Ігор Лікарчук: а де реформа? Запитання п'яте

Участь в олімпіадах - це жупел для керівників шкіл, задоволення для методистів та біда для учнів і вчителів

Ігор Лікарчук: а де реформа? Запитання п'яте

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти.

Нардепи готуються розглядати в другому читанні законопроект «Про освіту». А я продовжую шукати в ньому норми, які б відмінили існуючі в нашій освіті маразми.

Одним із них є учнівські Олімпіади із основ наук. Дороговартісна забавка чиновників і методистів, про відміну якої волають кращі вчителі України. Забавка, коріння якої росте із 1948 року!

Ця забавка давно перетворилася в бездонне джерело отримання тими ж чиновниками й методистами задоволення від їхнього проведення. Й не лише морального задоволення.

А іще участь чи не участь учнів школи в загальнодержавних олімпіадах - це добрий жупел для керівників шкіл. Бо за цим показником оцінюють роботу школи.

І коли для чиновників та методистів Олімпіади - задоволення, то для багатьох учнів та їхніх батьків - справжня біда. Бо, як правило, у тих олімпіадах беруть участь одні й ті самі учні.

Ці Олімпіади - біда і для вчителів. Бо хочеш чи не хочеш, маєш таких учнів чи не маєш, але в Олімпіадах участь брати повинен. Бо це, начебто, й лице школи, й твоя власна атестація, й відношення до вчителя дирекції.

Відверто кажучи, дуже чекав, що новий закон на цьому рудименті совєтської школи поставить жирний хрест. Але не дочекався. ТО ДЕ РЕФОРМА?

