В. Мисан: чи прийдуть на зміну пенсіонерам нові коучі?

Українські педуніверситети продовжують готувати спеціалістів, які ніколи не стануть учителями

В. Мисан: чи прийдуть на зміну пенсіонерам нові коучі?

Автор: Віктор Мисан, кандидат педагогічних наук, доцент, заслужений учитель України.

Чи готують українські педагогічні університети учительські кадри? Чи прийде на зміну сьогоднішнім пенсіонерам нова армія коучів, фасилітаторів, тьюторів, модераторів (згідно концепції «Нова українська школа школа»)? Не прийде, бо ніхто їх за державні гроші не вчить по-новому.

Новий Закон «Про вищу освіту» мав би сприяти утвердженню простору академічної свободи. Але хіба можуть цей простір сформувати ті, хто писав свої дисертаційні дослідження із стелі, крав у інших, кому готували кандидатські і докторські на замовлення? Чи здатні академічну свободу відстоювати ті, хто вишиковуються у довгі черги, щоб повітати «ректорське тєло» з черговим Днем народження, медалькою, званням, одруженням дітей, народженням онуків. «Тіла» перетворилися не просто у князьків, а «рішал», вершителів доль. Їм ліпше на років п’ять продовжити контракт своїм нянькам, яким далеко за 70 і які за всю свою «викладацьку» діяльність не написали жодної наукової статті, ніж залишити на посаді тих, хто прагне змін і не просто критикує керівництво, а власною діяльністю утверджує те нове, якого очікує суспільство. На подібне «хіба» не вистачить пальців ні на руках, ні на ногах.

Українські педагогічні університети і надалі продовжують готувати істориків, географів, філологів, фізиків і математиків, трудовиків, … більшість з яких ніколи не стане учителями. Чому?

  • По-перше, педагогічні виші потребують специфічного абітурієнта, який має любити дітей і бажання присвятити себе цій надзвичайно цікавій і водночас дуже специфічній справі – вести, наставляти, виховувати і скеровувати інших.
  • По-друге, учительський фах – ремесло. Щоб стати майстром, потрібно самому пройти через руки десятків Майстрів. Не халтурщиків і випадкових осіб, що не здатні реалізувати себе у будь-якій іншій справі, але «здатні» виховувати і наставляти майбутніх педагогів. Справжні Майстри не зможуть працювати у сучасних педуніверситетах, бо творчим людям не притаманне пристосуванство, одбрямство, повзання і прогинання. Творчі – ті, хто має крила, а не прикутий ланцюгами, або здатний лише на квакання.
  • По-третє, будь-яке ремесло потребує певної системи навчання, в основі якої - мінімуму базових знань і максимуму практичних умінь. Саме практика здатна розширити межі теоретичної сфери і стимулювати майбутнього фахівця до самоосвіти, самопізнання, а звідси - самостверджуватися. В українських педуніверситетах все навпаки. Тут навіть вчать того, що вже не існує – а раптом повернуться ще до нього, або колись знадобиться.
  • По-четверте, для навчання майбутніх педагогів потрібна сучасна матеріально-технічна база (засоби), яку б студенти використовували в осягненні фаху. Маємо констатувати, що чимало шкіл краще оснащені, ніж українські педагогічні університети. Хоча… ректорські кабінети майже в усіх у стилі таких собі «а-ля палациків», у яких є навіть кімнати для індивідуального відпочинку чи то прийому. «Тєло» потребує особливих умов перебування на посаді.

Можна називати: по-п’яте, по-шосте і т. ін., але це мало що змінить і мало на що вплине у СИСТЕМІ, яка не хоче оновлюватися і не прагне змін.

