди до літератури?

Тільки знову ж кажу – не треба про свої педдипломи! Якщо ви вважаєте, що програма нормальна – педдипломи у вас липові.

Я не можу розмірковувати про програму з математики чи з фізики. Не маю права і знань. Але література – це одна з моїх професій. У тому числі і література для дітей. І існуючі програми – це насправді ляпас людям, що розуміються на літературі та знущання над дітьми.

Занадто різко пишу? Набридло. Просто набридло. Нова школа, кажете? Добре. Тоді подивимось, скільки педагогів чесно підтримають необхідність докорінної зміни програми? Тільки давайте без заяложених штампів радянського зразка та брехні в стилі: «А моїм учням подобається цей вірш Лесі Українки». Не може подобатись! Це ненормально!

Не в Лесі Українці справа. У бажанні змін і в сміливості говорити правду. Скажете узагальнюю? Звичайно, узагальнюю. Бо програма ЗАГАЛЬНА.

Оригінал

Освіта.ua
23.01.2018

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Irina
Я хочу підтримати автора статті.На уроці зарубіжної літератури у 8 класі вивчаються твори східних поетів. Я, доросла жінка, змісту деякіх віршів зовсім не розумію. Для того, щоб зрозуміти головну ідею твору необхідно прочитати критику до цього віршу.
serj
Для Irina: Вірш - повна г..., якщо для того, щоб його зрозуміти, потрібно прочитати 10 тлумачень
Коментувати
anton2000
То, что в составлении программ принимают участие люди, видевшие школу очень давно, это всем известно. Но в этой статье поражает другое. Поражает то, что автор текста начинает свою статью с откровенного оскорбления. Видно назвать человека дебилом у литератора-Мирошниченко является самым сильным аргументом в споре. Это характеризует его уровень культуры и воспитания. Люди, составлявшие программу, какой-то смысл, содержание в нее вкладывали. Можно с этим соглашаться или нет, можно доказывать свою точку зрения, добиваться изменения программы, но нельзя оскорблять людей. Он называет себя литератором. Он литератор, который и здесь, и в группе FB батьки SOS все время поливает грязью школы. Интересно, сколько среди читающих эту статью найдется людей, которые сразу, не заглядывая никуда, смогут назвать хотя бы пять широко известных его (Мирошниченко - Витер) произведений.
Про те
Програма укладається авторським колективом , АЛЕ погоджується професорами із вишів. Отут і починається "когнітивний дисонанс"! Професори викладають для студентів і пропонують вузівську програму в шкільну. Тому такі перевантажені програми у школах. Як приклад, програма 1995 року із зарубіжної літератури. Я в 1993 закінчила вуз і , коли прийшла в школу, то побачила вузівську програму зарубіжки, тільки менше художніх творів. А один поважний професор, редагуючи таку програму, запропонував вивчати "Великі сподівання" Діккенса. Хто в курсі, то кількість сторінок роману зашкалює... Та коли йому сказали, що учням багато читати, він відповів, що вчителі ледачі і студенти у нього читають. Ми вчимо дітей виділяти головне. Якби ще наші світила вміли визначати, що головне для учня, а що для студента.
Наталя
Викладаю в старших класах. Щойно навмисне переглянула програму з літературного читання для 4 кл. (оновлену). Там зазначені лише автори, без назв творів, без вказівки, що вивчати напамять. Які твори вивчаються - на совісті укладачів підручників. Що вчити напамять, мабуть, на совісті вчителя. Я знаю деяких вчителів укр. і зарубіжної літ. які не зважають на розвантаження програм, де багато віршів зняли з вивчення напамять (або просто твори забрали із програми), і продовжують ці твори вивчати і вимагати, щоб діти їх вчили напамять.
Оля
"Давня весна " за програмою вивчається у 8 класі.
Val
Правильно. Даешь "Голый завтрак" Берроуза в 8 классе!
Mila
Повністю згодна! Ніхто не цікавиться програмами з літератури.
N.
А хто цікавиться тим, що насправді цікаво дітям? Хто дослуховується до думки вчителів? Де ті зміни, які нам анонсували в минулому році? Мені цікаво, чи відчув хтось розвантаження програми? Питання без відповідей...
$
Вы во многом правы. Я вообще не понимаю, почему не изучаются хотя бы некоторые произведения мировых шедевров, список которых открыто " гуляет" по интернету,зачем " изобретать" всё " по-новому, по-нашенски"? Столкнулся с тем, что многие произведения дети изучают, чтобы через короткий промежуток времени забыть...потому что действительно не соответствуют эти произведения детской психологии. Но...в МОН сидят очень " интересные люди".