Osvita.ua Блоги В. Глущук: виклики, які диктує час в освітянській сфері
В. Глущук: виклики, які диктує час в освітянській сфері

Експертному середовищу освіти варто зосередитись на практичному наповненні концепції НУШ

В. Глущук: виклики, які диктує час в освітянській сфері

Автор: Володимир Глущук, Центр освітніх комунікацій. м. Подільськ, Одеська область.

Викликів, яких диктує час в освітянській сфері країни, безліч. Можна безкінечно сперечатись, дискутувати, пропонувати власні бачення і підходи. Але освітянському експертному середовищу, вчителям практикам, варто було б зосередитись на практичному наповненні концепції НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА, яка простою мовою пояснює ідеологію змін в освіті, що закладені в новому базовому законі «Про освіту», який став результатом широкого громадсько-політичного діалогу тривалістю понад три роки.

Так, це поки що тільки концепція (лат. conceptio — розуміння) — система поглядів, те або інше розуміння явищ і процесів; єдиний, визначальний задум, і НУШ, поки що, краще із того, від чого ми можемо відштовхнутися. Проходячи крізь горнило перевірки фактами, концепція повинна уточнюватись за змістом. При цьому вона може й не витримати випробування практикою і бути знехтуваною. Ми ж то цього не бажаємо.

Але по черзі. Починаючи виконувати будь-яку роботу, більшість із нас намагається елементарно привести до ладу робоче місце. І тут випливає на поверхню стара проблема - забюрократизована система і паперотворчість. Скільки про це написано, скільки списів зламано, а віз і нині там.

Початок нового навчального року для адміністрації школи, як і десятки років тому назад, починається зі складання безлічі звітів (ЗНЗ-1, 77 РВК), списків, банків даних і т. ін.

Уявіть собі, у школах до нинішнього часу в ручному режимі підраховують, скільки в класах дівчаток, і вираховують віковий склад учнів. Народ, ми ж живемо в інформаційний час. Це повинні робити відповідні програми.

У концепції та формулі НОВОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ШКОЛИ прямо передбачено наскрізне застосування інформаційно-комунікаційних технологій в освітньому процесі та управлінні закладами освіти. Так нумо, зробімо це реальністю. І не фейковою на зразок бездарного «КУРС ШКОЛА», який змушував просто автоматично дублювати в електронному варіанті те, що робили на папері, та добавив ще одні головні болі.

Пропоную, оголосити конкурс на розроблення простої та зрозумілої інформаційної програми для зняття всіх цих «заморочок», а в основу її покласти принцип «єдиного рядка». Що мається на увазі. Від адміністрації школи вимагається заповнити тільки однин рядок – хто навчається і працює в школі (П.І.Б., рік народження, стать, клас, належність до певних категорій і т. ін., - все те, що бажає знати держава про учасників навчально-виховного процесу).

На основі бази цих даних і хай програма формує ці звіти в автоматичному режимі чи для статистики чи для керівництва освіти. Одним махом ми ліквідуємо величезну кількість рутинної та примітивної роботи. Принцип «єдиного рядка» шляхом перехресної звірки з базою РАГСУ (що потрібно також сформувати) раз і назавжди вирішив би питання формування списків учнів і всеобучу, тобто порівнювати, скільки народилось і скільки навчається по досягненню шкільного віку. Це ж прості речі, а тратимо на це купу часу.

Даний принцип «єдиного рядка» ліквідував би і надання довідок про перехід учнів з одного навчального закладу до іншого. Тобто вибув учень з одного закладу і внесений до списку іншого, то все гаразд і не потрібен паперообіг.

У міністра освіти в ідеалі на столі повинна бути червона лампочка, яка загорялась би, якщо навіть хтось один з учнів на всю країну був би не охоплений навчанням (і це в автоматичному режимі).

Так, виникає питання правдивості даних. От тут потрібна система електронного підпису і відповідальності адміністрації, що також абсолютно технічно реально.

Звичайно, це загальне бачення, яке потребує обговорення і деталізації. На що і маю надію, публікуючи цей пост.

Оригінал

Освіта.ua
09.10.2017

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Тет-а-тет
Чому у школі так багато ручної статистики? То тому, що ті кому потрібні ці дані переклали свою роботу на вчителя, того, кого потрібно максимально звільняти від не властивої йому роботи. І так на всіх рівнях. Секретарка директора школи з успіхом може виконувати масу стат. роботи, але на практиці носить що години чай директору. Наш керівник возив нас в один з НЗ, щоб показати як там автоматизували систему обліку учнів, але сам за 15 років нічого для цього не зробив. Поки школами керуватимуть висуванці райвно ніякої НШ нам не видіти.
kvp1248
Достатньо сформувати Excel таблицю: ПІБ, Дата народження, Клас, Дата реєстру в школі, …. Автоматично сформовані зведені таблиці дадуть відповідь на всі запитання.
Кузьміч
Це ж скільки "баранів" може втратити "тепле" місце? Міністра освіти заб’ють як мамонта.
&
Идея хорошая,но на практике...всё будет как всегда. Когда вводили якобы электронный документооборот, тоже все думали,что станет проще... Так у нас теперь требуют все документы и в электронном,и в бумажном виде.. А если учесть,что в некоторых школах ( филиях) вообще отсутствует должность секретаря...можете представить,как всё стало " проще". Предлагаю вернуть количество бюрократов в стране хотя бы к уровню 1991 года,а там,глядишь,и количество бумажек уменьшится. Ведь жили же нормально без такого засилья никому не нужных документов!
pedagog
Вже давно використовується програма ІСУО, КУРС-ШКОЛА. так, вона неідеальна, але працює.
Олександр
Для pedagog: З КУРС - Школа мороки дуже багато. Обновлення постійні, які частенько щоб поставити треба погратись. І сама форма заповнення звіту ЗНЗ 1 не зручна, все якось запутано...
Коментувати
serj
"Зробити складно - просто, зробити просто - дуже складно!" М.Калашников. А у нас, в освіті, надскладно, і боюся, нова реформа зведеться лише до заміни табличок з назвами посад на кабінетах чиновників. Наприклад було ЗАММІНСТРА стало ЗАВДИРЕКТРОРАТОМ, тощо...
Парє
Для serj: львів’яни в керівництві так і зроблять!! У них таке завдання від Сороса. Гроші добрі дає...
а Вы специально
акцентрируете внимание на львовянах,Парє? Да, мне лично думается, что и на востоке есть люди, которым место именно в МОН. НО тут такая история. Они как-то либо не рвутьс, либо их не пропускают. НО актцентрировать вниманеи на западном направлении страны -нонсенс. Считаю, что львовянин Вакарчук был одним из дальновинейших министров страны,и то,что он НАЧАЛ делать, было бы неплохо продолжить. Но. Наша ментальность... Куда тем пОлякам...
Лебедь
Я работал с Вакарчуком- вся его ценность в авторитете сына!! Пустой кадр. А львовяне привыкли западу служить. У них нет косточки, серьйозной промышленности, науки...
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!