О.Мірошниченко: тема шкільної форми невичерпна

Сірий душею вчитель не може виховати яскраву особистість, і одяг - одна з форм прояву цієї «сірості»

О.Мірошниченко: тема шкільної форми невичерпна

Автор: Олександр Мірошниченко, актор, режисер, драматург.

Про комплекси

Тема шкільної форми невичерпна, як зоряне небо. Хоча начебто все вирішили і пояснили. На законодавчому рівні. Попри це дискусії продовжуються.

І цікаво зрозуміти мотивацію людей, які завзято відстоюють шкільну форму. Звичайно, рівень їхньої аргументації викликає хіба що посмішку. Хоча б тому, що аргумент типу « учень повинен не відволікатись від уроків, а цього реально досягнути виключно в шкільній формі» - це взагалі не аргумент, а прояв комплексів. От саме про комплекси і мова.

З чим власне потрібно боротися? З шкільною формою чи з комплексами прихильників форми? Думаю, що ця шалена любов до одностроїв є не просто прагненням спростити життя. Це досить глибинний прояв певної психологічної травми, ознака наявності цілого масиву психологічних проблем. Спробуємо проаналізувати основні риси тих, хто відстоює шкільну форму.

Перш за все, це люди, які не мають жодного уявлення про естетику одягу. Себто вони знають такі вирази як «дрес код» чи «діловий стиль», але чіпляються за ці вирази, не дуже розуміючи, що це таке.

Цікаво що тут фінансове становище ролі не грає. Це люди, які елементарно не вміють одягатись. Вони вміють слідувати певному чужому канону. Це може бути і діловий стиль, і модний сьогодні стиль – сутність однакова. Не виробляти власну стилістику в одязі, а слідувати за іншими.

Якщо уважно роздивитись фейсбучні фото таких персонажів – можна побачити, що одягнуті вони чи в щось стандартно-ділове, чи в стандартно-модне. Головне, щоб одяг наслідував когось. Є і третій варіант. Це коли такі персонажі просто одягнуті з повним несмаком.

Форми прояву різні – причина одна. Катастрофічне невміння одягатись. У жінок це ще проявляється через повне невміння користуватись косметикою, відсутність смаку в зачісках.

Причин такої ситуації багато. Це і відсутність культури одягу в сім’ї, і шкільне виховання, яке було направлене на знищення смаку до гарного (кажу ГАРНОГО, а не ДОРОГОГО) одягу. Жах ситуації полягає в тому, що оцей кавалок комплексів повторюється в наступних поколіннях.

Чому є бажання нав’язати всім однотипний стиль одягу? Бо інакше доведеться вчити своїх дітей красиво одягатись. А якщо у самих батьків вміння немає – як можуть чомусь навчити дітей? Тому найлегше заховатись за пафосні слова про «рівність дітей» і про «сконцентрованість на роботі».

Хоча жодного обґрунтування навести не можуть. Точніше, бояться, що реальне обґрунтування стане для всіх наочним. І що тоді? Чесно зізнатись, що і уявлення не мають про естетику одягу, не вміють виробляти свій неповторний стиль? Ні. Зізнатись в такому важко. Легше не виробляти власний стиль у себе і у своїх дітей, а примусити всіх жити в просторі відсутності стилю.

Бо шкільна форма – це не стиль, не рішення проблеми, а втеча від власних психологічних проблем. Завжди страшно бути особистістю. Легше бути частиною однаково-сірої маси. Так комфортніше. Шкільна форма якраз надає можливість стати частиною цієї маси, не переймаючись і не напружуючись. Готові відповіді на життєві запитання.

Тому яскраві кольори та незвичні фасони викликають страх. Не тому, що вони якимось чином заважають навчанню. А тому, що це руйнує картину однотипного, однокольорового світу. Жити в умовах різнобарвності фанати форми бояться. Отже, і намагаються всіма силами зафарбувати світ в однотипні кольори.

Чому важливо це зрозуміти? Бо це довгий шлях. Питання не в самій формі, а в тих людських комплексах, які нам необхідно подолати. І в батьках подолати, і в дітях. А перш за все в учителях. Бо сірий душею вчитель просто не може виховати яскраву особистість. І одяг – лише одна з форм прояву цієї «сірості». Цінувати вміння дитини бути іншим, не таким, як всі. І в одязі, і в думках, і в діях. Оце і є справжня мета виховання ЛЮДИНИ.

