О. Калинич: посильні домашні завдання варто залишити

Про результати власного міні-дослідження із домашніми завданнями з української мови в 6 класі

О. Калинич: посильні домашні завдання варто залишити

Автор: Олеся Калинич, вчитель, Хустська гімназія-інтернат.

«Діти перенавантажені домашніми завданнями», - так стверджують майже всі батьки. Як маму і як учительку, мене зацікавили результати досліджень, на які опирається nus.org.ua: «Найперше варто згадати книгу, яка вийшла з-під клавіатури сіднейських вчених Майка Хослей та Річарда Волкера в 2013 році – «Реформування домашнього завдання: практики, навчання і політики». Дослідники, спираючись на дані про залежність між академічними досягненнями дітей та кількістю домашніх завдань, дійшли висновку, що виконання домашніх завдань не має жодних переваг для школярів 1-3-х класів, має сумнівні переваги для учнів 4-6-х класів, слабкі – для 7-9-тикласників та мають розумні переваги для учнів 10-12 класів».

Посеред першого семестру вирішила провести власне міні-дослідження із домашніми завданнями з української мови в 6 класі під час вивчення теми «Іменник» (відводиться достатня кількість годин, що дозволяє експериментувати без шкоди). Оскільки результати домашніх, на думку дослідників, мають сумнівні переваги, то вирішила на певний час відмінити письмові завдання взагалі.

До того ж, як мама школярки, майже щовечора спостерігаю типову картину: однокласники через конференцію в скайпі «працюють» разом. Суть «навчання» така: хтось виконує «домашку», фотографує, кидає в групу, інші списують (ГДЗ відпочивають); добре, коли дехто просить пояснити, чому саме такий розв'язок (учитель може спитати на уроці про спосіб виконання). Потім триває довге обговорення здобутків у комп'ютерних іграх, уроків та перерв (зрозуміло, у кожної мами є власний спосіб «регулювання» такого «навчання»).

Існують й інші шляхи «підготовки»: батьки (чи самі школярі) шукають відповіді в інтернеті, за потреби «редагують» - дитина до уроків «готова».

Отже, міні-експеримент із відмови від Д/З проходив у два етапи: спочатку відмова тільки від обов'язкового завдання, за бажанням є. Частина учнів виконувала такі завдання, але кількість охочих щоразу зменшувалася. Наступний етап - протягом тижня взагалі не давала письмових завдань, бо старалися зробити все на уроці (шестикласники навіть не здогадувалися про мою підступність).

Результати такі: успішність учнів, які традиційно списують домашні, абсолютно не змінилася; натомість результати дітей, що вчаться добре й відмінно, погіршилися. Справа в тому, що «домашня» вправа в класі за свіжим зразком і з допомогою вчителя не запам'ятовується так, як самостійна робота вдома чи навіть колективна через скайп. Навіть списуючи та коментуючи цей процес, діти вчаться. Звичайно, бездумна «ксерокопія» не принесе ні користі, ні шкоди. Натомість самостійна робота вдома дає результати. Мій висновок традиційно-стандартний: від посильних домашніх відмовлятися на уроках української мови не варто навіть у 6 класі.

P.S. (Для безнадійних песимістів). Так-так, куди котиться освіта?.. Учителі навіть експерименти з дітьми проводять.

P.S. P.S. У результаті ні учні, ні вчитель, ні знання не постраждали: семестр ми завершили прогнозовано.

Оригінал

Освіта.ua
05.01.2018

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Ollesia
Головрe—відмінити вивчeння російськоі мови в школах Украіни, так як вивчeння російськоі мови дужe шкідливо для украінців.Нeобхідно збільшувати патріотизму, штрафувати за використання російськоі мови в школах, інститутах, унівeрситeтах, на вулиці, на роботі порядка 1000—2000 гривeнь за слово—тобто заборонити вживати мову агрeссора у повчякдeному житті. Алe російській фeдeраціі цe дужe нe вигідно, тому тамм і підняли кіпіш, буцімто украінська влада ущімлює права на сході Украіни, хоча на самій справі ніхто нікого ee ущімлює. Хто нe скачe, той москаль! Росіяку у крeмляку, Росіяку в москаляку, Чeмодан—вокзал—Москва. Слава Украіні! Гeроям слав!
Ку-ку всем)
Для Ollesia: Точно! Самая главная проблема в стране - російська мова! А вот то, что 176 депутатов получили 32 млн. грн. компенсации за жильё в 2017 году-это самое то! И то, что коррупция расцветает дальше, и то, что коммуналка неподъёмная-это мелочи! Главное-борьба с мовой!!!
Witalina
Для Ollesia: Вам би бути диктатором. В якому суспільстві ми живемо?? Яку державу хочемо мати??НА мою думку , НЕ можна ототожнювати росмову з державою Росія і її владою.НЕ можна жити ненавистю , весь час боротися з минулим,історією, ПОТРІБНО думати про майбутнє,жити майбутнім,ДБАТИ ПРО НЬОГО.
Небайдужий
Для Ollesia: Ти, дурочко, сама навчися грамотно писати українською мовою, замість того, щоб розпалювати ворожнечу в державі. І перестань спекулювати словами "Слава Україні!" Твої уста не достойні вимовляти їх.
Коментувати
учительці
А ви спробуйте відмовитися від підручника не повністю, а тільки там де виконання вправ. Натомість давайте завдання з іншого посібника або власні. Через деякий час знову дайте декілька вправ з підручника. Будете здивовані.
Лана
Для учительці: а ви думаєте, що вона працює виключно за книжкою?
Коментувати
Сухомлин
Ніякого дурного грантоідного реформування!! Правильно пише вчителька! Без самостійного осмислення і роботи результат навчання---0!! Нова школа- це спрощення, програми для аборигенів у американських школах!!!??
Tet-a-tet
Молодець! Нарешті знавйшовся вчитель, який веде мову про педагогіку навчання, а не мала та й мала зарплата, учні сволота а батьки ще більша. Чим більше буде таких експериментів, тим швидше стане зрозуміло куди нам рухатися. Переконаний, що багато педагогів мають свої експериментальні напрацювання, які називаються досвід. Отож успіхів усім нам у Новому 2018 році. З Різдвом Христовим Вас усіх шановні колеги!!!!!