Оригінал

Освіта.ua
13.10.2017

Популярні блоги
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
І. Совсун: як надовго ще вистачить запалу учителів? Існує гігантська прірва між переможцями світових олімпіад і базовим рівнем українських шкіл
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Апеллирую к молодым!:
ЗАЧЕМ ей сочувствовать?Сочувствовать надо тем,кто НЕ ведает и НЕразумеет что значит обычному учителю принимать участие в конкурсах. Деньги её пошли на бумагу-файлы-краску (печатала собственным принтером)... ---А Вы вот так сразу выдал(а),что она показала деньги. А это всего лишь означает,что Вы в теме взяток,тесно в теме,и НЕ в теме того,как РЕАЛЬНО победить в местном конкурсе.--- Как-то нам на курсах показывали видео побеительницы конкурса.И видео человека,который победителем НЕ стал.ТАк я Вам скажу,что СВОИХ детей я к этой "победительнице" (её муж-спонсор работает предпринимателем довольно крупным.Бюджетным) на пушечный выстрел не подпущу/А вот к той,которую охаяли словом как неконишн,с первой возможности,поскольку первая показала СЕБЯ,наделав кучу ошибок,показывающих ЕЁ со стороны неграмотности,а вторая-детей.При том,что дети у неёРАБОТАЛИ.Самостоятельно под её режиссурой.Резульаты будут при той работе,которая НЕ прошла на республиканский олимп.А вторая так и будет СЕБЯ показывать.
Граждане!
Участвуйте в правильных конкурсах! Не платите свои деньги! Играйте честно! Выигрывайте чужие деньги! (І буде вам щастя!)
Вы умеете
Для Граждане!: честно выиграть? ))))))))).
Неоднократно
Для Вы умеете: Да! Если есть, что показать и о чем рассказать, то выиграть можно. Попробуйте удивить себя и мир!
покажите
Для Неоднократно: АЛГОРИТМ), будьте так добры
Коментувати
Математик
Доказувати тут, щось тупорилим, закостенілим і самовпевненим пенсіонерам немає ніякого сенсу. ВОНИ не сприймають ніяких доводів. Це ж пенсіонери)))
тот,кто аппелирует к молодым
Вы вообще понимаете, СКОЛЬКО СТОИТ участие в конкурсе. Даже если он НЕ проплачен и проводиться максимально честно (хотя и в этом большиииие сомнения)? Подумайте над тем, ОТКУДА у молодого ТАКИЕ деньги? У нас учительница выиграла местный конкурс.Сказала, больше НИКОГДА.ДЕНЬГИ,плюс нервы и,что главное,ддети,которые пропустили те уроки, которые пропустила коллега. Получила она за ЭТО меНдаль. Нет, правда. Просто меНдаль.Но-жёлтую,шоб блищала.Ни премии, ни какого приза-НИЧЕГО. В один из лет учителям,кеоторых отмечали,хоть премию далина такси хватило, торт и КИЛО масла))))))). Не, там ещё призы были. Приятные и полезные.Учителю и его детям.ОДИН раз.ЗА все годы,что люди рассказывают. Милый(ая)моя(й), Вы,вероятно, человек-чиновник или около того, НЕ разумеющий учительской РЕАЛЬНОЙ работы и РЕАЛЬНОГО обеспечения. Спешу, прошу прощения за ошибки..НУ и -
Апеллирую к молодым!
Для тот,кто аппелирует к молодым: Сочувствую вашей местной учительнице, которая «потратилась» на конкурс. Наверное, ей кроме денег, нечего показать. Надо же знать, в каком конкурсе участвовать! Участвуйте в Global Teacher Prize и не надо тратить свои – выиграете «чужие»! Вы же лучший!
ЗАЧЕМ ей сочувствовать?
Апеллирую к молодым!:Сочувствовать надо тем,кто НЕ ведает и НЕразумеет что значит обычному учителю принимать участие в конкурсах. Деньги её пошли на бумагу-файлы-краску (печатала собственным принтером)... ---А Вы вот так сразу выдал(а),что она показала деньги. А это всего лишь означает(открывать алгоритм следует постепенно людям,которые НЕ владеют им;-) ),что Вы в теме взяток,тесно в теме, и НЕ в теме того,как РЕАЛЬНО победить в местном конкурсе.А это всего лишь означает,что Вы ничему НЕ научились ни вЕвропе,ни у СССР,ни в Украине.--- Как-то нам на курсах показывали видео побеительницы конкурса.И видео человека,который победителем НЕ стал.ТАк я Вам скажу,что СВОИХ детей я к этой "победительнице" (её муж-спонсор работает предпринимателем довольно крупным.Бюджетным) на пушечный выстрел не подпущуюА вот к той,которую охаяли словом как неконишн,с первой возможности,поскольку первая показала СЕБЯ,а вторая-детей.При том,что дети у неё РАБОТАЛИ.Самостоятельно под её режиссурой.ТАк что;) )))
