С. Вовк: хто відповість за провал вступної кампанії?

Криза державного управління триває, тому суспільство платить свою ціну за свавілля чиновників

С. Вовк: хто відповість за провал вступної кампанії?

Автор: Світлана Благодєтєлєва-Вовк, викладач.

Поволі розгортається скандал навколо провалу вступної кампанії 2017 року. Про розвиток подій можна почитати у матеріалах ЗМІ та народних депутатів.

Суть проблеми: нове програмне забезпечення ЕДЕБО - Єдиної державної електронної бази з питань освіти, належно не працює, оскільки введено в експлуатацію без тестування. Внаслідок цього постраждали десятки тисяч абітурієнтів, які не можуть подати документи для вступу до вишів.

Приводом для зриву вступної кампанії стали нереалістичні терміни розробки нового програмного забезпечення та, імовірно, фальсифікація документів щодо його готовності як з боку замовника - МОН, так і з боку підрядника - ПАТ «Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій» (НДІ ПІТ). Про це свідчать, зокрема такі факти: 6 березня — аукціон, 20 березня за результатами тендера уклали угоду, 22 травня підписали протокол випробування створеного продукту...

Цікаво, чи можливо за два місяці розробити і протестувати продукт загальнодержавного значення? Особливо, якщо врахувати, що ПАТ НДІ ПІТ передав його розробку субпідряднику, договір з яким підписав у квітні місяці, а небайдужі представники програмістської спільноти на початку червня почали бити на сполох, бо роботи фактично не велися і було очевидно, що попереду чекає гаплик, якщо не відбудеться чуда. Звісно, чуда не сталося, і – «маємо, що маємо».

Для запобігання подібних ситуацій у майбутньому варто зрозуміти причину нинішньої кризи. Вона полягає у волюнтаризмі при прийнятті рішень, зневажанні ризиків та інтересів загалу. Іншими словами, чиновники діяли непрофесійно і, можливо, злочинно (якщо підтвердиться гіпотеза про фальшування документів про готовність програмного забезпечення до експлуатації). Ціна питання - 2 млн. гривень на оплату підтримки старого програмного забезпечення і 9 млн гривень на розробку нового. Виправдання щодо особливостей застосування статей Бюджетного кодексу при фінансуванні державних витрат не приймається.

Треба було цього року продовжити використання старого програмного забезпечення і паралельно розробляти нове та ввести його в експлуатацію у 2018 році, а не робити аврал і псувати нерви сотням тисяч людей. Таким чином, 40 000 анульованих заяв обійшлися б державі по 50 гривень кожна за умови продовження використання старого ПЗ. Думаю, якби батьки абітурієнтів знали, що перспективи вступу дітей та втрата сімейного спокою і здоров'я оцінюється чиновниками МОН у сущі копійки, то вимагали б відставки відповідальних осіб - міністерки Гриневич, її заступників та керівництва департаменту вищої освіти, які курували це питання.

Цікаво, чи знову зійде з рук некомпетентність та непрофесійність очільників МОН?

Чи знову питання політичної доцільності і коаліційних домовленостей переважать здоровий глузд та вимоги захисту прав громадян?

Очевидне одне - криза державного управління триває, тому суспільство платить свою ціну за свавілля чиновників.