Оригінал

Освіта.ua
08.12.2017

Популярні блоги
І. Лікарчук: кому і для чого потрібні вимірювання? Кожен учитель без дорогезного загальнонаціонального вимірювання знає, які прогалини в знаннях мають учні
В. Онацький: що робити з учителями-пенсіонерами Якщо вчитель досяг пенсійного віку, то це зовсім не означає, що він перестав бути сучасним
О. Істер: пошук оптимального формату НМТ–2023 Обов'язковим для випускників має бути тестування і з історії України, і з математики
Олександр Мірошниченко: навчання – це не тортури В Україні дитина без таланту до математики повноцінною людиною не вважається
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Amicus
Булінг "таких персонажів"? Дуалізм цього терміну? Хоча я не є прихильником форми. Та й вчителем.
Василь
Зараз бути частиною "однакової сірої маси" легше, одягаючись в різноманіття китайського масового пошиву з базару, а не одягаючись в шкільну форму. Звідки візьметься смак до одягу, якщо більшість обирає "стильно" обідрані джинси. Заперечення шкільної форми так само спірне, як і її відстоювання
Galina
Шкільна форма потрібна. Зразу видно, йдуть учні, а не хіппі розмальовані. І все одно, можна ввести єдину форму, або в кожній школі своя форма. Як кошти дозволять.
хе-хе
Для Galina: Галино, я з Вами цілком згоден! НА всі 100%. Але щоби відрізнити Учня від Неучня недостатньо Форми - має бути Зміст. Бо як ідуть гарні Учні у Формі, а мат 3-ри поверховий від них чарівно лине на найближчі 3 квартали - то не треба Форми, щоби відразу бачити, що це йдуть Учні. Учнів ми маємо не по Формі відрізняти. (Про дрес-код я вже нижче вказував.)
Коментувати
Елена Десятник
Хай я буду консерватором, динозавром, але щось схоже на форму все-таки має бути. Негоже в класі світити пупцями-дупцями чи "хіпувати" в супермодних драних джинсах. Чим гірше пристойні джинси зі строгою блузкою або сорочкою? Кислотні кольори, растаманська символіка - теж зайве у школі. У футболці, що на аві, я на роботу не ходжу))) Хіба в турпохід)
хе-хе
Для Елена Десятник: Це називається не Форма, а Дрес-Код. +Здоровий Глузд. У Церкву ж поклони бити Ви не підете у міні-спідниці по сідниці, щоби засвітити свої майтки, а то й що більше )))
Коментувати
Олекса Позняк
тема невичерпна для ідіотів. Тема №1 відсутність мотивації до навчання у 90% учнів.Усі рехворми зводяться " ось ми зараз гайки закрутимо, учителя сертифікуємо, у хмари загонимо, хоч він і так шуганий ще інспекцією залякаємо і отримаємо НУШ." СУШ розвалили успішно а оскільки реформування учня не відбулось то отримали ХУШ
Иосиф
Для Олекса Позняк: маладец пан пазняк!! Точно апределил сущность мамента истории. Мирровой правительство давно хочет Украину порвать на куски! Им токо территория наш нужен!!!
Коментувати
Родион
Чому завзято відстоюють шкільну форму? Ностальгія, колгосп, відсутність смаку? Чепуха все це! Головне тут бізнесові інтереси навколоосвітянських паразитів. Як і підручники, оздоровлення, "безкоштовне" харчування, звірині конкурси і т.д. Ладу не буде, поки освітою на всіх рівнях правитимуть Купи-Продай.
Мальчики,Селюк с Володымыром,
ну Вы даёте. И ЭТИМ вы воспитываете то, что будет после нас? Думайте головой.Следущее.Посыл Володымыра лично мне понятен тем,что правила жизни в школах страны в массе ровнёхонько вышли из правил жизни в школах села советского колхозного строя.Но... смею заметить,что в сёлах форму ооооооочень давно НЕ носят.СВОИХ учеников приходилось закрывать от "праведного гнева" начхальства, мотивируя тем, что не всем моим ученикам хватало денег на форму... И ничё так, проходило.. Главное- тихая агрессия за тех,кто за твоей спиной.
