М. Хоменко: «ямковий ремонт» чи сучасний автобан в освіті

У нас провідні позиції з кількості академіків і членів-кореспондентів на кількість осіб у країні

М. Хоменко: «ямковий ремонт» чи сучасний автобан в освіті

Автор: Микола Хоменко, заслужений працівник освіти.

 «А можно наоборот? Можно, но только деньги вперед»
И. Ильф и Е. Петров «12 стульев»

Ми вже звикли до того, що бюджетна установа перед тим, як придбати товар, оформляє договір, накладну, рахунок, які проходять через казначейство, і нарешті проводить оплату. Лише після цього можна їхати і отримувати продукцію. А її вже, можливо, й немає, бо поки оформляли всі документи, затребувану продукцію продали. Залишається: або повертати кошти, або купувати щось інше на перераховану суму. А це вже порушення. Ще гірше, коли оплачуємо будь-яку послугу або роботу. Діємо за принципом «беру як чужі, а віддаю як свої». Підрядчик, отримавши кошти, підписавши акт виконаних робіт, може почуватися господарем справи.

До речі, Ви знаєте наших будівельників-ремонтників? Ні, ви їх не знаєте. Вони поділяються на дві категорії – до того і після. Заплативши гроші за ще не виконану роботу, апелювати до них щодо якості дуже складно.

Зверніть увагу на наші дороги. Після того, як зійшов перший грудневий сніг, дорогами, на яких по декілька разів проводили так звані «ямкові ремонти», можна пересуватися як по мінному полю або проводити автомобільний слалом.

Перебуваючи в свій час у складі конкурсної комісії з визначення пріоритетів наукових досліджень, дивувався надуманості тем, на які виділялися колосальні кошти. Для чого, коли навколо стільки проблем, вирішення яких потребує наукового підходу.

Чому науково-дослідні інститути не вирішують завдання щодо розробки матеріалів і технологій, які б зробили «ямковий ремонт» дійсно ефективним? А можливо, все це є, тільки комусь вигідно займатись цими «ямковими ремонтами»? Щорічно на їх проведення витрачається десятки МІЛЬЯРДІВ гривень. Впевнений, що ми в світі займаємо провідні позиції з кількості академіків і членів-кореспондентів, почесних і не зовсім у розрахунку на певну статистичну кількість осіб у країні. До речі, цей статистичний показник з кожним роком зменшується, а поважних науковців з високими званнями…

А можливо, варто виділити декілька сот мільйонів на дослідження і вирішення цього важливого питання? Доручивши це декільком профільним науковим установам,з подальшим присвоєнням наукових звань або ліквідацією тих, які завдання не виконали. Напевно, тоді й дороги в нас були б кращі, а можливо, й колорадські жуки щезли. До речі, у недалекому минулому в критичних ситуаціях уряд ставив завдання зі створення космічних двигунів, ядерного озброєння, автомобілів, комбайнів декільком провідним вченим, які в подальшому формували команди і на конкурсній основі вирішували ці питання.

У наших близьких, але не дуже доброзичливих сусідів, за висловом однієї досить оптимістичної людини, були і є дві біди, і якщо ми думаємо, встановивши кордон, ввівши паспортний біометричний контроль, що ми від них дистанціюємося і станемо кращими, то це далеко не так. Проблема в нас самих…

P.S. Наша освіта, до слова, стоїть перед вибором – «ямковий ремонт» або сучасний автобан.