Оригінал

Освіта.ua
21.08.2017

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
ну-ну
З нижче перечитаних коментарів робіть висновки самі. Нам хочуть піднести, що кіт у мішку це дуже добре. Правда дивує чому підняли саме цю статтю річної давності, але будь-яка думка це думка людини. А кожна людина прагне доводити правоту саме своїх поглядів. Якщо вже такі всі чесні і порядні. З нового і кожного наступного навчального року починаючи від районних етапів журі постійно повинно змінюватися. Далі. На апеляцію повинні відводити два дні. При апеляції сторона, яка подає апеляцію має право підняти роботи будь-якого учасника. При вході до авдиторії кожен учасник пройде через металошукач. Думаю таких доводів достатньо. І перестаньте тут дурниці писати. Якщо учні дійсно справедливо займають місця, тоді вище вказане просто ніщо і не має для педагогів жодного значення.
Sergik
Ну, для бездарних вчителів з IQ близьким до 0 звичайно олімпіади треба відмінити. І таких, на жаль, половина. Просто не хочуть розписатися у власній ницості... Олімпіади - це стимул для вчителів (нормальних) і дітей. Декому просто хочеться квакати, як жаба у болоті, і не стимулювати розвиток (як учнів, так і свій)
Євген
Для Sergik: Які ми обдаровані, як ми володіємо інформацією (0 і половина), які ми слова "красиві" знаємо (хоч у їх суть і не вникали ніколи), які тут ні до чого. Перед тим як паскудити інших - свої "регалії" виклали б. Олімпіади дозволяють визначити дітей, які найкраще розуміють предмет. Такі діти в майбутноьму повинні мати пільгу при вступі у ВУЗ саме з даного предмета, а мають що? Ті ж МАНівці (роботи яких зрозуміло хто робив) - мають пільги. А олімпіади в такому виді, як вони є зараз, результати яких ніде не враховуються, є пустою тратою часу нашого і дитячого. Ще й перевірка їх, зі слів дописувачів, не зовсім чесна (отут ницість доречна).Тримайте емоції і вмикайте свій IQ перед написанням такого. (коротко про себе: неоноразовий учасник обл. олімпіад, педстаж 23 р., ф-м)
вчитель
для Євгена: А ви в курсі, шановний, що ті ж МАНівці перед захистом наукових робіт двічі проходять тести як на ЗНО, так і творчі завдання як на олімпіадах. І наукову роботу вони пишуть самі!!! Це підтверджує і той факт, що це ті самі діти, які є переможцями s обласних олімпіад.
Євген
Для вчитель: В курсі!!! Пишуть може й самі, але чомусь теми їх робіт у більшості випадків "дуже перегукуються" їз уже раз кимось написаним (так як і дипломні роботи, чи інші) і часто занадто філософські, як для шкільного віку. Був у нас переможець обласного рівня і я пишу не "з стелі". Але мова про інше - чому переможці олімпіад не мають пільг при вступі?????, а інші категорії (навіть далекі від навчання (це не про МАН, бо туди відбирають таких, щоб хоч уміли говорить)) мають. За відсутності результату будь-яка робота - пуста трата часу. Для чого тратити державні, дитячі кошти, час учителів, якщо виявлені таким чином НАЙКРАЩІ не мають пільгової можливості реалізувати себе в певній галузі. А учні з преважно посередніми можливостями,зате з пільгою займають їх місця.
Коментувати
Вчитель
Мої діти пройшли всі етапи олімпіад старша до 3 етапу молодша до 4 дворазовий призер і я дуже задодоволений саме тими навичками.які виробляють олімпіади в дітей.А нарахунок нечесності можливо на рівні району на 3 а тим більше 4 етап не готову дитину просто не пошлють.
Вчитель математики
Чесно, ніколи не було так смішно, як коли прочитав нижче коментар одного голови РМО: "дійшов висновку, що олімпіади потрібно скасовувати адже вони нічого не дають учневі окрім додаткових знань". Нічого не скажеш - достойна підтримка позиції Лікарчука.
Вчитель математики
Довго вважав Лікарчука розумною людиною, бо, напевно, не дуже добре його знав. Інколи ще й писав коментарі, підтримуючи його думки. Але, прочитавши цю дурню, можу сказати лише одне: старий пердуне, руки геть від олімпіад! І від освіти також, бо твій зоряний час уже минув.
Вчитель
Бред.Чотири роки возив дітей на 4 етап Всеукраїнської олімпіади всі її учасники .не призери.а учасники результат ЗНО 197-200.а все інше бла-бла.Просто вони мають бути добровільними.А відмінити каже той хто нічого зробити не може.
вчителю