Коментувати
Методист
Ні, ну якщо послухати всіх пенсіонерів - то без них, як вони собі уявляють, наступить колапс в освіті? Прям тільки вони і ніхто інший! А це вже шизою пахне, нешановні!!!
Покажіть, що можете
Тут багато молодих спеціалістів жаліються, що мала з/п, що їм пенсіонери дорогу до учнів закрили, чи не дають себе проявити. Дехто згадував переможця українського конкурсу «Учитель року» Global Teacher Prize. А ви хоч читали, чому цей вчитель переміг? Де ви, молоді, талановиті? Покажіть клас! Подайтеся на світовий конкурс Global Teacher Prize! Вам дорога відкрита! Ви можете про себе розказати світові, які ви талановиті і виграєте 1 млн доларів! І станете багатими!
Lobaton
Для Покажіть, що можете: Взяли за приклад випадкового переможця конкурсу Global Teacher Prize і козиряєте тут весь час? Так, ніби то весь час пенсіонери перемагають в цих конкурсах? Та й кругової поруки у ВУЗах ще ніхто не відміняв, ніхто молодому таланту не дасть себе проявити, зразу ставлять його на місце, що б не нервував пенсіонерів у яких тиск піднімається від всіх цих сучасних технологій!)))
Слабо?
Для Lobaton: (Это Пшеничка, «выпадковый»?). А вы сами попробуйте поучаствовать во всемирном конкурсе. Он открыт для всех. Заполняете анкету .. и все! Просто расскажите о своих уникальных достижениях. Там никто не платит учредителю, (миллиардеру), взятку. (Просто таких денег в участников нет.. А если есть, то зачем участвовать!?) В честной борьбе с пенсионером вы сможете победить и показать всему миру, что вы лучший!
Lobaton
Для Слабо?: А хто сказав, що я найкращий? Я себе не вихваляю як ті пенсіонери! Але думаю нічим не гірший від них і вони можуть не переживати і йти свобідно на пенсію! Але де там = зарплата + пенсія - і їх ніяк не виженеш від корита!))
Коментувати
Lobaton
Вся суть власти которая сейчас правит - воспитать тупое общество сильных рабов! Умных стране не надо, они будут создавать проблемы ворам у власти!
Тупое общество доставит
Для Lobaton: бОльше проблем ворам у руля, нежели общество развитых,умных людей. Просто рулевые этого не осознают,поскольку живут здесь и сейчас.Они НЕ способны продумать наперёд события,поскольку плохо учились в школе,умеют отжимать,но НЕ умеют другого.
Тет-а-тет
Это Вы так за Януковичем тоскуете?
Lobaton
Для Тет-а-тет: А что есть разница между прежним и сегодняшним режимом, уважаемый?
Коментувати
N
Эти рассуждения "взагалі" отдают демагогией. Давайте конкретно. В нашей школе второй год вакансия учителя информатики (один учитель есть, нужен второй), вакансия учителя математики (пенсионер ушёл, а молодой учитель больше 15 часов брать не хочет, 10-11 классы - Боже избавь, нашли совместителя), учителя английского языка (учителя предпенсионного возраста уговорили перейти в медучилище), ассистенты учителя (вакансии закрыли неделю назад пенсионером), молодой учитель физкультуры уже заявил о желании уйти до Нового года (хотя нагрузка 26 часов, зарплата для семьи с ребёнком маловата), вакансия логопеда. В городе вакансии учителей химии, биологии и целого ряда других специальностей. Где же вы, молодые, желающие работать в школе, коллеги. Ау! И почему обязателен выбор или опытные учителя, или молодые. Почему нельзя и опытные, и молодые?
Lobaton
