М. Хоменко: ілюзорні преференції чи коефіцієнт 1,02

Процес оптимізації вишів буде відбуватись незалежно від прямого адміністративного впливу

М. Хоменко: ілюзорні преференції чи коефіцієнт 1,02

Автор: Микола Хоменко, заслужений працівник освіти.

Аграрна освіта: ілюзорні преференції або що таке коефіцієнт 1,02.

Експерти жваво обговорюють результати вступної кампанії цього року. З кожним роком зменшується кількість скарг з боку батьків і абітурієнтів до МОН: а що скаржитись, якщо загалом закладаються критерії, які зорієнтовані, в першу чергу, на відбір до провідних престижних навчальних закладів, заради навчання в яких абітурієнт згоден відмовитися від бюджетного місця в периферійному виші.

Подобається чи не подобається, але залишається лише констатувати, що процес оптимізації вищих навчальних закладів буде відбуватись незалежно від прямого адміністративного впливу. Через 5 років ми, напевно, недорахуємося десятків так зо два навчальних закладів. Демографічна ситуація, імміграційна політика, престижність спеціальностей, репутація вишів, сільська школа – це питання не сьогоднішні, та й спроба їх вирішити законодавчим шляхом і навіть внесенням змін у Конституцію України, напевно, мало що змінять.

Що залишається: радіти, що в нас такої популярності набрала вища освіта,чи хвилюватися від того, що в країні не вистачає робітничих кадрів? Скажу відверто: скільки б не говорили, що потрібно йти навчатися на токаря, слюсаря, тракториста, батьки, а вони є головними в визначенні, куди і на кого піде навчатися їх чадо, свій вибір зробили вже давно. Хотілося б, звичайно, в Гарвард або Оксфорд, але хоча б просто вищу освіту дитині отримати, українець-батько потурбується.

Що турбує і що хотілося?

1. Підвищити сільський коефіцієнт хоча б до 1,15 і не тільки при вступі в аграрні навчальні заклади, особливо враховуючи, що з 64 тис. сільських дітей, що закінчили школу в цьому році, вступило лише 28 тис.

2. Залишити прийом випускників технікумів і коледжів за результатами фахових випробувань при вступі на споріднені спеціальності. Спроба з наступного року перейти на прийом через ЗНО призведе не тільки до зменшення професійно зорієнтованих абітурієнтів у більшість навчальних закладів. В окремих навчальних закладах відсоток випускників технікумів становить 50 і більше.

Враховуючи, що внаслідок різниці в заробітній платі викладачів з вчителями шкіл почався масовий перехід педагогів загальноосвітнього циклу коледжів у школи, що в значній мірі вплине на якість підготовки загальноосвітніх дисциплін. Зважаючи на те, що планується запровадження в новому навчальному році ЗНО, то зменшиться кількість абітурієнтів до технікумів і коледжів. І на це не вплине, як у подальшому буде називатись цей рівень підготовки. От вам і оптимізація мережі навчальних закладів.

Освіта.ua
12.09.2017

Популярні блоги
О. Костюк: Польщі потрібні таланти, а Україні – ні? Система вищої освіти України приречена продукувати масовий освітній продукт, а не унікальний
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Tet-a-tet
У США 5% населення працює у СГ і нічого, не голодують. То ж не дивуймося, що поступово і у нас така тенденція стане реальністю. В радянські часи Україну використовували як донора робочої сили для всього союзу, тому і наплодили стільки НЗ. Тепер маємо фактаж, який не можна ігнорувати,НЗ явно забагато. Визнаймо це і не робім трагедії з очевидного явища.