Для Вчитель: Слово добровільними варто замінити на слово чесними. Коли ті хто в журі наштамповує собі призерів, а так нажаль буває часто. Хіба інші мають охоту учнів возити? А купують місця! Був запропонований механізм. Чому його відкинули. Одразу обласна олімпіада в 2 етапи. Перший відбірковий, далі змагання за призові місця. Те що відбувається в районах абсурд. І не тому, що конкретні учителі не можуть знайти учнів які оволодіють матеріалом до олімпіадного рівня, а тому що інші в яких знань не має на 7, мають призові місця. Хіба це не так? Підтримую таку позицію. Якщо владі не вдається щось зробити чесно. Краще взагалі нічого не робити. Можливо і помиляюся, але на даний час моя думка саме така. І ще треба внести зміни до положення про олімпіади і всім хто бере участь на всіх етапах, видавати сертифікати учасників. Нажаль наші владі і такий крок не під силу.
вчителю
Для Вчитель: Та не було колись жодних олімпіад. Хіба жили погано? Чи не грамотні були? Щодо ЗНО. Варто на базі певної школи, можливо не одної. Зробити дослідження. В одних учнів контроль проводити у формі тестування. А іншим давати писати відповіді на запитання, як на екзаменах. Через деякий час, у формі опитування теж провести контроль. Не думаю, що тести дадуть високі результати. ЗНО має мати ціль оцінити якість знань. А не просто вміння пам ятати деякі дати, фрази, правила, формули. Цікаво, чому владі так не сподобалася іддея зрівняти систему оцінювання у ВНЗ та школі. Кридитно-модульна значить кридитно модульна.
Вчитель математики
Для вчителю: Олімпіади з математики в Україні на загальнодержавному рівні проводяться з 1961 року. Сумніваюся, що ви вчителювали у ті часи, коли ще не було олімпіад, і знаєте - було це добре чи погано.
Коментувати
Олег Орлянський
1. "Дороговартісна забавка чиновників і методистів, про відміну якої волають кращі вчителі України." - Брехня. Якби це було так, гроші б на олімпіади знаходили, а на них останні роки "реформи" тільки економлять. Зауважу, що пан Лікарчук у найгіршому дусі СРСР посилається на "кращих вчителів", не наводячи жодного прізвища. 2. "для багатьох учнів та їхніх батьків - справжня біда. Бо, як правило, у тих олімпіадах беруть участь одні й ті самі учні." У чому ж біда? У тому, що одні батьки заздрять іншим, що чужі діти працюють і перемагають, а їхні чомусь ростуть ледачими? Чи біда тих батьків, хто не може з дитиною відмовитись від участі в якихось з десятка олімпіад? Та хіба то біда в країні, яка стільки пережила? 3. "дуже чекав, що новий закон на цьому рудименті совєтської школи поставить жирний хрест." Існують міжнародні олімпіади. Найпрестижніші вищі навчальні заклади світу заманюють запрошеннями і грантами їх призерів. Теж "рудимент совєтської школи"? Рудімент - це прагнення...
Анна
Шановні коментатори та коментаторки! Вчіть державну мову! Бо поки пануватиме російська, не бачити нам позитивних змін!????
Карина
Анно. Звернула увагу, що ви під чи не кожним російськомовним коментарем зашилили свою думку. Мені, наприклад, не складно писати державною мовою, але рідна - російська. І, оскільки Правила не забороняють це, писала б я, скоріш за все на російській. Хто вам сказав, що саме мова визначає швидкість прогресу країни? Якщо ви патріотка - приймайте країну такою, як вона є: з великим відсотком російськомовних громадян. З людьми, які не приймають вашої думки стосовно необхідності використовувати виключно української мови. Іншої країни в нас немає. Якщо ви та такі, як ви, будуть і далі нав"язувати свої погляди на життя, в нас виникнуть нові Крими та Донбаси. І не треба звалювати все на Кремль, не помічаючи бревна у власному оці.
Коментувати
Ігор Комаров
Вчителі, які разом з Вами, пане Лікарчук, "волають" за відміну шкільних олімпіад - це не найкращі вчителі України. Це ті, для яких найкраща реформа освіти - така, де не треба нічого робити. А справжні Вчителі мають талант підготувати таких Учнів, які "розривають’ китайців та американців на міжнародних турнірах, а пізніше здобувають славу Українській науці. Я знаю багато таких Вчителів і Учнів, повірте. Так, для цього треба талант, а ще - самовіддана праця, хоч це звучить банально. Такі Вчителі не лякаються перспективи працювати "безкоштовно" , бо рушійною силою їх зусиль є дещо інше, а сплатою за зусилля зовсім не гроші, або не тільки гроші. До речі, про гроші. Може, це звучить дивно для пана Лікарчука, але в Україні є люди, які відають СВОЇ гроші на підтримку обдарованих дітей, насамперед на олімпіади. Якщо зусиллями Лікарчуків олімпіади офіційно відмінять (я впевнений, це буде ТИМЧАСОВО, поки не вмре совок) то олімпійський рух не зупиниться в Україні, тим більше - у світі!
