І. Примаченко: перший крок до реформи стипендій зроблено

Збільшити розмір стипендій без зменшення кількості їх отримувачів навряд чи можливо

І. Примаченко: перший крок до реформи стипендій зроблено

Автор: Іван Примаченко, засновник платформи Prometheus.

Заступник міністра фінансів Сергій Марченко в коментарі VoxConnector заявив, що Міністерство планує у 2018 році зменшити кількість отримувачів стипендій з 45% до 25%, а до 2020 року – до 15%, але, одночасно, збільшити розмір стипендії. «При 15% академічних стипендіатів розмір стипендії може бути на рівні мінімальної зарплати», - сказав він.

Добре це чи погано? З одного боку, це крок у вірному напрямку. Академічні стипендії, що надаються за успіхи в навчанні, мають бути значними, щоб стимулювати студентів не шукати підробітків, а сконцентруватися на їх профільній діяльності - навчанні та науці. А збільшити розмір академічних стипендій без зменшення кількості їх отримувачів зараз навряд чи можливо з об'єктивних економічних причин.

З іншого боку, в Україні велика кількість студентів, які не підпадають під поточні умови видачі соціальних стипендій (вона розрахована на дітей-сиріт, шахтарів, чорнобильців тощо), але родинам яких може бути фінансово непідйомно відправити дітей навчатися в обласний центр чи столицю. Не надаючи таким студентам можливість отримати соціальну стипендію, ми обмежуємо здібним дітям доступ до якісної освіти, погіршуємо вертикальну мобільність населення і, відповідно, шкодимо економічному розвитку в довгостроковій перспективі.

Втім, звичайно, що соціальні стипендії мають видаватися гнучно і розумно: не всім в однаковій кількості, а в залежності від матеріального становища кожної родини і міста, в якому буде навчатися студент. Про все це ще три роки тому докладно писав Єгор Стадний - https://ukr.lb.ua/…/290083_chomu_tsya_stipendiya_maie_znikn….

Перший крок до реальної реформи стипендій зроблено, але якщо не зробити другий крок, будемо мати систему, що за якісним впливом на освіту та економіку мало чим буде відрізнятися від старої.

Оригінал

Освіта.ua
14.08.2017

Популярні блоги
Іван Осадчий: про оцінювання учнів 5 класів НУШ За пропонованим у Методичних рекомендаціях підходом неможливо виставити оцінки за семестр
М. Гриньова: виховуємо ще одне покоління, яке не читає Нашим учням треба давати медаль за відвагу, бо толерантно терплять усі хвороби нашої освітньої системи
І. Лікарчук: чиновники не уявляють життя без олімпіад Життя змінюється, формується абсолютно нова суспільна ментальність, а в батьків отих олімпіад – «скрєпи»
Л. Булигіна: про щоденну хвилину мовчання в школах Все, що за вказівкою і не від серця, – все обернеться проти дітей і проти суспільства
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Тет-а-тет
Якщо ваш син розгільдяй ви будете давати йому кишенькові гроші або щось цінне купувати? Напевно ні. Іди на роботу і зароби собі. Стипендія повинна бути не меншою ніж мінімальна зарплата і навіть більша, але отримувати її повинні лише талановиті студенти з балом не нижче 95. Як платник податків я не згоден допомагати ледарям і слабакам, бо хочу щоб з ВНЗ виходили справжні спеціалісти, а не дипломовані безробітні.Соціальні стипендії - це правильно, той хто їх видає нехай і контролює як студент відпрацьовує суспільні гроші.
Vasile Vizitiu
Економия на студентах! Бюджет и так в дырах на последующие года! Посмотрите только на суму % по кредитах на следующие 4-5 лет, увидите что економия на всем что можна и не можна являтся необходимыми мерами! Под "реформами" будут всем и все урезать! До чего довели страну эти свиньи!
Николай Иванов
Для Vasile Vizitiu: все деньги украл Янукович, а нынешняя Власть делает все возможное для процветания страны. А вы, наверное, бот и агент кремля!
Коментувати
N
Назвати скорочення кількості стипендій реформою - це безглуздя. Називайте речі по справжньому - урізання стипендій.
Anna
Вприципе статья крайне верная, но проблема в том что в нашей стране все еще очень большой процент зарплат выплачивается в конвертах. То есть может выйти так что на социальную стипендию претендует ОЧЕНЬ много людей, из которых многие на самом деле в ней не нуждаются.