Володимир
Для Василь: Слухайте, селюки-совки ви реально задовбали! 1.Нормальні сучасні батьки відправляють дитину в ЗРУЧНОМУ, а не модному одязі!(в містах так, може в селах інакше, от і ходіть там як хочете) 2. Нормальна дитина в школу одягається САМА (які можуть бути проблеми у батьків?!) 3. Якщо ваша дитина не почуває себе особливою І ЗАДИВЛЯЄТЬСЯ НА ОДЯГ ІНШИХ ДІТЕЙ (низька самооцінка?), це ВАШІ ОСОБИСТІ проблеми! 4."Важка праця", важке життя, як ви ще зацькуєте навіть власних дітей? Ви їх народжували для "важкого" життя"? От вони вам дякую скажуть. 5.Якщо вчити у нас в школі будуть як в Оксфорді, ми самі ту оксфордську форму купимо аж бігом! Висновок: 1.хай хворма залишається в селах, у школах закомплексованих батьків з іх лінійками і прочею совковою фігнею! СОВКОВА ЗРІВНЯЛІВКА ЗАВЕРШИЛАСЯ!ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА НАВЧАННЯ ДІТЕЙ - НА БАТЬКАХ (поки діти малі ще)!ЇХ ДУМКА-В ПРІОРИТЕТІ! 2.Від нормальних людей відстаньте!
Селюк
Для Володимир: зауваження тільки одне- нах.. зі своїми думками і своїми пропозиціями
Володимир
Для Селюк: Хамло в своєму репертуарі!І чому ВАС у школі вчили?! На фіга ВАМ освіта взагалі? ВИ сайтом (знаєте таке слово?) ПОМИЛИЛИСЯ!
Вчитель
Щоб таких лохів як ти ставити на місце((
Коментувати
Василь
Людина, що писала дану замітку взагалі в школі працювала? В клас заходила? Своїх дітей має? Вам невистачає аргументів: 1. повага до іншої дитини, яка не хоче споглядати дивний одяг (або його часткову відсутність); 2. дитина не хоче сприймати фінансову неспроможність власних батьків на придбання "модног" одягу, а форма усіх урівнює; 3. урок є важкою працею і відволікатись (навіть мимоволі) на розгляд колег по класу не слід; 4. відмінність одної школи від іншої і її учнів ( приклад - Оксфорд: дрес код обовязковий атрибут навчального процесу); 5. у батьків немає проблем зі збором дитини до школи. А коли Ви хочете стильний і цікавий одяг - до звертайтесь до промисловості, дизайнерів: вони забезпечать масу варіантів - приклад Китай...
Валентина
Для Василь:Цілком погоджуюся з вами. Діти дуже переживають, якщо їх одяг гірший від інших. Це закладається у психіці. Але форми в нас доборої нема. В Японії всі ходять в одинаковому спортивному вбранні: кожного дня фізкультура, і в цій одежі - зручно. Вимоги до шкільного одягу мають бути. Особливо, за наших реалій.
Павлович
Для Валентина: В Китаї, а не в Японії ходять у спортивних костюмах. Японська шкільна форма для дівчаток,зокрема, в українському суспільстві викликала б ще палкішу дискусію...:)
Коментувати
василь
сірий вчитель не навчить, а нікчемний актор режисер зможе.........?
?
Автор,мабуть," з дуба впав". Поїхав би у село та подивився,як люди виживають... У голові тільки одне:" Як звести "кінці з кінцями"...Часто-густо радістю є вже те,що дитина з неблагополучної сім’ї,наприклад,взагалі прийшла до школи... Буває,і миють ії вчителі,і годують, і одягають навіть... Зрозуміло,що столиця та якесь село у глибинці-то дуже різні речі...
serj
ЯЯЯ правий, тому що ЯЯЯ правий. Ті, що говорять по іншому - неправі. Тому що не можуть бути правими, не хочуть бути, не уміють, і батьки не навчили і учителі не навчили бути правими. А ЯЯЯЯ ПРАВИЙ!!! Тому, що!!!!!