Обурена мама
Для Ігор Комаров: знаю таких учителів, які обирають одного найздібнішого учня класу і на усіх уроках орієнтуються виключно на нього. Реально лише один учень класу має пристойний рівень знань!!! На інших учнів, яким навчання дається не так легко, такий учитель не зважає. Згодом найздібніший учень займає призове місце на олімпіаді, учитель атестується на підвищення... Такого учня учитель називає своїм годувальничком. Моєму обуренню немає меж!!! Учитель має старатися для усіх учнів класу! У мене двоє дітей із належним рівнем розвитку, але вони не вундеркінди. Я їх дуже люблю і мені вкрай гірко, що деякі учителі ігнорують їх потреби (та і однокласників також) заради однієї дитини класу. Невже іншим дітям освіта не потрібна? Олімпіади потрібні, але вони мають бути повністю відділені від загальноосвітніх шкіл. Для найздібніших учнів було б добре організовувати гуртки, щоб там учителі готували їх до олімпіад.
Євген
"здобувають славу Українській науці", ну-ну. Українська наука це щось на грані фантастики. Талановиті, обдаровані люди є, а науки немає. Тому ми часто чуємо про видатних українських науковців, які живуть і працюють за межами нашої держави, тобто там, де справді цінують їхню працю.
Коментувати
Андрій
Реформа буде тоді, коли такі ось теоретики, як Ви, шановний, підуть на пенсію і не будуть заважати більш прогресивним людям витягувати країну з пост-радянської ... ситуації. Олімпіади - це сила, я сам та поступав в університет, дуже радий що був такий шанс пробитись в люди. Якщо Ви не бачете сенсу в олімпіадах, то важко уявити, навіщо Ви тут пишете безглузді речі.
rmksyomak@ukr.net
Чому ж Ви так не любите освітян? І чому , пане, Лікарчук, очолюючи освітян Київщини, за свого правління, не відмінили олімпіади?
александр
Вот это Ликарчук бред несет, ! его зарплата больше чем денег туда тратится. олимпиады - это не пережиток постсоветского периода а заимствованое в мирой практике, наши дети ездят на олимпиады в другие страны и подымают имидж Украины. олимпиады - это то что заставляет детей оторваться от компьютеров и рыться в книгах изучать науки.
Анна
Для александр: невже важко писати державною мовою?
Коментувати
Наталья
Что за бред вы несете? Это просто за гранью. Олимпиады - единственный способ хоть как-то выделить одаренных детей, которые могут и хотят учиться. И да, это "маркер" и учебного заведения и учителя. И сущестуют они во всем мире, какой к чертям "пережиток совка"
Анна
Для Наталья: невже важко писати державною мовою?
Коментувати
Марія
Шановний, кому Ви задаєте свої питання!? Ваша "філософія" інколи вражає. Складається враження, що Ви просто самі себе забавляєте, розміщуючи в блозі такі судження.
Роман
СКажіть будь ласка,рл певним причинам я повинен забрати оригінали з вузу,я ще навіть не першокурсник,ще абітурієнт.Чи може мені вуз їх віддати?
Anna
Я была ученицей (собственно год назад) и мне нравилось учавствовать в олимпиадах по математике, как официальных так и полуофииальных (матбои олимпиады по геометрии и тд). Считаю что только благодаря олимпиадам продвинулась так далеко в математике, познакомилась с кучей умныых людей, научилась справляться с волнением и концентрироваться на задании в нужный момент (большинство именно из-за отсутствия этих качеств лажают на ЗНО, экзаменах, собеседованиях и тд). Олимпиады это то немногое что осталось хорошего в нашем образовании (во всяком случае математические олимпиады)
cos
Для Anna: Скажитe пожалуйста, это вы пишете под.домином Олеси? Стиль очень похожий—стипендию студентам платить не надо, олимпиады нужно вернуть при поступлении, экзамены вы тоже признаете при поступлении в вузы. Может вы преподаватель МАУП, но пишете под видом студентки КНУ им.Шевченка? Получается так, что вы поддерживаете сокращение стипендий, остальные против этого (за—только преподаватели вузов и министерство образования). Вступительные экзамены и олимпиады поддерживают тольео преподаватели вузов, которые берут взятки за поступление на госс. закас. По этим параметрам и получается, что вы преподаватель, а не студентка.
Anna