Для N: То что к вам не идут молодые учителя не значит, что их нету! Просто что бы нормальные студенты шли в педвузы им надо стимул в виде нормальной зароботной платы! А Пенсионеры работают потому что имеют и зарплату и пенсию! Дайте молодому учителю 20 тис. грн. и у педвузы будут конкурсы, а не как счас!!! А то получается что стране не нужны умные люди, им нужны рабы, вот и вся проблема в этом!
N
Інший N: Давайте не фантазувати - Скільки не плати у школі - підуть туди одиниці, яким ця робота подобається. Якість викладання жодним чином не пов’язана із рівнем зарплатні: людина, яка звикла якісно працювати, буде це робити за будь-які гроші, або покине роботу. Тому не переводьте усе у гроші - проблему не розв’яжете. Частково проблему створило МОНУ, яке чомусь вважає, що для викладання у школі потрібна спеціальна педагогічна освіта, а не знання предмету. Їх підтримує Міністр, яка вважає, що головне методики. Поки ця софістика бере гору - школа залишається без якісних кадрів.
Lobaton
Для N: Якість викладання жодним чином не пов’язана із рівнем зарплатні? Ви серьйозно? Високий рівень зарплатні буде стимулом для розумних вступників, а не тих хто зарах вступає з балом ЗНО - 101! Буде конкурс відповідно і всякі "нерозумні" відповідно відсіються! Ось Вам і зв’язок, а то знову демагогію розвели!
Коментувати
Капец
71-річний чернівецький вчитель фізики має шанс стати кращим вчителем світу і отримати Міжнародну премію Global Teacher Prize...------чи прийдуть на зміну пенсіонерам нові коучі?-----УЖЕ ПРИШЛИ!!!!!!!!!!!!!!!!!ПОЛУЧИТЕ И РАСПИШИТЕСЬ.ХА-ХА-ХА-ХА!!!!!!!!
студент 5 курс
Для Капец: В ІФТКН ЧНУ вчиться багато обдарованої молоді. Але чи захочуть вони працювати за копійки і при таких безспірно важких умовах, важко сказати. Має бути стимул. А де його взяти.
Коментувати
Сухомлинський
Пан Писан чи мисан, чого це ви голову руками держите? Страшно за свої сентименти? Не бійтеся : ми вчили вас, вивчимо і ваших діток. Не такі ми вже дурні.
Роман
Для Сухомлинський: Чого навчите?Основ марксизму-ленінізму?
Капец
... и не только. Дадим и науку.А вы ничего не умеете - ни того ни другого!!!!!!!!!!!!!!!!!
Капец
"Кращий вчитель України" - Паул Пшенічка - 71 рік. ЭТО ПРОСТО - К СВЕДЕНИЮ- ГДЕ ЖЕ ВЫ МОЛОДЫЕ????????????????????????????????????????????
Коментувати
Witalina
У школи у всі часи приходили з університетів без знань методики і педагогіки і нічого страшного НЕ БУЛО. Методика -діло наживне,було б бажання працювати вчителем.Великою проблемою є відсутність у випускників шкіл,молодіБАЖАННЯ БУТИ ВЧИТЕЛЕМ!!!! Протягом багатьох років і сьогодні, створюється негативний образ школи і вчителя зокрема.Ніхто не говорить про учнів,які не бажають вчитися і чхали вони на школу,ніхто не говорить про батьків,яким ,дійсно ,не має коли займатися власними дітьми Ніхто не говорить про МТБ більшості шкіл,коли в школах не має найнеобхіднішого.Зате .Головний виноватець - ВЧИТЕЛЬ!!! І до тих пір ,поки говним виноватцем буде вчитель,, Ніяка освітня реформа нічого не змінить, ТАК ЯК ЦЕ ПРОЛЕМА КОМПЛЕКСНА!!!!
Капец
Для Witalina: СУПЕР!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
serj
Абсолютно згоден
Коментувати
Witalina
У школи у всі часи приходили з університетів без знань методики і педагогіки і нічого страшного НЕ БУЛО. Методика -діло наживне,було б бажання працювати вчителем.Великою проблемою є відсутність у випускників шкіл,молодіБАЖАННЯ БУТИ ВЧИТЕЛЕМ!!!! Протягом багатьох років і сьогодні, створюється негативний образ школи і вчителя зокрема.Ніхто не говорить про учнів,які не бажають вчитися і чхали вони на школу,ніхто не говорить про батьків,яким ,дійсно ,не має коли займатися власними дітьми Ніхто не говорить про МТБ більшості шкіл,коли в школах не має найнеобхіднішого.Зате .Головний виноватець - ВЧИТЕЛЬ!!! І до тих пір ,поки говним виноватцем буде вчитель,, Ніяка освітня реформа нічого не змінить, ТАК ЯК ЦЕ ПРОЛЕМА КОМПЛЕКСНА!!!!
