В. Громовий: популярних реформ в освіті не буває

Навіть отримавши міністерські портфелі, партії робитимуть тільки те, що «приречене на популярність»

В. Громовий: популярних реформ в освіті не буває

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений вчитель України.

Кому та освіта потрібна… або що там у їх програмах?

2004 рік. Як єдиний помаранчевий депутат обласної ради та регіональний координатор освітньої програми Віктора Ющенка, я брав активну участь у розробці основних засад освітньої політики майбутнього президента (національним координатором програми тоді був нинішній заступник міністра Павло Хобзей).

Це була серйозна і не лише кабінетна робота. Наприклад, попри шалений спротив влади, ми провели кілька регіональних зібрань освітян, на яких представили очікувані зміни освітньої політики за нового президента.

А потім - бац!

Читаю в оприлюдненому 9 липня 2004 плані дій Віктора Ющенка «Десять кроків назустріч людям» у «другому кроці» такий пункт: «Поновити 10-річний термін навчання у середній школі з 5–бальною системою оцінки знань». Уже мовчу про те, що у двох інших пунктах записали слово «отримати», попри те, що ми тисячу разів повторювали, що отримати освіту неможливо, її можна лише здобути («Кожна дитина, незалежно від майнового стану батьків, зможе отримати якісну освіту. Забезпечити пріоритетне право отримання вищої освіти за бюджетні кошти дітям із малозабезпечених сімей»).

Йдемо до керівника штабу з одним єдиним запитанням: хто написав і підсунув Ющенкові ось цю нісенітницю?

Відповідає: наші піарники провели опитування і з'ясували, що народ не сприймає 12-бальне оцінювання і хоче десятирічку («шоб дитина менше мучилась в школі»). Ви не хвилюйтесь, ніхто цього реалізовувати не буде, це лише гра на публіку, а насправді буде виконуватись ваша програма, яку ми поки потримаємо «для внутрішнього користування».

Перемогли!

А потім знову - бац! «Социки» виторгували собі посаду міністра, ви ж знаєте добре цю людину, тож доведеться відкласти вашу програму до кращих часів. Ой!

У нас мають нарешті з'явитись справжні програмні (policy-based) партії. І програми цих партій мають стати справжніми програмами. Зараз це лише набори гарних слів у якості локшини на вуха для «лохторату».

Якщо в цьому напрямку не буде трансформована вітчизняна партійна система, у нас і надалі люди будуть голосувати за гречку чи за розкрученого ЗМІ лідера. А та чи інша політична сила, навіть отримавши в якості трофею міністерські портфелі, буде робити виключно те, що «приречене на популярність».

От тільки популярних реформ в освітній сфері, на жаль, не буває…

P.S. Зазирнув у передвиборчу програму партії «Блок Петра Порошенка» і взагалі про освіту не знайшов там анічогісінько.

Програма «Народного Фронту» - «Відновлення України» про освіту містить лише один рядок з абстрактною фразою: «Партія виступає за продовження реформ в освітній сфері на європейських засадах».

У Програмі Радикальної партії Олега Ляшка можна прочитати про те, що «борошно можна продати дорожче ніж зерно», але нічого читати про освіту.

Оригінал

Освіта.ua
25.07.2017

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Балашовка
Громовый- классический неудачник и нытик. Ничего и никогда не достигнув и всегда озлобленно ноет. Пустомеля!!! От таких реформаторов трава не растёт и крокодил не ловится!!
Ян
Для Балашовка: поделитесь своими достижениями. Только не надо упоминать получение педобразования и работу по специальности - это дно уровня проституток.
Коментувати
петро
щоб не мучити дітей 12 років - зробіть суботи робочими.
мм
Для петро: а якби ще й неділі, то вийшло б ще менше. Супер!
Мирослава
Для петро: Уже в п’ятницю дітей ,зазвичай, менше в школі!!!!
Коментувати
1
Де, цікаво, ви побачили реформи в освіті? Що ж такого нового і дійсно революційного пропонується в освіті. Може, учень зможе у старших класах не вивчати 24 предмети, а обирати ті, які йому потрібні чи просто подобаються?І обиратиме саме з усіх предметів, а не з "величезного" розмаїття одного-двох напрямів школи, у якій зроблять напр.гуманітарний клас і природничий.Де така реформа?Чи, може, вчитель якось зможе захищати свої права, як кожен громадянин, і перестане бути винним у всьому, що тільки можна вигадати? Або,може, дійсно розвантажили програми, а не напхали купу нової інформації, попереставляли години і назвали розвантаженням?Або, може, розкріпачили всіх заручників системи освіти і дали свободу, а не горлають на всі кутках, що вчитель тепер може переносити години з теми (хоча це було можливо і раніше). Чи, може, зменшили кількість учнів у класах, а не напхали класи до 40 чол. і обізвали це оптимізацією і рівним доступом до навчання?Це ті чудові поки що непупуляні реформи?
Капец
Витя! Хватит хаять те времена когда ты получил образование и Заслуженого.От тебя только и слышно одни маразмы ... даже уже номера им присвоил.Правда ты уже немного начал и Лильку с ее прихвостнями хаять.Но это я понимаю так ... для дела и красного словца.Ты же был директором - разве не видишь что эти реформы ведут образование еще в больший тупик!!!
КФМН
Якщо реформа не є популярною, то якого біса її проводити? Я провчився у школі 10 років і отримав знань не менше, ніж за очікувані 12. Ще 4 роки вистачило для здобуття вищої освіти та 3 для захисту дисертації. На щастя тоді не було таких "експердів", як пан Громовий. Та й в школі не вчили всякої єрунди і щороку не переписували підручники. А ще не набирали у вузи всіх неуків підряд.
Учитель
Шановний пане Громовий! Не хочу вас образити, але через таких як ви ми в освіті маємо те,що маємо. Бо такі як ви радянофоби вивчитися ," здобули" посади, нагороди і т.п. саме у рядянські часи, або зразу у післярадянські. А тепер сидите і довбете без кінця як же вам було погано. Зупиніться нарешті!! Ви грамотна людина, не бачили ,хто такий Ющенко, Порошенко , Яценюк і подібні. Чи так долучалися до реформ, що очі засліпило... Вибачте, якщо образила. Залиште в спокої радянські часи і коментуйте сьогодення.
Практик
Для Учитель: 100 відсотків підтримки Вам! Нещасні окуповані отримували звання, визнання, нагороди, а тепер плюють в ту криницю, що їх так щедро поливала!
Коментувати