Віктор Громовий: я не хочу бути «агентом змін»!

Зараз в системі освіти переважають псевдоагенти псевдозмін, а потрібні справжні носії змін

Віктор Громовий: я не хочу бути «агентом змін»!

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений вчитель України.

Коли ми некритично запозичуємо західну термінологію, нам не вистачає клепки врахувати можливі негативні конотації, які викликає той чи інший термін у свідомості мешканців нашої пострадянської країни.

Читаємо Вікіпедію:

«Аге́нт - представник, довірена особа, що діє за дорученням когось, служить чиїмсь інтересам.

Агент (торгівля) — оптовик, який репрезентує покупців чи продавців на довготривалій основі.

Агент (розвідка) — секретний, як правило некадровий, співробітник органів розвідки або служби безпеки якої-небудь держави, організації. Див. також: Сексот.

Агент (гірнича справа) - дійсна причина, що викликає ті чи інші явища (в природі, організмі тощо)».

А якщо серйозно, мені не подобається ні термін «агенти змін», ні термін «активісти».

Наші «агенти змін» ну такі агенти! Іноді просто руки чешуться організувати для багатьох з них елементарний лікнеп, адже вони, як кажуть, не мають навіть «зеленого» уявлення про те, як впроваджувати інновації в консервативному середовищі.

Єдиний симпатичний, але вигаданий агент MI-6, якого всі знають, - це Джеймс Бонд, «агент 007» — головний персонаж романів британського письменника Яна Флемінга. Усі інші «агенти» є вкрай непривабливими персонами… Щойно Служба безпеки України викрила ще одного агента Кремля прямо під носом у прем'єр-міністра України.

Типаж «активіст» ще в роки мого піонерського минулого теж був не дуже привабливою персоною зі схильністю до дуполизання та некритичного сприйняття догм. Тоді бути «активістом» означало опуститись на самісіньке дно у неформальному шкільному табелі про ранги. Навіть «ботани» могли бути «нормальними пацанами», а «активісти» точно – ні.

Вчора запитав у моїх ФБ друзів: які типажі у нас зараз переважають: псевдоагенти змін чи агенти псевдозмін?

Відповідають: псевдоагенти псевдозмін!

А ще пишуть про те, що в Україні є багато «агентів змін», які все життя «працювали під прикриттям» (мовчки робили свою справу, розбудовуючи нову освіту України). От я перші п'ять років свого директорування не те, що не міг кататись по світу чи бути гіперактивним у ЗМІ та соціальних мережах, а «вгору глянути» чи, вибачте, іноді в туалет сходити часу не було... Ну дуже енерговитратна справа робота директора школи, якщо по-справжньому працювати, а не безкінечно піаритись в якості міфічного «агента змін».

Тож хай у нас краще будуть непомітні, але реальні «носії змін» та справжні «лідери змін», яких ми розпізнаємо лише на віддалі часу.

Бо як найкраще реагувати на псевдоагентів псевдозмін в освіті?

Ніяк, треба самому ставати носієм справжніх змін.

Не якісь там «агенти», а кожен з нас є носієм змін!

Зміни трапляються, тож робімо зміни, насолоджуймось змінами, досліджуймо зміни!

Тоді у нас буде країна, яка змінюється на краще.

