Віктор Громовий: хочемо як краще, а вийде, як завжди!

Треба оголосити мораторій на будь-які концепції до того часу поки не рухне вертикаль управління

Віктор Громовий: хочемо як краще, а вийде, як завжди!

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений вчитель України.

Гарні люди з кількох громадських організацій та проектів у творчій співпраці з чиновниками підготували черговий «Проект Концепції громадянської освіти та виховання в Україні».

Пишу їм: а може не треба концепції?

Концепція згори лише породить три абсолютно згубні для громадянської освіти речі:

1. Заходи.

2. Методичні рекомендації.

3. Звіти.

А це означатиме, що непомітно підкрався кінець громадянській освіті в Україні!

Не вірите?!

Маю перед очима дуже сумний приклад. Як тільки ми прийняли «Концепцію національно-патріотичного виховання дітей та молоді», практично все що робиться у цій сфері перетворилось на профанацію(декор і звіти).

Як показує вітчизняна «практика, яка не працює» впровадження чогось, будь-який папір зверху лише породжує паперову лавину і має виключно зворотній ефект.

Алгоритм давно відпрацьований і за останні три роки, на жаль, не змінився. Згадайте, як було із спробою здетоноувати патріотичний вибух зверху:

1. Концепція національно-патріотичного виховання дітей і молоді (Див.: додаток до наказу Міністерства освіти і науки України від 16. 06. 2015 р. № 641).

2. План заходів щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді (Див.: додаток до наказу Міністерства освіти і науки України від 16.06. 2015 р. № 641).

3. Методичні рекомендації щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах http://mon.gov.ua/…/patriotichne-vix-metodichni-19-05-2015.…

4. Звіти, звіти, звіти…

Тепер «на виконання концепції» від шкіл вимагають окремий план роботи з національно-патріотичного виховання та окремі звіти. Вчителів запрошують на тренінги з патріотичного виховання, дітей женуть на чергові флешмоби.

Одним словом: фініш! Наші колеги плюються і пишуть звіти, фсьо.

Звісно, є окремі ентузіасти, які «своє робили і роблять», не зважаючи на концепції та плани заходів, але …

Треба оголосити мораторій на будь-які концепції до того часу поки не рухне вертикаль управління і ми не здолаємо бюрократизацію і формалізацію всієї педагогічної діяльності, яка не має аналогів у світі.

Доки не зрозуміємо, що жорсткий контроль за освітою з боку держави зробив неможливим її природний розвиток, а відповіддю на «вказівки» зверху є лише імітація здійснення тих чи інших напрямків навчально-виховного процесу і фальсифікація його результатів.

На жаль чи на щастя, виявилось, що у ХХІ столітті не можливо зверху успішно керувати розвитком такої складної і багатогранної системи як освіта.

Не виходить підсилити потенціал змін навіть непрямим шляхом, створюючи найпрогресивніші документи.

Адже результат їх «впровадження» легко прогнозований: «хотіли як краще, а вийде як завжди».

Оригінал

Освіта.ua
30.11.2017

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Любомир (ГУЗАР
"Група людей, яких ми називаємо владою, - це особи, яким народ щось поручив. але вони не є абсолютними носіями влади, а тільки покликані виконувати волю народу". "Віра - це дар, який дається не кожному". "Бути чесним перед людьми - цілком природно..." "Ми є людьми, які щойно пробуджуються до свободи..."
Анатолій Пальчиков
Та правильно він пише! Школи змагаються не в роботі,а у звітах. Нікого не хвилює ефективність роботи і результат.Головне-це вчасно поданий та гарно оформлений звіт!
Олекса Позняк
Звіти це біда.Але ще більша біда що учитель вимушений підлаштовуватись під смаки інспектруючого начхальства. Воно дурне бовкне а ти роби як сказали бо буде біда.Учитель зараз думає не про те як краще учням, а про те щоб не підставитись перед начальством
Лада
Громовий, Лікарчук щось пишуть... Про формалізм, бюрократію, звітність, папери, папери... Прочитаєш, зітхнеш і строчиш черговий звіт, укладаєш нову папку і думаєш: "Як добре, що в нас є громові й лікарчуки... Може, колись хтось до них дослухається?"
Іра
Один негатив від людини читаю. Жодної конструктивної думки. Навчилися наші люди тільки плювати. Якщо все погано, то покажіть на власному прикладі як то має бути. Тільки ворогів народу шукає. Паплюжить і ганить. Страшно поділитися навіть своїм досвідом, бо заплюють і заклюють.
освітянин
Для Іра: а ви спробуйте. Бо я від клепання звітів осліпну скоро. Це не означає, що ніхто нічого не робить, але від звітів, конкурсів, моніторингу таки нудить
Олекса Позняк
Для освітянин: задовбали.Але коли висохне ріка звітів постане питання а куди пристроїти на держслужбу дружин і коханок начхальства. Ліля їх ніколи не ризикне скоротити
Олекса Позняк
Для Іра: а де ви бачите конструктив у нинішніх псевдореформах?
Коментувати
Катерина
А в кожного вчителя (класного керівника) повинна бути папка з матерiалами щодо Концепції... Якщо папки нема, значить учитель нічого не робить.
Катерина
А в кожного вчителя (класного керівника) повинна бути папка з матервалами щодо Концепції... Якщо папки нема, значить учитель нічого не робить.