Ігор Лікарчук: учительська відповідальність за все

Скільки паперів підписують вчителі, виконуючи незаконні забаганки своїх великих і дрібних начальників

Ігор Лікарчук: учительська відповідальність за все

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти.

Жахлива подія в Одеському таборі. Страшенне горе батьків дітей, котрі згоріли...

Але, коли прочитав про виховательку табору, котра підписала незадовго до пожежі якийсь документ, котрим взяла на себе відповідальність за протипожежну безпеку (так пишуть ЗМІ), то подумав про те, скільки подібних паперів підписують рядові вчителі, виконуючи незаконні забаганки своїх великих і дрібних начальників.

Вони беруть на себе відповідальність за життя та безпеку дітей; за харчування дітей в їдальні; за обладнання та меблі навчальних кабінетів; за протипожежну та санепідембезпеку... Вони виводять учнів на прибирання доріг і кладовищ; перенесення вантажів, котрі привезли до школи, райвно чи сільраду. Вони організовують виступи ледь одягнутих дітей перед добре одягнутими почесними гостями на усіляких лінійках та оглядах за не дуже літньої погоди... Вони чергують в приміщеннях школи самі й організовують дітей на прибирання цих приміщень під час отого чергування. Вони збирають персональні дані про батьків, матеріальний і соціальний статус сімей, зберігають, обробляють їх та передають «вищестоячим» начальникам... Вони організовують збір (а швидше - вимагання) коштів із батьків через екзальтованих мамаш у батьківських комітетах, а інколи й самі займаються вимаганням таких коштів, здійснюючи педагогічний тиск на учнів... Вони відповідають за перевезення дітей в шкільних автобусах, а директори - за випуск шкільного автобуса на лінію та здоров’я водія того автобуса...

Зауважте, що практично нічого із перерахованого вище в посадових обов’язках учителя немає. Й виконують вчителі всі ці вимоги добровільно, за згодою. Або щоб догодити начальству. Що не звільняє від відповідальності за дуже прикрі нещасні випадки, котрі можуть бути під час таких дій.

Тож, можливо, оцей страшний одеський випадок, шановні колеги, має привернути увагу кожного вчителя. Бо, якщо не дай Бог, то крайніми будете ви. Не завжди буде винуватим той, хто віддає накази, а той, хто незаконні накази виконує.

Як ота 23-річна вихователька. Мабуть, сказав якийсь начальник: «Підпиши», - підписала. Можливо, й не читаючи. А тепер у СІЗО - замість весілля. Мені страшенно жаль Наталію. Серце кров’ю обливається.

Оригінал

Освіта.ua
25.09.2017

Популярні блоги
С. Новікова: ЗНО з математики для вступників-медиків При вступі на всі спеціальності галузі знань «Охорона здоров'я» другим предметом є математика
В. Громовий: в освіті вже пройдена межа незворотності Негативний відбір і зворотна селекція в освіті тривають, адже йдуть кращі, а «лава запасних» практично порожня
Є. Стадний: ідея збільшення ваги атестата хибна по суті Чим більше враховуватимуть атестат, тим меншими будуть шанси дітей з хорошими знаннями з суворіших шкіл
Д. Бабурін: реальність освіти за ширмою рейтингової шкали За ширмою рейтингової шкали 100-200, яку нам кожен рік презентує УЦОЯО, ховається реальний стан освіти в Україні
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
PTAha
А матеріальна відповідальність зав. кабінету (списання тощо) не в усіх?
Катя
Від самого початку було зрозуміло. що в цій трагедії будуть гарячково шукати винного стрілочника. І ось така жертва знайдена. Вина дівчини лише у тому, що вона бездумно підписала папірець, який, на її думку, виглядав зовсім невинно. Тепер буде відповідати за недбальство всіх відразу: тих, хто будував з порушеннями і тих, хто прийняв, закривши очі на недоліки. Ті ж, хто нагрів руки на долі (і як виявилося житті) дітей, буде і далі жирувати та накоплювати мільйони.
Людмила
Ця дівчинка - одногрупниця моєї племінниці. У неї загинули батьки в аварії. і вона одна - однісінька в цьому світі. Вона просить небайдужих людей допомогти зібрати гроші на адвоката. А виконувала доручення. бо хотіла втриматись на роботі, бо змушена за себе дбати сама. А наша міністерка, мала би зробити висновки, разом з президентом і не робити відповідальними за все педагогів, а протипожежною безпекою, як і зняттям проб з готових страв має займатись спеціаліст. Я керівник ДНЗ в селі, де 4 працівника. а відповідальний за протипожежну безпеку у мене - сторож, так порадив відділ освіти, а фактично, навіть я не може бути відповідальною, тому що не являюсь розпорядником коштів, я не можу самостійно купити вогнегасники, не можу встановити сигналізацію,я не можу самостійно перевірити електромережу і замінити її. а сторож - тим більше.
Родион
Десятки вчителів мають посади в системі цивільного захисту школи: нач. штабу (за посадою завуч), командири ланок, груп (радіаційний захист, евакуація, медицина, громадський порядок, пожежогасіння і т д.). Все це щорічно проводиться наказом директора з підписами, зрозуміло. На цей паперовий "захист" ні копійки не виділяється коштів, навчання персоналу фіктивне: як навчити нач. штабу чи командира групи за 2-4 дні. Але якщо півень в ж...пу клюне, то цапа-відбувайла швидко знайдуть.
Лариса
Вельмишановний пане Лікарчук! Ви конкретно, що пропонуєте??? Якщо Ви знаєте, що вчителі виводять дітей на прибирання ділянок (чисті четверги), збирають персональні дані про батьків для «вищестоячимх» начальників, підписують накази, які надходять від директора до вчителя, від райво - директору і т.д., то чому ж не внесете пропозиції щодо заборони всього цього. Адже щороку підписуємо одні і ті ж накази. Скоро й лісів не вистачить на ці папери.
Лариса
А ще можливо замість уроків відправляти на курси по цивільному захисту аж на 2 дні
василь
в нашій країні можливо все, в 23 бути відповідальним за пожежну беспеку, або в тіж 23 заступником міністра мвс і ні за що не відповідати. а загалом це не смішно взяти під варту молоде дівча. цьому прокурору що постанову підписував рука всохла би, а ті хто повинен реально нести відповідальність гуляють на волі і ні за що відповідати не збираються. отак у нас все через одне місце, на превеликий жаль.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!