Оригінал

Освіта.ua
22.12.2017

Популярні блоги
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
І. Совсун: як надовго ще вистачить запалу учителів? Існує гігантська прірва між переможцями світових олімпіад і базовим рівнем українських шкіл
Тетяна Сердечна: зарплати у вчителів мають бути різні Є шанс, що колись держава буде в змозі оплачувати роботу людей, які працюють із її майбутнім
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Оксана
А Ви , Громовий, пишетеся як " експерт" в освіті. Досить придиратися до назв,Заслужений Вчителю, бо таке звання надало те МОН. Кожен"агент змін" як і "ЗаслуженийІвчитель" має право на своє існування і прагне зробити суспільство здоровим і освіченим. І тоді "Тоді у нас буде країна, яка змінюється на краще."
Lemberq
Тема ничто. Пустозвонство. Не серозного курса в образовании страны.
BON JOVI
"ЦЕ ЖИТТЯ" Пісня ця не для боягузів, Не для тих, хто не дружить з глуздом. І я не буду тим, що з отари овець, Хай мій голос звучить, увірвався терпець! Це життя, воно раз дається, І допоки серце б’ється, На всі сто волію жити я (це життя). Відкритий я для всього у цю мить, Казав Франко: "Боротись - значить жить!" На всі сто волію жити я, це життя. Це для вас, хто не втратив честі, Для тих, хто достойно зміг хрест свій нести, бо завтра важче дійти до мети, Поки є удача, козирем ходи ти. ... Не ламайсь, не гнись під чужим батогом, Кричи, страйкуй, не вважай гріхом! Це життя, воно раз дається, І допоки серце б’ється, На всі сто волію жити я (це життя). Відкритий я для всього у цю мить, Казав Франко: "Боротись - значить жить!" На всі сто волію жити я, це життя. ...
Гриша
Для BON JOVI: якісь комсомольські стенання! Вам автор дешеву тему кинув, замануху, а ми і коментуємо цю туфту!!
BON JOVI
Bon Jovi - It’s My Life - подивіться будь ласка на ютуб
Коментувати
та ну!
Чому Ви все сприймаєте за чисту монету? Ну, любить наша Пані погратись словами , термінами. Ну, хай пограється. Вам що, жалко? Хай посамомилується.
Капец
Какие агенты?? посмотрите кто там- кто сидит. так себе работают.зато сертификат фото в фб и целая куча пиара.вот и агент.когда уже это показуха закончится.
Олекса Позняк
Справа не в терміні. Справа у суті.А суть агентів - замість клопіткої роботи показуха і піар на конференціях -засіданнях де "за 2 години посидів - отримав сертифікат на стіну".Найвище щастя агента сфоткаться з Хбзеєм і глибокодумно написати у ФБ:" була на форумі де вирішували проблеми змін у освіті".Це, за незначним виключенням, піна нашої освіти, люди які усе життя за найвище щастя вважали крутитись біля начальства. Вважаю наївною віру в ентузіастів які усупереч системі змінять нашу освіту. Це як кріпосне право. Були прогресивні поміщики які відпускали на волю селян, були такі що самі викупались але систему це не змінило.Зміни у нас можуть бути лише згори, з приходом нового міністра-реформатора. А Ленін? Він з групою революціонерів зламав систему. Не вийде.Вчительство абсолютно покірна маса.Найбільший протест учителя - звільнення.Колись дебіли з нашого районо наказали учителям стояти з 7-00 на усіх перехрестях біля школи. І стояли. Сказали б раком стояти.Стояли б раком. Такі реалії.
Пострадянський синдром…
Погоджуюсь з автором про термін «агент», який до того ж мало обізнаний в тому, в чому хоче «робити зміни», але якщо вже говорити про «синдром» на різні радянські ідеологічні терміни, то «носій» теж, звучить не дуже…
До речі, про терміни...
Для Пострадянський синдром…: А як вам «новояз» в освіті: «неконференція», «непедагоги»…?
Коментувати
щодо агентів змін
"Меня терзают смутные сомнения" слова актора малих та великих театрів. Оскільки наша держава намагається йти вперед це означає, що мають бути створені інститути де будуть займатися найтонкішим аналізом педагогічних проблем. Саме фахвці повинні пронозувати розвиток освіти. Однозначно учителі теж маю рацію. Але особливого шуму з цього піднімати не варто.
Татьяна
Интересно, в " верхах" не понимают или прикидываются,что не понимают-до тех пор, пока у учителя социальный статус будет " ниже плинтуса", а ставка как у уборщицы( извините, уборщиц не хочу обидеть), до тех пор вообще никаких " змін" не будет. Многие учителя думают как элементарно выжить! Многим отказали в субсидиях, пеню в ЖКХ ввели, за одежду,обувь, путешествия вообще молчу. А если ещё в семье есть школьники или студенты... А МОН оторвано от грешной земли...