Ю. Зайцев: куди попливе наш новий освітній човен?

Замість поняття «навчальний заклад» відтепер використовуватимемо «заклад освіти»: проблеми абревіатур

Ю. Зайцев: куди попливе наш новий освітній човен?

Автор: Юрій Зайцев, керівник проекту «КУРС: Освіта».

Є загальновідоме прислів’я: «Як човна ми назвемо – так він і попливе».

Новий закон «Про освіту» прийнято. У ньому є багато новацій, в тому числі й визначень.

Наприклад, замість поняття «навчальний заклад» ми відтепер будемо використовувати «заклад освіти». Ну, будемо то й будемо – чи проблема? Ні, проблем нема.

Але якщо прослідкувати лінгвістичний ряд далі, якщо не проблеми, то незручності (на перший погляд незначні) вбачаються. Ще й маючи на увазі, що з використанням цих термінів ( у тому числі абревіатур) буде прийнято спеціальні закони та багато підзаконних актів (постанови КабМіну, накази, розпорядження тощо), а новий закон, найвірогідніше, глобально буде оновлюватись не раніше, ніж років за 20 (та чи ще й буде?)

Як відтепер будуть називатись дитсадки ? Школи? Повністю. І скорочено (абревіатура).

Дошкілля. «Дошкільний заклад освіти» (скорочено – ДЗО)?

Школи. «Загальний середній (???) заклад освіти» (скорочено – ЗСЗО)? «Загальний заклад освіти» (ЗЗО)?

Якщо б хтось дивився хоч на два – три крочки вперед, такі питання можна було б усунути, використавши в новому законі, наприклад, термін «освітній заклад» замість «заклад освіти». Тоді дитсадки у нас були б «дошкільні освітні заклади (скорочено – ДОЗ), школи – «загальноосвітні заклади» (ЗОЗ), відповідно профтехосвітні – ПОЗ, виші – ВОЗ (дуже символічно, чи не так?).

Зараз же – будемо «тягнути» за собою декілька десятків років всі ці ЗДО, ЗЗСО, ПЗО та ВЗО? Чи хтось все - таки знайде вихід з цієї чергової «невеличкої незручності», яка буде «пливти» разом з нами всі ці роки, бо свого часу про назву нового човна подумати якось забули. Чи не схотіли?

Оригінал

Освіта.ua
11.10.2017

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
CFRHT
Те, що компетенція творців новітнього закону нижче плінтуса і так зрозуміло. Незрозуміло одне - як виходити з цього театру абсурду в освітній сфері? Коли рішення, які приймаються МОН делекі від реального стану того, що потрібно робити!
Тет-а-тет
Для CFRHT: А що потрібно робити? Може генії вийдуть на світ божий і оголосять єдино правильний варіант змін для нашої школи? А то добре сидіти під теплою ковдрою і розповідати, як неправильно мислять інші. Моя хата скраю-дуже зручна позиція, ніби і критикуєш і нічого практичного не пропонуєш.
Коментувати
Непричетний
На мою думку, вагоме і правильне зауваження автора, яке вказує на рівень професіоналізму нормотворців. А закон готували освітяни 4 роки!
Хочу зарплату, як у суддів
Це ж скільки грошей потратиться задарма на всі переіменування, переробку статутів, печатей і т.д. Хоча хіба у нас депутати вміють гроші рахувати? Лише свої вміють та державні тринькати
Олена
Чи були внесені Вами дані пропозиції при розгляді проекту Закону? Проблеми абревіатур для автора важливіше за зміст назви. Думаю, що саме за назвою "заклад освіти" ( дошкільний, середній загальноосвітній, професійнотехнічний, вищий) буде реалізована можливість отримати освіту та реалізувати свої здібності всім учасникам навчально-виховного процесу саме цього закладу.Тут важливо зазначити, що дошкільний заклад освіти-це не тільки дошкільнята, а також батьки та педагоги і т.д. Стаття 1. п.17 "Закону про освіту" визначає освітню діяльність – діяльність суб’єкта освітньої діяльності, спрямована на організацію, забезпечення та реалізацію освітнього процесу у формальній та/або неформальній освіті. Навчальний заклад цього у повній мірі не реалізує. Абревіатура ДОЗ,ЗОЗ,ПОЗ, ВОЗ (за вашою версією) справді легше вимовляється . А так за логікою як ЗДО має бути ЗЗО,ЗПО,ЗВО.