Освіта.ua
28.12.2017

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Ви маєте рацію
У маркетингу існує вислів "Таємний клієнт". Подібну практику варто впроваджувати в інших галузях. "Таємний перевіряючий", "Таємний пацієнт", "Таємний обідраний та обкрадений" і т.д. Напевно це один і непоганих способів дізнаватися об’єктивну сторону роботи. Зрозуміло з всіма витікаючими обставинами. Якщо не все дивитися так як є. Ще років 100 ніхто не отримає якісних результатів роботи.
Tet-a-Tet
Для Ви маєте рацію: Подобається Ваша ідея про таємного клієнта. Але МОНУ і так все добре знає. Надто багато чинників, які стоять на заваді до швидких змін. Та й самі бачите, що пишуть наші колеги: зарплпта, погані чиновники, консервативні керівники НЗ, недолугі програми і т.п. Тільки час і марудна наполеглива праця поступово приведуть до позитивних змін. І на то немає ради!
Коментувати
Дощ
Колек!! Ты шото начал бить в штангу. Причём тут битые дороги и академики? В Белоруссии те же люди, а дороги ровные. Проблема - в руководителях- ворах!!!!
Pasufik
Не можна з Вами не погодитися. Якщо Ви, як член конкурсної комісії побачили скільки вигаданих тем для "наукових досліджень" подали наші псевдонауковці, то хіба інші цього не помітили? Але ж рука руку миє і в наших наукових установах це процвітає. І ці люди і кричать найбільше всіх про "розвал української науки" і т.п. Наука дуже дорога річ, пишуть окремі дописувачі. А ви шановні купите холодильник, який не працює? А як можна фінансувати те, що у перспективі не дасть ніякого результату? Ілон Маска таке собі може дозволити? Так, є напрямки де на результат доводиться чекати роками, то може займімся тими дослідженнями, які конче потрібні сьогодні, а потім візьмемося за ті, що дадуть результат через 20 років, якщо вони ще будуть актуальними.
Правда
Для Pasufik: Так науковці перші і почали кричати про плагіат та псевдонауку. А чиновники МОН, "які не винні перед освітою", зробили і роблять все що можуть, щоб прикрити і виправдати плагіат та псевдонауку. Це ж треба дійти до того, що у міністра освіти і науки плагіат?! І у дружини віце-прем’єр-міністра, який має відповідати за освіту і науку, і плагіат, і псевдонаука, і підробка. І хтось тут ще каже, що чиновники не винні?
Олекса Позняк
правда каже правду
Мыкола
Тему плагиата подсунули нам грантоеды, чтобы отвлечь народ от настоящих бед!!! Чепуха все!! Страну уничтожают!!! А вы о чем хошь , кроме дела!
Коментувати
KVP1248
В проблемах, які стоять перед освітою винні не чиновники міністерства, а університети. Якщо людина дійсно є професором, чи доктором наук, то ідеї навколо неї мають бити фонтаном і буквально матеріалізувати все навколо. Чиновникам нічого не залишиться, як покірно підкоритись істині. А так маємо не наукових співробітників, а політиків, які не розуміють як взаємодіяти з нескінченною різноманітністю буття. Сучасні технології дають можливість науковим геніям не закриватись передчасно мурами від людей, а вийти за рамки університетів, і як Атлант одержувати силу від взаємодії з соціумом. Рекомендую підняти голову вверх, подивитись навколо на неймовірні фантастичні речі, які оточили людину за останні десятиліття. Світ змінюється дуже швидко, і якщо не ми сприяємо прогресу, то він прийде ззовні.
Небайдужий
Для KVP1248: Сучасні технології дозволяють геніям працювати в будь якій країні світу. Який сенс сидіти в Україні? Нашому суспільству вже давно пора зрозуміти, що науковці - це дорогий і мобільний товар. Хоче Україна мати своїх науковців - це коштує відповідних грошей. А якщо просто збільшувати вимоги, то нічого крім імітації не буде.
KVP1248
Відповідно до ідей Еверетта, кожна творча людина може генерувати нескінченне число власних Всесвітів в яких і локалізується множина самосвідомостей конкретної особистості. Сучасні чиновники України живуть в множині олігархічних віток реальності своїх Всесвітів, обслуговуючи їх, вони не прагнуть до інших варіантів. Вина простих людей полягає в тому, що, граючи по правилам чиновників, вони вносять свою лепту в створені безмежного світу соціуму, світу трясини – який поглинає всякого, хто грає по хибним правилам. Завжди є можливість вибору, але свідомість індивідуума, сформована соціумом, примушує людей жити по правилам чиновників. В Україні ми спостерігаємо стандартну картину коли один олігарх, володіючи мільярдом, платить в тисячу раз менше податку, ніж тисяча міліонерів, яка володіє тим же мільярдом. Люди, якими б геніальними вони не були, олігархам не потрібні. Тому для початку, вимкніть телевізор, спілкуйтесь по соціальним мережам тільки з експертами, яким довіряєте.
Коментувати
Павлович
"....у недалекому минулому в критичних ситуаціях уряд ставив завдання зі створення космічних двигунів, ядерного озброєння, автомобілів, комбайнів декільком провідним вченим, які в подальшому формували команди і на конкурсній основі вирішували ці питання."- це про шараги? Теж варіант. І про ліквідацію фізичну ,якщо завдання не виконане.
Небайдужий
Про "сучасний автобан" це Ви погарячкували. Тут вже давно навіть не "ямковий ремонт", а суцільне бездоріжжя. Хоч би ямковий ремонт провели, а то в університетах дошки 60х років, в аудиторіях 10 градусів і про туалетний папір не чули.