Оригінал

Освіта.ua
20.07.2017

Популярні блоги
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
І. Совсун: як надовго ще вистачить запалу учителів? Існує гігантська прірва між переможцями світових олімпіад і базовим рівнем українських шкіл
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Наталия
Поясніть, будь ласка, звідки така величезна кількість абітурієнтів з балами 200?????
Я в шоці
Для Наталия: Мене теж ДУЖЕ цікавить !!!Говорили про те шо цьоно року дуже погано ЗНО здали, та в селах погано навчають, треба додати їм балів і якщо це (як деякі кажуть )СК,то в селах мають бути генії ,бо то треба здати мінімум на 196 три екзамени+такий самий атестат,або переможців олімпіад розплодилося,як грибів,або просто країна вундеркіндів!
Яніна
Це є просто нова схема вступу для "блатних", бо хто саме і яким чином отримав ці дипломи МАН/олімпіад - така інформація відсутня, і перевірити ці дані пересічний, незацікавлений громадянин не має можливості. А кількість "200"-ників вражає! Ну і зрозуміло, що блатні йдуть на престижні спеціальності, не у вчителі ж їм іти)))
Коментувати
N
Колеги стверджують, що не вся інформація, яка є в EДEБО - відображається на vstup.info - має місце навмисне приховування інформації з метою перерозподілу поданих заяв абітурієнтів за непрозорою процедурою на користь потрібних вишів. Якщо це так, то це вже питання до НАБУ. Можливо хтось на чужому горбу хоче в рай заїхати. Це тоді не просто чиєсь недолуге виконання своїх обов’язків, тут можуть бути ознаки злочину. Чи справді це так?
Пафнутий
Даешь Табачника обратно в министры образования! + - за, - - против.
Vlad
Для Пафнутий: Табачника в міністри, Януковича в президенти, Пафнутія в дурдом.
Коментувати
Василь  Шминдрук
Хотіли як краще, а вийшло, як завжди. І при черговому міністрові освітянська нива знову залишиться неораною. Оце і є модернізація, а реформа, як відомо, вимагає жертв. Такою жертвою стала Єдина державна електронна база. Зате МОН вчасно анонсував, ще в червні місяці, проведення ХХХII Міжнародної виставки, яка повинна відбутися в листопаді 2017 року. І як завжди буде гучна назва цього балагану на кшталт: «Сучасна освіта - 2017» або «Інновації в освіті»…. Вибраним керівникам освітніх закладів прислали особисті запрошення. Бо це натяк, щоб збирали кошти. Злі язики говорять, що олов’яна, дерев’яна чи паперова біжутерія для призерів, у вигляді дипломів, зірок, мИНдалей, подяк та грамот, мають свою ціну і обов’язково в валюті. Куратори від міністерства і організатори виставки діють за принципом короля Пруссії Фрідріха Вільгельма I : «Реформа реформою, а дерибан бюджету – за розкладом.
Автору респект!
Автор надто мяко й дуже толерантно оцінила діяльність МОНу і К!.Якби йшлося про дітей урядовців, уже б був давно новий міністр з тверезими поглядами на роботу міністерства і оцінкою системи освіти в країні. А поки-що винними будуть називатись самі жертви: абітурієнти, вчителі, директори, приймальні комісії. Висновок: перша реформа (мікроскопічна!) накрилася мідним тазом; скоро почнуть реформовувати всю освіту-оце буде!!" Освоєні"гранти ж то треба відробити! Шановним реформаторам слід почати з основного-переглянути все те, що нареформували усі "папєрєднікі" за 25 останні роки роботи МОНу, викинути 90% того "надбання", повернути освіту в школу, а не на репетиторів, підняти цінність середньої освіти і, перш за все, перестати роздавати атестати ( і дипломи) направо й наліво-у вас випусники з атестатом в зубах мають знання на рівні учня 3-4 класів, а дехто читати не вміє!
Олена
Всі винні крім керівництва МОН, а де міністр сховалася, щоб не відповідати. Де Гройсман, який за таку ганьбу все міністерство повинен відправити у відставку. Бідні батьки, абітурієнти, працівники які потерпають від таких реформ.
Яніна
ЛІЛЯ - У ВІДСТАВКУ!!!!! Шаров і інші що вчора на брифінгу вибачалися - пора вже вінки нюхать, а не штани просиджувать у кріслах. ГЕТЬ!!!!! На пенсію, городи садить та шкарпетки плести - на більше ви не здатні. А то ще із конфіскацією - скільки з 9 млн. осіло у ваших в кишенях?!
Кузьміч
І коли вже розженуть цей МОН - то буде найкраща реформа.
Antonina
Мабуть, зекономили на програмістам: підряд- субпідряд...
N
Висновок - надайте вишам справжню автономію і нехай забезпечують прийом на підставі ЗНО на конкурсній основі самі. Контроль за МОНУ. Все рівно нічого кращого не видумали.
так
Для N: Поддерживаю.+++
Коментувати