Роман
Більшість репетиторів, яких я знаю це вчителі середнього віку. Не помічав такого щоб масово ходили саме до репетиторів пенсіонерів. Але справа нев цьому. Не йде молодь в школу - дайте заробітну плату щоб йшла, припиніть травлю вчителів, яка вже багато років з чийогось наказу продовжується по телебаченню, введіть законодавчо відповідальність батьків за дітей, включно із штрафами,як в Європі, якщо дитина вважає що їй все дозволено і в неї тільки права без обов’язків.Молодий вчитель, який йде в школу має знати, що він захищений, мати достойну заробітну плату, а не на 300 гривень більше за прибиральницю. Вчитель, який має години в школі і пенсію повинен знати, що перевагу при отриманні навантаження має спеціаліст непенсійного віку.І найголовніще, повинні бути ліквідовані відділи освіти, які так багато роблять щоб "так вільно дихала людина" в школі, своїми придирками, переслідуванням неугодних і самодурством вже давно стали однією з причин деградації школи.
Родион
Для пенсіонера, який не має блату та зв"язків корумповано продвинутий директор з начальником відділу знайдуть десятки способів щоб виперти зі школи. В той же час "свої" працюють до глибокого маразму. Молодий талановитий педагог, так-так коуч, не знайде роботи в директора-динозавра, скоріше візьмуть неуча з грошима, та блатом. І не тільки вчителем - тупість в освіті надзвичайно пробивна. При призначенні на посади вона завжди перемагає в клоунадах-конкурсах грошей, блату, зв"язків. Я не про елітні школи, я про сірість провінційну нашу.
Простий вчитель
Для Родион: Для Роман: Змінити директорів та ліквідувати відділи освіти, хай навіть назвавши іншим іменем, держава не може. Адже вчителі, не дай Бог, згадають, що їх є доволі багато в рамках країни і нарешті почнуть не просит, а вимагати у влади те, що їм належить.
Коментувати
Доцент
Зараз пенсіонери почали виправдовувати своє небажання піти на заслужений відпочинок тим, що на їх місце прийдуть "тупі" молоді вчителі. Так, в педвузи поступають не сильно розумні випускники шкіл, так ми маємо проблеми з якісними новими вчителями і викладачами, але це ніяк не виправдовує Вашого перебування на посадах, коли ви вже на пенсії. Ви не так переживаєте за освіту в цілому, як за власний ГАМАНЕЦЬ! Адже класно отримувати і зарплату та й ще й пенсію. А молодому вчителю немає годин, адже Ви також хочете. Хоча крім зарплати, як вже було зазначено вище, у Вас ще й пенсія є. І не треба корисні мотиви замінювати благими намірами, типу "ми за якість і тільки ми здатні вирішити всі проблеми в освіті, а молодь цього не зможе"! Це глобальна проблема держави і МОН зокрема. Не треба нас рятувати залишаючись на керівних посадах. І, хочу Вам сказати, і без Вас все буде працювати і існувати. І думаю навіть краще з часом ніж зараз є!
Хел Кул
Пенсіонери, якщо хочуть працювати у ВУЗах то повинні відійти на другий план, а не займати керівні посади. Як же дістала іх недалекоглядність та небажання змінюватися в сучасних умовах. А Ви тут будете про реформи розказувати....
Марія Михайлівна
Мені 49, 27 років стажу. Щоб піти на вислугу років по оновленому закону (це коли в 30 років треба йти було, а в кого був певний стаж на момент прийнятття закону, можна й раніше, не вистачило місяця), а тепер вислугу відмінили. Треба працювати до 60 років. Розумію, що не те вже здоров"я, не ті вже мозки, не так уже креативлю, не така уже красуня, не так, як молодь сприймаю зміни та реформи. Але будете ще терпіти мене 11 років (якщо доживу), не дам дорогу молодому спеціалісту. Держава вислугу забрала. А піти зі школи в такому віці, порадьте, де мене чекають (можливо, прибиральницею в магазин, якщо ж іще візьмуть)? І таких як я , ой багато. Наша міністерша тільки про реформи трандить (вибачте, але тільки це слово підходить), прокосмічні зарплати вчителів, але чогось жодного слова не сказала, коли вислугу забирали. Чомусь вона нікому не розказує, які пенсії в учителів, які пропрацювали 30, 40 років. Про космічні пенсії.
