Микола Хоменко: якіснішою освіта так і не стає

Скільки б не закликали до патріотизму, через інтеграційні процеси затримати виїзд за кордон ми не зможемо

Микола Хоменко: якіснішою освіта так і не стає

Автор: Микола Хоменко, заслужений працівник освіти.

 «Боливар выдохся, он не выдержит двоих»
О.Генри

Восени були прийняті три реформи – освітянська, медична, пенсійна. Безумовно – потрібні, безумовно – очікувані. Ідей вистачає, рекомендацій вдосталь – знаємо що, знаємо як, а от з реалізацією в нас проблеми.

Якість освіти – скільки б ми не повторювали ці слова, але якіснішою вона так і не стає. І будемо відверті до кінця, їдуть наші діти навчатись за кордон далеко не тому, що в нас запроваджено ЗНО (з окремих спеціальностей бальний показник при зарахуванні непристойно низький), а в надії все-таки отримати нормальну освіту. Не завжди ці надії справджуються, але недовіра до освіти на батьківщині жене їх за межі держави. У цьому році наші університети не дорахувались 20 відсотків молодих людей, які за результатами ЗНО отримали найвищі показники. Де вони? Звичайно, що вирішили отримати освіту за кордоном і, на жаль, нерідко далеко не в кращих навчальних закладах.

Рідко яке зібрання освітянської спільноти з участю МОН проходить без закидів – робіть щось, щоб молодь не виїжджала за кордон. А що робити – паспорти не видавати, змусити платити за освіту, отриману в школі? Це вже було, і результати нам відомі.

Необхідно визнати, що за період незалежності ми багато що втратили і не співвідносно отримали. Напевно, настав період, коли нам всім, і не тільки в освіті, потрібно накласти мораторій на реформи, хоча б на рік, і, не шукаючи винних, провести інвентаризацію того, що ми впроваджували впродовж 25 років.

25 років – це майже 2,5 циклу шкільного навчання, 5 циклів університетської освіти. Чверть століття. «Припиніть говорити про слабкі сторони своєї освіти, говоріть про сильні і від цього будуйте свою подальшу роботу», – говорять нам іноземні експерти-колеги, яким вже набридло вислуховувати наші скорботні промови. Врешті-решт, давайте визначимо той позитив, який прижився, відмовимося від того, що було помилково визначено пріоритетним, а можливо, до чогось варто і повернутись.

«А що далі?» – скажете ви, мій шановний читачу. Однозначно, що в нас мало робочих місць для випускників університетів, через що велика конкуренція на ринку праці, як наслідок, значна кількість випускників працює не за фахом. Так, є потреба в робітничих кадрах – не критична, але є, з досить пристойною платою.

Не скоро ми зможемо добитися конвертованості наших дипломів, що дозволило б працювати за фахом за кордоном. Не володію статистичними даними, скільки фахівців, які виїхали за кордон, могли б підтвердити або навпаки – спростувати це. Та, напевно, вони взагалі відсутні. Але безумовно, що цей показник визначається навіть не десятками тисяч.

Необхідно визнати, що інтеграційні процеси в світі незворотні. І скільки б ми не закликали до патріотизму, затримати виїзд за кордон не зможемо. Причина всім відома.

Освіта.ua
25.10.2017

Популярні блоги
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
І. Совсун: як надовго ще вистачить запалу учителів? Існує гігантська прірва між переможцями світових олімпіад і базовим рівнем українських шкіл
Тетяна Сердечна: зарплати у вчителів мають бути різні Є шанс, що колись держава буде в змозі оплачувати роботу людей, які працюють із її майбутнім
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
едут наши дети учиться за
границу в надежде ОСТАТЬСЯ ТАМ на пмж. И качествообучения здесь ни в какой ипостаси роли НЕ играет. Вторая причина, по какой дети уезжают,но она срощена с первой, как сиамский близнец - У НИХ невозможно получить диплом в кредит. То есть - проплачивать экзамены даже тем, кто В СЛАБЫХ ВУЗах ("а выпускников ... просим НЕ беспокоить"-из объявления) хорошо учится, поскольку научился этому в школе. Остальное - приложениек этим двум позициям. Подобные позиции следуют из общения с теми, кто планирует выехать, выехал, работает ТАМ.
Tet-a-tet
Автор статті вірно відзначив тенденції і сам дав відповіді на їх причини. Мало роб.місць для випускників ВНЗ, чимало надуманих спеціальностей не востребованих на ринку праці,не конвертація наших дипломів у країнах Європи, низький рівень викладання, слабка м/т. база ВНЗ. А чому так сталося? Бо вищу освіту ділки перетворили в бізнес, а МОН багатьом роздавав ліцензії наліво і направо, знаючи, що новостворені заклади -це конторки з продажу дипломів. Квіт трохи почистив це болото і поплатився посадою, а п. Гриневич не хоче наступати на ті самі граблі. 20% тих, хто пішов вчитися за кордон- це представники середнього класу, які мають гроші, але про всяк випадок кричать, що у нас все погано. Але не журімося, частина з них повернеться в Україну і принесе з собою західні цінності, а частина залишиться працювати там, де платять більше і це теж не погано, бо змусить наших бізнесменів менше обдирати своїх співвітчизників.Для мене зрозуміло- 20% ВНЗ можна спокійно перепрофілювати вже сьогодні.
Батько Київ
Класний епіграф до статті - якщо ви видохлися, дайте дорогу іншим!
Батько Київ
Треба РОБИТИ реформи якнайшвидше! Тоді питання якості освіти вирішиться само собою а СОВОК у освіті (вчитель-генерал, учень-ніхто) має бути повністю зруйнований!! Вчителі мають звикати до ролі КОНСУЛЬТАНТА З ОСВІТНІХ ПОСЛУГ!
serj
Для Батько Київ: А діти - до ПРАЦІ. Тому що навчання - це дуже велика праця
Батько Київ
для serj Праця-так, муки-ні
Коментувати
Шумак
В цілому правильно. Бо руйнування( реформування) дойшло межі!!! Реформатори - грантоіди догризли школу, паскудять вищу школу... . Міністр не може зрозуміти , що діється??? Команда не професійна, подчас примітивна, бездарна.
Добі
Так і не треба) час такий, що навпаки треба відпускати. Проте необхідно створювати комфортну країну для проживання і повернення)