І. Лікарчук: причини прикрощів із вступною кампанією

Централізована система вступу до університетів має бути докорінно змінена або ліквідована зовсім

І. Лікарчук: причини прикрощів із вступною кампанією

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти.

Багато думаю над тим, що зумовило таку дуже прикру ситуацію із вступною кампанією.

За моїми спостереженнями, етап подання документів до університетів під час вступної кампанії-2017 був найгірше організований за весь період функціонування централізованої системи вступу. Багато хто в цьому провалі винуватить погану роботу нового програмного забезпечення ЄДЕБО, яким було замінено старе, за котре щороку платили величезні роялті розробнику.

Безумовно, що цей чинник є дуже важливим. Мабуть, якби програма працювала коректно, то скандалу і не було б. Та він далеко не основний. Бо програма, сервери, комп'ютери - то є техніка. А техніка, якою б досконалою вона не була, без людини працювати ефективно не буде.

І ось тут на поверхню й виходять ті, хто мав би забезпечити організацію кампанії, роботу техніки й програмного забезпечення на належному рівні. Я веду мову про заступника міністра науки та освіти, котрий на час запуску нового ЄДЕБО «курирував» вищу освіту, керівників Департаменту вищої освіти МОН, різних придвірних структур.

Давайте згадаємо прес-конференції цих людей у перші дні прийому документів, коли абітурієнти та їхні батьки вже почали кричати «Караул». Ці люди тоді оголосили крайніми самих абітурієнтів, з легенькою іронічною посмішкою розповідаючи про великий наплив звернень до системи в перші дні.

На наступних зустрічах із пресою з'явилася версія про якийсь сервер, котрий вчасно не підключили... Начебто, кавоварку на власній кухні забули включити. Потім почали говорити про злодійку-техніку, яка вкрала 40 тисяч заяв абітурієнтів... Потім виявилися винуватими приймальні комісії...

Лише ті, хто проводив прес-конференції, були при галстуках: пухнасті та білі. Зате в «дурнях» лишилися абітурієнти, яких примусили за два дні повторно подати заяви про вступ, прийшовши до приймальних комісій.

І знову виникає питання про обмеженість чиновницької думки. Чому було поставлено завдання двохденки? Невже не можна було перенести терміни завершення прийому документів на 7-10 днів, щоб не створювати надмірну напругу в абітурієнтсько-батьківському середовищі, яке й так до неможливості наелектризоване подіями останніх тижнів?

Абсолютно переконаний, що це можна й потрібно було зробити. Якби подумали не про фіговий листочок захисту власного іміджу (провести прес-конференцію, де доповісти, що , незважаючи на проблеми, завершили прийом документів вчасно) та інтереси працівників університетів, яким потрібно встигнути відгуляти відпустку (згадайте нараду в МОН два дні тому з представниками приймальних комісій), а про сотні тисяч тих, для кого ця вступна кампанія й проводилася.

Із того, що відбулося, роблю два висновки.

  • Перший. Рівень професіоналізму, відповідальності, менеджерських умінь та здібностей у тих, хто відповідав/організовував у МОН вступну кампанію - надзвичайно низький. Вина міністра не в тому, що вона була у короткотерміновій відпустці, а в тому, що ці люди є в її команді. І лише вона може й повинна зробити належні висновки щодо продовження роботи з ними. Вона не повинна й не може працювати замість них.
  • Другий. Централізована система вступу до університетів має бути докорінно змінена. Або ліквідована зовсім. Але для того, щоб її змінити, потрібні інші, аніж ті, що є, великі й малі чиновники в МОН та в численних структурах біля нього. А саме з «іншими» в МОН дуже складно. Якби вони були, то вступну трагікомедію можна було б якщо не випередити, то максимально мінімізувати її негативні наслідки. Щоправда, ключовими тут є словосполучення «можна було б...»

Оригінал

Освіта.ua
27.07.2017

Популярні блоги
С. Новікова: ЗНО з математики для вступників-медиків При вступі на всі спеціальності галузі знань «Охорона здоров'я» другим предметом є математика
В. Громовий: в освіті вже пройдена межа незворотності Негативний відбір і зворотна селекція в освіті тривають, адже йдуть кращі, а «лава запасних» практично порожня
Є. Стадний: ідея збільшення ваги атестата хибна по суті Чим більше враховуватимуть атестат, тим меншими будуть шанси дітей з хорошими знаннями з суворіших шкіл
Д. Бабурін: реальність освіти за ширмою рейтингової шкали За ширмою рейтингової шкали 100-200, яку нам кожен рік презентує УЦОЯО, ховається реальний стан освіти в Україні
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
совесть
Від "провалу" встурної кампанії до "прикрощів" за ...чуком - один тиждень. Стелися, стелися...
Марк
В рука ребенка сверкает нож. Но я надеюсь, что это ложь.
Шева
Лікарчук правий ! Завал повний. Але систему цю творила не Гриневич. Вона розгрібавє після Совсун - квіта . Це ці горе- реформатори без будь якого прорахунку , з плеча шикували Україну під свою задрипану Могилянку. Міністр повинна була взяти профі на виші. Нинішні зами, поми, директори- просто надуті слабаки , самозакохані і обмежені люди.
Irina Yakovleva
Для Шева: То чому ж торічна вступна компанія пройшла нормально? Ви самі собі суперечите.
Коментувати
вчитель
Погоджуюсь з паном Лікарчуком на всі 100%. Такої вступної кампанії ще не було....
Мама абітурієнта
Дивно, що в такий напружений момент зі вступом наша міністриня дозволила собі "короткочасну"відпустку. Чому б не продовжити цю відпустку відставкою?
Яніна
Додам: колективною відставкою. Нехай забирай увесь МОН із собою - у вирій, на пенсію, в санаторій прєстарєлих чи у кого який рейтинх. Бо змінювати правила вступу під час вступної компанії - це нонсенс, кричуще порушення. Коли приймаються такі Листи МОНу, які суперечать ВУзівським правилам вступу - це поле для корупції. І відповідальні за це люди всім відомі - вони засвітили свої обличчя на злощасній конференції
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!