Osvita.ua Блоги С. Горбачов: учитель має висловлюватися грамотно
С. Горбачов: учитель має висловлюватися грамотно

Мовна компетентність вчителя - головна і невід'ємна складова його професіоналізму, це не дискутується

С. Горбачов: учитель має висловлюватися грамотно

Автор: Сергій Горбачов, директор Спеціалізованої школи ім. Івана Багряного №148 м.Києва.

Мама першокласника чи першокласниці розмістила у ФБ скріншот повідомлення, яке написала вчителька класу у батьківській групі Viber.

Повідомлення - жахливе: помилка на помилці і суржиком поганяє. Сумне видовище.

На щастя, більшість учителів - грамотні. Але, на жаль, буває й таке.

І тут деякі батьки (!) кинулися вчительку захищати: «вона ж людина, могла помилитися». Оце мене просто вразило...

Перепрошую, дорогенькі, але у мене очі на лоба полізли від тієї «дискусії».

Маю власну думку.

Перше.

Вчитель має висловлюватися грамотно: і усно, і письмово.

Особливо - у ситуації професійної комунікації з батьками (саме цей випадок).

Це не дискутується. Бо мовна компетентність вчителя - головна і невід'ємна складова його професіоналізму. Простіше кажучи: не можеш грамотно висловлюватися усно і письмово - бути вчителем не маєш права. Крапка.

Друге.

Звичайно, вчитель - жива людина, і як будь-яка людина може помилятися. Але мені як професійному філологу добре зрозуміла різниця між відвертою безграмотністю та технічною помилкою друку або обмовкою.

Набрати не ту літеру, пропустити кому під час швидкого набору або трохи невдало висловитися усно у живому спілкуванні вчитель може, звичайно. Бо всі ми - живі люди.

А от системно демонструвати кричущу безграмотність - учитель категорично не має права.