Малкін
Для Марія Михайлівна: А чому Ви тут про це говорите? Вчителі такі інертні особи, що за себе боітеся постояти, а тут плачетеся? Де ваші страйки за вимогу достойноі зарплати і умов роботи? Боітеся? Сидите по норах, а потім невдоволені?
ЯЯЯ
Ми на страйки, а ВИ до дітей на уроки. Чи відмінити заняття, поки страйкуємо? Є профспілки, але самі знаєте, чим вони зайняті(((
Війт
Для ЯЯЯ: Які заняття коли страйк??? Це законне право працівників! Ви, або йолоп, шо того не знаєте, або провокатор!
Коментувати
Ганна
За новою пенсійною реформою, пенсіонером вчитель може стати лише в 60 років, при наявності 30 років стажу. Так що, заспокойтеся, " дорогу " молодим отримаєте не скоро. А якщо серйозно, то вступивши до ВУЗу з таким середнім балом, як цього року, через 5 років, коли вчитель 60 років піде на пенсію, прийдуть ті, хто ледве школу закінчили 5 років тому. Ми вже зараз маємо армію неграмотних, недалекоглядних спеціалістів. Приклад із життя: серед двох вчителів, один за 50, другий за 20, батьки обрали першого. Перший " як в совку" - навчає, другий " фасилітатор" - показує презентації.
Роман
Про що мова не розумію: діти найбільше люблять молодих вчителів, краще відносяться і хочуть щоб вчитель був молодим, більшість пенсіонерів вчителів і передпенсійного віку не сприймають реформ і не хочуть змін, а сьогодні вже всім зрозуміло що українська освіта без реформ загине.Чим старша людина тим важче вчитися і запам’ятовувати нові знання.Молодь масово залишає школу і втікає на іншу роботу чи за кордон. Пенсіонер -переможець вчителя року це виняток, який підтверджує правило.Дайте дорогу молодим, пристойну пенсію старшим і, якщо є лишні години, півставки в школі і тоді, можливо, українська школа почне змінюватися і виходити з нещасного совка.
Льоня
Для Роман: ЗАРАЗ ПЕНСІОНЕРИ ЗАМІНУСУЮТЬ СЛУШНУ ДУМКУ!))
глупость тех,кто кричит
Для Роман: "детилюбят" умиляет. Дети любят играться и сосвем не любят работать мозгами. Давайте так и сделаем. И будете Вы, а с Вами и мы, потэрпать от глупых,чванливых, сопливых альфа-самцов и альфасамок. А вот достояная пенсия тем,кто решил больше НЕ работаь в школе - это да.НО в центр вылезли те,кому нарисовали аттестаты и продали дипломы. О чём Вы?
Хел Кул
Для глупость тех,кто кричит: Так ніби у вчителів-пенсіонерів всі такі школярі виховані і дуже працюють мізками. Скільки вас таких недалекоглядних і себелюблячих пенсіонерів тут в яких спотворене уявлення про сучасний стан в освіті.....
Коментувати
Анна
Щоб не було жодних суперечок про пенсіонерів, необхідно обумовити період скільки можна працювати після виходу на пенсію. Згідно нашого законодавства немає в школі такої категорії, як "пенсіонер", тому при розподілі навантаження вони вимагають більшого навантаження, або, по крайній мірі, ділити всіх порівну. А як бути тим, хто ще не досяг пенсійного віку і має менше навантаження як пенсіонер? Хіба таке може бути? От тоді і проблеми в колективі, а все через законодавство. Ну можна ж з цим навести порядок! Я не за те, щоб звільняти пенсіонерів, але вчителів не пенсійного віку потрібно навантажувати в першу чергу, а залишок - пенсіонеру.
Лоретто
Для Анна: Та куди там, у нас одному пенсіонеру не дали достатньої кількості годин, як він хотів, оскільки завантажили молоду вчительку - так він привів с собою до директора голову профспілкового комітету, свою знайому, щоб вибивати собі години забравши у молодшої колеги. От і поважай потім тих пенсіонерів.....
Коментувати