Для cos: вот сейчас обидно было... Я писала пару "хейтерских" комментов под постами Олеси и наша с ней жизненнная философия крайне отличается. Сокращение количества стипендиатов в итоге не выгодно не такому уж и большму проценту людей. Ведь те кто входят в 25% в итоге получат больше денег, те кто не входят в 45% как ничего не получали так ничего и не получат, в итоге остается 20% людей половина из которых панирует втисуться в те 25%))) Вступительные экзамены я не поддерживаю, олимпиады к поступлению в вуз не имеют практически никакого отношения, олимпиады это намного большее чем поступление в вуз, это действительно большая и очень важная часть жизни для некоторых детей, если вы этого не понимаете, жаль.
cos
Для Anna: Извените меня пожалуйста Аня эа ошибочное мнение. В этой ситуации моя точка зрения не верна. Действительно, я ошибся и неправильно понял ваш комментарий. Но ведь чем больше будет сокращение бюджетных мест, тем больше пойдут учится к таким преподавателям, как Олеся, которая ничему не научит студентов. Она будет только рада этому, так как может заработать деньги на курсах, курсовых или дипломных работах, практике, экзаменов. Для нее ведь главное деньги, а не знания, и она будет искать повод, чтобы нагреть руки на этом. Спасибо вам за разьяснение. Теперь думаю иначе.
Коментувати
Dmytro Radchenko
Это шутка? Вы считаете олимпиады ненужными? Интересно, почему же тогда подавляющее большинство развитых стран принимают участие в Международных предметных олимпиадах? Зла не хватает на таких вот "экспертов" с их популистическими предложениями. А почему Вы не предлагаете отменить участие Ураины в Олимпийских играх? Те же аргументы можно применить и к ним, только бюджет школьных олимпиад раз в 100500 меньше.
Наталья
Для Dmytro Radchenko: +много
А ось моя правда
Для Dmytro Radchenko: А я вам розповім, як ці олімпіади проходять. весь жовтень місяць в школі зривається навчальний процес, бо цілий місяць одні й ті самі діти ходять по олімпіадах, діти не найгірші. Якщо вони йти не хочуть. то вчитель заставляє кнутом і пряником. Якщо пряником. то обіцяє лояльне ставлення на ДПА, нагадує про оцінку в атестат і т.д. Ці олімпіади проходять або після уроків, або на уроках. Уявіть себе на місці дитини, яка місяць ходить після уроків писати олімпіади. А якщо на уроках, то пропускає заняття. а потім вимушена наздоганяти. Якщо олімпіаду не провести, то адміністрація голову прогризе, бо це є рейтинг школи. Потім ці ж діти ходять два місяці на міські (районні) олімпіади, у них немає вихідних, йде повне виснаження, бо треба ж до олімпіад готуватися, та і школу ніхто не відміняв. І вчителі повинні готувати БЕЗКОШТОВНО.
А ось моя правда
Для Dmytro Radchenko: (продовження). А якщо це олімпіада з екології, трудового навчання, то вчитель повинен написати екологічний проект (робота на 30 сторінок, дослідження, зрозуміло, що дитина його не напише, хіба одна на 10000 напише сама) або виконати роботу на труди. А якщо дитина займе місце на міській (районній) олімпіаді, то 3 викинуті з життя місяці дитині і вчителю забезпечені. Вчитель БЕЗКОШТОВНО (чому я повинна працювати безкоштовно??? Мені в перукарні за це безкоштовно зачіску зроблять чи я місяць буду безкоштовно за це водою користуватися?) готує дитину до олімпіади.
Коментувати
Олександр Миколайович
Працюю в школі більше 10-ти років (розумію, що мало ще...), за ці роки дійшов висновку, що олімпіади потрібно скасовувати адже вони нічого не дають учневі окрім додаткових знань та практики - пільги при вступі в вуз не надаються, ніхто в реальності не бере до уваги участь в олімпіадах. Для вчителя взагалі це АД в крайньому разі моїм вчителям (Я голова РМО). На олімпіаду все доводиться робити самому і за свої кошти, маю на увазі підвіз учня (трудове навчання - придбай всі матеріали і т.п.)..... Гарно коли є з кого вибирати а саме коли є багато учнів, а що робити сільським школам....
Anna
Для Олександр Миколайович: если не из кого выбирать никого и не везите))
Наталья
як це "пільги не надаються"? Як раз надаються, додають по 10 балів цього року
Anna
Для Наталья: за Всеукраинскую олимпиаду. Поверьте если кто-то и заслуживает льгот при поступлении так это призеры всеукры, как минимум потому что пока все готовились к ЗНО, они готовились к олимпиаде при том что задания олимпиад к ЗНО по этому же предмету не имеют никакого отношения
Коментувати
Николай Иванов
Такое впечатление, что творчество этого поехавшего деда используют в качестве "громоотвода". Т.е. вот смотрите - нехорошее МОН критикуют за их ляпы. Наверное они испугаются, все учтут и исправятся.
nice
Але тоді хто буде захищати Україну на міжнародному рівні? Олімпіади потрібні. Тільки не так, як їх проводять сьогодні.