Оригінал

Освіта.ua
12.09.2017

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
alex dark
Між іншим, спеціалізована школа ім. Багряного з поглибленим вивченням української мови (!) №148 цього року посіла 210 (!!) місце серед шкіл Києва, середній результат її учнів - 142, 3 бали за ЗНО. Тож про яку грамотність ідеться? Замість того, щоб займатися справами власної школи, на яку, до речі, виділено чималі кошти з державного бюджету (мільйони гривень) завдяки корупційним зв’язкам пана С. Горбачова, вельмишановний та мегарозумний пан директор повчає вчителів. На злодії шапка горить!
Богдана
Вчитель ( сам термін пояснює основну функцію) повинен досконало знати свій предмет, володіти методикою викладання, стежити за новаціями та впроваджувати їх у своїй діяльності - це не підлягаєс умніву та обговоренню. А мова - носій культури. Які можуть бути заперечення з приводу БЕЗГРАМОТНОСТІ вчителя ? Соромно, панове. Вчитися ніколи не пізно.
1
Мовна компетентність вчителя, мабуть, сама по собі повинна вирости нізвідки. Щось я не памятаю, щоб усіх студентів навчали риторики чи хоча б прилюдному виголошенню промов. Купа явважателів кожного дня виголошують все нові вимоги до вчителів: і розбиратися в усіх науках, і вміти дати відповідь на будь-яке життєве питання, і бути ідеально грамотним, і вміти програмувати, і знати іноземні мови, і бути клоуном-розважальником, і бути вихователем-мотивувальником, і бути спокійним, як удав, і милим, як пухнастий кролик, і навчати учнів бути вільними і незалежними, а самому, як вюн повзати, пригинатися, крутитися і виконувати забаганки цілої піраміди керівників і сили-силенної явважателів, крім усього бути високоморальним янголом. А чи не забагато вимог, як для звичайної низькооплачуваної професіїї.
ну да, ни сути,ни смысла,
Для 1:ОТКАЗЫВАЙТЕСЬ. Или ДОБИВАЙТЕСЬ.
Коментувати
вчитель
є поняття "мовної норми" Це стосується будь-кого, хто здобув вищу освіту!!!( Не лише вчителі)
невчитель
Поняття є, а норми немає. Але є чіткі обов’язки вчителя, а йому все намагаються нав’язати купу інших обов’язків, та ще щоб безкоштовно все робив. Може вже вистачить? Якість вчителя глобально відповідає рівню заробітної плати. Хочете мати грамотного вчителя - платіть додатково за грамотність.
1
Для вчитель: А мені подобаються і суржик і діалекти, бо літературна мова без живих говірок попахує мертвою латиною чи церковнословянщиною як у давніх бурсах чи семінаріях.
а ищо мат,как диалект
Для 1: русо-украинского сурика.А мну до вподобы росийский литиратурный.К любому настрамлению слово надётси.А исчо латынь.ОООо,а латынь у ивропи изучаистси.И зачем он ем,умоо ни приложу,нечиво прилаживать. А Вы пробовал(а) литыною общаться? Да-да,отым мёртвым языком? А церковнословянским? Слабо? Или нет знаний их использовать? А давайте вообще суржик введём как язык межличностного общения? Русско-украинский язык. ТАкое нововведение. Красивоооооое. И зачем нам какой-то украинский язык? Мы что,в Украине живём?
Коментувати
Євгене, звертання до
людини, написане з помилками означає всього-навсього НЕПОВАГУ доцієї людини. То є загальноприйнята норма. Написання листа - звернення - запиту із помилками означає, всього-навсього, неповагу до того, кому той лист - звернення - запит направлено. Наскільки мені відомо, інколи бували випадки вибору між життям та смертю дипломата, який допустив граматичну помилку. Що буде далі у развитку відносин між країнами - хто його знає, але країна, в якій пропонується міфічний результат від НЕГРАМОТНИХ виконавців, явно до уваги НЕ братиметься при розглядання її долі на карті світу.
Євген
Ви самі собі придумали "загальноприйнятну норму" - самі її і дотримуйтесь. Я коли навчався, то навіть алфавіт був інший, і слідкувати за дурницями філології бажання не маю. А ось що добре відомо - це те, що сучасна мова наука - неграмотна англійська. Тому що в науці важливий зміст, а не форма. Знаю багато дуже грамотних у нас - жоден з них не є нормальним фахівцем, все помилки шукають і цим хизуються, а змісту не бачать і результатів не мають.
ну да, ни сути,ни смысла,
Для Євген: ни результатов.Зато какие результаты имеет семейство пана Януковича... А семейство пана яценюка... и семейства других панов.Вы,по всей вероятности,из их круга общения. Ну так какие дела. Криминалитет,он и в африке криминалитет,а в Италии,которая первая в мире по мелодичности языка, а Украина - вторая, он правит балл. Зачем криминалитету грамотность.Ему смысл подавай.Мы,неграмотное насиление этой... страны имеем за собственную неграмотность рулевых наших. Ну кричит филолог о грамотности. Ну так пусть кричит.Авось кто-то и примет на веру то.что учиться надоть. А Вы своё ведите-на кой ляд человеку учиться.Главное-на кнопки правильно надавить.Или деньгу пащитать.Смысл всегда ясин.ризультат тупости налицоНу вы веть нетуп.Вы имиите диньгу-ризультат снащит.А я-настрамление.Ржач таисть
Коментувати
Євген
І яка норма права це забороняє? Чи філологу можна в цьому не розбиратися і писати різну дурню? А от всі інші повинні писати "грамотно", хоча всі ті правила самі філологи з неба взяли і носії мови в них говорять і пишуть не правильно. Коли вже керівництво зрозуміє просту ідею, що оцінювати у підлеглих потрібно результати роботи, а не те як вони пишуть, що знають, якими методами володіють, що одягають, як виглядають тощо.
Tet-a-tet
Для Євген: На злодієві шапка горить!
Євген
Так і є. І не збираюся писати грамотно, бо не це є метою моєї роботи. Крім того, в основному я пишу на англійській мові, і моя неграмотна англійська мова друкується у найкращих наукових журналах світу з мого фаху. А ви може далі божеволіти з грамотності, яка в світі нікому не потрібна.
Євгений, Вам платят за публикации,
Для Євген: или Вы ПЛАТИТЕ за то, что Вас публикуют?
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!